Noc s nabroušenou břitvou

High Tension

High Tension

Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

Alexandre Aja

Robert Benmussa

Baxter

Scénografie:

Tony Egry

Atmosférická kombinácia exploitationu, snuffu, slasheru a hixploitationu s prvotriednou réžiou neznámeho a mladučkého francúzskeho zajačika, na ktorého z diaľky pozerá šedá eminencia filmu, rozporuplný Luc Besson. Násilie najhrubšieho zrna, sex, skvelá kamera, brutálne scény (beh lesom, orálny sex), vynikajúce komorné herecké obsadenie a šokujúci záver, ktorý si z nás zrejme robí srandu.(13.6.2006)

Alexandre Aja, režisérský mistr nad mistry. To jak dokáže navodit atmosféru, jak dokonale pracuje s hudbou. Celou stopáž jsem téměř nedýchal a bál jsem se jak malej. Dějově je to téměř až do konce vlastně neuvěřitelně originální a nervydrásající, jelikož Cécile De France se tam celou dobu ukrývá a vrah o ní nemá ani ponětí. Pořád jsem si říkal, jak bych se zachoval já (asi bych zdrhnul). Brutalita je značná, fakt se krví nešetří. ALE!!!! To co přijde v posledních patnácti minutách mě neuvěřitelně NASRALO!!!!! Co to kurva mělo bejt? Apeluji na všechny scénáristy VYSERTE se už na ty šokující pointy!!!!!! Úplně jsem řval bolestí, když se po celou dobu naprosto dokonalý film zhroutil během jedné scény, jak domeček z karet. Přesto, když film vypnete asi 15 minut před koncem budete nadšeni.(10.11.2007)

No konečne! Už som mal plné zuby toho, ako si dnešní teen-blackmetal-horror-pozéri spokojne krochkajú na vylúhovaných čajoch typu Saw, Cabin Fever, Hostel či Slimák a tvrdia, že práve toto je to správne mäso (ale zase je to pochopiteľné, veď oni kakali do plienok pri Vreskotoch, zatiaľ čo nám mazákom prvé stretnutia s hororom zaobstarávali Romero, Fulci, Lenzi, Raimi a hlavne maestro Argento). Noc s nabrúsenou britvou som dlho odkladal v obave, že dostanem podobný moderný výluh. Ale ajhľa, aké príjemné prekvapenie! Alejandre, ktorý ma presvedčil už "okatými horami", predvádza takmer dokonalý francúzsky bitúnok, ktorému prostučká zápletka (veľmi sympatická nakrátko ostrihaná lesbička čelí extrémne odpornému vidieckemu slasherovi, ktorý vykynožil rodinu jej kamarátky... a niečo sa v tom zvrtne) len prospieva, pretože umožňuje režisérovi roztočiť smršť brilantne zrežírovaných scén a chutne nechutných nápadov. Záverečný zvrat sa samozrejme bije s logikou, ale keďže som ho na základe jednej hlášky z úvodu očakával, výborný dojem z filmu mi nepokazil. Excelentná audio stopa - zvolená hudba i zvukové efekty len podčiarkujú skvelý hororový zážitok.(17.3.2007)

Vetsinu casu dost slusnej krvak, nerikam horor, protoze nejaky lekacky tu moc nejsou a Aja se vyhradne soustredi na promakany smrti. Ty sice nejsou nejak originalni, ale jsou dost brutalni a hezky krvavy. Misty to sice Aja trochu prezene a caka to jak v Kill Billovi, ale to mi nevadilo, cim vetsi jatka, tim lip. Taky bylo fajn videt Cécile De France, kterou znam z Cesty kolem sveta za 80 dni. Naopak ten zabijak byl dost ubohej, takovej smradlavej vagus bez spetky charisma. Co ale Aja opravdu nezvlad, je konec. Pointa, ktera prevrati predchozi dej naruby, je sice dobrej napad, ale bylo to tak nestastny, ze tomu v podstate to predchozi deni vubec neodpovidalo. Kdyby to ukoncil jako klasickou vyvrazdovacku, bylo by to lepsi. Nicmene zaverecna akcicka mi spravila chut. Proste slusna vyvrazdovacka.(21.1.2007)

I když na žánrovou odrůdu horroru jménem slasher vůbec nejsem, tento film mě dostal. Perfektně řemeslně zpracovaný, podbarvený skvělou hudbou, s hustou atmosférou, která se dá krájet.. Nechutný vrah pracuje s až mrazivou efektivností a Marie je slušná kost nepropadající panice ani v mezních situacích. Silná dvojka.. Překvapivá pointa mě nedostala, neb její podání je v soušasných hororech a thrillerech módou. Když opomenu pointu a nelogičnosti v ději z ní vyplývající, tak tu máme jednu z nejlepších zabijaček s výkonným vrahem v hlavní roli. Společně s dalším výborným francouzským počinem Malefique a anglickým Descentem absolutní špička evropského moderního horroru.(25.8.2005)

• Maïwenn

• - Hoci sa Alexii pri scéne v aute dostala striekajúca krv aj do úst, o pár sekúnd neskôr má žiarivo biele zuby. (Consolatrix)

• - Natáčení trvalo 36 dnů. (Holina)

• - Dům, ve kterém se natáčelo, ve skutečnosti není jeden, ale rovnou čtyři, přestože v konečném výsledku to nelze rozeznat. (akisha)