Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

El Loco

Haute Tension je moja prvá skúsenosť s francúzskym hororom. Atmosféra je vygradovaná na maximum, adorácia krvi, naturalizmus, hudba sa vrýva pod kožu → sugescia sama o sebe. Zo záveru mám ale rozporuplné dojmy, pretože podobné rozuzlenie má v súčasnosti každý druhý film tohto žánru a ešte k tomu je aj dosť pritiahnutý za vlasy. Keby som tento film videl tak pred 7 rokmi, tak si poviem „Wow, to bola, ale sila!“, avšak súčasný divák je už pripravený na hocijaký šokujúci zvrat, takže v konečnom dôsledku to až také šokujúce nie je. Ešte na margo hudby - strašne ma potešilo a zároveň prekvapilo použitie Muse (New Born), aj keď sa to do tohoto filmu absolútne nehodilo (aj keď text je výstižný). ()

Oxymoron

Začátek je skvělý, akční, děsivý, nenechá vás ani na vteřinu spustit oči z obrazovky (pokud si je strachy nezakrýváte)... Ale v polovině filmu jako když nabroušená břitva utne a všechno je fuč. Závěr si pak už jen hraje na geniální rozuzlení alá nezávislý film, který je však provedením spíš k smíchu a tak trochu postrádá logiku. ()

krusty2

Pre mna modla hororu poslednych 10 rokov.Najviac sa mi pacilo ako ma chceli hosi z MZ(mydlozona) presvedcit ze to je remake.Ked som sa spytal na orginal odpoved neprisla.Hlavne ze je Krusty u kazdeho blbec.A teraz k filmu.Uz peknych par rokov som zanevieral na zaner horor,az prisiel tento kusok,ktory je podla mna ukazka toho ako sa maju tocit horori s pravym R-ratingom.Sceny vobec nevyzeraju ako s teen pytomych hororov,alebo sraciek ako Jason vs. Freddy.AJA je novy BOH HORORU a dufam ze mu to vydrzi.O neakych 10 rokov by bolo od neho pekne natocit neake krvave Fantasy ,alebo Sci-fi.Drzim palce a tesim sa uz teraz ()

wampire23

Zaujímavý francúzsky horor (otrasný preklad). Vo filme sa neobjaví viac ako 10 hercov a aj napriek tomu si užijeme gore scén aj dávky napätia. Koniec je naozaj diskutabilný, ale podobne na tom bola aj Identita. Pre fanúšikov krvavých hororov povinnosť. ()

phaloc

Dost rozporuplna francuzska snimka. Naozaj vynikajuca, az prekvapivo vynikajuca atmosfera, ktora nasadi latku napatia vysoko a hlavne velmi skoro a na prekvapenie divaka ju drzi po cely cas. Toto castokrat v tomto zanre postradat, ziadna hlucha chvilka, ziadne bezduche kolisanie. Je tazke udrzat atmosferu a gradovat bez prestavky tak ako to vidime tu - klobuk dole... Je tazke tocit mozaiku imaginarnych pohladov vraha a obrazov skutocnosti tak aby nas na konci prekvapujucu sokovala a aby nam zapadla jak rit na serbel - a tu je kamen urazu. Skoda tohto zaverecneho scenaristickeho doladenia, velmi velkeho doladenia. Vsetko je od zaciatku tak jasne a kazdy charakter tak obtiahnuty, ze si to poskladate len vtedy ak si pripustite, ze polovica deja sa vlastne odohrala uplne ikak. A to je v tomto pripade uplne na skodu...Ha...Velke plus + velke minus = priemer. ()

neneka

Wow! Cécile De France si tedy nabrala pořádnou porci násilí. Sice jsem se nenudila, protože strach mi to nedovolil, ale tenhle film jsem cíleně sledovala jen kvůli Cécile, jinak jde o žánr, který příliš nemusim, nic mi ty krvavé cákance všude možně neříkají, takže ani objetivní příliš být nedokážu, ale to snad nevadí... ()

bolan

Jediné co je od ostatních monotónních vyvražďovaček jiné, je vrah. Tentorát něco mezi pumpařem a škodovákem. ()

Stanley619

Kdyby si ten konec filmu nezačal hrát jakože na zamotaný artfilm s myšlenkou, tak by to byla celkem dost napínavá vyvražďovačka. Ale i tak se Frantíci vytáhli s brutální, krvavou řežbou, kterou bohužel potopil pro mě nesmyslný závěr. 64% ()

