Pan Selfridge

Velká Británie, (2013–2016), 31 h 23 min (Minutáž: 43–66 min)

Předloha:

Lindy Woodhead (kniha)

Hudba:

Charlie Mole

Jeremy Piven, Amanda Abbington, Tom Goodman-Hill, Ron Cook, Amy Beth Hayes, Frances O'Connor, Aisling Loftus, Grégory Fitoussi, Malcolm Rennie (více)

Série(4) / Epizody(40)

Výpravné kostýmní drama Pan Selfridge, které vzniklo podle životopisné knihy "Shopping, Seduction & Mr Selfridge" z pera Lindy Woodheadové, popisuje skutečný životní příběh Harryho Gordona Selfridge, okázalého a vizionářského zakladatele slavného londýnského obchodního domu Selfridges, jenž do dnešních dnů hrdě stojí na svém místě na Oxford Street, jedné z nejrušnějších obchodních tříd britské metropole. Rodilý Američan Selfridge přichází do Londýna v roce 1908 a po negativních zkušenostech s provozem místních obchodních domů se rozhodne vybudovat a otevřít svůj vlastní velkolepý podnik a ukázat upjaté anglické společnosti, že nakupování může být vzrušující zábava. Ve svém úsilí čelí nemalým problémům, jeho energie a nakažlivý entuziasmus však neznají hranic... Seriálem Pan Selfridge britská ITV navazuje na úspěch oblíbeného a ceněného seriálu Panství Downton, rozkrývajícího složité vztahy na rozlehlém panském sídle. A podobně jako má Downtonské opatství své honosné sály pro příslušníky aristokracie i postranní trakty pro služebnictvo, tak i obchodní dům, plavící se jako velký zaoceánský parník světem obchodu, nabízí příběhy z velitelského můstku i podpalubí. Prostřednictvím těchto příběhů seriál podává vrstevnatý portrét doby krátce před první světovou válkou, plné převratných společenských změn i nových technických vymožeností, které zasahují do života hrdinů. Titulní roli ztvárnil americký herec Jeremy Piven, u nás patrně nejznámější rolí hektického filmového agenta v ceněném komediálním seriálu z prostředí Hollywoodu Vincentův svět, za niž byl třikrát po sobě vyznamenán prestižní cenou Emmy. V dalších rolích se v kvalitně obsazeném seriálu objevují Tom Goodman-Hill, Amanda Abbingtonová, Frances O'Connorová, Samuel West, Ron Cook, Katherine Kellyová, Grégory Fitoussi, Aisling Loftusová, Zoë Tapperová, Trystan Gravelle, Oliver Jackson-Cohen a řada dalších povědomých tváří... Oxford Street, Londýn, 1909 – vše je připraveno ke slavnostnímu otevření nového velkolepého obchodního domu Selfridges. Sám pan Harry Gordon Selfridge prochází jednotlivá oddělení a povzbuzuje zaměstnance. Než dokráčel až do tohoto bodu, musel však ujít dlouhou a trnitou cestu. Cestu, na jejímž počátku tento rodilý Američan stanul o rok dříve v oddělení rukavic obchodního domu Gamages. Právě zde se zrodil nápad na vybudování vlastního podniku, který by upjatým Britům konečně ukázal, že nakupování může být i vzrušujícím dobrodružstvím. Že vše nepůjde hladce, poznává hned vzápětí, když z projektu odstoupí hlavní investor, konzervativní pan Waring, pobouřený Harryho barnumskými americkými způsoby. Získává však i nového zastánce v osobě vlivného novináře Franka Edwardse, který mu zprostředkuje několik zásadních životních setkání. A ve svém neúnavném úsilí se může vždy spolehnout na podporu rodiny, především své ženy Rose a matky Lois. (Česká televize)

bllm

Ve druhé sérii se oproti první, kde je vše soustředěno hlavně na obchodní dům, děj díky válce docela rozkošatěl. Vytratily se drdoly ala kravinec a snížila se frekvence mírně maniakálních úsměvů pana Selfridge. Dozvídáme se toho více o postavách samotných, o jejich příbězích. Bohužel ve třetí sérii se úroveň zhoupne zase zpátky k první řadě. Hlavní hrdina musí čelit úkladným nástrahám různých záporných postav až to trochu zavání telenovelou. A ve čtvrté už pan Selfridge zápasí pouze sám se sebou a svou snahou o ekonomickou sebedestrukci. Celkově dám 4, ale ta čtvrtá je za pěknou výpravu, scénář si jí rozhodně nezaslouží. Ze začátku jsem hlavně bojovala s tím, že jsem měla problém si postavy oblíbit. Obzvláště u seriálu je důležité, aby si člověk alespoň některou z postav zamiloval, sympatičtí Henri a Agnes dost brzy vypadli a k HS jsem si cestu hledala docela těžko, i když závěr mě dojal. ()

