Noc s nabroušenou břitvou

• Austrálie

High Tension

Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

Alexandre Aja

Robert Benmussa

Baxter

Scénografie:

Tony Egry

Krásná syrová krvárna, jedna z Ajových prvotin, kterou podráží až dementní a absolutně z prstu vycucaný konec. Poprvé je zde možno vidět brutalitu v tzv "ajovském" podání, kdy každý pohled na stříkající krev nebo uraženou hlavu značně pocuchává vnitřnosti a není tím pádem prováděný jen zívnutím, jako to bývá v novodobých slasherech. Výborné scény, například ten neozvučený bosý běh na benzínce. Pro mě druhý nejlepší Aja po Horách.(30.3.2011)

A strach se stal ostrou čepelí, chladnou a nekompromisní, jež proťala hrdla stažená úzkostným napětím. Lapáš po dechu?. Pokud i vy rádi lapáte po dechu, jistě se optáte, co on ten debutující mladíček Alexandre Aja může nabídnout? Moderní éra hororu rozehrála hru kočky s myší, kde kočkou je stupňující se brutalita, otevřenost a myškou divákovo (estetické) vnímání. Haute Tension je příkladem moderního slasheru s celkem umně zvládnutou obrazovou kompozicí, slušně budovaným napětím, dobrým zvukem a svěží, sugestivní kamerou (kdeže sou léta 80tá). V základní výbavě dodáváno s jedním špekatým erotomanem, který věnuje patřičnou invenci ku provedení bizardních poprav a na rozdíl od jiných, přec mnohem charismatičtějších řezníků, je pěkně vychytralej a precizní (mimo jiné děsí 4 z 5ti obezitologů). K dokreslení celého snažení hraje ku prospěchu výběr prostředí, pěkně sešlé stavení posazené do pustopusté samoty, kde křiku nikdo neuslyší. Navíc velice slušná hudební složka (včetně zařazení toho italskýho retro-popu) a velmi půvabná Céline de France. Jistou slabinou je pak prostřední pasáž, kde ono úvodní běsnění decentně opadá tak, že když už si myslíte, že tenhle slasher, krom nějakého masakrálního finiše nemůže nic nabídnout, dostanete facku přeci jen snažně vypointovaným (však možná trošku očekávaně) rozuzlením. Co říct na závěr? Je to svěží, místy překvapivě atmosferické, nepřeplácané a toho kluka za kamerou to fakt baví. U mě za [8/10](23.10.2007)

Přiznám se, že po "Hory mají oči", které mě moc nezaujalo jsem se Ajovi dlouho vyhýbal, ale kladné reference na tento film, přicházející z několika stran, mi prostě nedovolily tento kousek vynechat. Nejdřív celkem zajímavá krvárna s velmi dobrou atmosférou, ale i přesto nikterak uchvacující. Ještě nějakých 10 minut před koncem jsem byl rozhodnutý dát takové ty klasické 3 hvězdy, ale to jsem ještě nevěděl co příjde. Závěr, který je tady mnohými odsuzován, mi tak nesmírně zamotal hlavu, že jsem si musel v hlavě celý film procházet a vysvětlovat. Nakonec musím uznat, že lepší závěr by se těžko vymýšlel. Díky tomu jde hodnocení jednoznačně nahoru a pro Aju jsou dveře opět otevřené.(24.10.2008)

Úvodní běh lesem a s ním i celá první polovina je skvostná. Režisér Aja buduje vcelku sympatické a divácky velmi ztotožnitelné charaktery, atmosféricky pak film pomalu graduje, aby mohlo konečně dojít na „to“. Úvodní psychopatovo řádění jen zvýší už tak velmi dobrý dojem, jenomže po skončení likvidace „povinných“ obětí se film přehoupne do druhé poloviny, v níž všechny další mrtvoly začnou být nemístně samoúčelné a dějové peripetie se omezí na vzájemné nahánění psychopata s hrdinkou. Atmosféra se automaticky začne vytrácet a ani „automobilová honička“ po lesní cestě nezvedne všeobecnou nudu, která ve filmu zavládne. Když pak všechno dojde až k šokující pointě, velmi místným se pak stane výkřik jedné z obětí: „Tohle nedává smysl“. Jako sbírka detailního gorefestu úchvatné, jako horor o psychopatovi s motivem absolutně mimo.(6.11.2005)

Vetsinu casu dost slusnej krvak, nerikam horor, protoze nejaky lekacky tu moc nejsou a Aja se vyhradne soustredi na promakany smrti. Ty sice nejsou nejak originalni, ale jsou dost brutalni a hezky krvavy. Misty to sice Aja trochu prezene a caka to jak v Kill Billovi, ale to mi nevadilo, cim vetsi jatka, tim lip. Taky bylo fajn videt Cécile De France, kterou znam z Cesty kolem sveta za 80 dni. Naopak ten zabijak byl dost ubohej, takovej smradlavej vagus bez spetky charisma. Co ale Aja opravdu nezvlad, je konec. Pointa, ktera prevrati predchozi dej naruby, je sice dobrej napad, ale bylo to tak nestastny, ze tomu v podstate to predchozi deni vubec neodpovidalo. Kdyby to ukoncil jako klasickou vyvrazdovacku, bylo by to lepsi. Nicmene zaverecna akcicka mi spravila chut. Proste slusna vyvrazdovacka.(21.1.2007)

• - Cécile De France, toužíc se lépe vžít do své role, trénovala se šampionem v thajském boxu. (imro)

• - Režisér si ve filmu střihl svérázné cameo, ztvárnil nohy otce Alexe. (imro)

• - Oficiálně nepřiznaný podíl má v produkci filmu i Luc Besson. (imro)