82. Annual Academy Awards (TV pořad)

82nd Annual Academy Awards, The

Publicistický

USA, 2010, 210 min

Z letošních oscarů mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem totálně nasrán rozhodnutími akademie. Nadruhou stranu se mi show jako taková docela líbila. Velkou pochvalu si zaslouží duo Baldwin, Martin, kteří byli opravdu vtipní, skoro bych řekl co věta, to perla. Výborné byli i rozhovory s hrdiny animovaných filmů, samozřejmě Stillerovo vystoupení v masce Avatara, pocta hororovému žánru, Downeyho předávání ceny za nejlepší scénář... ale ty reklamy, těch bylo opravdu hodně a sledovat podvacáté během dvou hodin trailer na Pacific bylo dost otravné, za to může ale HBO, ne organizátoři oscarů. Teď k těm cenám. První špatný vtip přišel, když THL dostal cenu za nejlepší scénář. Ve filmu se 90% času likvidovali bomby a u toho se moc nemluvilo a když už tak jen věty typu "Dochází nám čas" "Musíme odsud hned vypadnout" nebo "Jsi blázen, nechci tu kvůli tobě zhebnout" a za to si odnáší oscara... Další rána přišla když THL obral Avatara o polovinu technických kategorií. To jsem ale ještě nevěděl, že oscara za nejlepší režii si odnese Bigelow, to už byl vážně výsměch. Co vlastně přinesla nového? Ruční kamera? Docu forma? Film o válce v iráku (či jiné moderní válce)? To vše už jsme mnohokrát viděli, bohužel často i v lepší podobě. Naproti tomu James Cameron, který po celou dobu natáčení Avatara neustále něco inovoval, vymýšlel nové technologické postupy, v postatě se vydal do neprobádaných vod a stal se průkopníkem jako už mnohokrát předtím. Troufám si také říct, že natáčení Avatara bylo nesrovnatelně náročnější a nikdo jiný, než Cameron by to nezvládl, za to THL by mohlo natočit docela dost režisérů. Tím se blížíme k závěru večera, na scénu vchází Tom Hanks. Všichni jsou napnutí, já pořád ve skrytu duše doufám že vyhraje Avatar. Jenže to co následovalo bylo přinejmeším nepříjemě překvapivé. Hanks roztrhl obálku a ještě než jsem cokoli zaslechl, tak vidím záběr na radujícího se producenta THL. Prostě náhlá smrt. A opět fraška (to jsem se ještě nezmínil o naprosté ignoraci Up in the air). Považuji to také za podvod na diváky, velká část z nich se na oscary dívala jen kvůli Avatarovi, aby po 4 hodinách vysílání nakonec Nejlepší film a režii shrábl THL. To bylo hlavně keců, že dostanou víc prostoru komerční filmy, aby se zvedla sledovanost. A dopadne to tak že ignorují fenomén typu Avatar a nasypou většinu sošek lehce nadprůměrnému filmu, který v kinech prošuměl bez úspěchu a nikdo o něj v průběhu roku nejevil zájem. Filmu na který si 3 měsíce po oscarech nikdo nevzpomene. Jen jsem se utvrdil v tom, že příště už oscary sledovat nebudu, protože jejich výsledky jsou pro mě každoročně těžké zkalmání.(8.3.2010)

Svěží, odsýpající, zábavné, nápadité. Martinovi s Baldwinem to klapalo víc jak na stříbrném plátně a 3 hodiny přenosu uběhly jako voda. Nechyběla dávka ubrečených děkovaček, ale taky těch sympatičtějších(Bullock, Bigelow, Bridges). Nejvíce rozhodně dojal Ben Stiller. Příjemná změna oproti minulým ročníkům.(9.3.2010)

Oscarová show je skvelá už sama o sebe a táto patrí žiaľ k tým slabším. Minuloročný výkon moderátora zostal neprekonaný a i keď tohtoročná moderátorská dvojica hláškovala a bola vtipná chýbala im akási šťava. Veľmi ma sklamalo, že jednotlivé nominované songy nezazneli live, pretože program bol slabý. Víťazov nehodnotím, ale som rád, že nezvíťazil Avatar, pretože ten film dostal to čo si zaslúžil t.j. technických oscarov. Gratulujem Kathryn Bigelow k jej veľkému úspechu, tak isto všetkým víťazom. Najlepší moment večera bol oscarový horror tribute. Skvelo zostrihané s naozaj kvalitnými filmami. Dávam 4* aj kvôli tomu, že som nespokojný len s troma kategóriami. A verím, že profil tejto oscarovej show skončí v modrej farbe kvôli markom, ktorý čakali modrého víťaza.(8.3.2010)

Omylom som si toho roku na oscary privstal, no nevadí. Keďže cez internet bol obraz dosť biedny a sekalo mi to, najlepšia cesta bola pre mňa stanica Pro7, ktorá vysielala priamy prenos v originále, bez komentárov, čo je niekedy plus. Opäť ma nasrali reklamy, ktoré išli neuveriteľne často a dokážu neskutočne pokaziť dojem. Ten celkovo nevylepšila ani dvojica S.Martin a A.Baldwin, ktorý nežiarili ,ale ani nesklamali. Osobne som očakával viac narážok na Avatara. Výborná bola pocta hororom. Samotné výsledky som prijal dosť rozpačito. Očakával som, že Avatar sošku za najlepší film nezíska, ale za réžiu ju Cameron určite mal dostať. Ukočírovať tak obrovský projekt nie je len tak. Samotný víťaz Smrť čaká všade bol dobrým filmom, ale pre mňa nie filmom hodný zlatej sošky. Ak nie Avatar, určite by som to dal filmu Diskrict 9. Celkovo priemerný program s rozpačitými výsledkami, takže dávam 60%. Ak by to bolo o hodinu kratšie a menej reklám, dal by som hviezdičku navyše.(8.3.2010)

První mnou shlédnutá kompletní Oscarová show. Všude spousta lidí s vlasy a.. šaty. Lesk, vybraná společnost, dlouhé, ale místy emocionálně příjemně vypjaté proslovy. Škoda, že se ceremoniálu neúčastnila Angelina Jolie. Aspoň na čumendu. Mám jí totiž radši než štěňátka. Dvojice(trojice) komentátorů to zvládala v emerice i u nás nad moje očekávání dobře (hlavně ti naši) Vyloženě trapných chvilek celkově málo. Byl bych sice radši, kdyby se nechali mluvit bez realtime dabingu, ale čert to vem. Ve Světozoru pivko supr, atmosféra krásně unaveně dobře naladěná (Pivo, víno redbull, cola). Dobře zabavila taky náhodně do kina zabloudivší individua, která ostraha v podobě dam co si nás odškrtávali, razantně, diskrétně a odvážně pacifikovala. Všem, které jsem štval pendlováním na záchod velká omluva, bylo to silnější než já. Chci domů letadlovou loď! Všechny Oscary, hlavně za nejlepší film, si seriál Pacific rozhodně zasloužil!(8.3.2010)

• - Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009) je prvním filmem režírovaným Afroameričanem a nominovaným v kategorii Nejlepší film. (HellFire)

• - Exmanželka Jamesa Camerona Kathryn Bigalow sa stala prvou ženou v dejinách Oscarov ocenenou v kategórii Najlepšia réžia. (Hystory)

• - Z programu vylúčili oceňovanie za celoživotné dielo. Tento slávnostný akt sa bude vždy konať v rámci večierka niekoľko mesiacov pred udeľovaním Oscarov. (Hystory)