Pozůstalí (TV seriál)

The Leftovers

Drama / Fantasy / Mysteriózní

USA, 2014–2017, 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Předloha:

Patrick Somerville (kniha)

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver, Charlie Carver, Chris Zylka, Scott Glenn, Paterson Joseph, Carrie Coon, Margaret Qualley, Annie Q., Tom Noonan, Sebastian Arcelus, Noah Unger, C.L. Simpson, Katt Masterson, Nadia Gan, Wayne Duvall, Remy Bennett, Fred Keel, Danny Flaherty, Regina King, Christy Choi, Kevin Carroll, Pernell Walker, Janel Moloney, Brett Butler, Sabbath Obot, Christina Saragaglia, Peter Berg, Lola Kirke, Adam LeFevre, Andrea Navedo, George Aloi, Travis Hammer, Dan Bittner, Peter Scanavino, Olga Sosnovska, Samrat Chakrabarti, Antonio Ortiz, Billy Magnussen, David Aaron Baker, Max Baker, Curtiss Cook, Ellen Parker, Wass Stevens, Johnny Hopkins, Scott William Winters, Darius McCrary, Steven Williams, Mark Linn-Baker, Brad Greenquist, Charlayne Woodard, Kenneth Wayne Bradley, Tony Mitchell, Bill Camp, Samuel Austin, Betty Buckley, Adina Porter, Richard Jackson, Jason Newman, Samuel Stinson, Jamie Tisdale, Gary Basaraba, Larry Jack Dotson, Joel Murray, Sonya Walger, Holt Boggs, Diego Wallraff, Katherine Willis, Sam Littlefield, Dustan Costine, Scott Jefferies, David Stokey, Jimmy Gonzales, Heather Kafka, Mark Harelik, Alon Aboutboul, Brad Leland, Sara Tomko, Violett Beane, Jennifer Griffin, Julian Gamble, David Hickey, Remy Auberjonois, Angel Pai, Catherine Curtin, Brendan Burke, Mike Houston, Briana Marin, Bill Heck, Brenda Isaacs Booth, Anthony A. Kung, Ray Wiederhold, Ben Taylor, Amanda Warren, Jovan Adepo, Frank Harts, Damien Garvey, Katja Herbers, James Mackay, Lawrence Varnado, Kathy Rose Center, Craig Nigh, Lindsay Duncan, David Gulpilil, Jason Douglas, Jasmin Savoy Brown, Stephanie Kurtzuba, Liza J. Bennett, Anthony Cieslak, Ella Taylor, Lynn Blackburn, Victor Williams, Turk Pipkin, Faith Kelly, Marissa Woolf, Marco Perella, Stephanie Drapeau, Josephine McAdam, Jake Robinson, Calvin Dutton, Bill Kirchenbauer, Jenna Stern, Christina Parrish, Dominic Burgess, Lee Stringer, Maude Davey, Alberto Vazquez, Darby Camp (herec, a.z.), Henny Russell, Helen Coxe, Harold Fisch, Carter Sand, Nicholas Coghlan, Jon Michael Davis, Lynn Andrews III, Charles Wiedman, Katy Harris, Adriane Shown, Alan Trong, Danny Mastrogiorgio

Komentáře uživatele Anderton k tomuto TV seriálu

Pozostalí vykazujú známky styčných prvkov s Lost a myslím, že úplne zámerne. Lindelof, Leder, Berg a spol. nám pripravili celkom slušnú emocionálnu nálož. Občas som sa cítil z ich hry trochu vytrhnutý, občas ňou naopak absolútne pohltený, ale záver nám dokázal, že tvorcovia vedeli, čo chcú svojim projektom vyjadriť a viacero zdanlivo zbytočných scén dostalo nový rozmer. Leftovers je proste seriál o pocitoch ľudí, ktorí majú dojem, že do svojho sveta, jeho okolia a medzi svojich najbližších -možno- nepatri, alebo sa s takým prístupom musia zmieriť pri svojich najbližších. A musia s tým bojovať. A cíti sa tak pravdepodobne v určítý časový úsek zrejme každý človek na zemi. Aké sily spôsobili onú ústrednú nehodu nie je až tak dôležité a tvorcovia sa ju ani nesnažili doslovne dovysvetlovať, ale je tu dostatočné množstvo informácií, aby sa nikto necítil podvedený. Podobne ako v spomínaných Lost, čo píšem ako výsostne osobný názor a nikomu ho nevnucujem. Mne tento prístup sedí, dáva priestor fantázii a núti diváka hlbšie premýšľať nad tým, čoho bol dlhé desiatky hodín svedkom.(21.10.2018)

Veľmi netradične uchopený sci-fi seriál, z ktorého sa môže stať niečo oveľa mystickejšieho, alebo prípadne prízemnejšieho (myslím tým nejaké racio-vysvetlenie). Postavy a ich chovanie na nás môžu pôsobiť trochu neprirodzeným dojmom, ale čím ďalej, tým viac divák začne premýšľať nad tým, ako by on sám, rodina a širšia komunita reagovala na takúto wtf udalosť, ktorá len tak mimochodom prebehla v zlomku sekundy. Herecky to ovláda skôr staršia, skúsenejšia generácia (Dowd, Eccleston, Glenn), Theoruxov výraz je občas tak neprítomný, až sa človek pobaví. Ale obľúbite si ho. Postavy sú nejednoznačné, ambivalentné, inými slovami uveriteľné.(12.10.2018)

Tak zatiaľ prevládajú rozpaky. Ale verím Damonovi Lindelofovi, že to má poriadne premyslené a na základe ohlasov po konci seriálu, teda aspoň tretej série, skutočne aj má. Peter Berg si strihol malé cameo, čím na seba upozornil, že ak vás to nebavilo, aspon viete, koho obviniť. Nevidím to na televízny maratón, skôr buem seriál sledovať prebežne, ale podľa reakcií na tretiu sériu sa teším najmä na ňu. Zatiaľ je to celé akosi bez atmosféry a vlastnej tváre, ale to chce aj postupné zžitie sa s postavami a jedndoducho iba zvyk.(6.10.2018)

Tak stále vo fáze pomalého rozjazdu. K postavám sa budeme dostávať pod kožu asi o čosi dlhšie a niekotré záležitosti mi ešte nedávajú poriadny zmysel. Seriál si ešte len hľadá svoju vlastnú tvár ale snáď je všetko na správnej ceste k neskoršej dokonalosti. Len nechápem to rozhodnutie v kulte, ktorý toto pomenovanie odmieta, namiesto pokecu všetko písať na papier, je to veľmi neekologické.(6.10.2018)

Tak pán Mathew sa javí zatiaľ ako jednoznačne najzaujímavejšia postava seriálu. Vlastne mi počas celých 50 minút vôbec nikto z hlavných protagonistov nechýbal. Výborne napísaný scenár, ku koncu šľahnutý lynchovskou atmosférou a po celý čas vyžarujúci mystičnosť, ktorá mi v prechádzajúcich dvoch epizódach dosť chýbala.(7.10.2018)

Štvorka sa mi páčila viac ako úvodné dve epizódy, v porovnaní s tou predchádzajúcou je ale minimálne o jeden stupienok slabšia, i keď má nejakú tú svoju vnútornú tenziu. Pomaly sa mi darí adaptovať na veľmi zvláštnu atmosféru aj štýl rozprávania, Lindelofa v tom vôbec nespoznávam, ale začínam očakávať celkom veľké veci.(8.10.2018)

Ako rozvíriť hladinu relatívneho kľudu v mestečku? Nechajte zavraždiť jedného obyvateľa. Respeitíve jedného odpadlíka, ktorého smrť ale zase tých "normálnych" nebude príliš trápiť. Trápiť bude ale políciu a špeciálne Kevina a dokonca aj nejakých hlavounov z FBI. Prečo, to sa ukáže časom. Gladys je dejovo zatiaľ "najviac dopredu sa hýbajúca" epizóda a ak by takéto tempo mal aj zvyšok série, nehádal by som sa.(9.10.2018)

Epizódy č.3 a č.6 sa venujú samostatným príbehom jednej z postáv seriálu. Nora sa objavila na konci "päťky" a v "šestke" sledujeme, čo je zač a ako preciťuje svoj smútok zo straty úplne všetkých z rodiny. V skutočnosti tu ale ide o širší pohľad na pravidlá fikčného sveta Leftovers, čo sa deje aj mimo ústrednú lokáciu seriálu a ako pristupujú k mysterióznym udalostiam obyvatelia, pre našich hrdinov, vonkajšieho sveta.(9.10.2018)

Séria si udržiava vyrovnanú úroveň, tentokrát ale zaokrúhľujem smerom dole, kvôli objektívnosti svojho subjektívneho pocitu z doterajšieho priebehu celého seriálu. Scott Glenn ako tatík, ktorému tak trochu preplo, alebo jedinému cez tajomné hlasy dochádza, o čo možno ide, si túto necelú hodinku kradne pre seba, ale to sa dalo čakať.(9.10.2018)

Svojim spôsobom najlepšia epizóda prvej série, teda aspoň zatiaľ. Čkajú nás ku koncu dva dosť šokujúce zvraty a to, na čo som osobne ja čakal od začiatku, na vyjadrenie emócií Patti a jej zámerov. No, čo k tomu dodať, treba to trochu predýchať a aj to, čo sa po jej vyjadreniach udialo. Možno si až pri Cairo uvedomíte, v akej situácii sa to svet, resp. ľudia v The Leftovers skutočne nachádzajú a dostanete chuť popremýšľať, ako by sme vnímali podobný úkaz v našom svete my. A možno pre to všetko pôsobí tento seriál tak zvláštnym, neuchopiteľným dojmom.(10.10.2018)

Tak teraz už s istotou píšem, že ide o zatiaľ najlepšiu epizódu sezóny. Plný počet napriek tomu nedávam, pretože ešte neviem, čo ma čaká vo finále a či naplní očakávania. Presne takýto typ retrospektív, ktoré sú časokrát iba naťahovaním stopáže seriálov (o filmoch ani nehovoriac), si podobný typ príbehu vyžaduje.(11.10.2018)

Dokonalosť predchádzajúcej epizody záver série predsa len nedosahuje, ale ide stále o veľmi slušné ukončenie nie zrovna klasickej zápletky, ktorú nám predstavili tvorcovia v prvej časti. The Leftovers nie je typ seriálu, kde sa gradácia smerom k záveru má prejaviť akciou, prípadne zhutnením deja do rýchlejšieho tempa. Tvorcovia sa vynašli a ponúkli masovú, výpravnú a drahú scénu bez toho, aby zišli z nastavenej cesty.(12.10.2018)

Druhá séria nekopíruje tú prvú, čo jedných môže odradiť a druhých zase pevnejšie prikovať k obrazovkám. Mne sa stala tá druhá vec, aj keď mám dojem, že prvá polovica série mi sadla o málinko viac. Tvorcovia sa neboja prísť občas s niečím, pri čom si hovoríte, že pozeráte iný seriál alebo ste spustili neskoršiu epizódu. Lindelof "málinko" kopíruje typy postáv z Lost, občas si zamieňate Therouxa za Matthewa Foxa, Liv Tyler za Evangeline Lilly alebo Ecclestona za O´Quinna. Ale to nie je výčitka, skôr komentár k autorskému rukopisu. No čo dodať, hor sa na sériu číslo tri s očakávaním zodpovedania všetkých otázok.(18.10.2018)

Absolútna zmena atmosféry aj štýlu, čo naznačuje už úvodná dlhšia sekvencia a hneď po nej premiestnenie deja do iného mesta. No a nakoniec musím povedať, že si ma táto zmena a postupné zakomponovanie postáv do novej dejovej línie získali. Epizóda pôsobí dosť zovretým dojmom, prináša zaujímavé otázky ohľadom celej záhady a slušne šlape. Je zatiaľ otázkou, či nejde pridaním nových postáv iba o naťahovanie seriálu, ale verím, že to má Lindelof a spol. proste od začiatku premyslené a kombinovanie osudov postáv a pohľad na život v inom meste prinesie úžitok.(12.10.2018)

Prvá epizóda mohla byť druhou a druhá epizóda mohla byť prvou, ale takto je to popravde oveľa, oveľa zábavnejšie. Dopĺňanie puzle je proste väčšia zábava ako suchá chronológia. Predstavte si, že máte možnosť kúpiť barák za nejakých 1,6 milióna, ale žena zaňho vysolí milióny 3. Čo by ste robili? Kevinov stoický kľud sa mi nejak nezdá...(13.10.2018)

Zatiaľ sa každá časť druhej série venuje inej skupinke ľudí/rodine a dodáva to celému seriálu na zaujímavosti a na spáde. Spočiatku som nechápal, kde je sever, akoby som omylom preskočil zopár dielov, ale ako som si pri Pozostalých zvykol, v druhej polovici a najmä ku koncu ma opäť tvorcovia presvedčia o tom, že vedia, čo robia. Ale pozor, väčšina hlavných postáv v Protismere nevystupuje.(13.10.2018)