Bozvav

Velmi zdařilá podívaná. postavy jsou dokonale prokreslené, dialogy smysluplné a herci v čele s hlavním protagonistou podávají vynikající výkony. Také jde o luxusní vizuální podívanou. Skvělá výprava, příjemná hudba, to vše hodnotím 85%. ()

Bohnice05

Aneb zářná ukázka toho, že lze zábavný a poutavý seriál dělat i bez vražd, nadpřirozených prvků či superhrdinů. Atmosféra je tak hustá, že by se dala krájet a i přes všechnu svoji prostotu nebo lépe řečeno všednost, si seriál drží svůj kouzelný půvab a napínavý děj, který diváka zkrátka podrží u obrazovky. ()

alpeew

Buď je to špatným dabingem (sledovala jsem na ČT2) nebo přehnanou rozjásaností hlavního hrdiny, ale příběh mne nezaujal a vč. děsné hudby mne spíš lezl na nervy. Dám ještě šanci za týden, ale Downton to rozhodně není :-( ()

MirkaP

Vlastně mě ani nezajímá, jestli a jak to bylo doopravdy. Prostě mě to strhlo a zajímal mě každý díl. Super! Už se těším na druhou řadu. 5* ///// Druhá i třetí řada pořád zajímavé, ale už tomu maličko něco chybělo, už to není tak strhující. 4* ()

spotczek

Skvělé kostýmy i výprava a dobré připomenutí konvencí počínajícího století. Bohužel u konvencí zůstává i způsob vyprávění. Kdo nechce nic přehnaně náročného, pak při výpravě do historie dodnes existujícího paláce na londýnské Oxford street nebude litovat. Já dávám tak 3,5*. ()

Sakulnikov

Postava Selfridge zajímavá, změna stylu obchodu je taky dobrá, duch Londýna na počátku 20. století taky, ale zbytek je průměr. Ale ten duch mě dostal. ()

Nugat

Výborný seriál s propracovanými postavami. Velmi zdařilé kostýmy a hlavně velmi poučný a zajímavý náhled do života lidí té doby. ()

silvusaak

Intriky a tajnosti proti loajalnosti a ucte - dalsi britsky pocin z dob minulych, tentokrat z vic business prostredi. Vyprava je uzasna, pribeh lakavym napinakem o smetance a delnicke tride a jejich souziti a dennodennich problemu. Pilot byl trhak, dalsi dily trosku zaostavaji a nabiraji typycke britske prodluzovani situaci, chybi tomu trosku vic energie a takovyho toho vite ceho. Jeremy jako boss se dvema tvaremi absolutne uzasny - nestrojena podnikatelska duse tam je, vzal to za spravny konec. Neco mezi 3 a 4 - nevim jak bych se udrzela koukat dal, je to na me moc zpomalene, spis jako pozadi a obcasne mrknuti, nemyslim si ze do budoucna to nabidne nejakou akci. ()

hanca.uh

Moc příjemný seriál, miluji podobné tematické věci a příběhy lidí ze staršího období začátku 20. století, působí to na mě vždy tak nějak...opravdově. Skvělý výběr herců, skvělá režie. Tohle mě fakt hodně baví a vždy se těším na další pokračování...i když - jak tu někdo už psal - Panství Downton to není (ten je nonšalantně čistě anglicky-lordovský:-))), tohle je přece jen o obchodu, takže způsob zfilmování a pojetí je tu myslím zcela na svém místě. Já tedy dávám plný počet :-)) ()

Himbajz

Vynikající. Dějová linka, která zaujme. Kdo má rád starou dobrou Anglii, tak si přijde na své. Můžeme sledovat několik dějových linek, z nichž každá je promyšleně zpracovaná. ()

Martin_K.

Na první dojem poměrně zajímavé, nejspíš to má i poučnou historickou hodnotu, avšak už po prvních dvou dílech si nejsem jist, jestli ještě něco skutečně zajímavého může přijít. Usměvavý a navenek stále pozitivně naladěný pan Selfridge zastiňuje v ději vše kolem a přitahuje veškerou pozornost. Vzhledem k názvu seriálu se to dá částečně pochopit, avšak nejsem si jistý, jestli se ještě budu koukat dál. ()

Jan00

Chtěl jsem dát pět hvězdiček, ale v seriálu - scénáři se nějak ztratila jedna dcera ( nebylo vysvětleno ), stejně tak, jestli bylo postaveno sídliště Selfridge. ()