L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

jackalsc

Potenciál a kvalitu to určitě má. Ale v celém filmu mi tak nějak chybělo sblížení s charaktery, nebo přesněji moc mi nezáleželo, kdyby někdo natáhl bačkory, a to je špatně. Zásadní problém zde vidím v příšerné záplavě absolutní hromady jmen, kde jsem po nějaké době prostě rezignoval a odmítám se v tom vyznat, když to na mě tvůrci hodí takto. Tím se na toto samozřejmě nabalilo částečné nepochopení příběhu, protože se mi opravdu nechtělo co minutu googlit, kdo je vlastně táto stopadesátá postava o které teď mluví, a tak to dopadlo, že jsem si ke konci hodně domýšlel. Pravděpodobně ukázka velmi špatné knižní konverze, i když kdo ví, možná že se s těmi jmény opravdu nedalo nic dělat. Je to můj druhý pokus o dodívání, první skončil fiaskem, kde si vzpomínám, že jsem to sledoval s českým dabingem a byl jsem tehdy tak zhnusen, že dodnes jsem asi nenašel lepšího kandidáta na cenu nejhoršího dabingu a zpracování zvuku. Českému dabingu se vyhněte obloukem a sledujte zásadně v originále. To samozřejmě není chyba filmových tvůců, ale chyba dabérů a chyba má, že jsem tehdy pro dabing svolil. Film jsem dodíval v originále, ale že by mě nějak nadchnul, to se říct nedá. Dávám nakonec tři hvězdy, protože věřím, že kdybych se tomu opravdu věnoval a snažil se zapamatovat ty jména, tak bych se asi dobře bavil, film určitě není podprůměrný, ale vyžaduje velkou diváckou pozornost. ()

Tomas_PO

Hviezdne obsadenie v podobe Kevin Spacey, Russell Crowe, Danny DeVitoKim Basinger, no najmä Guy Pearce žiari v každej scéne, v každom dialógu, či mĺkvej scéne a napriek 25 rokov starej produkcii je napätie a dramatizácia impozantná. Na rok 1997 sú trefne zobrazené témy rodovosti, rasovosti, násilia, dobrých a zlých policajtov. Žánrovo mix detektívky a investigatívnej drámy. Niekde napomedzí medzi 4 a 5mi hviezdami. ()

Eaton_Hunt

Super krimi příběh, u kterého není ze začátku jasné kam bude směřovat a ještě využívaní postav na maximum, do kterých se můžete vžít prostě vynikající scénář. Skvělé demoliční momenty s Russell Crowe. Přestřelka nakonec jako zlatý hřeb večera. ()

Fender

Naprosto mimořádný film, s výborným a inteligentním scénářem a grandiózním finále, pyšnící se skvělými hereckými výkony. Přesně takto si představuji krimi s pevnou atmosférou 50. let. ()

kolodej1

tenhle film jsem viděl prvně dlouho po premiéře. Důvodem bylo to, že mi název filmu připomínal spíš nějaký krimi seriál, tak jsem k filmu pojal už dopředu jistou nedůvěru. Nicméně, zcela zbytečně. Elitní herecké obsazení, příběh, který vás hned zkraje vtáhne a už nepustí, se pro mě stal jedním z největších filmových zážitků vůbec a pro mě srdcovkou. Jeden z filmů, které se mi neomrzí ani po x-té repríze, i přes to, o jaký žánr jde, vychutnávám si každou minutu. ()

Kushina

Skvělý film, o policejní korupci, která sahá až do morků kostí samotného vedení LYPD. Rozhodně se nedá říct, že by měl člověk málo zvratů, dokonce jich je až moc, což mě přivádí na určité mínus tohoto filmu a tou je zmatečnost. Chvílemi jsem se v tom dost ztrácel a měl zamotanou hlavu. Ale výsledek jsem si užil. 80% ()

