poster

Noc s nabroušenou břitvou

 • Francie

  Haute tension

 • Slovensko

  Noc s nabrúsenou britvou

 • Austrálie

  High Tension

 • USA

  High Tension

 • Velká Británie

  Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

Režie:

Alexandre Aja

Producenti:

Robert Benmussa

Střih:

Baxter

Scénografie:

Tony Egry
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Isherwood
  ***

  Úvodní běh lesem a s ním i celá první polovina je skvostná. Režisér Aja buduje vcelku sympatické a divácky velmi ztotožnitelné charaktery, atmosféricky pak film pomalu graduje, aby mohlo konečně dojít na „to“. Úvodní psychopatovo řádění jen zvýší už tak velmi dobrý dojem, jenomže po skončení likvidace „povinných“ obětí se film přehoupne do druhé poloviny, v níž všechny další mrtvoly začnou být nemístně samoúčelné a dějové peripetie se omezí na vzájemné nahánění psychopata s hrdinkou. Atmosféra se automaticky začne vytrácet a ani „automobilová honička“ po lesní cestě nezvedne všeobecnou nudu, která ve filmu zavládne. Když pak všechno dojde až k šokující pointě, velmi místným se pak stane výkřik jedné z obětí: „Tohle nedává smysl“. Jako sbírka detailního gorefestu úchvatné, jako horor o psychopatovi s motivem absolutně mimo.(6.11.2005)

 • tron
  *****

  Atmosférická kombinácia exploitationu, snuffu, slasheru a hixploitationu s prvotriednou réžiou neznámeho a mladučkého francúzskeho zajačika, na ktorého z diaľky pozerá šedá eminencia filmu, rozporuplný Luc Besson. Násilie najhrubšieho zrna, sex, skvelá kamera, brutálne scény (beh lesom, orálny sex), vynikajúce komorné herecké obsadenie a šokujúci záver, ktorý si z nás zrejme robí srandu.(13.6.2006)

 • MM_Ramone
  ***

  Prekvapivo dobrý horror z francúzskej produkcie. Je to naozaj ostrý snímok ako tá nabrúsená britva, ktorú si nesie vo svojom tuzemskom názve. Európsky slasher, ktorý sa veľmi dobre podaril. Atmosféra, ľakačky, vraždy, násilie... a i ten buranský vraždiaci maniak v monterkách a šiltovke sa mi videl dosť charismatický, aj keď bol vlastne len fiktívny. No a to konečné odhalenie je naozaj francúzske. ***(29.1.2008)

 • castor
  ***

  Dvě studentky (příjemný herecký výkon zejména od Cécile de France) se rozhodnou pro klidný studijní víkend na opuštěné farmě rodičů jedné z nich. Už po příjezdu ale školní povinnosti naruší vyšinutý psychopat, který vyvraždí celou rodinu včetně věrného psa a jednu z dívek (zatímco druhá se „mazaně“ schová) odtáhne do dodávky a nechá si jí pěkně na pozdější soukromou krvavou párty. Jednoduchý děj ozvláštňuje řemeslnost režiséra Alexandra Ajy, poutavá kamera a zejména fakt, že horor vznikl ve Francii a cenzura leccos pustila do filmového světa, tudíž si vyznavači explicitních jatek přijdou na své. Krvavé orgie neznají mezí, slibnou první polovinu snímku ovšem naruší zákeřná pointa, která tak kdeco shodí a snímek ani tak neděsí jako se spíše snaží rozdrásat fyzickou nevolnost odvážlivců z řad diváků. Svoji zručnost a styl dokázal Aja následujícím celovečerním filmem Hory mají oči, kde kromě potoků krve znamenitě budoval i depresivní atmosféru. V tomhle případě tuhle velkou krvavou kaluž překročil zhruba ze slušné poloviny!!(28.1.2007)

 • Malarkey
  *

  Další z řady vyvražďovacích hororů. Koho to furt baví sledovat téměř jedno a to samý v akorát jiném podání. A pak se divíme proč na světě existuje tolik násilí? Strach ve filmu je cítit, ale pocit z toho, že koukáte na něco stále se opakující scény ihned ze začátku spíše znudí a nebo pobaví tím jak si s tím asi dali tvůrci záležet. Prostě další šílený horor kterých, poslední dobou vznikají mraky i když s parádní atmosférou to se musí nechat.(17.6.2006)

 • Maïwenn

 • - Dům, ve kterém se natáčelo, ve skutečnosti není jeden, ale rovnou čtyři, přestože v konečném výsledku to nelze rozeznat. (akisha)

 • - Režisér si ve filmu střihl svérázné cameo, ztvárnil nohy otce Alexe. (imro)

 • - Rozpočet tohoto slasheru byl 2,2 milionu eur a za prví tři dny (12. – 12. 6. 2005) promítání si v USA vystrašil 1,8 mil. dolarů, přičemž celkový obrat byl dvojnásobný. (imro)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace