Přichází Satan!

• Velká Británie The Omen (více)

Narodil se v šest hodin, šestého dne šestého měsíce... Britsko-americký film Přichází Satan! režiséra Richarda Donnera patří ke komerčně nejúspěšnějším hororům s okultistickou tematikou, které prožívaly svůj rozmach ve Spojených státech 70. let. Působeni Satana je v Donnerově filmu dáno do souvislosti s politikou: americkému diplomatovi Robertu Thornovi je za podivných okolností podstrčen k adopci chlapec Damien, ve skutečnosti vtělení Antikrista. Po řadě záhadných nehod, jejichž oběťmi jsou lidé odhalující pravou tvář dítěte, vyhledá Thorn v zoufalství kněze, který mu vyjeví, co musí udělat. (Česká televize)

Mr.Bulanek

Konečně jsem si našel čas na tuto hororovou klasiku. Musím říct, že je hodně dobrá, z hudby chodil mráz po zádech, ale ten konec. To jsem nechápal jak to mohli takhle zkonit. Do závěrečné pětiminutovky, která mi přišla hodně zbrklá, to bylo na plný počet. Podle ní jsem zjistil jak přišli na název filmu "Oh man, taklhle to zkazit.", možná by to chtělo místo pětiminutovky mít patnáctiminutovku. ()

BROKEN_

JEDEN Z NEJLEPŠÍCH HORORŮ VŠECH DOB! Režisér Richard Donner je můj oblíbenec, a už nějaký čas jsem se chtěl podívat na jeho starší snímek, který je zároveň jediný horor od tohoto režiséra. Přichází Satan! je vskutku bravurní dílo, které mě dostalo, i na to jak starý je. Téma filmu je podobné jako u Vymítače ďábla, a právě proto jsou tyhle filmy tak srovnávané. Plus k tomu napomáhá i fakt, že je dělí rozdíl vzniku pouhý 3 roky. Pokud bych si měl, ale vybrat mezi nimi, vybral bych si Přichází Satan! Důvod? Líbí se mi ta obsáhlost, oproti Vymítači. Líbí se mi to budování atmosféry, které úžasně graduje do mrazivě - dechberoucího finále. Líbí se mi celý příběh, to jak se snaží hledat důkazy, o tom, jak To zastavit. Líbí se mi soundtrack, a že je sakra POVEDENÝ! Jerry Goldsmith je legenda. Gregory Peck se mi velmi líbil v hlavní roli. A musím docenit i to, jak se nám snaží snímek ze začátku skvěle budovat divácký vztah k hlavní manželské dvojice, která se snaží o dítě. Protože když dojde na napjaté situace, držel jsem jim pěsti, aby to pro ně dobře dopadlo. A toho si cením, protože ne vždy se stane, aby jste fandili hlavnímu páru filmu. Po filmařské stránce není co vytknout. Film je naprosto dokonale natočen, a mnoho scén nejsou jen zapamatovatelné, ale i nenapodobitelné. Důvod proč tohle zmiňuji, je, že jsem se díval, jak vypadá remake z roku 2006. Přiznám se, smál jsem se tomu, jak slabé ty scény jsou. A to je důkaz toho, že je tenhle film nesmrtelné dílo, na které se dá dívat pořád. Film Přichází Satan! je bezesporu legendární dílo, které by měl vidět každý fanoušek žánru, je to PECKA! Rozhodně tenhle film řadím mezi ty nejlepší horory všech dob. P.S. Po skončení filmu jsem měl ještě několik minut mrazení po celém tělem. Miluju to! ()

Johnny.ARN

Priviedlo ma k tomu nové spracovanie a vlastne prequel, preto mi to dávalo zmysel. Vidieť to ale samostatne, nvm nvm. Desivosť je asi adekvátna na tú dobu, zahraté je to skvelo. A pokiaľ to vymyslelo lore, na ktorom sa stavia doteraz, tak to klobúk dolu pred scenárom. 3 z 5 ()

rudeboy

Postarší horor s naozaj skvelou hudbou, ktorá výborne (a predovšetkým práve ona) buduje atmosféru strachu. Na tomto filme je fajn, že aj po vyše tridsiatich rokoch si zachováva divácku atraktívnosť, i keď treba poznamenať, že tempo filmu je niekedy až príliš "rozvlečené", ale tak sa jednoducho kedysi natáčalo. ()

Tomes83

Film často srovnávaný s Vymítačem ďábla, v souboji mezi nejzdařilejšími satanistickými horory světové kinematografie! Zlo, které vystupuje v tomto hororu v podobě malého Damiena je opravdu na vysoké úrovni a společně s úžasnou hudbou a osudy v něm hrajících herců se dá označit za naprosto bravurní kousek, který však mě osobně neděsil až tak jako The Exorcist! V mém žebříčku The Omen 85 % ()

lennyd

Americký politik Robert Thorn a jeho žena Catherine se nemohou dočkat vysněného potomka. Bohužel se porod nevyvíjí dobře, a dítě umírá. Ale Thorn dostává nabídku od primáře porodnice - aniž by to žena věděla, adoptuje novorozeně, jehož matka při porodu ve stejný den zemřela. I když jsou manželé Thornovi zpočátku velmi šťastni, postupně začínají zjišťovat, že s malým Damianem není vše úplně v pořádku. Zvířata v jeho okolí začínají mít záchvaty agresivity, a někteří z blízkých lidí začínají záhadně umírat. Až jeden kněz Thornovi celou záhadiu vysvětlí - Damian je vtělením samotného Satana ... Pamatuju si, že když jsem tento film viděl před mnoha a mnoha lety poprvé, že jsem z něj měl docela špatné spaní. Richardu Donnerovi se podařilo vytvořit tak úžasnou atmosféru, že by mu spousta novějších - sice vizuálně dokonalých - filmů mohla závidět. Například u scény na hřbitově jsem se klepal strachy i teďka, kdy bych si troufal tvrdit, že už jsem přece jen trochu otrlej. Výborný Gregory Peck i David Warner, ale oba se musí sklonit před malým Harvey Stephensem, mít dítě s takto zlým pohledem, brrr. Taktéž musím pochválit hudbu Jerryho Goldsmithe.. ()

tnp101

Ukázkový příklad, jak z mála vytvořit hrůzu nahánějící atmosféru a to bez nutnosti potřísnit všechno krví, či otravovat s desítkami trapných lekaček. On to ve své podstatě ani není tolik horor. Pokud se na něj totiž nahlíží z určité perspektivy, přijde spíše vhod označení thrillerové drama. Svou příkladnou „hororovost“ naproti tomu nezapře bezchybně strašidelná hudba a úžasně zachycené a sestříhané smrtelné scény. Elegance je víceméně všudypřítomná a to jak na straně obsazení, tak chytrého scénáře a filmového řemesla. Druhá třetina mi napoprvé (nutno podotknout, že kolem půlnoci) sice přivodila ospalost, avšak na druhý pokus (tentokrát při plné bdělosti za bílého dne) již nikoliv. 80% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: V našich končinách ne tolik známý klasický horor si k nám před nějakou dobou našel cestičku i v podobě Blu-ray placky a nyní se jí proklepneme. Obraz v kino-poměru stran 2,35:1 na tom není vyloženě úžasně. Jedním z hlavních faktorů je pochopitelně značný věk. Ten se však kloubí ještě s uměleckým záměrem, čímž je nižší nasvícenost scén (čistě ve filmu však funguje výborně) a jiné prvky, které přepisu čistě z technického hlediska zrovna neprospívají. Ostrost je v rámci možností slušná, přestože často dochází k nejrůznějším neostrostem a vůbec špatně na tom nejsou ani detaily. Barvy jsou realisticky syté a především v hodně kontrastních scénách (příkladem může být kupříkladu bílý text na černém podkladu) často dochází k hodně viditelnému rozpití. Černá je temná a zrna zhruba tolik, jak se dá u podobně starého snímku čekat, přičemž v žádném případě neruší. Přepis vyloženě neurazí (vlastníka DVD naopak možná i nadchne), ale i přes věk filmu mám takové tušení, že zdrojový materiál měl stále trochu na víc a tím bych povídání o obrazu ukončil a pokračoval na druhý technický aspekt disku. Jediným prvkem, kterým dokáže originální zvuková stopa v DTS-HD 5.1 MASTER nadchnout, je oscarová hudba, jež jako jediná spolu s předními hojně využívá i kanály zadní a na rozdíl od zbytku se dá označit za dynamickou. Všechno ostatní zůstává převážně ve třech předních reproduktorech, a že by vytvářeli nějaké efektivní orgie, to se opravdu říci nedá. Subwoofer v akci sice nezůstane zcela potichu, ale vaše domácí kino si v tomto případě spíše odpočine. Mluvené slovo je relativně čisté, ale stoprocentní srozumitelnost se zaručit nedá. Česká stopa na disku přítomna není, každý si tudíž bude muset vystačit s titulky. Nyní se však dostáváme k tomu lepšímu. Ne zrovna dech beroucí audiovizuální stránku disku totiž bohatě vynahradí bonusová nabídka s hodinami materiálů. Začneme audio komentářem režiséra a scénáristy, který je plný zajímavých poznatků z produkce i mimo ni. Poslechnutí mohu vřele doporučit, i když se víceméně to samé dozvíte i z ostatních přídavných materiálů. Regulérní video bonusy započneme 15 minutovým povídáním režiséra a následnou PiP stopou se samostatně spustitelnými segmenty o celkové stopáži kolem 24 minut, i když v jejím případě nic nového nedostanete, jedná se totiž pouze o sestříhanou podobu plnohodnotného a nutno podotknout, že velmi kvalitního, 46 minutového „making of…“, kterým se dostáváme do bonusů, jež už byly jednou k vidění v rámci DVD vydání. Na "počest" těchto materiálů se zde nachází také krátký úvod režiséra a kromě již zmíněného filmu o filmu narazíme na víceméně zbytečnou smazanou scénu s komentářem, 15 minutovku s povídáním scénáristy o původní verzi scénáře a pre-produkci, či 20 minutovku s Wesem Cravenem rozebírajícím především konkrétní scény z filmu. Následuje mohutný, 102 minutový, dokument o sérii filmů s podrobným převyprávěním dějů (remake tu ještě není), 6 minutovka o údajném prokletí, respektive zvláštních událostech provázejících natáčení, dále výživných 17 minut o hudbě, trailer, galerie s 274 snímky, a aby toho nebylo málo, film si můžete spustit také s izolovanou DD 5.1 hudební stopou. Bonusů je opravdu hodně, a přestože se některé informace, či celé sekvence občas opakují, dozvíte se toho vskutku hodně o celé sérii filmů a to v dosti upřímné podobě. Nudit se po celou dobu zaručeně nebudete, což vzhledem k malému množství produkčních záběrů (víceméně jen několik fotografií) docela překvapivé. Nadchne také bonusová lokalizace. Českými titulky je totiž kromě komentáře a nového rozhovoru s režisérem vybaveno naprosto vše. Co se týče rozlišení, v HD je akorát zmíněný rozhovor a galerie, všechno ostatní zůstává v SD. Technicky spíše průměrný titul, avšak velmi dobře vybavený. Fanouškům filmu mohu doporučit, ostatní by měli před koupí navštívit půjčovnu a až pak se rozhodnout, zda jim za to ty peníze stojí. 70% () (méně) (více)

Jazzzz

Nevím proč sem tomuto filmu kdy dal méně jak 5 hvězd. Sice to byly krásne 4, ale při nedávném shlédnutí tohoto filmu došlo k jasnému přehodnocení. Hudba, scény se zvířaty, celý film je luxusní. ()

Pajkenzi

Dobrý příběh,napínavý dramatický. Zaujal mě nemusely být některé momenty zdlouhavé ale příběh me neodradil. ()

Yoshimitsu

Omen je výborný atmosferický horůrek s malým spratkem Damienem, který je ztělesnění Satana, ale ve finále se tam žádné pořádné 666 znaky neukázaly a mohl mít klidně nějakou satanistickou tvář, který by děsila takhle působil jenom, jak malej šulínek, kterému ukradly hračky na druhou stranu hodně nenápadně až nevěřícně, že by ublížil mouše. Snažím se dohánět starší kousky, pač v těch je pořádně nápaditá kvalita a zpackané remake jsou většinou ztráta času, "Amen". Dávám 85% ()

noriaki

Precizně natočené, precizně zahrané, ale především v prostřední části trochu rozvleklé. The Omen má hutnou atmosféru podpořenou démonickou hudbou Jerryho Goldsmithe, takže jsem občas zapomínal, že se na plátně neděje nic nadpřirozeného, ani nic vyloženě strašidelného. Richard Donner byl na vrcholu sil až o dekádu později, ale tady vykouzlil mrazivý horor i z mírumilovného pohledu do zahrady. Jen ten Harvey Stephens mi do role Damiana vůbec nesedl. ()

demented

Neviem prečo, ale Omenovskej sérií som nikdy neprišiel na chuť. Film je síce natočený zručne, ale pretrpieť skoro dve hodiny koncentrovanej nudy, to je dosť náročné :) Hlavný detský predstaviteľ má od zlovestnosti dosť daľeko. Mne pripadal skôr roztomilý :) Napriek tomu som sa pri pozeraní bál ... že sa film nikdy neskonči. Ehm, jediným pozitívom je naozaj len hudba. Geniálne chorály a zaslúžený oscar pre Jerryho Goldsmitha. Takže film za * a hudba za *****. ()

nevermore

část na hřbitově s černými psy působí večer opravdu děsivě.A celkově běhá mráz po zádech i s těmi fotkami a vůbec tohle se musí vidět. ()

swe

Tééda, málem jsem se posral strachy! Tohle že má být ten "nejlepší horor všech dob"? Bože chraň. Ani napětí, ani mrazivé scény, jen smečka čoklů pobíhající po scéně a capart házející ostré pohledy. Dvě hvězdy tak, tak zachraňuje Goldsmithova hudba. ()

Tereza666

Donner dokozál, že je pan režisér. Vyniakjící film, který si hraje s divákem pocelou dobu filmy. Může se také pišnit skvělým výběrem herců a jejich výkony. Špička mezi horory. ()

Tomatáš

Naprosto zásadní snímek tohoto žánru. Ani v jednom okamžiku film neztrácí tah na branku. Úžasná hudba a výborné herecké výkony způsobují, že člověk má hodinu a půl husinu a probdí půlku noci..;)Bravo. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner