poster

Noc s nabroušenou břitvou

 • Francie

  Haute tension

 • Slovensko

  Noc s nabrúsenou britvou

 • Austrálie

  High Tension

 • USA

  High Tension

 • Velká Británie

  Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

Režie:

Alexandre Aja

Producenti:

Robert Benmussa

Střih:

Baxter

Scénografie:

Tony Egry
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kleopatra
  ***

  Od začátku jsem si říkala, jak je ta francouština půvabná, jak mám ráda francouzské filmy, jak jsou ta děvčátka šarmantní a v jak příjemném kontrastu je to s tímto žánrem. Pak ale přijelo auto, které putuje z hororu do hororu, z něj vylezl tuctový jouda a začal bez kouska fantazie vraždit a nezabránila mu v tom ani budoucí právnička, protože nebyla ani trochu prefíkaná a promarnila spoustu šancí. Zvláštní, ale ani přes závěr, který spoustu těchto úvah hodil do stoupy, to nebyla nuda. 3,5*(6.11.2005)

 • castor
  ***

  Dvě studentky (příjemný herecký výkon zejména od Cécile de France) se rozhodnou pro klidný studijní víkend na opuštěné farmě rodičů jedné z nich. Už po příjezdu ale školní povinnosti naruší vyšinutý psychopat, který vyvraždí celou rodinu včetně věrného psa a jednu z dívek (zatímco druhá se „mazaně“ schová) odtáhne do dodávky a nechá si jí pěkně na pozdější soukromou krvavou párty. Jednoduchý děj ozvláštňuje řemeslnost režiséra Alexandra Ajy, poutavá kamera a zejména fakt, že horor vznikl ve Francii a cenzura leccos pustila do filmového světa, tudíž si vyznavači explicitních jatek přijdou na své. Krvavé orgie neznají mezí, slibnou první polovinu snímku ovšem naruší zákeřná pointa, která tak kdeco shodí a snímek ani tak neděsí jako se spíše snaží rozdrásat fyzickou nevolnost odvážlivců z řad diváků. Svoji zručnost a styl dokázal Aja následujícím celovečerním filmem Hory mají oči, kde kromě potoků krve znamenitě budoval i depresivní atmosféru. V tomhle případě tuhle velkou krvavou kaluž překročil zhruba ze slušné poloviny!!(28.1.2007)

 • Pepinec
  *

  Od odpadu dělí tento horor jen velmi tenká linie. Tu tvoří působivý výkon půvabné Cecilky z Francie a snad ještě pár zajímavých hudebních nápadů. Vše ostatní je masakrální prvoplánová krevní msta všem americkým kolegům, plná klišé, jež nejdou ani spočítat, proložená stupidními hláškami a postrádající logické vysvětlení výsledé pointy, kterážto je sama o sobě, jak jinak, klišé. Uf, to jsem to pěkně rozcupoval, že? Však na mě nemusíte dát. Film má přes 60%, takže tomu zjevně nerozumím a nabroušená břitva otupila můj filmový vkus...(17.5.2011)

 • brit84
  ****

  K pořádnému hororu má tahle vyvražďovačka daleko. Lekacích scén je jako šafránu, i když stříkání krve a máchání břitvou a noži si užijete dosytosti. Tím to ale nechci shazovat, jen se to podle mě víc blíží tomu drama/thriller. Vyzvihnout by se dala zajímavá závěrečná pointa, u které si však člověk uvědomí, že to vlastně celé moc nedávalo smysl:)(23.10.2011)

 • petero
  *****

  S odstupom pár hodín. Čo na to hovorím? Je to na 5*! Píšem to po prví krát: Kašlite na každého, koho zarazila posledná polhodina, či sklamala pointa. Tak teda, zarazila aj mňa ale sklamala? To určite nie. Je to geniálne! (Viď: PALDINI) Na horor? Určite. O zabijakovi, ktorý vezme bez problémov na 6 ročného chlapca dvojhlavňovú brokovnicu? Určite hej. A tej krvi? Strieka kade dosiahne a všetci sú krvavý. Geniálny jednoduchý námet bez väčších trhlín v scenári zabalený v geniálne jednoduchej réžii zavŕšený skvelou pointou vás trošku prinúti zapremýšľať o deji po skončení filmu. A nenechajte sa oklamať prvými desiatimi minútami. To sa rozbehne! :) A k tomu nám zahrá aj MUSE - New Born. Ak máte radi nový TCM a Fight Club nieje čo riešiť, toto je film presne pre vás. SPOILER: naposledy bola táto pointa použitá v Hide and Seek (2004), ktorý na nej však totálne zlyhal!(18.5.2005)

 • Maïwenn

 • - Rozpočet tohoto slasheru byl 2,2 milionu eur a za prví tři dny (12. – 12. 6. 2005) promítání si v USA vystrašil 1,8 mil. dolarů, přičemž celkový obrat byl dvojnásobný. (imro)

 • - Cécile De France, toužíc se lépe vžít do své role, trénovala se šampionem v thajském boxu. (imro)

 • - Oficiálně nepřiznaný podíl má v produkci filmu i Luc Besson. (imro)