Výjimeční

(seriál)
  • USA Alphas
Trailer
USA, (2011–2012), 17 h 24 min (Minutáž: 41–64 min)

David Strathairn, Ryan Cartwright, Warren Christie, Azita Ghanizada, Laura Mennell, Malik Yoba, Callum Keith Rennie, Raoul Bhaneja, Deborah Odell (více)

Série(2) / Epizody(24)

Během evolučního vývoje došlo k radikální transformaci člověka. Mezi lidmi žijí evolučně vyspělejší jedinci, kteří mají zcela nové schopnosti a mozkové aktivity. Tito jedinci se nazývají Alfy a žijí běžným životem po celé planetě, většina z nich však nemá tušení, že jsou něčím výjimeční. Z pochopitelných důvodů se vláda snaží tuto skutečnost před veřejností utajit. Vedením a pozorováním skupiny Alf byl pověřen doktor Lee Rosen (David Strathairn), jeho výzkumný program ovšem oficiálně neexistuje.
Jedním ze členů Rosenovy skupiny je půvabná mladá žena, Nina Therouxová (Laura Mennellová). Nina dokáže pomocí sugesce snadno ovládat vůli a chování lidí, pro zmanipulování člověka jí stačí pouze krátký pohled do jeho očí. Další Alfou je vládní agent Bill Harken (Malik Yoba), který vyniká mimořádnou silou. Ve stresových situacích Bill je schopný nadlidských fyzických výkonů, ale těžko se ovládá. Čtyřiadvacetiletá Rachel Pirzadová (Azita Ghanizadaová) má neobyčejně rozvinuté mimosmyslové vnímání, navíc dokáže své běžné smysly několikanásobně zostřit. Když se Rachel zaměří na jeden ze svých smyslů, její ostatní smysly jsou dočasně „mimo provoz". Další pozorovanou Alfou je mladík Gary Bell (Ryan Cartwright), který dokáže vnímat, zachytit a dekódovat jakékoliv elektromagnetické pole nebo signál. Gary působí jako mentálně narušený kluk, který není schopný normálního života, jeho mysl je však geniální. Bill, Nina, Rachel a Gary pomáhají Rosenovu příteli Wilsonovi (Callum Keith Rennie) řešit složité kriminální případy, ale protože jejich organizace oficiálně neexistuje, jsou jejich vyšetřovací aktivity ilegální a často nebezpečné. (oficiální text distributora)

Trailer

Hrus

Bohužel musím opustit už po prvních 2 dílech. Béčkovitost, nudný scénář, nudné schopnosti, ale hlavně totálně nezajímavé až otravné charaktery - všechny. Proč musí být všichni nějak psychicky narušení? Proč musí mít ten jejich profesůrek tak hrozně otravný kecy? Proč jednají tak totálně imbecilně? Proč tam není ani jeden vtípek nebo hláška? Proč tam je málo solidní akce? V dnešní záplavě kvalitnějších seriálů je to ztráta času i pro fandu žánru jako jsem já. ()

Thorn

Musím říct, že tento seriál je opravdu hrozný. Naprosto nezajímaví a nesympatičtí hlavní hrdinové, nudné a obehrané zápletky, žádný dějový či charakterový vývoj a ani trocha jakékoliv originality. Pokud by se něco podobného objevilo někdy na začátku devadesátých let, tak bych to snad ještě bral. V dnešní době je to však jen další tuctový pokus přiživit se na současné vlně superhrdinských filmů, nic víc. Co se týče výčtu všech negativ, začal bych nejprve hlavními postavami. Řekněme si to na rovinu, je to bída. Tak nudné a naprosto necharismatické hrdiny jsem neviděl už opravdu hodně dlouho. Nejhorší je asi to, že člověk u každé postavy jasně vidí, o jaký archetyp se mělo jednat a ani jeden z hrdinů ze své škatulky ani na chvíli nevystoupí. Dále bych chtěl upozornit na to, že pokud se jedná o žánr akční/sci-fi/drama a nikoliv o komedii, měli by se hlavní hrdinové chovat když už ne profesionálně, tak přinejmenším seriózně nebo alespoň důstojně. Bohužel už však tento seriál očividně zasáhla současná móda ztřeštěných komických tajtrlíků alá Marvel. Podivín Gary činí celému týmu mnohem více škody než užitku, věčný bručoun Bill je zase užitečný snad jen tím, že občas něco zvedne nebo odstrčí. Holka s dobrým čichem, je tak nevýrazná, že by tam vlastně vůbec nemusela být a nic by se nestalo. Hicks je jen namachrovaný frajírek a Nina zneužívá své schopnosti k vlastnímu prospěchu, což je něco, za co by jí v každém klasickém superhrdinském týmu dali okamžitého padáka. Jediným trochu sympatickým protagonistou je tak hlavní šéf týmu doktor Rosen. David Strathaim se snaží ze všech sil a všechny ostatní přehrává o několik tříd, jenže to bohužel ani tak nestačí. Každý díl je jako přes kopírák. Ani po delší době se zde nijak nevybočuje z jasně daného a velmi triviálního dějového schématu. Náznak rámcového děje se skupinou Red Flag je opravdu jen náznakem. Kromě toho už tady není vůbec nic. Jen kupa dílů, které jsou všechny na jedno kopyto. Většina mimořádně nadaných jedinců má navíc dosti podivné schopnosti, které nelze nějak jednoznačně popsat, takže si vlastně každý může dělat co chce a nikdo to moc neřeší. Prostě hrůza. Výjimeční jsou pro mě typickou ukázkou toho, jak vypadá opravdu špatný a totálně odfláknutý seriál. ()