Ronaldo79

Film jsem viděl v kině ve věku 13 let a musím přiznat, že mě zajímala spíše brutalita snímku než atmosféra, tu jsem ani vnímat nemusel,i tak byl jsem podělanej strachy. Při druhé projekci samozřejmě o něco starší a hororově vyzrálejší jsem si začal všímat práce s kamerou, mrazivou hudbou, která je bezchybná v Ajových hororech. Pro někoho samoúčelná brutální podíváná pro mě jeden z filmů, který odstartoval moji hororovou mánii. :)) ()

arcticsky

Není to špatné - krvavé scény jsou dokonce výborné! Jen nechápu, jak někdo ještě může do hororu zařadit takové klišé jako nestartující auto. A to přežití s pajsrem skrz nazkrz tělem je také pochybné, nadpřirozené bytosti se tu přeci nevyskytují... ()

poet

Až na tú "šokujúcu pointu pre mňa celkom poctivá mordovačka s peknými slečinkami :) Režisérovi sa celkom podarilo vytvoriť amtosféru strachu a beznádeje. ()

BlackHood

První hodina skvělá, napínavá, ale ta závěrečná pointa, která je snad v polovině hororů, kterou jsem viděl, to posrala. Nechápu, že nedokážou vymyslet něco jiného. Kdyby tam tu dementní pointu nedávali, udělali by lépe. Strašidelnost 0/4 Brutalita 3/4 ()

Furmi

Exclusive. Toto bol teda nářez. Pravý New French Extremity ako vyšitý. Strašidelné gore scény, pomerne dobre podaný príbeh, old school look, atmosféra jak svině. ()

no2

8/10 - Ajova pocta slasherům 80. let. Mám rád béčkové série Friday 13th, Halloween či NIghtmares (příp. devadesátkové Screams), zároveň miluji nečekané pointy a překvapivé závěry ambicióznějších filmů typu Oldboy, Angel Heart, The Sixth Sense nebo The Village. Tento film spojuje obojí - jak nezničitelného vraždícího maniaka, jímž je zde psychopatický vidlák se zájmem v perverzních (a nikde jinde neviděných, zde již hned v úvodu) sexuálních praktikách, tak nečekané, až "lynchovské" rozuzlení. Po něm můžete buď jen nadávat a dát filmu jednu až dvě hvězdy, nebo se tomu zasmát a dát hodnocení vyšší, což je můj případ. Kromě toho, že se Aja nebere moc vážně, tak je jeho režie jako vždy výborná, atmosféra velmi temná (tento francouzský film se natáčel v Rumunsku) a hudba vynikající (včetně písničky v "pronásledovací" scéně - ne, nejsou to Radiohead, ale Muse :-) ). Pro mě kvalitní hrůzostrašná podívaná na sobotní večer, kdy mě Aja opět nezklamal. Už se těším na Pirahha. ()

pend

První část filmu je naprosto skvělá, škoda závěru, ten film se mohl zařadit mezi kultovní. Odkaz na staré italské horrory je jasný, pár ale opravdu lahůdkových efektů a atmosféra to jen potvrzují. ()

psycho_6

mňamka:).Opravdu drsný a naturalistický horor s překvapivým závěrem a pár momenty, které se jen tak nezapomenou (např.:blowjob:)).Není v tom žádná hluboká myšlenka a má to i dost nelogických chybiček ve scénáři. I přes to všechno, já se skvěle pobavil ()

Cartman

Zajímavá francouzská vyvražďovačka, s notně nepovedenou pointou. Po jejím zjištění už se na film nedá dívat, jelikož zjistíte, že hromada scén "tak trochu" nesedí... Ovšem příjezd zabijáka v Citroenu, za který by mu každý muzeum urvalo ruce je docela fajnovej a jak vystřiženej s Jeepers Creepers. ()

johnymdoe

Vynikající obsazení,narozdíl od pitomce s motorovou pilou(Texasský mosakr-ten nový) mě vrah v tomto filmu skutečně děsil,hlavní hrdinky obě přesvědčivé.Někdo by řekl že Maiwenn jen sedí celej film svázaná v autě..jenže tu hrůzu a napůl šílenství zahrát bez možnosti se jakkoliv hýbat a cokoliv říkat..jj gratulace.Horor kde se člověk bojí,už není dnes skoro žádný,takže hodnotím vysoko a to i za tu pointu co tu někteří tak shazují,mě osobně to ani nenapadlo a jen díky ní se film přehoupl s hodnocení 2,5 na 4 hvězdy. ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)