Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

hroubek

Fincher je perfekcionista. Touto větou chci říci, že když točí nějaký film je pro něj výsledek priorita. Výsledku podřídí vše ať už jde o herce, lokace, hudby či kameru .A díky tomuto způsobu dokáže stvořit skoro geniální díla. O samotném příběhu a o Zodiacovy jsem kdysi něco četl, ale nic z toho jsem si nějak nezapamatoval. A právě proto se mi líbilo jak Fincher postupuje ve vyprávění, že příběh je srozumitelný jak pro znalce, tak i pro obyčejného diváka a člověk má pocit jakoby sledoval realistickou dokumentaci vražd. Tím, že snímek má tři hlavní hrdiny, který pracují samostatně nebo společně na vyšetřování, tak má divák mnohem větší paletu charakterů, na kterých dokonale pozoruje jak jim vyšetřování ničí život. A všechny tři jsou obsazeny charakterově jinými herci z niž si nejvíce o prostor říká Downey Jr., který si prostě roli užívá a působí sebevědomě naproti němu stojí drsný Ruffalo jehož detektiv je chlápek z masa a kosti a skautík Gyllenhaal, který je oproti předcházející dvojici malinko nevýrazný a na něm nejlépe vidět co s člověkem může udělat závislost. Trošku mě překvapilo, že ve filmu není žádný výrazný ženský element krom Chloë Sevigny, ale ta má skoro minimum prostoru. Někde v půlce je film pomalejší, než je zdrávo a může za to především odchod Downey Jr. ze scény. Rychlost tepu se zas během chvilky zvedne, stačí k tomu obyčejná scéna ze sklepa. Určitě to není nejlepší snímek jaký Fincher natočil, ale rozhodně je to podívaná, ke které když si najdete cestu tak Vás nezklame. ()

sskrblik

Fincher natočil velmi působivý film, který vedle jeho již dříve natočených mysteriózních filmech Klub Rváčů nebo Sedm rozhodně nezahalí a jenom utvrzuje v tom, že takovéto filmy dokáže natočit opravdu precizně. ()

harryy

Fincher nakrútil detektívny film v ktorom je divákom vopred známy koniec. A keďže ide o koniec otvorený bolo treba zaujať niečím iným. Zvlášť v prípade takmer trojhodinového filmu. Režisérovi sa to podarilo so skutočnou bravúrou a odvážim sa tvrdiť že obhájil svoje miesto medzi súčasnou režijnou elitou.Zodiac má všetky moje odporúčania. Napriek tomu sa obávam, že toľko diskutovaný „bežný“ divák sa bude pri filme nudiť.U mňa však vyvolal Zodiac nefalšovanú radosť z dôkladne a dosť dobrej odvedenej filmárskej práce. 90% ()

Sany33

Perfektné krimi s malou chybičkou krásy, ale k tomu sa dostaneme. Zodiac patrí ku klenotom v žánri krimi-thrilleru. Pri svojej dĺžke neuveriteľných 157 minút dokáže upútať pozornosť diváka tak, že sa ani chvíľu nenudí. Je to predovšetkým vďaka vynikajúcim hereckým výkonom, či už Gyllenhaala alebo aj Downeyho. Ale na čo by boli herecké výkony ak by nebol kvalitný príbeh. A ten to nájdeme. Film ma zaujal predovšetkým z pohľadu scenára, kde sa v prvej polovici filmu zabíja, hľadá sa vrah a dejú sa všetky tie akčnejšie časti krimi a v druhej polovici sa už film mení na čistokrvný thriller v ktorom sa Jake vydáva na vlastnú päsť, hnaný túžbou nájsť vraha, odhaliť to strašné tajomstvo. Kto je Zodiac? SPOILER: A tu dochádza k nemilej ale dosť podstatnej chybe. Keďže je film nakrútený podľa skutočných udalostí a v realite sa vrah Menom Zodiac nikdy neusvedčil, pretože neboli žiadne dôkazy spájajúce obžalovaných s vraždami, môže si divák iba domýšľať a konšpirovať, ktoro je vlastne vrah? Ani tento film vám to nepovie. 84% ()

Eleanor05

Na Davida Finchera je to prostě fádní a nudné. A to jak v rovině příběhu a postav, tak v rovině režie. Když to srovnáte s depresivní temnotou a složitostí Klubu rváčů, Sedmi nebo Mužů, kteří nenávidí ženy, tady byste ani nepoznali, že to natočil Fincher. Zodiac je nudná, ničím nezajímavá detektivka s přemrštěnou stopáží, na níž není nic originálního. Tři hlavní herci nemají dost velké charisma, aby vás poutali tak dlouhou dobu, Robert Downey jr. zase hraje jedinou polohu kterou umí - arogantního blbečka s rádoby vtipnými řečmi a nejlepší je tu Jake Gyllenhaal. A víte, že je něco špatně, když nejlepší z celého obsazení je Jake Gyllenhaal... ()

