Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Sarah Polleyová, Ving Rhames, Jake Weber a Mekhi Phifer hrají v novém zpracování apokalyptické hororové klasiky George Romera od Zacka Snydera. Svět zachvátila nevysvětlitelná epidemie, která likviduje světovou populaci - avšak mrtví neumírají! Stávají se z nich zombie, které se potulují po městě a využívají každou příležitost dostat se k masu a krvi zbylé hrstky živých lidí. Zubožená skupina přeživších v jednom wisconsinském městečku našla úkryt ve velkém obchodním středisku. Zde se tito lidé musejí jednak naučit jak se bránit před stále početnější hordou zombií, ale především musí vyřešit problém vlastního soužití v uzavřeném prostoru. Skupina, odříznutá od zbytku světa, využívá všechny dostupné prostředky (uvnitř i vně) v boji proti všem, aby zůstala naživu a našla cestu z obklíčení. (HBO Europe)

Angelino

Asi som na tento žáner ešte nedozrel. Od hororu by som očakával viac napätia, od drámy či thrilleru dej čo zaujme.... Úsvit mŕtvych by som zaradil skôr medzi paródie. Na mňa príliš veľa klišé, predvídateľný "dej" a s o filmovom zážitku tiež nemôžem hovoriť..... zombie asi naozaj nieje to "moje". ()

Milodar

Atmosféra obklíčeného nákupního střediska je fantastická... Jak se něco šustne, zdrhám se schovat do Lidlu. Pokud bych měl srovnávat toto dílo s původním z r. 1968 nebo následným z r. 1978, tak bohužel zde původní myšlenky byly rozmělněny na spíše zábavnou akční podívanou. Kam se poděly ty symbolické neživé loutky, co se bezmyšlenkovitě plouží svým životem? Tady jsou jen "akční" krvežíznivé bestie, co se pohybují rychleji než Legolas na skejtu. No, trochu málo. ()

venom14

Od filmu NOC OŽIVLÝCH MRTVOL jsem moc nemusel zombie filmy,ale tenhle se mi zamlouval,nejspíš pro to,že plížící se nemrtvé vystřídaly rychlý a to pomohlo akční stránce filmu.Humor by se taky nějaký našel,já se prostě bavil. ()

ActiveWind

Po dlouhé době jsem si vychunal vynikající horor. Zack Snyder odvedl vynikající práci. Ving Rhames v roli policisty neměl chybu. ()

Teabag

Vynikající hororová jízda, která neztrácí tempo po celou dobu. Relativně neznámí herci předvadí obstojné výkony, zombie jsou správně rychlí a nebezpeční, dějová linka není (na horor) úplně prvoplánová a postapokalyptická atmosféra je dostatečně tíživá. Zack Snyder tímhle vytvořil jeden z nejlepších hororů posledních let. S tímhle se bohužel Romero (ač ho mám rád) rovnat nemůže. Po vícero shlédnutí zvyšuju ze 4 na 5*. ()

Warle

směs mnoha věcí nikdy nedělá dobrotu, avšak tady to prostě vyšlo. Krev, zombie, ale i humor a dobře odvyprávěný příběh dodal filmu jistotu a nadhled. Guilty Pleasure ()

t.mon

Geniální zombie horor s perfektní atmosférou. Pochybuji, že ho někdy nějakej překoná. Zack Snyder is a god. 100%. ()

Dzonysek

Původně jsem tenhle film ohodnotil čtyřmi hvězdačkami s pocitem, že si ho cením na opravdu poctivých 80%. Aby to bylo na 5 hvězdiček, nesměl by Úsvit v některých scénách trochu váznout a nudit, taktéž by neškodilo ubrat některá klišé. Jenže Úsvit se těžko dostává z hlavy, některé scény mají opravdu sílu. Působivé jsou především úvodní a závěrečné titulky. Ty úvodní navíc vyzdvihuje velmi vhodný doprovod v podobě písně od Johnnyho Cashe "When The Man Comes Around", a můžeme se v nich hned na úvod seznámit s nastalou apokalypsou, která Zemi (či přinejmenším Ameriku) postihla. Oproti původnímu Romerovu filmu se zombíci pohybují o dost rychleji, nutno však podotknout, že jim to není nikterak na škodu. Jedná se o opravdu povedený remake a je jen velká škoda, že se předělávky takhle nevydaří i u jiných snímků. Silný dojem, který ve mně Úsvit zanechal, mě nutí stále dokola o něm přemýšlet. Celkové vyznění tak převáží nad několika slabšími pasážemi filmu, takže nakonec pět hvězdiček. ()

Prochy38

Jako akční film - *****, jako zombie horor spíše odpad!. Něco mezi tím, plus sympatické obsazení = ***. Trochu mi to připadlo, že pan Snyder si tímto filmem ukojil lehkou úchylku, protože logika tomu chybí. Naopak akce je dobrá. Krve a jak se tu mnozí rozplývají masa apod. je tu zbytečně moc a zároveň ne moc povedeno. Zpomalovačky mi přišlo, že byly hozeny, kde koho napadlo, absolutně mimo! Ale jak jsem naznačil, film to není špatný, jeden z těch prvních zombie, ale určitě ne nejlepší, ale ani nejhorší... ()

PetkaW.

Vím, že jde v tomto žánru prakticky už o klasiku, ale... mně film nic nedal. Jsou tu zajímavé scény, vtipné scény, nechutné scény, dobré nápady, ale všechno to bylo takové (navzdory hektolitrům krve) suché. Všechno jsem zkrátka už někde viděla a Úsvit mrtvých je tak jen dalším zombie hororem, který pro mě němá nic, co by ho dostalo výš z průměru dalších desítek podobných hororů. ()

Mitin

Film tak nějak od nikud nikam, bez pointy, většina scén jenom spoléhá na to, že jsou všichni úplně blbí. Radši si zahraju Left 4 Dead a užiju si zombiky víc. O ničem jiném než všem zombíkům ustřelíme palici tečka, konec filmu + jako bonus debilní závěr. ()

Paldiny

Snyder nie je priekopník žánru, zombíci šprintovali za svojou odmenou už v časoch, kedy malý Zack pokukoval po strednej (Veľký útok Zombies). Nič to, ale nemení na fakte, že dokonale odhadol potreby publika a svoje mátohy obdaril nevídanou silou, obratnosťou a nebezpečnosťou. Z úvodu som bol nadšený, maximálna beznádej, strach a put sebazáchovy čo pre vlastné prežitie necháva napospas ostatných. Zvyšok "už len" zručne natočená zombíčina, ktorá si od Romerovho Úsvitu vypožičiava snáď len tie priestory a masívnu presilu. Ústredná myšlienka ide bokom a na veľkú smolu aj logika vtedy, keď sa podnikajú seba-vražedné záchranné misie. Lenže je to tak príťažlivo nakrútené, krvavé a dynamické, že nejde dať nižšie hodnotenie. Po neškodnej Saviniho Noci rozhodne krok správnym smerom. Videná režisérska, plne dabovaná verzia. ()

MatejNosal

Najlepší zombie film ktorý som kedy videl a jediný, ktorý si pamätám takmer do detailu. Napínavé, inteligentné, krvavé a vtipné. Najlepšia priam kultová scéna je hneď na samotnom začiatku, kedy malá zombinka napadne svojich susedov. ()

cmenda

Nevidím na tom nic tak vyjímečního abych tady psal komentáře jako super nebo že jsem nic lepšího neviděl ,pravda je že je to pěkná hovadina a zapadne mezi průměrné a podprůměrné filmy a horory o kterých za pár let už nikdo nebude vědět . ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I want Russian name." "Don't start that again. African name."     To, v čom je tento remake výrazne lepší, ako originálny Úsvit mŕtvych (1978), je slušné navodenie atmosféry strachu. Inak je ale rovnako prihlúply - dejom, tupými dialógmi i postavami a hlavne neskutočne tupými hláškami (to mal byť akože humor?). Nič proti zombie filmom nemám, takú Svetovú vojnu Z (2013) dokonca milujem, ale to sa naozaj bez tej tuposti zvyčajne nezaobídu? Oproti originálu má remake o niečo lepších hercov, celkom fajn výber hudby a výborný záver (super nápad s kamerou), na druhej strane má ale podivný obraz s odpudivými farbami a chýba mu tá jediná výborná vec, s ktorou prišiel originál - zombíci-konzumenti.     "Why are they coming here?" "Memory, maybe. Instinct. Maybe they're coming for us." ()

system

Nejzbesilejsi hyper cool jizda roku 2004, netreba nic dodavat. PS: ty titulky jsou fakt husty narez, to chci jako setric na muj PC:-) ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

30.01.2019

Režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se po delší pauze vrací k režii. Natočí heistový zombie thriller Army of the Dead pro Netflix. Scénář napsal Joby Harold (Král Artuš: Legenda o meči) a… (více)

Batman vs. Superman v eRkové verzi

Batman vs. Superman v eRkové verzi

24.02.2016

Zack Snyder a... sovy?!

Zack Snyder a... sovy?!

17.04.2008

Někoho by mohlo napadnout, že dnešní titulek je narážkou na Atény a že se tvůrce 300: Bitvy u Thermopyl vydá ze Sparty do druhého největšího starořeckého města v jakémsi podivném pokračování svého… (více)