Hra na vraha

• Česko Maturiťák (festivalový název) (více)

Při hře ve staré opuštěné škole nešťastně zemře holčička. Ostatní děti se rozhodnou o nehodě mlčet, ale netuší, že někdo je viděl. A ten někdo přichází o šest let později na jejich maturitní ples, aby je všechny zamordoval. Klasika whodunit slasheru vezoucí se na slasherové vlně z počátku 80. let následovaná třemi pokračováními. (choze)

Knor

Tak tohle je slabší kousek. Film začal slibně, ale pak se to opravdu neskutečně vleklo až do poslední cca půl hodiny, kdy začíná fungovat atmosféra a něco se děje, pár dobrých mordů a dokonce mě překvapilo kdo je vrah a to se musí ocenit. Takže dávám takové slabší tři hvězdy. ()

beso74

Príbeh si "požičiava" z Halloweenu. Pred niekoľkými rokmi sa pri hre vžili deti príliš do svojich úloh a skončilo to malérom - smrťou jednej dievčinky. Samozrejme, deti sa rozhodli všetko ututlať, pretože priznanie je síce poľahčujúca okolnosť ale istý trest a nechať si tajomstvo pre seba. O 6 rokov ich však začnú práve v ich deň D otravovať obsesné telefonáty typu"Viem čo ste robili pred 6 rokmi". Okruh podozrivých je veľký, od psychopata, ktorý ušiel z psychiatrie, cez školského uchyla až k riaditeľovi - otcovi nebohého dievčaťa. Kto je tým vrahom? Pre dnešného diváka to nebude priťažká úloha. Bohužiaľ, tento film, ktorý v mnohých veciach definoval žáner je z dnešného pohľadu neúprosne ohlodaný časom. Veci, ktoré boli novinkami ako trauma z detstva či odhalenie temnej minulosti sa dnes objavujú každý rok aspoň v jednom slasheri, disko éra sa skončila pred už takmer 40 rokmi a podobne je to aj so štýlom obliekania. V čase zrodu tohoto filmu však bolo všetko cool a moderné, čo prilákalo zástupy divákov a inšpirovalo aj kde akých nasledovníkov. Navyše, si treba uvedomiť pri sledovaní tohoto filmu dva fakty, trailer je spravený fantastický, po celý čas podsúva divákovi, že hlavnou hrdinkou je Wendy (Anne-Marie Martin pod menom Eddie Benton) a tak bol divák šokovaný, keď bola zabitá (a to je ten druhý fakt - po prvý krát bola obeť zabitá potom, čo nejaký čas pred vrahom utekala a bojovala s nim, vec, bez ktorej sa dnešný slasher nezaobíde). Dnes je to však len relikt, ktorý sa oplatí pozrieť ak už pre nič iné, tak aspoň ako študijný materiál k téme evolúcie žánru menom slasher. ()

Luki.V

Povedený slasher zaměřený na postavy, které jsou v rámci žánru velmi slušně napsané a když začnou umírat, rozhodně Vám to není jedno. Na Halloween nemá ale společně s My Bloody Valentine a Happy Birthday to me velice a neprávem opomíjený horor. ()

soviczka

Po celkem zajímavém úvodu čekáte na první vraždu hodinu, během které sledujete extrémně nudné scény se středoškoláky, kteří vypadají jako čerství čtyřicátníci. Protože se nudíte opravdu hodně, přejete jim všem brutální smrt v krutých bolestech, chcete vidět prořízlá hrdla, vyhřezlá střeva a stěny vymalované krví. Dostanete pár naprosto amatérských vražd v rychlém sledu po sobě, při kterých si vrah počíná tak neuvěřitelně, že z nich začnete podezírat Franka Drebina. Ufff, stačilo. ()

wray

Tento film som si pozrel najmä preto, že ho pár ľudí označilo ako "kultový". Hm - horory mám rád, 80 roky tiež (vtedy nebrali všetko úplne vážne a tak sa dá pri horore fajn pobaviť) ale toto ma veru nezaujalo... Bude to určite tým, že som to videl až dnes - po mnohých ďalších variáciách ktoré vznikli na túto tému, tak ak to bol v 1980 originálny film, dnes mi to prišlo ako veľmi slabý odvar toho čo tu už bolo... Všetko v kvalite (zvuk, obraz) aká zodpovedá tej dobe. Herci - no ako z tej doby :) Bola vtedy móda snažiť sa vyzerať staršie, takže maturantky vyzerajú (podľa mňa) minimálne na 25. No a hlavné herecké "prekvapenie" Leslie Nielsen v nekomediálnej úlohe - tiež je problém v tom, že som videl film dnes a nie v 1980 ale - veľmi veľmi tam nepristane Pre dnešného diváka slabé. Veľmi slabé... ()

halberdier

Tohle že má být spoluzakladatel slasherových vyvražďovaček a klasika teenagerovského horroru? Minimálně o třídu slabší než Halloween a Friday the 13th. Asi to bude tím, že jsem už viděl spoustu podobných filmů, ale film mě téměř ničím nepřekvapil a to včetně identity vraha. Jedině snad Leslie Nielson v jedné z hlavních rolí a do filmu se vůbec nehodící disco hudba. A nechápu, proč se vůbec točil remake toho slabého horroru... ()

endrix

Přesně polovina úspěchu. Zajímavá zápletka, pěkné diskofinále. Mezi spíš vata. Docela příjemně se povedlo autorům rozmlžit, kdo přesně vraždí, i když okruh podezřelých byl jasný od začátku. Jen mi tam chybělo vysvětlení, pro vrah čekal na maturiťák a proč najednou změnil modus operandi, který u prvních obětí tak hezky zapadal do příběhu. Asi aby bylo co dát na plakát s Jamie. (Mimochodem, ten plakát se střepem je mnohem lepší.) ()

Profík

Slabé. Nefunguje to moc jako slasher, vraždy jsou dost mizerné a napětí? Ani náhodou. Přitom začátek byl docela slibný. Dvě hvězdy jen za ne úplnou stupidnost a za Jamie. 45%. ()

baronGrga

Poté, co na podzim roku 1974 položil Bob Clark v Kanadě základy jednomu z klasických žánrů, když natočil kritiky ne příliš oceněnou "detektivku, která vyvolává otázku, proč vůbec byla natočena", zatímco o čtyři roky později naopak každý zásluhou Carpentera na téhle subžánrové vlně (oprávněně) ujížděl, vrací Kanada této a další americké slasherové senzaci úder v podobě Prom Night, v hlavní roli s osmdesátkovým lookem znásilněnou Curtisovou. Disko příběh školní oblíbeňkyně Kim místy nepotěší, nejen kvůli věrnému odrazu tehdejšího hudebního vkusu, ale též dílem osvětlovače, který snad musel většinu šichty prochrápat, a konečně i nepříliš úspěšnými pokusy o divákovu paralýzu. Ve srovnání s volným pokračováním z Hamilton high school nižší liga, rozhodně však nejde o podprůměr. 60% ()