Já, Earl a holka na umření

• USA Me & Earl & the Dying Girl (více)

Film, který je důkazem, že pravé přátelství překoná vše, Já, Earl a holka na umření, přináší výjimečně zábavný a povznášející příběh, jenž si získá vaše srdce a vyvolá ve vás smích! Seznamte se s Gregem Gainesem, svérázným teenagerem, který se snaží nenápadně proplout střední školou, zatímco většinu času tráví se svým “spolutvůrcem” Earlem natáčením parodií na klasické filmy. Jednoho dne Grega jeho matka požádá, aby se začal věnovat smrtelně nemocné spolužačce. Gregovi se nejprve nechce, pak se ale pustí do svého dosud nejambicióznějšího projektu. Zbaví se strachu z okolí a se svými blízkými naváže vztahy, jaké si nikdy nedokázal představit. (Bontonfilm)

Katcat

Absolutně nejdojemnější dramedie vůbec. Nádherný děj, úžasné zpracování, sexy až ošklivý módní hipster styl. Úžasný, úžasný, úžasný. Mám zas nad čím přemýšlet. ()

Torgal

Indie film až na pôjd: Divný hrdinovia so záľubou v európskych artových filmoch (ktorých "zošvédované" verzie si podomácky natáčajú), nemainstreamová (a veľmi smutná) téma bez happyendu, mnoho netradičných režisérskych nápadov a vsuviek (najviac mi utkvela plastelínová sekvencia jeleňa opakovane drviaceho pod kopytami "čipmunka"). Moderne sa takémuto filmu hovorí dramédia, tu ale dráma s blížiacim sa koncom výrazne naberá na sile. Celkovo mám rozporuplné pocity - je to až príliš iné a pesimistické na to, aby sa mi to skutočne páčilo. 7-/10 ()

Vabr

Ježiš, téměř se mi tento snímek vykouřil z hlavy. Já, Earl a holka na umření mohla být svěží komedie s propracovanou dramatickou linkou, ovšem nakonec nevyšlo ani jedno z toho. Na komedii chybí vtipy a z hlediska dramatického to na mě nemělo takřka žádný efekt. Jako jo, sice jsem se u vtipu s polštářem až za břicho popadal - takhle dlouho jsem se u vtipu z komedie nezasmál -, ale zároveň to byl snad i jediný funkční vtip, co se tu objevil, zbytek byl buď trapnou snahou o humor, anebo absentoval. Z postav mi nebyla sympatická ani jedna, čímž následně celé ponoření do tragédie opadá a vzniká nezájem ohledně osudu ústřední dvojice (Earl tam byl extrémně navíc). Když už mluvím o postavách, celkově mi přišlo, že se tu vyskytlo hned několik postav bez cíle (emo šikanátor, učitel z obědových pauz, sexy holka) - ti všichni neměli moc velký úděl, skoro žádný. To se mi u filmu fakt dlouho nestalo, abych si říkal, jak tam jsou ti lidi zbyteční. No nevím, až tento komentář dopíšu, zas na film brzy zapomenu. Vyhodnocení: Pusťte si raději jiné středoškolské komedie ()

Mira90

Hořko-sladké, srdce-bolné, úsměv-kouzlící. Navíc jde zcela objektivně o skvělý film, neboť se v něm (v náhodném pořadí) objeví: pandy, PussyRiot, Modest Mouse a Nick Offerman. Roztomilý, drsný, vyumělkovaný. Indie/hipster/alternative. ()

GTS_PUNK

Film vám najprv na prvý pohľad naservíruje niečo, čo očakávate od podobných filmov. Následne celú dobu na čomsi balancuje, aby to v momente následne hlavná postava monológom smerom k divákom vyvrátila. A aby sa na konci odhalilo, že vyčkávať sa v niektorých prípadoch skutočne nevypláca. Slušne spracovaný film na pomedzí drámy s prvkami komédie, o ktorej sa snáď ani netreba veľmi rozpisovať, pretože všetko, čo potrebujete vedieť, sa dozviete už zo samotného názvu filmu. Me & Earl & the Dying Girl. Všetko okolo čoho sa film toči, všetko, čo potrebujete vedieť. Hlavné postavy Thomas Mann a chorá Olivia Cooke si k sebe našli nedobrovoľne cestu. Časom však začnú tráviť viac času a zdá sa, že chémia funguje, ale žiadnu romantiku tu nečakajte. Teda, aspoň žiadnu priamo vyjadrenú. Do toho sa sem-tam pripletie RJ Cyler s typickou černoškou "mluvou" a okrem iného divák sleduje prebíjanie sa hlavnej postavy naprieč posledným rokom na americkej strednej škole so všetkými možnými spoločenskými skupinami a stereotypmi tohto zariadenia. S čím sa ale určite nestretnete sú stereotypy filmov na podobný "dying" námet. Žiadne lovestory a dráma spolu s komédiou v dokonalom pomere 50 na 50. Človek sa pri niektorých scénach dosť zasmeje, pri iných možno upustí nejakú tú slzu. Všetkého tak akurát. Me & Earl & the Dying Girl je skvelou a vítanou náhradou za všetky filmy, ktoré boli o téme rakoviny natočené. Nič neberie úplne priamočiaro a takými malými-veľkými lžami sa diváka snaží upokojiť, že všetko dobre dopadne. A v tomto prípade by sme to aj určite uvítali. V tom ale príde K.O., no aj napriek tomu vám to nijako nezníži pocit z videného filmu, ba naopak ho ešte viac umocní a viac oceníte to, čo ste videli. Sympatická tragikomická záležitosť s dobrým hereckým obsadením a príbehom z veľkej časti vyvracajúcim klišé. ()

E lan

Takovouhle skvělou depku jsem si snad na nový rok nezasloužil. Výborný film, o tom žádná. Herecké výkony umírněné a přitom výborné, scénář nijak patetický, prostě jako by ze života. Jen je to hrozně smutné. Pojetí smrti je navíc na konci filmu opravdu hrozně originální. Brrr, ještě teď je mi z toho smutno. ()

DD

Já už z těch indie romancí nějak vyrostl, ale tohle jsem zkusil a slušné (hlavně herecky), i když za dva dny si z toho nejspíš nedokáži vybavit vůbec nic. 7.5/10 ()

mravec

Nejvíc mě naštve, když se něco tváří hrozně originálně a samo ti to celou dobu melduje, že to není te nobyčejný příběh... a pak se všechna ta neobyčejnost vytratí, na smysl nikdy nedojde a celé se to utopí v naprosto tradičně tuctových vydíračkách. Postava Earla je jediná fakt originální věc. A vzhledem k tomu, že se tenhle obraz americké high school objevuje zas a znova ve všech nejrůznějších typech filmů, začínám chápat, kde se tam pořád berou ti lidi, co jim přepne a postřílí třeba půlku třídy. Tak ostrakizující, tak nelítostné, tak... špatné pro zdravý vývoj dítěte. Zlatý hodonínský gympl. "Film pro Rachel" je kapitola, kterou bych kvůli spoilerům snad ani neotvíral, ale.. je to flink! ()

Sharles

Jeden z najlepších filmov roku 2015. Padám na riť z originality tohto filmu. Olivia Cooke je neuveriteľná a božská. No a záverečné vyvrcholenie považujem za najemotívnejšiu scénu od Interstellaru (tú pesníčku počúvam stále dookola). Jon Bernthal a Nick Offerman sú skvelým oživením do deja, RJ Cyler objavom roka a Thomas Mann zobrazuje najkomplexnejšieho štundentského "losera" od The Perks of Being a Wallflower (ktorý mi tento film pár krát aj pripomenul). Jediný problém s týmto filmom, ktorý som však schopný odpustiť, je posledných asi 5-10 minút filmu, kedy film popiera svoje popieranie romantických klišé. ()

Don82

Nepopulární kluk a holka s rakovinou. Možná si říkáte, to už tu bylo. Ne, nebylo. Poctivý, krásně pohlcující film ve kterém jsou hlavní postavy tak obyčejné a zároveň zajímavě vykreslené, že dohromady tvoří ucelenou, sebeironizující a zároveň trpkou podívanou. Jednoznačně vynikající herecké výkony všech i neznámých postav (znal jsem jen Olivii Cooke). Vynikající soundtrack jen podtrhuje jakou péči tvůrci snímku věnovaly. Zajímavý je každopádně i styl vyprávění a důsledně vymyšlené záběry a scény obsahující netradiční drobnosti a reference na skutečné filmy. Scénář se drží hlavní dějové linky jasně vytyčující tvrdou realitu. Žádné romantické úlety, žádné teenage šílenosti, žádná sladká poselství na konci filmu. To je asi to, co na tomto filmu nejvíce oceňuji. Ano, tvrdé a nekompromisně podané. Po skončení film rozhodně zanechá hluboký zážitek a témata k přemýšlení. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Jeden z těch nudných "umírajících". 90 minut bez atmosféry a děje, bylo mi jedno jak to dopadne + nesympatický týpek. Posledních 10 minut to nezachrání. ()

papadoce

Film o nevyrovnanom dospievajúcom týpkovi na pozadí smrteľnej choroby iného dospievajúceho dievčaťa si ma proste nezískal. Neviem čo som si presne myslel, že to bude, ale to to nebolo. Zomrela. Áno, fakt zomrela a ja netuším, čo mi ten film mal dať. Snáď iba, že sa netreba chovať ako kokot a rakovina je odporná skurvená choroba, ktorá mení životy umierajúcim aj zostávajúcim. Lenže to všetko som už bohužiaľ veľmi dobre vedel, takže nie.....nedojalo. ()

Scraffy

Zaujímavý nápad urobiť takýmto nezvyčajným spôsobom romantickú komédiu, ktorá nie je ani až tak romantická. Všetko tu klape ako má a spoločne s obsadením, ktoré mimochodom pridáva na kvalite to robí dobrý film na zamyslenie. Páči sa mi, ako sú tu použité všelijaké možné odkazy na filmy, ale aj na obyčajné veci. Na konci by nejednému človeku kvapla slzička. ()

Dampfer

Zatraceně...zase někdo zapracoval (mmm, zase, nebo po dlouhé době?) dost solidně s hudbou bez epičnosti, přesto dokonalou, suchým vtipem, přesto s potenciálem vyvolat záchvat smíchu, a hlavně s dojemností, která není citovým vydíráním, a přesto si tu slzu zatlačíte (což jsem dělal jen kvůli těm chladným bestiím vedle mě, jinak bych připomínal nervově zhroucenou želvu). Navíc, film je jako hlavní postava na první pohled bezstarostný a cynický, avšak ve skutečnosti neskutečně milý (plus si přidejte více než osobní pochopení k samotnému Gregovi, ono, jeho kroky kopírovali mnohdy cestu, kterou bych šel sám). Rachel je v podání Olivie Cook nezapomenutelná (a "milá" v tom naprosto nepolapitelném významu slova smyslu, protože...píšu přece o postavě s leukémií!). Co do jakési "formy" filmu jsou trefné, vtipné a smutné zároveň názvy kapitol a animované vložky doplňující prupovídky Grega vskutku originální. Nemůžu jinak, než z plné (uslzené) spokojenosti té mé části, která je smějící se kostka rozpouštějícího se másla (a i těch ostatních) dát plnou palbu. (+ postava Gregova otce je "nejlepší vedlejší" za notně dlouhou dobu! A Berthal jako stylový dějepisář, no, raději už nic. :D ) ()