eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

Juklitz

Ne uplně zlé, ale krapet samoúčelné a průstřelné. Trávit celý film kvuli jedné scéně na konci, která je jediná trochu odvážnější, dvakrát určitě ne. ()

Liya

Hodně, opravdu hodně zvláštní film. Nápadem i zpracováním. Reality se prolínají místy trochu chaoticky, takže po prvním zhlédnutí mi nebylo zcela jasné, která realita je která. Druhé zhlédnutí napoví víc :). Celkově velice originální snímek. ()

P/\/EL

nesmírně originální zápletka(prolínání různých rovin...kam se hrabe pophit Inception 2010...jasně....dočítám se tady v komentářích, že jsou věci ještě starší...ale....Hvězdná Brána, Superman....dyť to je spíš odpad....ale, jasně řada pitominek obsahuje skvělé nápady a zápletky....ve sci-fi literatuře toho je ale jistě ještě víc...)...už jen pro ten Cronebergův styl a smysl pro určité bizardnosti...nechutnosti...sexuálnosti......jasně..uprostřed je trochu nuda a uplně sem nestíhal a nechápal......ale...... ()

chrochtos

Nejlepsi charakteristika, ktera me napada je: Jak si 60tileta ucitelka ceskeho jazyka na zakladni skole predstavuje science fiction. Film neni vylozene spatny.. jenom mi pride neuveritelne naivne udelany - opet asi tak jak by vypadalo skolni divadelni predstaveni onou ucitelkou zorganizovane. Mozna je to zamer, ktery sem nepochopil, ale presto existenz videt uz znovu nechci. Byla by to jenom jedna hvezdicka, ale ten film ma par svetlych chvilek a Cronenberga mam jinak celkem rad :) ()

papinak

Film, který nemá řešení a pro své vyprávění užívá bizardní a pro někoho možná trochu nechutné výrazové prostředky.Spousta biologických udělátek, trošku zvrhlých sexuálních náznaků a slizkých scén ovšem jaksi nemůže zamaskovat "zbytečnost" tohoto snímku. Cronenberg prostě jen za užití zajímavých výrazových prostředků vypráví příběh, který si ovšem můřete vyložit naprosto po svém, jelikož jak jsem řekl na začátku sám o sobě nemá žádné řešení. ()

jeromedefif

Velmi výživné a místy až nechutné zároveň. Při prvním shlédnutí jsem byl v průběhu filmu asi třikrát přesvědčen o tom co Cronenberg zamýšlí, ovšem třikrát jsem byl vyveden z omylu. Konečné překvapení mě ohromilo. Na podruhé už to taková jízda nebyla, ale i přesto se mi to líbilo. Zasloužené čtyři hvězdy. ()

Fixa

Dostat se přes polovinu filmu, aby se člověk měl konečně na co dívat, je opravdu oříšek. Nuda, která by se dala krájet. Zvládl jsem film dokoukat až napotřetí. Když se člověk dostane konečně do hry, pak už to letí a o zábavu je postaráno až do konce ()

pikovyeso

docela jsem v průběhu nepochopil jestli to má být film z budoucnosti nebo jak, ale neseděl mi ten bílý mobilní telefon a k tomu land rover asi z 95. Jinak pěkně herecky obsazené Jenifer byla v sukýnce sexy, a jude sympaťák. Celkově ale velmi povedený film na přemýšlení + otevřený konec ()

Paan

Další člen rodinky filmů o multirealitách, umělých vzpomínkách jejich rozpoznávání, o morálce, identitě a podobných šílenostech. A že tenhle žánr dal vzniknout už řadě brilantních děl, Total Recallem počínaje, Počátkem konče =)) Leč skvělé téma se dalo v tomto případě rozebrat šířeji i hlouběji, stejně tak závěr tohoto filmu i jemu podobných je vždy v jádru stejný. Sice nutí k zamyšlení, ale stejné zamyšlení u všech filmů daného typu může působit kapku stereotypně a nepřínosně. Závěr? Film na jedno příjemné zhlédnutí, ale jen na jedno. ()

MaroCR

Dlouho jsem váhal, jestli dát tři nebo čtyři hvězdy. Napoprvé se mi eXistenZ líbil opravdu hodně. Pak jsem ho za čas viděl znovu a i když jsem si spokojeně "pochrochtával", s překvapením jsem zjistil, že už to nemá ten náboj. Ale vzhledem k tomu, že "první slovo platí, druhé leze z gatí", upřednostním první variantu a dám 4 hvězdy. ()

Eclipsis___

Narovinu sa priznám, film som v 3/4 vypol lebo ma absolútne nebavil. Čakal som viac, oveľa viac a nie len hrozné efekty, mäsité potvory, hlasité čvachtanie a megatupé dialógy. Herci na seba pred a po každej vete dramaticky minútu hľadeli ako v telenovele a to je na filmoch vyslovene neznášam. Nápad skvostný, prevedenie tragické. 30% ()

Profík

Cronenberga mám celkem rád, i když spíš asi jehio tvorbu normálních filmů, jako východní přísliby nebo Dějiny násilí, ale i jeho divné filmy se mi líbí. Třeba moucha moc. Ale tohle mi nějak nesedlo. Někde jsem četl, že je to podobné matrixu(což je) ale lepší (což rozhodně není). 60%. ()

nikolajevic odpad!

uplne sklamanie. vsetko zle, fakt neviem najst jedine pozitivum. znasilneny pribeh, zli herci, trapna pointa... mozno zhruba tusim co tym tvorca chcel povedat, ale vobec mu to nevyslo. ()

latimerie

Cronenberg si opět libuje v míchání reality a fikce (nyní v podobě nové virtuální hry). Nechybí zde bizarní tvorové, nejistota kladných a záporných postav. Skvělý paranoidní příběh, který využívá jednoduchou myšlenku, která skvěle funguje. Žádné megalomanské speciální efekty nečekejte, skvěle si postačí s trochou abnormálna a pak už vše vaše fantazie dokoná a za to tleskám! ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)