Zatiaľ najslabší diel druhej série, stále ale pokračujeme v slušnom tempe a dej nestojí na mieste.(14.10.2018)

Miracle je možno v určitom smere rajom na Zemi, ale jeho obyvatelia sa chovajú presne tak, ako tí v Mapletone. Čiže ako všade inde na svete po tragédii. Keď príde k slovu Jamison v podaní Christophera Ecclestona, patrí epizóda k tým najlepším a táto má podobné výnimočné postavenie ako prvý obšírnejší pohľad na kňaza v prvej sérii. Herecky Eccleston dominuje a atmosféra je výrazne odlišná, ako keď sledujeme v prestrihoch osudy viac menej všetkých postáv počas necelej hodinky.(15.10.2018)

Tak sa nám Lindelof s Perrottom rozhodli, že je najvyšší čas priniesť aspoň náznak odpovedí do nastolených otázok. Veľa toho nie je a nie je ani jasné, či nepôjde iba o slepú uličku. Ale to je jedno, aj Čočka totiž šlape na plné obrátky, je výborne zahraná a medzi postavami to až hmatateľne vrie. Definitívne už môžem druhú sériu vyhlásiť za lepšiu ako prvú, ale chápem, ak výmena viacerých postáv mnohých odradila. Mňa si naopak seriál získava naplno až teraz.(15.10.2018)

Akoby sa scenáristi stále báli, že Theroux to herecky nezvládne a častokrát cedí na kameru komplikované súvetia typu "Yes"..."No"..."I don´t know" a podobne. Lenže režíruje ho aj Mimi Leder, ako napríklad tu a tá si všetko ustráži, vrátane Justina. Pribúda skutočného mysteriózna a po Najsilnešjom protivníkovi nebudete vôbec vedieť, na čom ste, tobôž postavy. No a záver patrí zatiaľ k tým doteraz "najšokantnejším".(16.10.2018)

Pozostalí sa prvý krát vydávajú do sveta doposiaľ nepreskúmaného a my si nemôžeme byť vôbec istí, čo sme videli, aj keď sa to zdá na prvý pohľad celkom jasné. No a z dvoch ponúkaných alternatív sa asi väčšina prikloní k fantazijnému výkladu, ja budem radšej opatrný, Kevinov otec to totiž nemá v hlave úplne v poriadku a možno je to dedičné. Lindelof a spol. ale dokonale vedia ako záverom ohúriť a to sa potvrdzuje aj v Nájomnom vrahovi.(17.10.2018)

Po dlhšom čase tu máme v hlavnej úlohe osudy Meg a musím skonštatovať, že 13. október je pre mňa najslabší diel druhej série. Pôsobí na mňa tak nejak "od veci", ale možno v rámci celého puzzle ho spätne docením. Po úlete v predchádzajúcej časti je to návrat na zem a do krutej reality, alebo možno posledný nádych pred dúfam veľkým finále sezóny.(17.10.2018)

Veľmi dôstojné zakonečenie série. Ako sa dalo očakávať, jedna mystery-záhada s tajomným démonom sa ukázala ako slepá ulička, ale riešenie jedného zmiznutia zo začiatku pobytu v Miracle každopádne vyrazilo dych a vlastne išlo asi o jedinú logickú odpoveď na túto záhadu. Pozrieme sa opäť do Kevinovho "alternatívneho sveta", a jednoducho to má presne taký spád, ako sa na finále patrí.(18.10.2018)

Nemám dojem, žeby bola séria č.3 slabšia ako tie predchádzajúce a to najmä z jedného dôvodu. Príbeh až tu skončil, pripravil nám nečakané rozuzlenie a bodka na konci tretej časti dala celému projektu význam, zistili sme, o čom to celé v skutočnosti bolo a že, ako v prípade Lost, ide viac o metaforu ľudského chovania ako prácu so zvratmi a snahou všetko elegantne dovysvetlovať. Každá epizóda je iná, občas je tá zmena atmosféry trochu na škodu (loď), občas práve naopak dodáva seriálu šťavu (Kevinov svet).(21.10.2018)

