Noc s nabroušenou břitvou

High Tension

High Tension

Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

Alexandre Aja

Robert Benmussa

Baxter

Scénografie:

Tony Egry
  • Trellíno

Dlouho to bylo na čtyři, pak na hodně silné tři, ale za ten závěr by scénárista snad zasloužil nakopat tam, kde je to pro nás muže obzvláště bolestivé. Dlouho napamatuju tak s prominutím debilní pointu, která naprosto zhroutí celkový dojem z filmu. Pointa postrádá jakoukoliv logiku a pokud si vzpomenu na kterýkoliv okamžik z předchozího děje tak s pointou ani jednou nesouhlasí. To si tvůrci myslí, že je divák sklerotický idiot, který během hodiny a půl zapomene, o co vlastně šlo? A že zkousne závěr, který je stejný jako představa fotbalového rozhodčího, který se při rohovém kopu zavěsí do hlavičky a neomylně skóruje do vinglu? Ani náhodou. Sice s hodnocením nebudu tak tvrdý jako Antek, ale vytočenej jsem zase jednou kvůli filmu docela pěkně.(4.10.2005)

K pořádnému hororu má tahle vyvražďovačka daleko. Lekacích scén je jako šafránu, i když stříkání krve a máchání břitvou a noži si užijete dosytosti. Tím to ale nechci shazovat, jen se to podle mě víc blíží tomu drama/thriller. Vyzvihnout by se dala zajímavá závěrečná pointa, u které si však člověk uvědomí, že to vlastně celé moc nedávalo smysl:)(23.10.2011)

Alexandre Aja, režisérský mistr nad mistry. To jak dokáže navodit atmosféru, jak dokonale pracuje s hudbou. Celou stopáž jsem téměř nedýchal a bál jsem se jak malej. Dějově je to téměř až do konce vlastně neuvěřitelně originální a nervydrásající, jelikož Cécile De France se tam celou dobu ukrývá a vrah o ní nemá ani ponětí. Pořád jsem si říkal, jak bych se zachoval já (asi bych zdrhnul). Brutalita je značná, fakt se krví nešetří. ALE!!!! To co přijde v posledních patnácti minutách mě neuvěřitelně NASRALO!!!!! Co to kurva mělo bejt? Apeluji na všechny scénáristy VYSERTE se už na ty šokující pointy!!!!!! Úplně jsem řval bolestí, když se po celou dobu naprosto dokonalý film zhroutil během jedné scény, jak domeček z karet. Přesto, když film vypnete asi 15 minut před koncem budete nadšeni.(10.11.2007)

Aja dokázal, že je rozený filmař, bohužel u Noci mu chyběl lepší scénář. Většinu snímku to ani nevadí, bohužel pak přijde supermegablbá pointa, která je totálně nelogická a fakt se sem nehodí. Jinak i z tisíckrát viděných scén dokáže režisér vypumpovat adrenalin, natočit je vizuálně zajímavě a propojit je s dokonale padnoucí hudbou (třeba v případě New Born od Muse).(20.12.2006)

Tak tohle byla hodně nabroušená jízda. Aneb Texaský masakr po francouzsku. Cécile De France se své role "statečné dívčiny" zhostila skvěle, a je radost ji sledovat (zvláště při osobním odpočinku s walkmenem:) Scény jsou dostatečně krvavé a brutální s občasnou příměsí, která zavání splatterem (nešťastný muž s hlavou v zábradlí, či závěrečná "cákající" scéna v autě). Jediné, co bych vytkla, je konec. Ten je nečekaný, překvapující, avšak pro mě nebyl šokující, neboť vzhledem k celému předešlému ději postrádá logiku a stává se tak nesmyslným. Ale i tak, mi tato menší drobnost nemohla pokazit celkový zážitek a dojem. I když, kdyby byl konci nechán "volný průběh", a příběh by byl zakončen tak, jak se očekává, že by v tomto žánru měl být zakončen, snímku by to možná je prospělo.(22.11.2009)

• - Přestože je film zasazen do prostředí Jižní Francie, tak se kvůli rozpočtu nátačel v Rumunsku. (Chatterer)

• - Trailer k filmu byl loni nominovaný jako nejlepší zahraniční trailer na Golden Trailer Awards a samotný film získal čtyři ocenění na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu. Úspěšnými tu byli například režisér Alexandre Aja a herečka Cécile De France. (imro)

• - Hoci sa Alexii pri scéne v aute dostala striekajúca krv aj do úst, o pár sekúnd neskôr má žiarivo biele zuby. (Consolatrix)