Reklama

Reklama

Dobrodružství Sarah Jane

(seriál)
  • Velká Británie The Sarah Jane Adventures
všechny plakáty
Drama / Rodinný / Sci-Fi
Velká Británie, (2007–2011), 23 h 52 min (Minutáž: 25–29 min)

Hrají:

Elisabeth Sladen, Daniel Anthony, Alexander Armstrong, Tommy Knight, Anjli Mohindra, Ace Bhatti, Mina Anwar, Yasmin Paige, Joseph Millson (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(52)

Vesmír plný dobrodružství čeká na prahu. Londýn, Bannerman Road číslo 13. Tam bydlí Sarah Jane a potkáte tam věci, které si ani neumíte představit. Sarah Jane je novinářka a její hlavní náplní je sledovat záhadné jevy na Zemi. Při své práci se setkává s různými mimozemskými rasami, ať už přátelskými či nikoliv. Kdysi totiž cestovala hlubinami vesmíru i času s tajemným Doktorem, posledním Pánem času a viděla tam úžasné věci. Po návratu si ale uvědomila, že úžasné věci můžete potkat kdekoliv a že i život na Zemi může být velkým dobrodružstvím. Musíte jen vědět, kam se dívat. Společnost jí dělá syn Luke a jeho kamarádi Clyde, Maria a Rani.
Dobrodružství Sarah Jane je britský dobrodružný sci-fi seriál vysílaný v letech 2007 až 2011. Pořad je spin-offem kultovního britského seriálu Pán času (v originále Doctor Who), na rozdíl od něj se ale zaměřuje na mladší publikum. Seriál vytvořil Russell T. Davies a hlavní roli ztvárnila Elizabeth Sladenová. Děti při jeho sledování zažijí nejen báječná dobrodružství, ale mezi řádky se také dozvědí, jak důležité je přátelství, jak se vyrovnat s nástupem na novou školu, že závist nikam nevede, že nikdo nikdy nemusí být sám a spoustu dalších užitečných věcí. Seriál v roce 2010 získal Cenu Royal Television Society za nejlepší dětský dramatický pořad. (Česká televize)

(více)

Recenze (13)

Dan9K 

všechny recenze uživatele

V každé sérii je jedna dobrá dvojepizoda. Za první sérii Whatever Happened to Sarah Jane, za druhou The Temptation of Sarah Jane, za třetí The Gift, za čtvrtou Lost in Time a nakonec v páté sérii asi nejlepší díl vůbec The Curse of Clyde Langer, která působí na tento seriál nezvykle dospěle. Seriál se taky může pyšnit docela sympatickými dětskými herci, které jsem měl rád veskrze všechny. Škoda, že hlavní postava mi k srdci nepřirostla vůbec a vlastně ji její herectví ani nevěřím. Ještě hůř je na tom pan Smith, který je ztělesněním deus ex machina. I vcelku dobrou epizodu dokonale zabíjí ta muzika, která vždycky hraje u otevírání pana Smithe a otravná hláška: "Mr. Smith, I need you!!". Krom zmíněných epizod se však jedná téměř vždy o dost podprůměrnou podívanou, která si bere to nejhorší z Doctora Who, a sice infantilní mimozemštany, stále toho stejného záporáka převlečeného akorát do jiného "mimozemského" kostýmu a neustálé ohrožení celé planety něčím, čemu ani za mák nevěříte. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Osobně nemám s Doctorem Who velké zkušenosti, a i když ho jako kulturní fenomén obdivuju, nejsem zatížen fanatickým fandovstvím. Asi proto mi tahle "light" verze pro odrostlejší děti nedělala problémy. Zřejmě jde opravdu jen o otázku velikosti očekávání. Na menší televizní sci-fi seriál jde o velmi slušný standard, a je jen škoda jeho předčasného konce, vyvolaného úmrtím představitelky hlavní role. 70% ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Zajímavý spin-off k Dr. Who, ale přece jen je to pro děti, a tak jsou některé díly prostě ukecané, jedna informace se opakuje pětkrát, desetkrát, aby to dalo alespoň těch 28 minut, a pak se najednou objeví zničehonic řešení. Ne že by mi až tak vadila tahle struktura, ale ne všechny příběhy jsou zajímavé svým námětem, některé jsou vyloženě hloupé. Asi skutečně tím nejlepším jsou některé dvoudíly, ale i tam má občas člověk pocit, že už to někde viděl, nebo je to někdy natočené dokonce poněkud nenápaditě, aniž by to dokázalo vtáhnou do děje. ()

burina 

všechny recenze uživatele

Zo začiatku som SJA nedávala veľké šance, ale priznávam, že seriál sa mi páči čím ďalej viac a za niektoré príbehy(The Eternal Trap alebo Whatever Happened to Sarah Jane?) by sa nemusel hanbiť ani samotný Doktor Who. Čiže, ak ste fanúšikom DW sveta, SHJ je tým najlepším spôsobom, ako si skrátiť čakanie na piatu sériu. ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