Najviac utkvie v pamäti úvodná pomerne dlhá sekvencia z histórie, čo sme mali aj na začiatku série druhej a záverečná sekvencia kratšia a jej posledný záber. Čiže otáznikov máme opäť pri Leftovers o niečo viac. Ukazuje sa, že Leder, čo sa týka réžie, zvyšok tvrocov prevyšuje, ale zase nie príliš, aby to bolo hmatateľné. Ocitáme sa tri roky po udalostiach na konci druhej série, takže skok je oproti skoku z prvej do druhej trojnásobný. A popritom tu máme hlbokú minulosť a budúcnosť. No, je sa ďalej na čo tešiť.(18.10.2018)

Nora je častým terčom praktických "experimentátorov" s fenoménom zmiznutí. Tentokrát si nikto o nej nemyslí, že je čočka,ale jeden pán jej navrhne jeden pokus, ktorým už zopár buď odvážlivcov, alebo bláznov, uvidíme, prešlo. Popritom sa Nore dejú také nepríjemné maličkosti, ktoré nám robia deň blbec a v podstate by sme sa nad nimi normálne ani nezamýšľali, len by sme hundrali, že to sa môže stať iba mne. To s ňou mám spoločné. No a Nore sa dejú asi vážne preto, lebo sa môžu diať iba jej.(19.10.2018)

Scott Glenn a jeho jazda... po Austrálii... čím ďalej tým viac mám dojem, že Leftovers sú takí komornejší Lindelofovi Lost 2, čo vôbec nie je žiadne hanenie, skôr by som povedal, že slušný kompliment.(19.10.2018)

Kto by povedal, že sa to v Melbourne tak šialene rozbehne... čo sa týka povedzme že priechodu negatívnych emócií, tak tu dostávajú Kevin a Nora dostatočný priestor a musím povedať, že ma prvýkrát presvedčil aj Theroux o tom, že toho herecky skutočne dosť zvládne. Cítiť v tom aj čierny humor, chvíľami máte poit, že sa to neuveriteľne zamotalo, následne sa všetko preklopí do prízemnej reality a zaujímalo by ma, či je pohľad z vrchu v knižnici odkazom na jeden z poznávacích symbolov Lost a vlastne ani nie je prečo pochybovať o tom, že to tak nie je.(19.10.2018)

Rozhodne je chvályhodné, že tvorcovia občas prídu s niečím veľmi odlišným a fanúšikov tak prekvapia, prípadne aj dosť zneistia. Len nie vždy to každému dokonale sadne a osobne ma pohľad na tento obrovský grupáč vôbec sexuálne nerajcoval. Eccleston to ale drží vo vodách nadpriemeru a záverečná fáza s dialógmi s... no veď uvidíme, kto to v skutočnosti bol, tomu dala opäť ten leftoverovský feeling.(20.10.2018)

Bblíží sa finále a o to sú The Lleftovers... komornejší, pomalejší a viac sústredení na dialógy. Ale to je vlastne smer, aký aj od nich očakávame. Proste vzťahy, ich vývin vzhľadom na prvotnú nadprirodzenú udalosť a tie ďalšie, za ktoré si môžu už ľudia sami. Paralelný strih medzi dvoma časovými rovinami drží v diváka v napätí a ten pociťuje radosť zo sledovania už len preto, že mu môže chvíľu trvať, kým sa v nich začne orientovať. Záver, ako sme si zvykli, prekvapí a aj mnohí sa s ním nebudú možno chcieť zmieriť.(21.10.2018)

Bolo jasné, že sme sa do "Kevinovho sveta" museli ešte raz poriadne naplno vrátiť a táto návšteva bola minimálne tak zaujímavá ako naposledy. A niektoré veci dostali zmysel. A asi sme sa tu najviac priblížili k atmosfére Lost z poslednej série. A Justin Theroux všetko s prehľadom zvláda. Menej už jeho postava a že to v Najmocnejšom mužovi sveta nemal vôbec jednoduché. A zvládol to nakoniec chlapec jeden...(21.10.2018)

Absolútne iné finále, akoby očakávalo 99% fanúšikov seriálu. A napriek tomu, alebo práve preto bol, ako pozerám, iba málokto sklamaný. Celá séria až príliš okato naznačovala, ako asi celý seriál skončí a niečo na tom tým pádo nesedelo. Book of Nora nám proste ponúka pointu, ktorá je prekvapivá, nie je zobrazená žiadnym veľkolepým spôsobom a vlastne je len vypovedaná pár vetami. A je to asi len a len dobre, i keď z tých pár viet sa dalo urobiť tiež emocionálne odzbrojujúce finále. Ale to je aj tu.(21.10.2018)