Noc s nabroušenou břitvou

High Tension

High Tension

Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

Alexandre Aja

Robert Benmussa

Baxter

Scénografie:

Tony Egry
  • Trellíno

Dlouho to bylo na čtyři, pak na hodně silné tři, ale za ten závěr by scénárista snad zasloužil nakopat tam, kde je to pro nás muže obzvláště bolestivé. Dlouho napamatuju tak s prominutím debilní pointu, která naprosto zhroutí celkový dojem z filmu. Pointa postrádá jakoukoliv logiku a pokud si vzpomenu na kterýkoliv okamžik z předchozího děje tak s pointou ani jednou nesouhlasí. To si tvůrci myslí, že je divák sklerotický idiot, který během hodiny a půl zapomene, o co vlastně šlo? A že zkousne závěr, který je stejný jako představa fotbalového rozhodčího, který se při rohovém kopu zavěsí do hlavičky a neomylně skóruje do vinglu? Ani náhodou. Sice s hodnocením nebudu tak tvrdý jako Antek, ale vytočenej jsem zase jednou kvůli filmu docela pěkně.(4.10.2005)

Alexandre Aja, režisérský mistr nad mistry. To jak dokáže navodit atmosféru, jak dokonale pracuje s hudbou. Celou stopáž jsem téměř nedýchal a bál jsem se jak malej. Dějově je to téměř až do konce vlastně neuvěřitelně originální a nervydrásající, jelikož Cécile De France se tam celou dobu ukrývá a vrah o ní nemá ani ponětí. Pořád jsem si říkal, jak bych se zachoval já (asi bych zdrhnul). Brutalita je značná, fakt se krví nešetří. ALE!!!! To co přijde v posledních patnácti minutách mě neuvěřitelně NASRALO!!!!! Co to kurva mělo bejt? Apeluji na všechny scénáristy VYSERTE se už na ty šokující pointy!!!!!! Úplně jsem řval bolestí, když se po celou dobu naprosto dokonalý film zhroutil během jedné scény, jak domeček z karet. Přesto, když film vypnete asi 15 minut před koncem budete nadšeni.(10.11.2007)

Atmosférická kombinácia exploitationu, snuffu, slasheru a hixploitationu s prvotriednou réžiou neznámeho a mladučkého francúzskeho zajačika, na ktorého z diaľky pozerá šedá eminencia filmu, rozporuplný Luc Besson. Násilie najhrubšieho zrna, sex, skvelá kamera, brutálne scény (beh lesom, orálny sex), vynikajúce komorné herecké obsadenie a šokujúci záver, ktorý si z nás zrejme robí srandu.(13.6.2006)

S odstupom pár hodín. Čo na to hovorím? Je to na 5*! Píšem to po prví krát: Kašlite na každého, koho zarazila posledná polhodina, či sklamala pointa. Tak teda, zarazila aj mňa ale sklamala? To určite nie. Je to geniálne! (Viď: PALDINI) Na horor? Určite. O zabijakovi, ktorý vezme bez problémov na 6 ročného chlapca dvojhlavňovú brokovnicu? Určite hej. A tej krvi? Strieka kade dosiahne a všetci sú krvavý. Geniálny jednoduchý námet bez väčších trhlín v scenári zabalený v geniálne jednoduchej réžii zavŕšený skvelou pointou vás trošku prinúti zapremýšľať o deji po skončení filmu. A nenechajte sa oklamať prvými desiatimi minútami. To sa rozbehne! :) A k tomu nám zahrá aj MUSE - New Born. Ak máte radi nový TCM a Fight Club nieje čo riešiť, toto je film presne pre vás. SPOILER: naposledy bola táto pointa použitá v Hide and Seek (2004), ktorý na nej však totálne zlyhal!(18.5.2005)

Původně jsem myslel, že půjde o tuctový horor á la Texaský masakr, ale pár věcí mě docela překvapilo. No..Pár... Přiznám se, že horory moc nemusím a scény, kde chlápek podřízne své oběti hrdlo, ze kterého pryští krev, jako by to byla Křižíkova fontána, tak tyhle scény skoro až nesnáším. Ale je to horor a napětí je tu to nejdůležitější. Co mě ale překvapilo, byl smysl celého toho šílenství. Jak pozoruju, tak skoro každého tady zaskočil ten závěr, ale už od prvních záběrů filmu se dalo tušit (a především z Mariiny repliky "Nebyl to chlap. Byla jsem to já.To je na tom to nejstrašnější."), že se k něčemu takovému schyluje. Uvodní "Nahráváte to?" tak odstartovalo děsivou story jedné schizofrenní vysokoškolačky, která byla tak beznadějně zamilovaná do své nejlepší kamarádky, že jí to nedalo a musela si lásku vynutit..:-)) Tuhle domněnku potvrzuje scéna, kde zjevně něčím nespokojená Marie venku pokuřuje cigárko, sleduje nahou Alexii, jak se sprchuje a hned na to v pokoji zručně provádní jistou manuální činnost..:-) Něco se v ní zlomilo a zvítězily destruktivní sklony. Výtka patří některým nelogičnostem, ale tím nemyslím např. scény, kde vrah řídí dodávku a obě dívky jsou zavřené vzadu... V tomto konkrétním případě jde jen o dost pokřivený pohled pomatené dívky, který máme zrovinka možnost sledovat. Závěr: Slušný tahák nervů s překvapivým rozuzlením, ale s některými nelogickými úlety. 3x*(3.5.2006)

• Maïwenn

• - Režisér si ve filmu střihl svérázné cameo, ztvárnil nohy otce Alexe. (imro)

• - Oficiálně nepřiznaný podíl má v produkci filmu i Luc Besson. (imro)

• - Rozpočet tohoto slasheru byl 2,2 milionu eur a za prví tři dny (12. – 12. 6. 2005) promítání si v USA vystrašil 1,8 mil. dolarů, přičemž celkový obrat byl dvojnásobný. (imro)