PTuranyi

Výborný policajný thriller. Dobrý príbeh o dobrom, zlom a ešte horšom policajtovi. Temná atmosféra a hviezdne obsadenie. Kevin Spacey, Russell Crowe, Kim Basinger, Danny DeVito sú ostrieľaní harcovníci a režisér s nimi rozohráva špinavú hru priamo v radoch polície. 90% ()

F2003F

K LA Confidential je ťažké niečo vôbec napísať keď je to tak dobré. Neni tomu čo vytknúť a omieľať oslňujúce herecké výkony dokola je zbytočné. Spacey, Crowe aj Pearce hrajú ako majú vo zvyku. Nemal som od toho očakávania keďže to navonok pôsobí ako ďalšia zvyčajná policajná gangsterka do počtu. Naopak od začiatku veľmi milé prekvapenie. Je to špecificky pútavo dobovo natočené s výraznými režijnými prvkami prostredia postáv (aj oblečenie účesy) a deja plus scenár perfekcionisticky vyšperkovaný. Všetko tu zapadá do seba ako puzzle, čo má výborný efekt - teda sa od toho nedá odtrhnúť (ak náhodou začnete mať nachvíľu pocit, že to trochu stráca paru z ničoho nič odjebu Kevina). Treba sa len nechať unášať ()

Lendak

Celý film stojí na dokonale vyšperkovanom scenári a hlavnej trojici úžasne prepracovaných postáv, kde každá z nich je svojím spôsobom odlišná. Nebál by som sa to považovať za jeden z najlepšie obsadených filmov ever, pretože v podstate všetci zúčastnení tu predvádzajú úžasný herecký um. Hlavne Russel Crowe a jeho (nečakane) perfektne úžasná dynamika s Guyom Pearcom. Len škoda že sme sa tejto dvojice dočkali až na konci tohto inak úžasného filmu. Finálna prestrelka kde som už cítil žalúdok v krku tomu dosadila zlatú korunku jednej z najlepších novodobých detektívok. ()

Okocha

Tenhle film vám nedá vydechnout ani na minutu. Skvělý scénář v kombinaci s šikovnou rukou kameramana vytváří jedinečné dílo v žánru krimi, který vnímáte zařezáni do křesla a netroufáte si ani pomyslet, co se stane vzápětí. Také obidvuji producenta, že dokázal film obsadit takovou plejádou slavných hereckých jmen. ()

shinlove

Mí oblíbenci Spacey a Crowe ve skvělém příběhu lásky, pomsty a zadostiučinění. Moc hezky se na to dívá, ale teď už "TIŠE TIŠE" :-) 5* ()

Bojoušek

Tuhletu úžasnou krimi jsem viděla asi už pětkrát a ještě jsem jí pořádně nepochopila. K vidění je toho tolik, že člověk nestíhá všechno sledovat. Dost mě svou rolí a výkonem překvapila i Kim Basingerová, která si podle mého názoru Oscara odnesla zaslouženě. Přemýšlela jsem, ale nenapadla mě jiná herečka, která by se do role Lynn hodila více než Basingerová. Ostatní obsazení N. C. Jednou se zase něco povedlo no... ()

Išak

Jak jinak hodnotit než pěti hvězdami.Už dlouho se mi nestalo, že bych takhle dlouhý film sfoukl najednou a nemoh se odtrhnout.Není tu žádný bezchybný hrdina a každý skandál se, jak to tak bývá, zametá pěkně pod podlahu. ()

JohnDeRooy

Naprosto luxusní podívaná! Výborně propracovaný příběh, realistické přestřelky, hodní i zlí policisté... Výborná detektivka ale hlavně výteční herci, ať už "vždyfamózní" Russell tak i Kevin Spacey s Guy Pearcem. ()

štěpule

Právě jsem se dodívala a nějak nechápu o čem to bylo. Spousta mrtvol, každý každému lhal a nakonec se každý vyklubal úplně opačně než byl na začátku. Nic moc teda, už jsem viděla lepší filmy. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji