Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

Hrabka

Bezpečné čtyři hvězdičky. Chytlavý začátek, velmi dobrá prostřední část, trochu slabší a urychlený konec. Atmosféra byla po celou dobu na skvělé úrovni, efekty samozřejmě prvotřídní. Cruise velmi přesvědčivý a Dakota Fanning předvedla neuvěřitelný talent a charizma. Povedené sci-fi. 75% ()

juta

Tak blbý vysvětlení konce bych nečekal ani u béčkového filmu. Když je tohle od Spielberga, tak jsem čekal něco mnohem lepšího. Nelíbilo se mi tu spoustu věcí. Tom Cruise se sem absolutně nehodil a pro mě je to člověk, který nemá skoro žádný emoce a výraz. Jako když se setkal se svým synem, tak nic... jeho nicneříkající výraz mluvl za vše. Do tohoto filmu bych obsadil někoho, kdo dělá větší grimasy, Jim Carrey by byl ale moc :D Hudba jak z minulýho století. Čekal jsem víc, to jsem bohužel nedostal. ()

paascha

Tak nevím, jestli je to mnou nebo filmem, ale oproti ostatním já měl dost problém to vůbec dokoukat. Podle mého názoru se panu SS vůbec nepovedlo pochopit, o čem to celé je a absenci nápadů zalepil přítomností megastar. Cruise se snaží, snaží, ale je to dost lopota, ulepená, až hrůza. ()

Fiftis

Nevedel som vôbec o čo pôjde a to je len dobre. Bol som veľmi milo prekvapený, čakal som príšerne katastrofický film, ale nestalo sa. Dostal som skvelý thriller s reálnym hrdinom a aj s pohrávaním sa s myšlienkou, čo sú schopní ľudia urobiť pre vlastnú záchranu. Film ponúkol prehnané, ale oku lahodiace akčné scény a jediné, čo ma sklamalo, bol záver, ktorý bol veľmi rýchly a narúšal atmosféru filmu budovanú od začiatku. ()

Hunt

Zde se opět potvrzuje staré a pravdivé, že "co není vidět- to děsí nejvíc". Dokuď jsou nám mimozemští útočníci viditelní pouze v náznacích, slyšíme hrůzné zvuky a máme prostor pro fantazii, film funguje výborně a i na diváka padá tíha neuprosného stíhání a nemožnosti zdrhnout. To ale trvá cca. 1/2 filmu, další část filmu, kdy už víme, s kým máme tu čest, vidíme ty stvůry, které vypadají tak jak vypadají, dělají to co dělají, je kouzlo pryč. Navíc zcela naivní konec uzavíra tuto nepovedenou část ukázkově. Biják je to velký, škoda. ()

Shakers

Sakra dobre scifi od Speilberga s Tomom Cruisom,ktorému skoro nič nechýba.Ma to efekty,akcie,Toma Cruisa je to napínavé a proste cele je to chytré a parádne.Čakal som,že to bude mať trochu vyššie hodnotenie. 90% - 5* ()

DJ_bart

Není to dokonalý, ale v rámci žánru katastrofických/apokalyptických filmů s vědecko-fantastickými prvky jde o mimořádně znepokojivý zážitek, u jehož sledování jsem se jako děcko skutečně bál. Koncept o mimozemské invazi ještě nikdy nebyl tak hrůzostrašný. Škoda, že něco tak kvalitního už Spielberg od tý doby nenatočil. ()

ajuska

Ústřední myšlenka není vůbec špatná (zvlášť se mi líbil námět, že mimozemšťani se na invazi připravují již po staletí), triky obstojné a je tu velmi dobře vykreslené davové šílenství a panika. Také je fajn, že tu nejsou žádné prezidentské projevy a hrdinští patriotističtí válečníci, ale že se film zaměřuje na jednoho jediného slabého člověka. To byl můj první dojem z Války světů. Pak se to ale nějak zvrtlo a vedlo to až k příšerně kýčovitému a přeslazenému konci. Takže výsledný dojem: chabé ****. ()

filmfanouch

Spielberg servíruje klasicky dobrou vesmírnou invazi. Film je hodně originální v tom, že hlavní hrdina nějak nepomáhá ke zničení invaze a my tedy celý život jenom sledujeme život jedné rodinky během vesmírné invaze. A je to dobré co se týče originálního tahu . :) ()

lamps

Brutálně silný a konceptuální blockbuster, který diváka bez skrupulí zahlcuje výjevy čiré hrůzy nad blízkým setkáním se třetím druhem. Zakořeněna v padesátkové žánrové tradici, Válka světů si zachovává jistý vibe varovných a explicitně poučných sci-fi filmů (hlavně při úvodním a závěrečném komentáři vypravěče, jenž obstarává kontext a vysvětluje pro neznalé matoucí závěr), ovšem prohnaný padesáti lety vývoje žánrových diskurzů, modelů vyprávění a stylistických norem. Snímek je temný a jeho prostředí neutěšené už před invazním úderem, který obrací život jedné rodiny v noční můru - pohledem jsme přitom napevno vázáni na Cruiseova protagonistu a vše vidíme takřka výhradně jeho optikou, tudíž dostáváme spíše hutné katastrofické drama nežli mnohými očekávanou válku. Spielberga nezajímá komplexní story plná akčních atrakcí jako ve scifárnách z devadesátek, stojících často na okázalé prezentaci svých technických možností (jasnej Den nezávislosti, který ale zbožňuji zase z jiných důvodů). Místo toho se drží konceptu katastrofického filmu, v němž titulní rodina neuniká před tsunami nebo padajícími kometami, nýbrž před zdánlivě nezastavitelným a nepředvídatelně se zjevujícím mimozemským terorem. S atrakcemi v podobě vizuálních efektů a rozsáhlých akčních scén pracuje Spielberg mnohem promyšleněji než jakýkoli jiný současný režisér (snad s výjimkou Camerona a Nolana). Jednak proto, že vyprávění je absolutně subjektivní a vázané na hrdiny, jejichž hledisko udává i hledisko a informovanost diváka. Stejně jako je v dílčích zvratech nepředvídatelný příběh samotný, což je logickým formálním odrazem společenského chaosu a pádu morálních zábran ve zdevastovaném světě filmu, tak s překvapivostí a mrazivou důsledností nastupují i scény s mimozemskými chapadlatými stroji. Při prvním zjevení se počáteční zvědavost a ohromující údiv nad střetem s něčím tak kolosálním a neznámým mění v hororový úprk před vykonavatelem naprosté zkázy. Máme minimum informací stejně jako hrdinové a o to lépe fungují jednotlivé a často chladnou dokumentární optikou snímané scény destrukce a šoku. Spielberg zároveň klade důraz na atmosférickou a napínavou inscenaci, která strach z konfrontace s hrozivým nepřítelem dohání na tu nejvyšší míru. A opět tak činí natolik zručně, že i tento hororový princip podporuje to důmyslné zacházení s atrakcemi a umožňuje jejich vzrušující alternace. Bázlivé podhledy na mohutné nepřátele, pomalé kamerové jízdy a zadní nasvícení v sekvenci ze sklepa, jedna skvělá lekačka a dílčí skvělé nápady (detail ženské tváře, která se promění v prach) vytváří strhující kulisu, která působí hrozně přirozeně a naléhavě. Scénář navíc nezkoumá příčiny, ale pouze následky, což také navyšuje bezvýchodnost a zoufalost situace (jako když Cruise ráno obhlíží trosky letadla, jehož pád jsme pouze slyšeli). A všemu nasazuje korunu vypilovaná zvuková složka, které se dodnes vyrovná jen úzká hrstka drahých velkofilmů (a vydatně od ní opisuje třeba uctívaný Villeneuve).. Válka světů je další ukázkou mistrovství Stevena Spielberga a unikátním prototypem dospělého blockbusteru, cíleně aplikujícího různé žánry a oslovujícího morálním přesahem - o nátuře lidí si zde nikdo nedělá iluzorní obrázek a některé scény jsou čirou depresí. Mnohými kritizovaný rodinný závěr pak tomuto nádechu skutečně odporuje, ale zase zřetelně uzavírá dominantní linii katastrofického dramatu, během něhož si k sobě členové rozklížené rodiny hledají cestu. A že přichází tak náhle, to zkrátka odpovídá striktně dodržované komunikativnosti, orientované na protagonistu a na několik zpravodajských záběrů. Pět procent k vysokému hodnocení pak přidávám za Tima Robbinse, jenž tu zase musí kopat tunel na svobodu a zanechává nejsilnější herecký dojem. 95 % () (méně) (více)

Pepinec

Tak já nevím, co vám vadí tentokrát? Jestli nesrovnalosti s knižní předlohou, měli byste asi míň číst! :-P Doufám, že na tom jiném světě nemají televize a půjčovny s filmy Spielberga, protože tenhle jeho návod na naše vlastní finíto mi přijde jako dost dobrý. Nevadil mi Tomáš, nevadila mi Dakota a nevadil mi ani konec. Jo, překvapilo mě, že je vymalováno už po necelých dvou hodinách, na druhou stranu si ale umím živě představit, jak by to asi tak pokračovalo dál, kdyby se Válka světů chtěla přidat ke svým megakamarádům, takže jsem vlastně rád za konec ve stylu mávnutí kouzelného proutku. ()

