Gangster

Hoodlum

Krimi / Drama

USA, 1997, 130 min

Velmi dobrá gangsterka o Harlemu 1930' a v hlavní roli Laurence Fishburne (mimochodem stejnou postavu hrál už v COTTON CLUBU 1984) jako Ellsworth Raymond "Bumpy" Johnson (1905 - 1968 ) bookmaker,drogový a alkoholový překupník a spolupracovník mafiánské rodiny Genovese a sázkařské queen Madame Stephanie St. Clair.Bumpyho soupeře Dutche Schulze (Tim Roth) nechal zavraždit 1935 Lucky Luciano(Andy Garcia ) se souhlasem dalších rodin mafie.Bumpy vládl Harlemu a mezi jeho známé patřilo mnoho slavných jmen např. Bill "Bojangles" Robinson, Lena Horne, Billie Holiday, a Sugar Ray Robinson.Za prodej heroinu byl vězněn na Alcatrazu od roku 1951 až do 1963 ,jeho postava se objevila i ve filmu 1979 Utěk z Alcatrazu nebo 2007 AMERICAN GANGSTER( hrál ho Clarence Williams III. který hrál soupeře Bumpyho v tomto filmu GANGSTER !!) zde byl jako mentor a šéf hlavní postavy pozdějšího Harlem bosse a heroinového velkopřekupníka Frank Lucase (Denzel Washiington).Bumpy zemřel na selhání srdce ve věku 62 let ,které ho postihlo v restauraci v Harlemu.(23.9.2012)

Celkem pekne natocena gangsterka. Laurence Fishburne ma rozhodne charisma. Dutch Schultz v podani Tima Rotha je skutecne desivy psychopaticky magor, ktery ovsem zaroven pusobi casto velmi smesne. Tato postava takto podana jako by vypadla z filmu Quentina Tarantina. A Andy Garcia v roli Lucky Luciana je treti vyrazny typ do party, byt jeho part je ponekud mensi. Celkove to neni zle a jsem prekvapeny, ze jsem o tomto filmu drive neslysel. 70%(18.2.2013)

Nemôžem uveriť tomu, že tento film nemá ani 300 hodnotení a je tak málo známy. Je to skvelý film o mafií so známymi hviezdami a myslím, že aj dosť obľúbenými. Mená ako Tim Roth, Laurence Fishburne či Andy Garcia sú myslím dosť veľké dôvody na to, aby sa ľudia na tento film vrhli. Film sa odohráva v 30.tych rokoch minulého storočia, kedy mafia v Amerike upevňovala svoju moc nad všetkým. Ako správny mafiánsky film nepostráda akciu, napätie, zbrane, popravy a čo je tiež dôležité, nechýba ani skvelý príbeh. Každý milovník gangsteriek robí chybu, keď sa tomuto filmu vyhýba.(18.2.2015)

Kouzelně natočená gangsterka plná výrazných postav, přestřelek a všemu co k 30. letem patří. Herci byly do jednoho perfektní Laurence Fishburne má asi nejcharismatičtější roli kariéry a Tim Roth jako arogantní magor Dutch Schulz hodně pobaví. Největší mazák filmu byl ale Lucky Luciano. Přišlo mi, že tam z toho všeho má spíš prdel a je škoda že ho tam někdo třeba víc nenasral, aby se ukázla jeho plná síla. Nechápu, proč tenhle film tak zapadl.(2.5.2009)

Tak na úvod bych rád zmínil, že jsem netušil, že to natočil Bill Duke. Jde o docela slušnou gangsterku, které ovšem chybí nějaké zapamatováníhodné scény. Jediná, která mi utkvěla v paměti je ta s najatými vrahy s krumpáčem. Filmu nechybí skvělé obsazení, ale šlo z toho vyždímat víc. Hlavně ten závěr byl docela nemastný - neslaný. Viděno na AMC. 3*(19.4.2017)

• - Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva v Harleme, tak jeho filmovanie prebiehalo v Chicagu. (MikaelSVK)

• - Alternatívnymi názvami snímky boli Gangster či Hoods. (MikaelSVK)