Milky.

Malý příjemný béčkový seriál plný nedokonalostí, ale s příjemně zvoleným vědeckým přístupem k superschopnostem a skvělou interakcí mezi postavami. I přes všechny neduhy pro mě hodně příjemně strávený čas a vždy jsem se těšil na další díl. Takové moje guilty pleasure :-) P.S.: hvězdička navíc za dokonalý výkon v roli autistického Garyho (herec Ryan Cartwright) EDIT PO DRUHÉ SÉRII: Nakonec se z nenápadného béčkového seriálu vyklubal perfektní kousek, který vás vtáhne, nepustí a díky postavám člověka opravdu pohltí. Druhou sérii jsem sjel skoro na dva zátahy a furt jsem neměl dost. Bohužel zapadá v kopě "velkých" seriálů s propracovaným marketingem. Doufám, že se někdy objeví i na českých televizích s původním anglickým dabingem, protože bych velmi nerad slyšel např. zprzněného Garyho, jehož neustálé autistické mluvení by byl asi oříšek věrohodně předělat do češtiny aby to neznělo pitomě (což většinou v našich TV zní i u normálních postav). ()

HMTD

Viděli jste již hrdiny, všechny filmy a možná i animák X-menů? K tomu Zmetky(Misfits), pak vás nejspíš zžírá hlad po dalších podobných seriálech a filmech kterých je zatraceně stále málo, no tak si ještě dejte k svačince Alphas má to jen dvě řady takže to zhltnete za pár dní, a pak už jen budete čekat kdo opět objeví, že divák tohoto druhu seriálů má stále hlad a není čím ho pravidelně zasytit. Pominu kvalitu je to tak na tři hvězdy, ale protože je podobných serošů nedostatek dávám 4, Hrdinové alespoň v prvních dvou sériích jsou asi na pět, a Zmetci nasbírají hodně za originalitu. V tomhle seriálu mi přijdou často vedlejší postavy lepší než hlavní, na seriálu je vidět, že se zatraceně snaží vyhnout nejznámějším schopnostem, ale časem tvůrci trochu podléhají a používají i tyto. Já jen doufám že se dočkám dne kdy si někdo troufne na hraný seriál X-menů, nebo něco v podobném duchu a nevzdá to po sérii s nízkým ohlasem jako to bylo u Heroes. ()

Laerry

Po Heroes, No ordinary family a Misfits tu máme další partu lidí se zvláštními schopnostmi... a zatím to vypadá dost nudně. Oproti třem jmenovaným nijak originalitou nevynikají, i když se to snaží zamaskovat užitečnými vlastnostmi, které (až na supersílu) jsou i poměrně neokoukané. Hlavní postavy jsou zatím nevýrazné a během první epizody neprokázali, že by si zasloužili mou diváckou přízeň. Ale šanci tomu dám, protože je to seriál od kabelovky Syfy, který narozdíl od komerčních NBC, Foxů či ABC své sci-fi příběhy hýčká a zakládá si na nich (což je už dle názvu stanice logické...). Ale i tak silně pochybuji, že se z tohohle vyklube něco víc, než průměrná akční sci-fi podívaná, smíchaná s kriminálkou, která je jen výplní letního okurkového vysílacího schématu. Svým přemrštěným nápadem na vyšetřovací tým mi Alphas připomínají Breakout kings, což je taky dost nudná a klišoidní záležitost, ale prozatím seriál vypadá zábavněji, nežli mnohem nudnější Falling skies, jemuž jsou Alphas zajímavou konkurencí. ()