Wrestler

• Irsko

• Kanada

Drama / Sportovní / Romantický

USA / Francie, 2008, 109 min

The Wrestler je odklonem a změnou od mého nejoblíbenějšího režiséra a to i přesto, že natočil v podstatě jen několik málo celovečerňáků. Film je především sólem Mickeyho Rourka a jeho životním údělem, kterýmžto je wrestling. Jedná se o prostý styl, skoro až dokument o jedné slavné hvězdě. V tomto filmu rozhodně neuvidíte žádné speciální vychytávky, které jste mohli vidět v režisérových předchozích snímcích. Je to film o nostalgii, znovunalezení svého místa v životě a wrestlingu, který mě baví asi jako fotbal - čili vůbec. I o tomto, pro mě nepřitažlivém sportu, však Aronovsky dokázal natočit film, který mě do sebe vtáhl a závěr pak stojí za to, má výbornou atmosféru a je plný emocí. Rourke se tímto filmem hned po Sin City opět připomněl a slušně zviditelnil. Tenhle "životopisák" mě víceméně potěšil, ale už tak nenadchl jako předchozí Darrenovi filmy. Nevadí, má mysl se ubírá směrem do budoucnosti a těší se na labutí Natalii. (8/10)(10.1.2009)

Moc se mi do Wrestlera nechtělo, ale Rourke nominovaný na Zlatý Glóbus a Aronofsky mě nakonec přesvědčili a jsem ráda, že jsem se nechala. Díky tomuhle filmu zjistíte, že wrestleři jsou parta milých a pohodových chlápků, kteří se sice na pódiu mlátí hlava nehlava, ale pak se sakra starají, jestli si někdo neublížil. Rourke je skvělý a jeho stárnoucí Ram je sympatický chlap, který zjistí, že je naprosto osamělý a neví, jakým směrem se má jeho život ubírat dál a přes jeho chyby bych mu odpustila a dala mu ještě šanci.(12.1.2009)

Velmi intenzivní zážitek, jak už je u Aronofskyho zvykem. Pochodující kamera dělá divy, sblížení se s postavou stárnoucího wrestlera (Chápe vůbec někdo tenhle "sport"? To má fakt nějaké obecenstvo?) je díky ní velmi usnadněno. The Wrestler je vlastně jeden z nejvíce unavujících filmů co jsem viděl - ale ne v tom smyslu, že se u něj divák nudí, ale že po jeho zhlídnutí bude fyzicky vyčerpán. Ten film má opravdu takovej účinek, že se mi zdá, že jsem to zažil skoro na vlastní kůži. Au. Pětihvězdí ode mne Aronofsky tentokrát nedostane, ale chybělo málo (na několika místech to celkem zřetelně ztrácí tempo). PS: Připomněla závěrečná scéna svým stylem ještě někomu geniální zakončení Butch Cassidy and the Sundance Kid?(6.1.2009)

Citlivý příběh o tvrdém životě chlapa, pevného jako skála. Vždycky jsem mohl vidět wrestlery v televizi a jako dítě mě fascinovalo tohle "nesmyslné násilí". Jenže kouknout se do zákulisí těchto lidí jsem měl možnost až teď. Aronofsky nezklamal. Jeho režie je prvotřídní a pro mě prostě nejlepší (hned pro Kubrickovi). Z herců dostal vše co se dalo a díky tomu jsem měl možnost po dlouhé době mít slzy v očích. Většinou se mi je podařilo potlačit, ale tentokrát ne. Tekly mi po tváři a vůbec jsem se za to nestyděl. Na druhou stranu mě překvapila žánrová odlišnost od předchozích Aronofskyho filmů. Jako by to nebyl jeho film.(17.1.2009)

Film o osude vrcholných športovcov, s ktorými život nezaobchádzal v rukavičkách. O luďoch, ktorí nedali dopustiť na GnR :) Mickey Rourke je asi najenergickejším článkom celého mechanizmu, silnejším, než hociktorá iná oskarová postava z konkurenčných filmov. Celkovo to však na mňa pôsobilo dokonale radšej v zmysle monotematického videoklipu, než špičkového celovečerňáku. A tak som mohol zdvyhnúť klobúk len pred Rourkom, a nie pred filmom The Wrestler.(5.3.2009)

• - Než se film dostal do všech světových kin, uběhl přesně 1 rok a 19 dní. Poslední premiéra, 24. září 2009, se uskutečnila na Slovensku. (Devitka)

• - Titulní píseň Bruce Springsteena byla oceněna Zlatým glóbem. (M.B)

• - Mickeyo Rourka mimo Afa Anoai trénovali také jeho skuteční trenéři Jon Trosky a Tom Farra. Oba dva si také ve filmu zahráli menší role. (Riker)