VasaX

Po letech jsem si to dal v letním kině, zapomenuvší, co jsem viděl a znalý jen pop-kulturního obsahu případu Zodiac. Herecky fantasticky obsazené a s odpovídajícím hereckým nasazením. Dvě a pul hodiny jsou předlouhá stopáž, ale tady zároveň dobře ilustruje celou vleklost případu a jeho zdánlivou bezvýchodnost. Ale na rozdíl od reálného případu zde dostaneme alespoň trochu diváckého uspokojení. Celkem vzato je to jeden z opravdu skvělých thrillerů a já jsem rád, že jsem si ho připomenul ()

ZeroCZ1233

Odlišná Fincherovka, sázící na starosvětské tempo, jež nikam nespěchá, pomalu pluje v čase a nechá diváka vymáchat ve faktech ohledně tohoto stále působivého případu, přičemž si v několika chvílích vypůjčí mrazivost, tak známou z Fincherova obyčejného rukopisu. Vyprávěcí postupy jsou také přizpůsobeny onomu tempu, což jde označit za skvělé rozhodnutí, protože tento snímek stojí na příběhu, jehož struktura si právě takové postupy nejen zaslouží, ten je hlavně potřebuje, aby nedošlo k rozsypání do plytkého bahna uspěchanosti. Hlavní herecká trio pozdějších Marveláků hraje velmi dobře. Jake jako by se narodil pro role chytrých ňoumů, Mark hrající svůj standard pohodového, avšak rozhodného člověka nevyhledávající konflikt tentokrát jako policejní inspektor a samozřejmě Downey, jenž se v postavě cynického novináře prosáklého arogancí, alkoholem a sarkasmem našel a jenž tyto aspekty, ve kterých tak vyniká, přenesl o rok později do Iron Mana. Tento film nemá sloužit jako dokonalá a revoluční bombička v kriminálním žánru, jen má v klidu převyprávět případ Amerického Jacka Rozparovače, jenž před 50 lety řádil po slunečných končinách Kalifornie. A to se tu vkusně podařilo. 8,5/10. ()

Ementaler86

Dnes je tomu podruhé, co jsem si tento majstrštyk pustil. Film, který velmi poutavě, a dovolím si říct přesně, zachycuje nejdůležitější události, související s vyšetřováním jednoho z nejzáhadnějších sériových vrahů všech dob, patří dle mého názoru mezi vrchol tvorby mistra Finchera. ()

VanTom

Asi všechno, co jste kdy chtěli vědět o sériovém vraždění Zodiaca a terorizování San Francisca jeho chvástavými dopisy. Režijní perfekcionismus se potkává s metodistickým scénářem, suverénními herci a bezvadnou replikací doby. Faktografická odtažitost tvoří součást celku, ačkoliv v závěrečném stupňování letité detektivní posedlosti přestává být v těch všech jménech snadná orientace (i kvůli divákovu znavení po 2,5 hutných, lehce repetitivních hodinách). ()

Ichabod

Boli to boli. Bohuzel to neni dalsich Se7en a pro mne je to skoda. Tak jak zboznuji predchozi Fincherovu tvorbu, tak stejne Zodiaca smetu ze stolu jak vcerejsi noviny. Na to je prilis malo horky, je takovy nanicovaty...na drama je to malo dramaticke, jedine v cem se velmi tlaci na pilu je lopotna detektivni prace hlavne Marka Ruffala. Gyllenhaal je dobry ale na druhou stranu posedleho patrace uz jsem videl ve filmu mockrat, kdyz se jedna z hlavnich postav necha zpracovat okolnostmi. Boli to boli....Davide zlomil jsi mi srdce a prosim te : Povstan z popela a hrabni do svych strun jak to umis ala Fight Club ala Se7en a "zahraj" neco poradne od podlahy! Tenhto film z pohledu detektivky neni ani zbla tak napinavy jako DePalmova noir Black Dahlia (a to prestoze DePalma neni tak dobry reziser a herci jsou tam take slabsi a scenar nijak nesrsi originalitou). Zodiac je prvni film od Finchera, ktery kdyz uz nikdy neuvidim tak nebudu litovat. 65% ()