1. série: Jak už jsem psal v komentáři k úvodnímu filmu tohoto seriálu, Dobrodružství Sarah Jane je spin-off Doctora Who a je to spíše zaměřeno na mladší diváky. Dalo by se i říci, že je to velmi podobné Torchwoodu, akorát Torchwood je zaměřen na dospělé diváky a Sarah Jane na děti. A mě se tento koncept líbí. Sarah Jane spolu se svým "synem" Lukem, Márií a Clydem řeší zajímavé případy. Vě většině dilů se mimozemšťané snaží ovládnout zemi a tato čtyřka jim v tom musí zabránit. Finále série je povedené a překapivé, zjistíme, že jejich nejlepší přítel vlastně vůbec není jejich přítel. 2. série: je vlastně na stejné bázi jako série první. Akorát nechali odejít Mariu a místo ní vzali indickou holku Rani, což se mi teda moc nelíbí, Maria byla super, nevím proč jí vyměnili. Ale tak zvykl jsem si už i na Rani. Navíc zde máme pořád Sáru Jane, Luka a mou nejoblíbenější postavu vtipného Clyda. Epizody jsou pořád stejně kvalitní, objevují se noví nepřátelé a naše parta pořád musí bránit Zemi před ufounama. Finále série bylo dobré, čekal jsem, že se tenhle nepřítel znovu vrátí :-). 3. série: se nese v duchu té předchozí. Jednotlivé epizody se mi velice líbili a nejlepší byla asi "Past věčnosti". V této sérii už není tou hlavní tváří Sarah Jane, ale Clyde, což mě velice potěšilo, protože Clyde je nejvtipnější postava z té čtyřky. Třetí sérii táhne především on. A sériálu také velice prospělo zapojení robotického psa K9 do týmu, s ním jsou ty epizody ještě zábavnější. Finále série mi ale nepřišlo nějak extra zajímavé, spíš to byla taková klasická epizoda. 4. série: se nese v duchu menších změn v obsazení, do pozadí se dostává K9 a Luke. Ale na kvalitě to vůbec nijak neubralo, epizody jsou pořád kvalitní a zábavné. V této řadě se setkáme i s Doctorem Mattem Smithem, což mě dost potěšilo. Finále série se tentokráte povedlo, už jsem si fakt myslel, že hlavní postava končí a v 5. sérii nás čeká nová. Naštěstí to ale dopadlo jako vždycky dobře. :-) 5. série: má pouhých 6 dílů, jelikož představitelka Sarah Jane - Elisabeth Sladen zemřela na rakovinu. :-( Kvalita epizod pořád vysoká, jenom mě trošku zarazilo, že Sarah Jane "adoptovala" další dítě, takže těch postav už je tam docela moc. Nejvíce se mi líbila epizoda "Prokletí Clyda Langera", hodnotím jí jako jednu z nejlepších v celém seriálu. No takže mám zasebou konec seriálu, je to smutné, jelikož seriál byl plánován ještě na minimálně 2 další série, ale bohužel bez hlavní představitelky to nejde. ()

Galerie (229)

Zajímavosti (13)

  • V seriálu se objevilo 8 herců z klasických dílů Doctor Who (od r. 1963). Jsou to: Elisabeth Sladen (Sarah Jane Smith), John Leeson (hlas K9), Nicholas Courtney (Brigadýr), Katy Manning (Jo Grant), Brian Miller (hlas Daleků), Zienia Merton (Ping-Cho), Jeff Rawle (Plantagenet) a Donald Sumpter (Enrico Casali). (jezurka42)
  • Elisabeth Sladen, představitelka Sarah Jane Smith, se objevila v obnoveném seriálu Doctor Who (od r. 2005) po boku 10. Doktora (David Tennant) v příběhu "School Reunion" (Setkání ve škole). Díky pozitivní zkušenosti s Elisabeth se rozhodl scénarista Russel T. Davies vytvořit spin-off věnovaný dobrodružstvím Sarah Jane Smith. (jezurka42)
  • Seriál byl ukončen 18. října 2011, 6 měsíců a 1 den po smrti Elisabeth Sladen, představitelky hlavní role Sarah Jane Smith. Herečka podlehla rakovině. (jezurka42)

Související novinky

Doctor Who se objeví v novém seriálu

Doctor Who se objeví v novém seriálu

26.09.2016

Jak možná víte, Doctor Who cestuje časem už od 60. let. Televizní legenda se zatím dočkala dvanácti inkarnací a došlo i na několik spin-offů, zejména drsný Torchwood a rodinná Dobrodružství Sarah… (více)

Reklama

Reklama