Pravěk útočí (TV seriál)

• Německo

Primeval - Rückkehr der Urzeitmonster

Záhady praveku

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Německo / Francie, 2007–2011, 27 h 10 min (Minutáž: 42–48 min)

Douglas Henshall, Lucy Brown, Andrew Lee Potts, Hannah Spearritt, Juliet Aubrey, James Murray, Ben Miller, Mark Wakeling, Laila Rouass, Jake Curran, Ike Hamilton, Gillian Kearney, Ben Mansfield, Jason Flemyng, Alexander Siddig, Chris Ryman, Jacob Anderson, Naomi Bentley, Tony Curran, Togo Igawa, Terence Maynard, Ruth Bradley, Joe Prospero, Rory Keenan, Anton Lesser, Nigel Marven, Ramon Tikaram, Ruth Kearney, Stephen Hogan, Jack Gordon, Kate Magowan, Patrick Gibson, Lauren Coe, Brian Gleeson, Tom McKay, Jaqui Pickering, Bertie Carvel, Polly Dartford, Drew Edwards, Karl Theobald, Ciaran Flynn, Duncan Lacroix, William Scott-Masson, Jack Bence, Rupert Young, James Bradshaw, Jamie Glover, Ruth Gemmell, Jack Montgomery, Bradley Burke, Ged Simmons, Mal Whyte, Chris Wilson, Rick Warden, Ciarán McMenamin, Elliot James Langridge, Jonathan Byrne, Janice Byrne, Nina Toussaint-White, Jason Thorpe, Eloise Joseph

Přiznám se, že před posledním dílem 1. série už jsem byl celkem unaven s těch "skvělých" herců a hlavně některých přiblblých dialogů. Jediné, co mě drželo u sledování byly příšerky z minulosti. Ale poslední díl zmíněné série mě nadchl - to, co přišlo z budoucna má hodně do sebe a proto se budu dívat i na 2. řadu. Snad se to zlepší. 2. a 3. řada sice nic moc nového nepřinesla, ale jinak se na to dá dívat. Pouze však kvůli zvířeně z minulost/budoucnosti.(29.9.2009)

Jen náhodou jsem narazila na tento seriál v obchodech. Ale jakmile jsem uviděla dvojici člověk a dinosaurus, vzpomněla jsem si na Jurský Park, neváhala a koupila si to. Bylo milým překvapením, že seriál má spád a děj a i triky se povedly. Hltala jsem doslova každý díl první série. Těším se na další pokračování a věřím, že díl od dílu bude lepší a lepší. Dodatek k druhé sérii: Je vidět, že svět se změnil, lidé na první pohled zůstávají stejní, jiní mizí a objevují se v jiné identitě. Anomálií přibývá, existuje instituce, která jimi zaobírá, kde právě pracuje profesor Cutter se svým týmem. Zvířata z minulosti i budoucnosti děsí stále více obyvatel. Je tam více zla ohledně lidí na druhé straně, což se mě oc nelíbilo, ale dalo se to přežít. Poslední díl druhé série jsem koukala doslova s otevřenou pusou. Smrt Stephena mě zasáhla, ale nevím, zda se nějakým zázračným způsobem objeví v další řadě. To asi ví jen Helen a parta jejích klonovaných vojáků. Od raptora, smilodona, mamuta, přes příšery z budoucnosti, to vše je tam k vidění. (Rexe mi bylo líto, jak se s ním zle zacházelo, doufám, že bude opět fit). 3. série: Jak smutné, že někteří hlavní hrdinové odcházejí, nebo jsou zabiti, jako v případě Nicka. Myslela jsem, že to dotáhne daleko a Jenny (Claudia), to mě zamrzelo, že to s ní takhle skončilo. Ale plno nových tváří to trochu rozvířilo. Některý díly se mi zdáli, jako kdyby nevěděli, o čem točit, ale některé díly byly opravdu super (např. díl s gigantosaurem). Opět otevřený konec. Bude snad další řada????(1.5.2009)

• Hrus

Tak bohužel, víc jak 4 díly sem to fakt neunes. Imbecilní scénář, špatní herci, podprůměrné triky... Příšerky jsou asi tak podobného ražení jako z 50 let starých filmů (obří brouci, obří stonožka) - myslím tedy jak designérsky, tak trikově špatný. S opravdovými dinosaury to má společného pramálo. Napětí žádné, chemie mezi postavami nulová... takže ani nevím, za co ta jedna hvězda... asi za snahu... no příznivce si to stejně najde...(1.10.2008)

• Ravi

Něco do sebe to má, ale mě to z reality vytrhnout nedokáže. Vykrádačka kam se člověk podívá (paraziti co mění chování hostitele a potřebují tmu jako v SG-1, okno do minulosti už tu také párkrát bylo, atd.), herci jak z časopisu "Poznej charakter dřív, než promluví podle image" a mnoho dalších pro mě nestravitelných věcí. K tomu kupa nelogičností a polopravd, no a mohl bych pokračovat až třeba k hudbě. I na béčko je toho málo. Po 1. sérii (13 dílů) dávám 15% = 1/5 a dál na to nekoukám.(19.9.2010)

K seriálu jsem se kdysi dostal náhodou, ale jsem za to rád. Dinosauři mě bavili vždycky a nápad s anomáliemi mě zaujal. První tři série byly skvělé. Bohužel poslední dvě už tolik ne. Seriálu ublížilo časté střídání postav. Nejvíce mě zamrzel odchod profesora Cuttera. Danny jako náhrada ale obstál. Bohužel pak odeškla Jenny a mezi sérieme Sarah. Bohužel nové postavy už mě tolik neoslovily, s výjimkou Emily. Také zápletka posledních dvou sérií nebyla až tak dobrá. Série 1 - 90% Série 2 - 100% Série 3 - 100% Série 4 - 76% Série 5 - 76%(28.9.2013)

• - K seriálu bylo vydáno i několik knih. V češtině jsou k dispozici knihy "Ztracený ostrov" a "Velké vymírání". (jh666)

• - Ve 4. epizodě 3. řady se objevuje v hostující roli světoznámí zoolog a dobrodruh Nigel Marven, který uvádí i řadu dokumentů o pravěku a cestování časem, jako například Putování s dinosaury (od r. 2003), Chased by Sea Monsters a Prehistorický park (od r. 2006), za kterými stojí stejná televizní stanice i stejný producent a režisér Tim Haines. V prvních třech řadách lze pak zpozorovat podobnost zvířat se zvířaty ve zmíněných dokumentech. (Pod)

• - Čtvrté sérii předcházelo pět miniepizod, které byly zveřejněny na internetu. (jh666)