liuk

Výborné zpracování dnes již notoricky známého případu, jehož Fincherův filmový obraz bych charakterizoval jako americký remake Dobrodružství kriminalistiky. Jak při začátku první projekce mohou všechny ty přesné časové údaje působit až moc umanutě a stále zbytečně připomínající, že je film rekonstrukcí skutečného případu, právě tato součást je jednou z nejdůležítějších, proč pří závěrečné hodince a textové rekapitulaci uhodí film přesně na hlavičku napětím vtáhnutého diváka. Napětím vzniknutého z pomalé, ale i tak desítky let trvající práce různých lidí různých profesí, kteří si svou fóbii nedokážou přiznat do té doby, než je pozdě. Nejlepší z nich je podle mě Robert Downey Jr, který po svém comebacku má schopnost přesvědčit diváka, že Robert JE svou filmovou postavou. Že je Paul Avery, že je Harry Lockhart, že je Dito, a že určitě bude Tony Stark. A do shlédnutí Zodiaca jsem neviděl film, který by mě svým textovým dovětkem přesvědčil v tom, že si zaslouží být zařazen do žánrové škatulky Mysteriózní. Do smrti budu litovat, že jsem filmu v kině nesložil hold potleskem. ()

JekoRek

Tento film má poněkud slabší začátek, ale po 15min. se rozjede. Skvělá atmosféra a Mark hraje taky úžasně. 90,5% ()

Nuach

Je to pozoruhodný. Asi bych na to potřeboval jít ještě jednou. ... Seděl jsem s kamarádkou či přítelkyní (sami nevíme), a jí to nebavilo, přímo fyzicky jsem cítil, jak se její ženská logika odmítá napojit a jít s filmem, možná byla jen unavená, ale já měl místo fajnšmekrovského zážitku z precizně odvedené filmařské práce jen blbý pocit, že je to prostě dlouhé... A spolu s ní jsem se v tom místy ztrácel. Tak nevím. Není pravda někde uprostřed? Není ta zvolená metoda dovedena až ad absurdum? ... Inu, i tohle patří k diváckému zážitku. ()

Jacob23

Skvela detektivka a dokonala filmarina.Se skvelymi herci,vybornou kamerou a vypravou.Trosku pretazene ,finale, srazi par % dolu,jeste bych vytknul to,ze nekdy tech informaci bylo opravdu moc.JInak vyborne se spetkou skveleho,sucheho humoru!85% ()

cross

Režisérsky brilantní a vizuálně dokonalý filmový epos o honbě za vrahem, který děsil ve své době Ameriku... Bohužel, přestože Finchera opravdu uznávám a jeho filmy mám rád, tentokrát ujel trochu mimo můj vkus - film je příliš natahovaný a tím pádem i v mnoha částech nudný a nezajímavý.... Skvěle jsou vykresleny vraždy, resp. asi celá první půle a pak thrillerově mrazivý závěr... Vše je ale tak nějak podivně pospojováno, že ve výsledku ve mě z promítání nezůstalo nic... Průměrný fincherovský zážitek... ()

ganz

Tak tohle mě jednoduše dostalo. Film o nejmazanějším masovém vrahovi, který se nebál komunikovat s policií přes dopisy a telefonáty. Je to deprese, která se celou dobu jen zhoršuje. Vraždy jsou brutální a to že jsou natočeny bez hudebního doprovodu tomu ještě přidavá. Film na mě zapůsobil mnohem víc než nedotažená sedmička. ()

smolicek04

Dlho som sa pýtal sám seba či je umenie natočiť film ktorý sa na scéne objavoval a aj objavuje mnohokrát v niektorých seriáloch. No asi to tak bude lebo prví dojem z filmu ma priam dostal do ticha pri ktorom som netrpezlivo čakal na koniec a pohľad vrahovi do oči. Blížil sa koniec a ja som to už konečne pochopil , Nieje umenie natočiť vrak podobný mnohým seriálom , " Umenie je natočiť film ktorý dokonale kopíruje 1/4 svetovej kinematografie tak aby to vyvolalo u divákov dojem ako do mali dosiahnuť iné filmy. " Krosne to všetko zapadlo do seba ale vraha sa nepodarilo nájsť. ()

jitrnic

Čim víc o tom filmu přemýšlím, tím mi připadá lepší, hlavně si vážim Davida Finchera za jeho originalitu a nevykrádání se. Všichni herci výborní, nejlepší Downey a Ruffalo. 89% ()

FrajerTom

Skvělý thriller točený stylem detektivek 70.let, což pro mě bylo velmi příjemné a osvěžující. Film se nevyžívá v krvavých lázních jako spíš v navození té správné atmosféry, která je opravdu skvělá, místy až mrazivá (scéna ve sklepě). Na hlavní herecké trio je radost se koukat, zejména Robert Downey Jr. dokazuje, že má v poslední době skvělou formu... Hláška: „Nosí tu zbraň jako Bullitt“ – „Ne, to McQueen odkoukal od Toschiho“ ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině