Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Cappuccino

J. J. Abrams bol postavený do veľmi ťažkej pozície, v ktorej sa snažil nadviazať na svoju siedmu časť a zároveň sa musel (alebo iba chcel) zbaviť kritizovaných pasáží z The Last Jedi. S ohľadom na úmrtie imperátora Snokea v predošlej časti nakoniec celú zápletku záveru ságy vybudoval na staro-novom záporákovi Palpatinovi. Zaujať sa snažil vizuálne príťažlivými súbojmi, občasným humorom a emotívnou interakciou postáv.Celkovo vo mne ale zanechal veľmi zmiešané dojmy. I keď som si túto popcornovú zábavu v kine pomerne užil, spokojnosť nebola rozhodne stopercentná. The Rise of Skywalker dávam 7/10. ()

666teen

U podobných spektáklů předpokládám, že alespoň jedna z hlavních(?) postav ve mě vzbudí nějaké emoce. No, těžko mít někoho rád ve sračce této. Nebudu tady yodovat, tohle je opravdu hrozná kravina a jistá smrt ságy galaktické. Fuj, zase je to tam. Mladá Skywalkerová je trubka, které přejete Smrtě od zhruba třetí minuty. A pan vrchní záporák Kil O Gram, nebo jak se ten pitomec jmenuje, tak ten je děsivý, asi jako chodítko v hospicu. Srát na to. Jedna za VI a druhá za ZUÁL. Pokud si tedy někdo hodlá užít luxusní vyprávěnku ze světa SW, tak volba je jasná...Jmenuji se Lorian. Manda Lorian. ()

Ruut

Na tu "epickou" sračku plnou vnuček a vnuků a dědečků a sestřenic postav z původní trilogie se nedá koukat. ()

Allien.9

Disney Wars dostály své přezdívce, ale uznávám, že po té sra*ce ukrývající se pod číslem VIII., je tohle tupoučké a přímočaré zakončení asi tím nejlepším, co se dalo za nastolených okolností vykouzlit. I když film nebyl kompletně špatně (jako ten předchozí), stejně nemám chuť se rozepisovat. Takhle smutně/rozpačitě to dopadá, když se k projektu přizvou lidé, kteří k němu nemají žádný vztah a dají přednost novým fanouškům před dlouhodobými (viz. Reylo apod.). ()

HAL

No sice se u toho zabavit dá, efektní to je nemálo a cool scén je na pohled přehršel, pravděpodobně se to trochu rozleží a ten děj pak bude v hrubém nástinu přijatelný - ale stejně jsem se během závěrečných titulků cítil tak nějak znásilněně. Abramsovi se povedlo něco, co jsem považoval za naprosto nemožné - zakončit SW ságu a k tomu dát i záběr na západ dvou sluncí na Tattooine, ale přitom dokázal že u toho necítím vůbec žádné emoce. Což je na SW velká tragedie, jakkoli to jako zábavný blockbuster relativně funguje. SW:IX je dokonalá ukázka toho jaké svinstvo dokáže nadělat toxický fandom. Po slušně vykopnuté Force Awakens, a odvážně a nepovrchně rozehraném Last Jedi, se vykašlali na jakoukoli autorskou invenci a vizi, posraní z reakcí fanoušků celý film pojali jako brutální damage controll. Fanservis prasil už Abramsovo první Force Awakens, ale tam ještě všechno podržel Kasdanův scénář a dokonalá představovačka nových postav. Tady už tohle není, jen producentský moloch Disneyho a Abrams - že ten neumí mnoho jiného než řemeslně sekat scény na efekt, a už ne dát jim jako celku nějaký větší smysl, to jsem věděl... ale stejně jsem doufal, marně. Připomíná mi to finální řadu Hry o Trůny - má daný cíl, ale tápe v tom jak se tam smysluplně a citlivě dostat, a k tomu dovysvětlit všechny otevřené věci z minulých dílů. Místo stručného dovysvětlování prostě bere tlustou fixu, a škrtá. Všechno co se nelíbilo nejvíc křičícím částem fandomu. Abrams s dalšími scénáristy všem těm z jakéhokoli důvodu naštvaným fanouškům jako malá poslušná děvka podrží, a co nešlo popřít a vzít zpátky, to aspoň zahrávají těžce do autu, nebo shodí jako vtip. Johnson byl auteur, suverén který měl vizi a nebál se posunout SW dospělejším a vnitřně komplexnějším směrem, což někteří dali, někteří ne, ale každopádně to bylo v Hollywoodském AAA filmu nevídané. Abrams je jeho pravý opak a už jen kvůli tomu zoufalému nedostatku odvahy mu nesahá po kotníky. I když čistou zábavu umí a jednotlivé scény jsou svižný rollercoaster. Jenže tohle není seriál, tohle má být film, má tu být gradující příběh s katarzním vyvrcholením. Vývoj charakterů, na kterém trilogie do teď stála se dostal na vedlejší kolej, a bere se to u něj tak jako v té Hře o Trůny prostě hopem. Všechno utíká šíleným tempem, akce je tolik až se pomalu stává ubíjející, postavy skáčí lokacemi tak rychle že se ani nestačí rozkoukat, umírají a oživují se jak na běžícím pásu, a silnou tenzi z toho na jakou stranu se v osudovém zápasu přikloní nahradilo tušení že je to celé vyloženě random, jen aby byl důvod pro další efektní scénu. A smysluplnost lore už čistokrevně nahrazuje "rule of cool". Není to tak debilní jako midichloriany, rozhovory Anakina s Padme, a high ground... ale sakra, místy už nechybí mnoho. Palpatin to odnesl nejvíc, tady je už vyloženě za blbé monstrum, Voldemorta bez charismatu... a přitom ten i v těch prequelech byl tak parádní postava, ach jo. Bezprostředně po projekci z toho mám dojem že Star Wars tímhle dílem spadly na úroveň Marvelovek, z "cinema" na "theme park", a to je mi fakt hodně líto. //// Po pár měsících - ne, neodleželo se to, je to prostě bolestivá sračka na efekt která vůbec nedává smysl, a co hůř, původně plánovaný scénář Colina Trevorrowa čistě navazující na Last Jedi byl mnohonásobně lepší. Nevěřil jsem že je to možné, ale toto opravdu je nejhorší díl Star Wars, horší než Jar Jar šlapající do hovna, horší než Anakin balící Padme. Disney tímto Star Wars zničil. //// A s každým shlédnutím je to horší a horší. O to víc když jsem teď viděl těsně po sobě toto i Return of the Jedi... a konečně jeho význam tak docenil naplno. Tak snad aspoň k tomu je TRoS dobré - rehabilituje genialitu George Lucase. S prequely mu to ujelo, ale jen částečně, a mnoho z toho o co se v nich snažil vyšlo vlastně docela dobře. Disney se nesnaží o nic, jen rýžovat prachy. () (méně) (více)

mchnk

Teda...vážně slabota, Star Wars rutina jak kráva, ani John Williams to svou hudbou nepovznesl, nic tu na mě nefunguje, žádný emoce, natož přirozené nadšení z epického, mezigalaktického, osudového příběhu poslední bojovnice rytířů Jedi, v níž dřímá veškerá nashromážděná Síla, ta pozitivní, dobrotivá, odvážná a vše měnící...kdepak. Směsice všeho možného, z čeho si pak divák nevezme vlastně nic, jednoduše přizpůsobeno dnešnímu konzumu. Nicméně jakási důstojnost je v určité míře zachována a to musí zřejmě stačit. [Kino Citadela - Litvínov] ()

liskam

Je to prostě pohádka. Já jsem se u téhle bavil a těch 140minut mi uteklo jako voda. Upřímně, je mi úplně fuk co na tenhle film řeknou SW fanoušci, je mi fuk, jak to bude se sílou ať už bude mít jakoukoli barvu. A je mi fuk, co se o tomhle filmu bude psát a jak se o něm všude možně budou rádoby filmový experti dohadovat. Mě se tenhle díl z předaleké galaxie líbil s chutí si ho pustím znovu a tím to hasne. za mě 88% ()

mzss1

(85%) Viděno v kině (2D – český dabing). Završení velkolepé ságy je u konce. A musím říci, že jsem spokojen a o to víc, když jsem četl tolik negativních recenzí. A víte co? Běžte se bodnout a to do všech vašich tělesných otvorů! Podobné hejty byly u posledního Ramba apod. Dost směšný je, jak se každé kritické názory opakují (OVCE!). No nic, nebudu se raději rozčilovat. Ani se zde nechci moc o tomto snímku rozepisovat. Plný počet hvězd nakonec nedávám, ale to neznamená, že nejsem spokojen. Asi bych spíše ocenil dramatičtější finále a minimálně o 20 min delší stopáž filmu a nějakou šokující scénku navíc – což tohle nejsou zápory, a ani nijak výrazné nedostatky. Přesto tohle zařazuji mezi ty dobré díly SW. Má to krátký, ale zajímavý úvod s Kylo Renem, který zaujme. První půlka snímku je taková milá všehochuť z toho všeho dobrého, co od Star Wars snad každý nadšený divák může očekávat (skvělou nápaditou akci, humor, chemie mezi postavami apod). Ta druhá půle se už snaží hrát na trochu vážnější notu a soustředí se především na Rey a Kyla. Každopádně tu i ve finále krom těchto postav máme konečné zúčtování, kdy vzduchem létají lodě dvou odvrácených stran dobra a zla – k tomu střílení, výbuchy apod – to zde nemá takovou váhu, ale natočeno je to opět skvěle. Takže technická stránka, kamera a celková režie je opět na vysoké úrovni. Souboje se světelnými meči, o které se nejvíc postarají Rey a Kylo jsou dobré a i pěkně ozvučené. Celkový koncept děje – to vše je strašně jednoduché, ale mě to nevadilo. Je to prostě Star Wars a to se nedá brát až tak vážně, je to dost pohádkové i. Možná bych to ke konci opravdu víc zdramatizoval, to umírání a opakované následné oživování bylo trochu jako pěst na oko, ale co – víc nevykecám. Postavy a celé herecké obsazení mě bavilo. Nejvíc hlavní výše jmenovaná dvojice. A potěší i menší role Carrie Fisher (pěkně udělané, když ta herečka zemřela) + dvě camea M.Hamilla a H.Forda. Hudba od Williamse je skvělá jako vždy, vlastně se zde vůbec nezměnila. Nevím, co k tomu víc dodávat, aniž bych to vyspoileroval. Trochu mi to připomnělo finále k H.Potterovi. Temné to ale nebylo moc, ale je to přece SW, opravdu bych tomu víc chyb nepřičítal. Těším se na další shlédnutí! ()

Goldbeater

Jako samostatně stojící sci-fi film je to dějově podprůměrný blockbuster o boji dobra se zlem s několika solidními dílčími nápady a špičkovými efekty, nicméně jako extrémně očekávané završení nové trilogie (nebo chcete-li rovnou série všech devíti filmů) je to naprostý výsměch divákovi a ukázka nehorázné tvůrčí bezradnosti. Je vidět, že od začátku neexistoval žádný plán, jakým by se nová trilogie Star Wars měla řídit, protože co si přeceňovaný rutinér J.J. Abrams a přeplacený patlal Chris Terrio (mimo jiné scenárista Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, což mluví za vše) v tomto díle dovolili, je vyloženě trapná z nouze ctnost. Tohle snad už nemůžou sežrat ani ti nejvíc optimističtí fanoušci Hvězdných válek. Oproti fušerské deváté epizodě působí i celá ta Lucasova zatracovaná prequel trilogie epizod I-III jako zcela ucelené a koncepčně promyšlené dílo. Třetí trilogii budu ignorovat a vlastně mám celkově SW už tak nějak dost. Dík, Disney! Čiré zoufalství. ()

dr.horrible

Čo kedy povedal Kevin Smith mimo svojich filmov, má pre mňa asi rovnakú váhu, ako keď psychoši z comic conu páchajú harakiri, lebo niekto nerešpektoval ich detské sníky. Osmička bola výborná časť, Adam Driver bol dobrý záporák a aj so všetkými chybami mám túto trilógiu stále rád. Koniec koncov, sú to Star Wars s Lukeom, Leiou, Solom a Cheewiem. Ale Ježiši, vole, čo sa to tam od príchodu na Endor akože dialo? Už to bolo s logikou diskutabilné dovtedy, ale aby som si musel doslova v každej scéne dávať facepalm, preto akú zas hovadinu vymysleli a oni to ďalšou scénou ešte tromfnú, a keď príde záverečná bitka so svetelnými mečmi a po zhruba trištvrtehodine prvýkrát nemám chuť odísť z kina, zabijú to znovu, ale že takým hovnom... Mal som problém dopozerať Star Wars! Najhoršia časť; dávam tri asi len pre prvú polku, aj to neviem sám pred sebou dostatočne obhájiť. Už tam chýbal iba Jar Jar. ()

InJo

Jako současný blockbuster je to výborné - rychlé, zábavné, dobrodružné, akční a velkolepé od začátku až do konce. Jakožto s plnohodnotným SW filmem je to s E IX mnohem složitější - příběh hodně dojíždí na snahu zalátat "průsery" z minula a co nejpřijatelněji do sebe zaplést všechny roztřepené linie a motivy tak, aby co nejméně fandů bylo naštvaných. Inu, dle dosavadních veskrze negativních ohlasů se to moc nepovedlo. Aby si člověk dokázal Vzestup Skywalkera užít, musí zkrátka přistoupit na skutečnost, že tentokrát už se jedná o regulérní fan fikci, která není autorsky odvážná a je plná logických děr a nejasností. První projekci jsem si (hodně nečekaně) užil, na další však (po několika dnech od zhlédnutí, kdy se mi to velmi nepříjemně rozleželo v hlavě) aktuálně nemám Sílu. Možná vůbec nejhorší filmové SW (scenáristicky zcela bezpochyby). Ach jo. 60 % ()

HoneyBunny

TROS je film zároveň nedomyšlený i cynický. V plné míře se ukazuje, že celá trilogie neměla plán - a Abrams s producenty od Disneyho se ani nepokouší to změnit. Retkonují rozhodnutí z The Last Jedi (původ Rey, Kylův vývoj, postava Rose Tico i další věci), přinášejí zbytečná camea a postavy (Lando Carlissian, ta černošská dívčina). Celý film se někam běží - honem, honem, aby diváci neviděli, jak prázdné jsou postavy (hlavně hlavního tria hrdinů, kteří se většinu doby nevtipně popichují). Asi největší bolestí je to, jak se film chová k postavě Kylo Rena/Bena Sola. Po zajímavém vývoji z The Last Jedi se Kylo znovu vrátil do polohy jednoduchého padoucha - dál nechci spoilerovat, ale když vezmu v potaz, že je to nejzajímavější postava hraná nejlepším hercem (Adam Driver znovu super) a navíc poslední člen Skywalkerů/Soloů, tak by si opravdu zasloužil víc času a víc respektu. Na konci jsem spíš smutná, že tenhle film je promarněná příležitost a v jistém smyslu i zrada řady fanoušků, kterým se Abrams chtěl podlézavě zavděčit, ale nepoučil se, že s určitými věcmi se ve fánbojovské sektě SW nehraje - s rodem Skywalkerů, logikou toho světa a celkovým nadějným vyzněním každé trilogie (ano, i prequelů). TROS je krásný, ale vyprázdněný, schématický a bez srdce. 50 % ()

Tsuki

Překvapují mě poměrně nízká hodnocení. Za mě jde jednoznačně o nejlepší díl poslední trilogie. A oproti katastrofálnímu minulému dílu (VIII) se mu daří být koncentrovaný na to podstatné. Dovedu si představit, jak náročné bylo napravovat tu spoušť, kterou za sebou zanechat právě režisér osmičky, a o to víc si cením, jak krásně to nynější devítka dokázala završit a přesto stále zůstat konzistentní. Dokonce i využití zbylého materiálu po smrti Carrie Fisher se povedlo celkem obstojně. Její záběry rozhodně nepůsobily nepatřičně. Taky oceňuju, že se zanechalo dějové linky s Rose, která je opravdu jako postava naprosto nepodstatná. Její drobounká vedlejší role zde byla víc než dostatečná - nynější režisér ji sice nemohl jako postavu úplně odstranit, ale poradil si s tím aspoň takto. Namísto toho se konečně soustředíme na tu hlavní dějovou linku, kterou ztělesňují Rey a Kylo Ren. A o to větší to má dopad. Vůbec mi nevadí, že film končí něčím, co by škarohlídi mohli nazvat jako "neoriginální konec" či "předvídatelný happy end" (když už jsme u toho, mně osobně to vysloveně předvídatelné nepřišlo). Není přece přesně tohle ta původní esence Hvězdných válek? Ze starých dílů přece každý musí vidět, že Hvězdné války nejsou přece o nějakém překombinovaném sci-fi příběhu ani o efektech. Je to především pohádka, ke které zákonitě patří dobrý konec. Z tohoto důvodu si myslím, že tento devátý a nejspíš poslední díl, dělá celé této sáze velkou čest. Završil to famózním vítězstvím dobra nad zlem a přesně tak to má být. Konečné odhalení, co se myslí názvem Vzestup Skywalkera, mě taky celkem příjemně překvapilo. A na závěr se musím přiznat, že jsem cítila velkou úlevu, když se v ději zjevil duch Luka a mohl si po minulém díle konečně(!) napravit reputaci tím, že v podstatě přiznal, že se v minulém díle choval hloupě a že udělal chybu. Uf! Skoro jsem soucítila s Markem Hamillem, že ještě takto dostal šanci napravit Lukovi pověst. Podtrženo a sečteno - Abrams odvedl výbornou práci a sama jsem byla překvapena, jak si mě (jako nefanouška Star Wars) tento film získal. Takovému završení se nedá nezatleskat. ~(4,2)~ ()

Anderton

Tak pre mňa sú všetky diely tejto novej trilógie cca na rovnakej úrovni. Nad ich logikou a kauzalitou sa príliš nezamýšľam, pretože mi to pripadá ako strata času, naopak užívať si túto vesmírnu šarádu na veľkom plátne ma baví, emócie v nej ale nehľadám. Vzostup Skywalkera ale začne vzostupovať až niekedy po hodine, dovtedy film hľadá vlastnú tvár a atmosféru a myslím si, že pre mnohých ju ani nenašiel. Kto očakával od uzavretia týchto osudov nový zmysel svojho nerdovského života, bude nutne sklamaný, skrátka Lucas dokázal svoje tak kritizované prequely zakončiť emocionálne údernejšie. A keď sme pri nich, tak ide o jedinú trilógiu, kde sa úroveň kvality každou časťou zvyšovala. ()

Frajer42

Jestli tohle mělo být epické zakončení jedné z nejslavnějších ság na světě, tak jsem asi homosexuální transexuál. Nechutný popkornový trénink na coronovirovou éru, kdy budou filmy moci vznikat jen pomocí speciálních efektů a každý bude své scény a dialogy natáčet individuálně. Odporná přehlídka nesmyslné a chaotické akce, která se doporučuje servírovat výhradně k popkornu se sladkou černou vodou, jemně proložená negerskou romantikou, která by se neztratila ani v áčkové ghanské telenovele. Film absolutně postrádal jakýkoli náznak duše. Rád bych napsal, že alespoň díky časté akci divák neusne, jenomže jsem bohužel v půlce usnul. Alespoň, že slečna Daisy je stále stejná kočka a její řidič stále stejný magor. Zapomenout se nesmí ani na kolosální hudbu mistra Johna Williamsa, nad kterou pravidelně onanuji u každého filmu. Film se zhlédnout určitě dá a jako takový je obstojný. Ve srovnání s předchůdci se ovšem pohybujeme v mnohem nižších galaxiích a létáme v soustavách nedobrého průměru. Tohle si klasika zkrátka nezasloužila. Slabé 3 kousky. ()

Kothy

Jsem zhnusen. Tak zklamaný jsem už z kina dlouho nešel. Přesto, že jsem po negativních recenzích moc nečekal, mě to i tak dost zklamalo. Ani nevím, kde začít. Hlavní kámen úrazu je neskutečně díravý scénář a snaha napravovat chyby pro Epizodě 8. Docela tam funguje humor a vizuál, ale jinak nic moc. Těch nelogičností je tam tolik, že to je až do očí bijící. Je zajímavé, jak se dá tak zdupat celá sága. Nevím, komu se to může líbit. A to bývám se svých hodnoceních dost mírný. Už moc nevím, co k tomu říct. Je tam spousta zbytečných postav. Snad už další díly nevzniknou. "Je to můj nejstarší přítel." :D ()

Dzeyna

Mě jakoby Star Wars už dávno nebaví. Vždy se podívám na nový díl už jen z nutnosti nebo z principu. Nemám ráda sci-fi celkově a tohle je v pohodě, jen díky tomu, že jsem viděla předešlé díly a vím o co jde. Nicméně z toho nemám skoro žádný filmový zážitek. Je to pořád dokola a donekonečna to samé. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)