Jhershaw

S filmovými adaptacemi knih je vždycky problém - tvůrci si musí vybrat, jestli bude film věrný knize, jestli ho mírně poupraví či se jen inspirují. A pak jde o to, jak budou diváci spokojení... může se stát, že budou naříkat předlohy neznalí, znalí, nikdo nebo všichni. ___ Válka světů je velmi slavná sci-fi kniha z konce 19. století, a i když to je sci-fi a autor může používat svoji fantazii a nemusí se nechat omezovat svojí současností, stále je přeci jen uvězněn v tom, že si může vymyslet v té době vymyslitelné. ___ Co jsem pochopil z některých komentářů zde, spousta těch, kdo knihu nečetla, je poměrně rozladěna ze závěru. To je více méně přesně to, o čem mluvím - ten závěr je úžasný v rámci knihy z 19. století, ale poměrně nesmyslný v rámci filmu, který se odehrává na začátku století 21. Vlastně mi není moc jasné, proč nevznikla buď adaptace odehrávající se na konci 19. století, nebo proč prostě nevznikl další film o invazi mimozemšťanů (a rozhodně ne marťanů), který by se odehrával v současnosti a holt by se nehonosil jménem Válka světů a tím, že to je podle stejnojmenné knihy. Protože IMHO takhle zkombinovat 19. a 21. století prostě nejde a troufám si říct, že mi Válka světů přijde mnohem více nelogická a nesmyslná než Den nezávislosti. (Nemluvě o tom, že kromě těch principiálních nelogičností se jich ve filmu objeví i dost vedlejších, viz komentář ladydevil). ___ Ale když pominu to, že jsem si čas od času zanadával na některé nesmysly, mě Válka světů docela vzala. Je velmi příjemné, že jde jinou cestou než patetickými prezidentskými proslovy, že než ohromit explozemi divákovi přináší pocity a změny chování lidí během invaze. Strach, úzkost, to jsou ta správná slova. ()

Big Bear

Tohle mě dostalo. Nechápu jak mi tenhle film mohl uniknout... Ani sekundu jsem se nenudil. Od hodně volného začátku po parádní konec. Nebylo to o Tomovi Cruise, bylo to Spielbergovi. Zkrátka fantazie. Kdyby se měl člověk čas zamýšlet, najde ve filmu pár skřípajících momentů. To se ale zkrátka nikomu nestane, na to divák nemá čas. Odpouštím i závěr se šťastně se shledající americkou rodinkou. Naopak. Je to snad poprvé, co jsem v katastroficko apokalyptickém sci-fi, neviděl u happy endu tleskající americké vojáky, policisty a hasiče s všudypřítomnými vlakami unie. Některé momenty jsem ani nevěřil svým očím a nedýchal - letadlo, hořící expres či sonda ve sklepě... Závěr mi přišel jak z Krajních mezí, jen ten hlas nepatřil Radovanu Lukavskému. Zkrátka nemám co vytknout, ale na 5 hvězdiček to úplně nebylo. ()

JohnnyD

Blízke stretnutia vice versa? Nuž, Števo to poňal ako magický príbeh o pochopení rodinných hodnôt. Čím skôr si to človek uvedomí, tým skôr si dokáže vychutnávať mrazivú atmosféru nenávistných alienov, ktorý vyvražďujú všetko okrem rodiny robotníka Toma Cruisa. ()

Boogeyman

Hmm, docela mě to zklamalo. Většina scén kdy Cruise řeší svůj vztah s dětmi (obě naprosto nesnesitelné) mi přišla víceméně úsměvná. Část ve sklepě byla dokonce úplně blbá! Jinak akčnější pasáže jsou skvělé, konec debilní. ()

Madsbender

Spielbergovská adaptácia klasického Wellsa s roztraseným Crujsíkom, roztopašnými hravými mimozemšťanmi a prapodivným koncom z pera bláboliaceho pendrekového feťáka z Arkhamu. 55% ()

Indiana

Už jsem na tom filmu byl třikrát a pokaždé mě to emocionálně naprosto strhlo jak svou vizuální stránkou, tak i tím, jak neskutečně je to napínavé (bál jsem se u toho opravdu hodně). Spielberg tak konečně po dlouhé době natočil něco, co je opravdu mega (tak jako jeho trilogie o Indianu Jonesovi nebo řada dalších filmů). Herecké výkony jsou skvělé, překvapil mě Tom Cruise, který tu podle mě podává svůj vůbec nejlepší výkon a i když jsem ho dlouhou dobu nemusel, po tomto filmu jsem si ho definitivně oblíbil. Skvělá je i Dakota Fanning a Tim Robbins (i když ten tam moc není). A těch pár chyb na celkové kráse (např. trochu dementní závěř, což jsem ale od Spielberga čekal a nebo to, jak Cruiseův syn záhadně přežil ten výbuch, když se vrhnul tvrhodlavě do bojové vřavy, což se ale dá ignorovat a okomentovat tím, že ten chlapec před výbuchem nějak akčně uskočil) jsem ochoten ignorovat, protože tohle je vážně chustý a Spielberg už dlouho nenatočil nic tak dobrého (teda, podle mě). ()

Cappuccino

Nemá cenu chodiť okolo horúcej kaše. Spielberg by dokázal aj z Popolušky spraviť filmový trhák :)...Tomov herecký výkon bol ako vždy výborný a na to aký ma Dakotta vek by dokázala prevalcovať aj omnoho staršie herecké konkurentky (aj tak ju nemám rád). ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016