Pravěk útočí (TV seriál)

• Německo

Primeval - Rückkehr der Urzeitmonster

Záhady praveku

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Německo / Francie, 2007 - 2011, 27 h 10 min (Minutáž: 36x42–48 min)

Douglas Henshall, Lucy Brown, Andrew Lee Potts, Hannah Spearritt, Juliet Aubrey, James Murray, Ben Miller, Mark Wakeling, Laila Rouass, Jake Curran, Ike Hamilton, Gillian Kearney, Ben Mansfield, Jason Flemyng, Alexander Siddig, Chris Ryman, Jacob Anderson, Naomi Bentley, Tony Curran, Togo Igawa, Terence Maynard, Ruth Bradley, Joe Prospero, Rory Keenan, Anton Lesser, Nigel Marven, Ramon Tikaram, Ruth Kearney, Stephen Hogan, Jack Gordon, Kate Magowan, Patrick Gibson, Lauren Coe, Brian Gleeson, Tom McKay, Jaqui Pickering, Bertie Carvel, Polly Dartford, Drew Edwards, Karl Theobald, Ciaran Flynn, Duncan Lacroix, William Scott-Masson, Jack Bence, Rupert Young, James Bradshaw, Jamie Glover, Ruth Gemmell, Jack Montgomery, Bradley Burke, Ged Simmons, Mal Whyte, Chris Wilson, Rick Warden, Ciarán McMenamin, Elliot James Langridge

--- PRVNÍ SÉRIE --- Primeval si mě získával pomalu. Herci zaujali, úvodní znělka taktéž, první epizody byly sice zajímavé, scénáristicky se díl od dílu zlepšovaly, ale stále jsem se těšil na tu hlavní dějovou linku, která byla v pilotu tak hezky naznačena. Úroveň efektů byla přímo úměrná velmi nízkému rozpočtu, ale kdo by měl takovouhle drobnost seriálu za zlé vzhledem k tomu, jaký potenciál skrýval. Poslední epizoda mě utvrdila v tom, že jsem se nemýlil a Primeval bude opravdu pecka, protože takhle brutální twist jsem už dlouho nezažil. Hodnocení série: 4,5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- To samé, ale přesto úplně jinak. Po brutálním cliffhangeru z první série se vše mění, hlavní dějová linie nabírá na obrátkách, epizodické zápletky nabírají na síle a i ty nešťastné efekty jdou kvalitou strmě nahoru. Děj se nám velice zajímavě rýsuje, zažijeme veselé, ale i hodně smutné chvilky. Postavy začínám mít v oblibě čím dál tím víc a vím jen jedno - s tímhle seriálem se mi lehko končit nebude. Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Tvůrci dostali více epizod, než je na poměry britských seriálů běžné. Tentokrát se startuje o něco pohodověji. Seznamujeme se s novými postavami, některé významné nás velice nečekaně a dramaticky opouští a v této části mnozí i seriál zatracují. Já ovšem zatlačuji slzu a Primeval sleduji dál. A rozhodně není čeho litovat, třetí série je totiž absolutním vrcholem celého seriálu. Epizody jsou napětím napěchovány k prasknutí a vrcholí v okamžiku, kdy vypadá že je vše ztraceno. Mezitím je oznámeno, že další série nebude, což je pro mnohé fandy nečekaným překvapením. Hodnocení série: 5/5 --- ČTVRTÁ a PÁTÁ SÉRIE --- Po takřka roce ticha po pěšině je znenadání oznámeno, že je seriál obnoven. A to hned pro dvě série najednou, které jsou i nakonec vysílány naráz. A opět startujeme nanovo. Máme to novou dějovou linii, hromadu nových postav (pár původních naštěstí přesto zůstává). Seriál dostal mnohem vyšší rozpočet a je to na něm zatraceně vidět. A i přesto, že všechno vypadá na oko lépe, já mám pocit, že Primeval šel o krůček zpátky. Nová dějová linie už není tolik zajímavá, máme tu více epizodických zápletek a dalo by se říci, že tvůrci už trochu vaří z vody. Přesto se ale při sledování skvěle bavím, užívám si zbrusu nové znělky a nových děsivých ještěrů. V závěru páté série je dějová linie zakončena a opět to se seriálem vypadá nahnutě. Naštěstí tomu tak není, na svět se totiž klube americký spin-off (pod taktovkou Amandy Tapping a několika dalších producentů podílejících se na legendárních Stargate seriálech) s názvem Primeval: New World a mé přání je jedno jediné: Ať nám to kluci neposerou! Hodnocení sérií: 4/5(27.10.2012)

Profesor Nick Cutter ztratil před osmy lety svou ženu Helen v lese, kde hledala nějakého velkého tvora. Profesor jednoho dne najde stopy velkého neznámého tvora a k tomu i průchod do jiného časoprostoru, kterému říkají anomálie. Dostanou se přes ní nejen do minulosti, kdy zemi ovládali dinosauři, ale i do budoucnosti, kde zemi ovládali strašlivý tvorové. Jejich úkol je jasný, vše co se dostane do přítomnosti, minulosti a budoucnosti, musí vrátit kam patří. Je to povedený seriál s kapkou emocí.(21.11.2011)

koprodukční seriál Primeval má vskutku pomalý rozjezd. Téměř celou první šestidílnou řadu se vcelku nic neděje. Sledujeme jednotlivé epizody, které na sebe vcelku moc nenavazují. Každá představuje jeden případ pro novodobé "krotitele duchů", nebo SG tým, chcete-li. K SG se ještě vrátím. Samotné případy jsou vcelku různorodé, každý díl se točí kolem jiné potvory, potažmo potvor. Prvních pět dílů je ale jen prologem a ani v nejmenším vás nepřipraví na to, co se stane ve finále první řady. Šestý díl je totiž jedním slovem NÁŘEZ! Obsahuje dosud největší porci napětí a akce, a je nutno říct, že zůstal nepřekonán. Dojde zde hned ke dvěma překvapivým zvratům, nad kterými jsem vyplázl oči a sanice mě hrubě praštila do klína. Šestý díl není cliffhanger v pravém slova smyslu, ale donutí vás pokračovat ve sledování. A zde přichází zklamání. Zde se vrátím ke stargate. Druhá řada Primevalu totiž téměř úplně přebírá jeho narativní koncept. Máme tu základnu, ze které vyráží tým, aby řešil problémy, týkající se tentokrát prolínání časových hladin. Poprvé zde přichází kontinuální příběh a určité potemnění celkového vyznění seriálu, přestože jsem se nasmál více než v první řadě. Nutno říci, že to nebylo vždy v souladu se záměry tvůrců, na vině jsou především logické lapsy a různá klišé, dovedená ad absurdum. Za všechny například vyznání lásky během boje o život. Po technické stránce téměř není co vytknout, triky jsou vcelku kvalitní. Technické vizuální efekty (mám na mysli například vesmírné lodě nebo stavby), většinou v seriálech vypadají reálně. S živými tvory už to tak slavné není. Zde to ale tak horké není, efekty neruší a dotvářejí svět seriálu. Na konci druhé série, tedy celkem po třinácti dílech přichází konec. Ten je opravdu matný, nic neřeší a patří do kategorie WTF. Působí to, jakoby si scénáristé už nevěděli rady. Dodatkem ještě zmíním obsazení. Většinou neruší, mám jen výtku k postavě Claudie, později Jenny. Do role typově absolutně nesedí. Hannah Spearritt to pořád sluší, hlavně v první řadě. Primeval můžu vcelku doporučit, a nebýt přinejmenším nedokonalé druhé řady, nebál bych se plného hodnocení a usazení na piedestal mezi nejlepší seriály.(18.12.2008)

Tento opomíjený (mnohými zavrhnutý po prvních třech dílech) seriál by mohl shrnout jedním jediným výrokem "Jediný svého druhu." 1.Série: 80% = Seznámení. 2.Série: 85% = Mytologie; Zrada. 3.Série: 100% = Štvanice; Thriller. 4.Série: 90% = Nová éra; Budoucnost. 5.Série: 85% = Válka; Apokalypsa; Loučení. ____ Uvidíme, jak se "spin-offem" poradili američtí kolegové v čele s talentovanou Amandou "Sam" Tapping.(13.4.2013)

• Stejšn

Tenhle seriál má dva základní vážné problémy: první je děsná namachrovanost hlavních postav. Tzn. všichni okamžitě znají všechna řešení, ničeho se nebojí, bleskově vědí co dělat, všechno mají k dispozici, je to jak počítačová hra a stejný problém měla např. nedávná třídílná Zahada Bermudského trojúhelníku. Je to chyba jak scénáristická, tak herecká. A druhý problém jsou televizní triky. Což je u seriálu, který na tricích stojí, opravdu podstatná chyba. Bohužel je to průšvih do očí bijící - počítačové potvory naprosto nekorespondují s natočeným prostředím. Jsou špatně nasvětlené, špatně zaostřené, dokonce se hýbou jinak než kamera a prostředí. Takhle špatně to bylo naposledy vidět snad jen v Putování s dinosaury. Navíc třeba stonožka, která řve jako Vetřelec, je fakt blbá. Celkově mě to vůbec nezaujalo. I když námět má velký potenciál, zpracování to bohužel sráží.(16.9.2009)

• - Oblíbený šedozelený vlněný kabát profesora Nicka Cuttera (Douglas Henshall) je švédský vojenský kabát z poloviny 20. století. (Ampi)

• - Jediným herci, kteří se ojevili ve všech dílech, jsou Andrew Lee Potts a Hannah Spearritt. (jh666)

• - Ve 4. epizodě 3. řady se objevuje v hostující roli světoznámí zoolog a dobrodruh Nigel Marven, který uvádí i řadu dokumentů o pravěku a cestování časem, jako například Putování s dinosaury (od r. 2003), Chased by Sea Monsters a Prehistorický park (od r. 2006), za kterými stojí stejná televizní stanice i stejný producent a režisér Tim Haines. V prvních třech řadách lze pak zpozorovat podobnost zvířat se zvířaty ve zmíněných dokumentech. (Pod)