Pravěk útočí (TV seriál)

• Německo

Primeval - Rückkehr der Urzeitmonster

Záhady praveku

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Německo / Francie, 2007 - 2011, 27 h 10 min (Minutáž: 36x42–48 min)

• Stejšn

Tenhle seriál má dva základní vážné problémy: první je děsná namachrovanost hlavních postav. Tzn. všichni okamžitě znají všechna řešení, ničeho se nebojí, bleskově vědí co dělat, všechno mají k dispozici, je to jak počítačová hra a stejný problém měla např. nedávná třídílná Zahada Bermudského trojúhelníku. Je to chyba jak scénáristická, tak herecká. A druhý problém jsou televizní triky. Což je u seriálu, který na tricích stojí, opravdu podstatná chyba. Bohužel je to průšvih do očí bijící - počítačové potvory naprosto nekorespondují s natočeným prostředím. Jsou špatně nasvětlené, špatně zaostřené, dokonce se hýbou jinak než kamera a prostředí. Takhle špatně to bylo naposledy vidět snad jen v Putování s dinosaury. Navíc třeba stonožka, která řve jako Vetřelec, je fakt blbá. Celkově mě to vůbec nezaujalo. I když námět má velký potenciál, zpracování to bohužel sráží.(16.9.2009)

• Sluti

Pokud ležíte doma na antibiotikách a bolí vás hlava, že ani číst si nemůžete, tak koukněte na první sérii. Příjemně vám to zkrátí čas marodění. S takovou vzpomínkou jsem okusil druhou sérii a musim říct.... krucifix, to je ale blbina. Uvěřitelné "swat" týmy nahradil v druhé sérii univerzitní A-team pana profesora, který s grácií středověkého válečníka zabíjí potvory hasičskou sekyrou... Zvládnul jsem dva díly z druhé série, dál už to nemá smysl ani v horečkách :-)(22.9.2009)

Jsem velký fanda Jurského parku a filmů o cestování v čase , takže ten to seriál je vážně pro mne to pravé . Kvalita jednotlivých dílů je trochu kolísavá , je i vidět že tvůrci neměli nijak závratný rozpočet . Ale i přesto mne každý díl pobaví skvělým humorem a napínavou akcí . Nikdy před tím bych neřekl že ve mne budou hrůzu vzbuzovat evidentně počítačové potvůrky . Skrátka mi to sedlo a patříto k malé skupině seriálu na které se vždy velmi těším !(11.10.2010)

Veľmi zaujímavý seriál o pravekých (a iných) potvorách. Zo začiatku môžu vadiť slabšie efekty a trochu zvláštni herci (Hlavný hrdina Douglas Henshall má najmä v prvej sérii zvláštny prízvuk, ktorý vo mne vzbudzuje spomienky na Nemecko, pritom je to škót), ale po čase preváži zaujímavý dej, krásne prehistorické svety a typický britský humor. Postavy nie sú otravné - veľmi sympatický je napr. "nerd" Connor, ktorý neustále prichádza s popkultúrnymi narážkami. Postupom času sa seriál stále viac presúva do sci-fi roviny, a dej je "drsnejší", takže divák, ktorému sa Primeval zapáči, bude v napätí čakať na daľší diel. Pre fanúškov dinosaurov je to povinnosť, ale na svoje si prídu aj ostatní.(13.4.2009)

Podle mého názoru je tento seriál u nás špatně přeložen do češtiny, protože se nejedná o Pravěk, který útočí, ale jedná se o roztodivné potvůrky, které jen občas útočí. Primeval totiž není pouze o pravěku, ale i o budoucnosti. To ovšem nic nemění na tom, že seriál mě hodně baví a vždy jsem napnutý co zase přinese další díl. Možná bych ovšem uvítal trošku jinou formu seriálu, myslím tím ne každý díl nový příběh, ale zdlouhavější děj ve více dílech. Další věc, která mě na tomto seriálu štve(asi nejvíce) je to, že ztrácí své hlavní hrdiny a dosti hloupě a nečekaně - vždy se dalo jednat úplně jinak a hrdinové mohli přežít! Zdejší nízké hodnocení může být dáno i tím nedoslovným překladem do češtiny! Já to ovšem prokoukl, takže 4* a hodnocení 80%(16.6.2011)

• - Oblíbený šedozelený vlněný kabát profesora Nicka Cuttera (Douglas Henshall) je švédský vojenský kabát z poloviny 20. století. (Ampi)

• - Jediným herci, kteří se ojevili ve všech dílech, jsou Andrew Lee Potts a Hannah Spearritt. (jh666)

• - Ve 4. epizodě 3. řady se objevuje v hostující roli světoznámí zoolog a dobrodruh Nigel Marven, který uvádí i řadu dokumentů o pravěku a cestování časem, jako například Putování s dinosaury (od r. 2003), Chased by Sea Monsters a Prehistorický park (od r. 2006), za kterými stojí stejná televizní stanice i stejný producent a režisér Tim Haines. V prvních třech řadách lze pak zpozorovat podobnost zvířat se zvířaty ve zmíněných dokumentech. (Pod)