Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

Allien.9

Steven Spielberg ve vrací ve velkém stylu, bohužel ale pouze v souvislosti s efekty. Takovýhle děj bych pochopila ve filmu Rolanda Emmericha či Michaela Baye (nic proti nim, mám je oba ráda), ale u režiséra tokového formátu? Typický americký člověk ochraňuje své typicky americké dětičky a bojuje proti invazi mimozemšťanů jako typický americký občan. Doslova a dopísmene geniální scénky plné paniky (pád letadla, boj o funkční automobil, snaha dostat se na odplouvající trajekt) se střídají s momenty, u kterých váháte, zda byly myšleny opravdu vážně (de facto celá část Robbinsem) a věrohodnost postav tak značně klesá... P.S.: Zlatá malina pro Toma Cruise? Leda z recese, jen v tomto filmu byly daleko horší výkony... ()

HAL

Geniální film tak brutálně zmršený svým závěrem, až je to vůči diváku v podstatě geniálně sadistické. Ještě nikdy jsem si v průběhu filmu tolikrát neopakoval "Ty vole to je film roku!", abych pak po jeho skončení měl takřka neodolatelnou chuť rozšlápnout všem zaměstnancům kina obličej. Jen za tu závěrečnou uslzelou rodinnou scénu dvě hvězdy dolů - Spielberg je zkrátka na závěry svých filmů strašné prase a ve Válce světů se to projevilo nejvíc. 7/10 ()

Satan

Invaze mokrých chodníků pokračuje. Spielberg si se sci-fi rozumí a jak jinak odpovědět předlouze se táhnoucím dramatem se studeným čumákem jménem Mnichov než non-stop výbušnou katastrofickou lahůdkou, jemuž vévodí božská kamera? Snad jen se mohlo zredukovat počet mouder, které sype z rukávu Tomíkova desetiletá dcerka a neoblomné hrdinství adolescenta, který to chce těm hajzlům na drátech za každou cenu vrátit, i když miliarda lidí kolem panikaří a pro půl koblihy by nechala povraždit celou rodinu. Škoda katastrofického (a tím myslím ve špatném slova smyslu) konce. Tim Robbins ale potěšil, wtz. ()

mchnk

Další velkolepé, zámořské family drámo od specialisty tohoto žánru, který se tentokrát už ani neobtěžuje s nějakým vysvětlováním, jsou tu totiž opět daleko důležitější věci k vyprávění. Byl jednou jeden, dodnes nezodpovědný, free, ale přesto cool, taťka, jeřábník s vizáží a chováním hoolywoodské hvězdy, který dostal šanci napravit si reputaci. Po nepředstavitelně dlouhé době se totiž probouzí mimozemská, všeničící síla, jež tu pod námi do roku 2005 spinkala bez povšimnutí, takže taťka musí co nejrychleji dopravit svou holčičku domů k mamince a jejímu stávajícímu partnerovi, jo taky jednoho puberťáka, se kterým si mezi tím vyřeší šecky spory a který se k mamce nakonec dopraví tak nějak sám. Kdyby film byl pojatý jako komediální E.T.ho revenge, přihodil bych možná ještě jednu, jinak je vše přímo k zblití, jakým způsobem jsou po generace Amíkům servírovány tyto umělé a zcela prázdné emoce či, nedej přírodo, pojem lidství. Za bum bum prásk efekty, sloužící stejně jen jako kulisa k hlavnímu, výše zmíněnému příběhu, bohatě stačí dvě hvězdy, pane miliardáři v režisérském křesle. ()

mzss1

|50%| Docela se stydím, tak dobře hodnocený film u většiny mých oblíbenců a i celkově. Mě to prostě nesedlo. Nehodlám to k ničemu porovnávat, ale takový Den nezávislosti je milionkrát lepší než toto. I se najde více obdobných počinů, které mám moc rád. Pochválit na tomto může jedině to, že se tu furt něco děje, je to pojato temnějším způsobem. To je ale asi tak všechno. Úvod není špatný, pak to začne docela dost nudit. No, v druhé půlce je to o něco lepší a i finále je už o ničem jiném. Akce je tu natočeno dobře, je velkolepá, ale ani ta mě nepovzbudila. Tom Cruise to zvládl dobře, i když mě zezačátku jeho postava docela štvala. Nevím, proč mě to moc nebavilo, tu 3* dávám opravdu s vypětím všech sil. ()

DJ Obelix

Nebudu zde psát tentokrát žádný elaborát. Byl jsem připaven na určitou míru moralizování a "happy end" a toho se mi také dostalo. Ale nebyl jsem ani zdaleka tak připravený na tuto nesmírnou vizuální a psychologickou pastvu pro oči. Tak užásnou atmosféru (ani Dakota Fanning mi ji nezkazila) jsem již dlouho neviděl. Dvě giga scény, které mi nikdy z paměti nezmizí - scény s těly na řece a především scéna s projíždějícím vlakem, která je hodna zařazení do zlatého fondu. Už jen kvůli tomu dám plné hodnocení - 90% ()

kingik

Steven Spielberg je poslední dobou z formy. Potvrdil to i v tomto velmi rozpolceném kousku, který neví, zda má být hororem, scifi nebo sociální sondou do skupinky ohrožených lidí mimozemšťany. Nefunguje spolehlivě ani v jednom ohledu, a co je ještě horší, je absurdní až hrůza. Herecké výkony nejsou nic extra, ale není to vina Cruise a spol., ale hlavně takto divně vystavěného scénáře, který nemá žádné trumfy v ruce. Vyzdvihl bych fakt, že další bizarní mimozemská invaze je v nedohlednu, a proto je tento film v jistém ohledu vítaným zpestřením na filmovém stole. 60% ()

Legas

Zásadně nesouhlasím s většinou zdejších komentářů, že konec je příliš rychlý, hloupý či dokonce příšerný. Konec je velmi inteligentní a jsem jen rád, že epilog (i prolog) je téměř doslovnou citací knižní předlohy. Už jen za tohle jsem se rozhodl udělit Válce světů plný počet bodů. Před kinem jsem si ještě myslel, že jdu na prvoplánovanou trikovou exhibici za každou cenu, ale pan Spielberg mě opět příjemně překvapil. Jsem rád, že jsem se nedočkal druhého Dne poté, ale značně komornějšího a inteligentnějšího filmu. ()

InJo

Fuck ID4, fuck Signs, viva War of the Worlds! Dokonalá režie, dokonalá kamera (Kaminski 4ever!), dokonalá hudba ve stylu Bernarda Herrmanna, takřka dokonalý film. Jediné, co trochu zamrzí, je místy kapku hysterická Dakota Fanning a vzhledem k předchozímu ponurému a nekompromisnímu ději hodně vyměklý a v jistém aspektu i dost nelogický konec (Spielbergova posedlost happyendy je zde krajně nevhodná). Ale jinak je to prostě bomba! Jen ti skutečně nejlepší režiséři (mezi které Steven bez pochyby samozřejmě patří) se dokáží při natáčení katastrofického sci-fi velkofilmu oprostit od tun (samoúčelných) trikových exhibic, a přesto film zůstane (díky jejich vizionářství) velice působivou podívanou. Jeden záběr na vyděšenou tvář Toma Cruise svou naléhavostí strčí do kapsy desítku průměrných megalomanských výjevů. Tripody i samotní mimozemšťané jsou boží (všechny trikové scény vypadají naprosto reálně), stejně jako celková vizuální stránka. Skoro při všech scénách jsem měl srdce až v krku a moje čelist byla zavřená jen na pár pomíjivých chvil. Neuvěřitelné, dech beroucí - dle mého jedno z nejlepších a nejpůsobivějších velkolepých sci-fi všech dob. 90 % ()

Šakal

Neotřelý námět, působivý hudební doprovod J. Williamse, brilantní kamera a zvuková stránka, dobře hrající (čti přirozená) mladičká D. Fanning, postupné gradování mrazivé atmosféry s pár opravdu silnými momenty (nápady), ať už jsou to samotné „trojnožky“, či pátrací „sonda“ ve sklepě...., aby to vše posléze pohřbil SPOILER americký (pohádkový) konec ve stylu „ a jestli děti neumřeli, tak žijí společně (v Bostonu) dodnes. Jestli by něčemu slušel otevřený konec ve stylu McCormacovi/Hilcoatovi - The road, potom by to byl bezesporu tento Spielbergův („komorní“) sci-fi snímek. Poprosil bych (o) alternativní konec a neměl bych (vyjma obvyklých žánrových klišé) výraznějších námitek. Možná jsem ale snímek (resp. Spielberga) špatně pochopil s tím, že jeho záměrem nebylo natočit apokalyptickou sci-fi podívanou, ale poukázat na skutečnost, jak těžké je být (v dnešní době) rodič a po(u)hlídat na víkend vlastní děti. Who knows..... S dovětkem, že War of the worlds, to je sílá v jednotlivých detailech, jako celek už je to však o poznání horší. Co říci závěrem? Snad, že nejsmutnější věcí na světě je promarněný talent (potenciál). Velká škoda, zvlášť ve světle (již výše zmiňované) dokonale stupňované mrazivé atmosféry..... ()

Sobis87

Spielberg mě překvapil...a to příjemně.Nikdy bych od něho nečekal něco tak krutého,temného,brutálního a špinavého.Zachraňte vojína Ryana byl sice taky hodně drsný film,ale na některé scény z Války světu nemá.Například scéna,kdy se lidé rvou mezi sebou o jediné fungující auto a neváhají kvůli tomu i zabíjet, nebo scéna s řekou plnou mrtvých těl.To byla síla. Kamera je skvělá a herecké výkony taky(Cruise předvedl po Magnolii a Collateral další skvělý výkon).Tohle je film o lidech a jejich chování v nejrůznějších situacích(v některých scénách působí lidé ještě nebezpečněji než mimozemšťané) a ne o co nejefektivnější akci plné výbuchů a megalomanských záběrů.Pokud jste ale něco takového čekali,pusťte si radši Den nezávislosti,ten je naopak jen o té akci a podle mého názoru to je hodně špatný film. Válka světů je skvělý film,ve kterém není ani stopy po v tomto žánru všudypřítomném americkém patriotismu(je tu jen jeden záběr na americkou vlajku a to je vše...žádný prezident-národní hrdina,žádné patetické projevy,zde není nikdo hrdina, zde všichni bojují sami za sebe). ()

Jordan

ten film je v podstate "o ničom" (nehovorím o knižnej predlohe, ale vyslovene o Spielbergovej adaptácii), ale to vôbec nevadí, pretože "posolstvo" či "myšlienka" nie sú domény tohto dielka, toto je nenáročná a kvalitná a predovšetkým EFEKTNÁ prehliadka režisérko-techicko-efektovej zručnosi a virtuozity - hutná, hustá a miestami až hororová atmosféra, skvelé triky a efekty, kamera a zvuk . . . a predovšetkým (pri čom je dobre poznať kontext spilebergovej tvorby) veľká pocta béčku, katastorfickým hororom a filmom s mimozemšťanmi - je to niečo, ako keď si Burton urobil Mars útočí, akurát na Spielbergovskú (a trošku "vážnejšiu! nôtu); a Dakota Fanning je asi najtalentovanejší detský herec 21. storočia (všimnete si podobnosť s maličkou Drew?); ja som spokojný; ()

Tsuki

Napínavé, místy mi to přišlo dokonce vtipné, ale to asi jen proto, že někdy mám tendenci brát vážně scény ve filmu s vtipem. Ve filmu zjistíte, že Tom Cruise neumí moc zpívat a že z Dakoty Fanning by mohla být dobrá herečka. Shrnula bych to na zábavnou podívanou, u které uvidíte, jak to může dopadnou až přiletí mimozemšťani. (i když myslím, že takhle to nedopadne). Rozhodně se nebudete nudit. ~(4,1)~ ()

Anderton

V podstate úplne zbytočný remake, podobne ako King Kong. Spielberg sa snaží občas navodiť retro/scifi atmosféru z pôvodného filmu, čo vôbec nechápem, originál je v súčastnosti úplne smiešny. To napatie pred prvým výstupom trojnožky je super, rovnako ako niekoľko výborných scén ( auto, vlak, rieka, mimozemské besnenie). Komorné Znamenia sú ale zaujímavejšie, hlavne po scenáristickej stránke. Každopádne popri M.R. jediný S. film, ktorý si určite ešte viackrát pozriem. Po čase trochu mením názor, a to aj vďaka tomu, že originálny film sa mi začal páčiť viac. Páčia sa mi Stevenove odkazy na túto klasiku a samozrejme je zdrojom veľkej zábavy ich objavovať. Viď ulica Van Buren, čo bolo vo verzii z roku 1953 meno hlavnej ženskej postavy. ()

Frajer42

Knižní předloha mě minula, takže zde nyní nemohu hrát nasraného. Film se mi téměř až do samého závěru moc líbil. Bohužel v závěru na mě čekalo pár věcí, které jsem tak úplně nerozdýchal. K jejich objasnění budu potřebovat pár spoilerů. Pokud po této planetě chodí stále někdo, kdo čirou náhodou film neviděl a ještě větší náhodou film neviděl, tak je v jeho nejlepším zájmu přestat tento blábol číst. Především mě nejvíce zarmoutil až vybrečený pohádkový konec. Neporazitelní emzáci s důmyslným plánem invaze, které jejich chytré mozky dávaly do kupy nějaký ten milion let, bez pochopitelného důvodu prostě vypnou na svých excelentních dopravních prostředcích štíty, které je dělaly neporazitelnými. To mi zavání mírným debilismem. Třeba to nepochopitelné chování mnohem inteligentnějších bytostí nějaké vysvětlení skutečně má, ale zřejmě se do snímku už nevešlo. Mnohem více bych uvítal konec, ve kterém by se lidstvo konečně někomu podařilo vyhubit. Vesmír zbožňuji a o podobných věcech se mi moc krásně přemýšlí. Film určitě má co nabídnout. Kromě pěkných efektů a svižného děje nechybí ani zajímavá myšlenka invaze. Nepamatuji si film s mrazivějšími záběry na oblohu. O pár řádků výše zmíněný závěr film sráží neskutečným způsobem, přesto to vidím na ty 4 *. Spielberg prostě diváka oslovit umí. To se nedá popřít. ()

AppleCore

Natáhnout to o půl hodiny, změnit šíleně trapnej a rychlej konec, lehce poupravit druhou polovinu a bude to nejlepší film na světě. ()

Kothy

Působivá sci-fi od Stevena Spielberga podle známé knižní předlohy. Tom Cruise musí ochránit svou rodinu před vpádem mimozemšťanů. Ti už čekali dlouhou dobu pod zemí na správnou příležitost k útoku. I když se americká armáda snaží, stejně nic nepomáhá. Mimozemšťani jsou vyspělejší. Jejich trojnožky pustoší Zemi. Nakonec nás zachrání taková hloupost jak jsou viry a bakterie, protože oni na ně nejsou zvyklí. :) "Tohle není vyrovnaná válka! To je jako když zašlápnete červa!" ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016