L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Ironhead

Tohle je proste vyborna podivana i na treti, ctvrty, paty... shlidnuti. Pro mne osobne zosobneni filmu NOIR. Hvezdne obsazeni, skvela hudba a perfektni pripad... ()

Amalberga

Průměrný film, u kterého jsem se dost nudila. Velmi mne rozesmála scéna, jak Bud topí návladnímu (asi to byl návladní, nejsem si jistá) hlavu v záchodě, připomnělo mi to Tarantina. Ale nevím, jestli byl režisérův záměr, aby scéna byla tak komická. Jinak je děj velmi předvídavý, jediná trochu výrazná ženská postava je děvka a Bud přežije. Nechápu, proč je film tak přeceňovaný. Jako klady musím zmínit Kevina Spaceyho, důvod proč jsem film zhlédla a Simona Bakera, jehož přítomnost mne pobavila vic než samotný film. ()

belinko

Nepadol som z toho úplne na zadok, od začiatku som vedel jak to skončí. Lebo ono keď sa nad tým zamyslíte, tak vždy býva vrah a ten najviac zlý viacmenej tá istá postava. Iba ten obal okolo toho sa mení, mená a ostatné postavy, jeho dôvody a príčiny. Ale inak fajn film. ()

blekekeke

Stará škola, staré praktiky ... policejní mafie. Jen chybí smysluplnější scénář. Takhle to vyznělo trochu více nadneseně a zmateně ... i když ale co, na druhou stranu gansterky mají jen jeden účel. Brokovnice, kolty, děvky, bílej prášek a co nejvíce děr :o) ()

buchannon

Zřejmě nejlepší krimi, jakou jsem kdy viděl. Opravdu velmi šťastný a mistrovský tah umístit děj do poloviny století. Kdyby se odehrával dnes, mohl by sklouznout do moderní přílišné akčnosti, jak se dnes bohužel filmy točí. Brian Helgeland je jeden z nejlepších současných scénáristů, odpusťme mu proto přehmat v podobě "Noční můry v Elm Street 4: Vládce snu". ()

HellsAngel

Elegantne nablýskané, šarmantne zabalené a hutne atmosférické krimi, ktoré je rovnako kvalitné na povrchu ako aj vo vnútri. Charaktery ústrednej trojice sú jeden lepší ako druhý, rovnako ako ich herecké stvárnenie. Lahôdka žánru a najlepšie dielo podobného razenia od Polenskeho Chinatown! ()

Jaryktichy

Zajímavá kriminálka tvořena velice skvostným a rozmanitým scénářem na který jsem zůstal zírat s otevřenou pusou. Každá minutka filmu mě překvapila a herci na mě uďáli dobrý dojem. Nevím co k filmu více říct jenom to:“ Pusťte si ho všichni“. Detektivka se stala mojí srdcovkou na kterou se podívám kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. Lepším krimi jsem neviděl. ()

Sevin14

Na druhé zhlédnutí po asi 4-5 letech mnohem lepší zážitek, než na poprvé. Člověk musí být ve střehu a pozorně sledovat děj, jelikož zde proplouvá mnoho důležitých postav. Velmi dobrá krimi s excelentním obsazením, která nezklame, pokud neusnete na vavřínech, což by vám ostatně děj filmu neměl umožnit. 5 hvězd zcela zaslouženo, i když toto dílo nezařadím do svých top filmů, jelikož v tomto žánru stále najdu pro mne oblíbenější filmy. ()

Marsijeta

To mě zase jednou něco dokopalo napsat komentář! Už dlouho jsem neviděla tak dobrou a skvěle natočenou detektivku. Film, kterému nic nechybí-akce, složitá zápletka, napětí ale i romantika a vtip.. a když do něj ještě nacpali tak úžasné herce jako Crowa a Spaceyho nedá se dělat nic jiného než koukat a doufat, že vám nezabijou dva nejhezčí policajty na scéně! Kdyby mi nebylo od zacátku jasný, kdo to vlastně celý spískal, tak bych musela dát sto procent za nepředvídatelnost, protože nečekaných zvratů a rozuzlení tam bylo požehnaně. Zlatý devadesátky. Takhle se dámy a pánové dělají nejlepší filmy! ()

Radek273

Z ohledem na hodnocení a postavení v žebříčku se člověk připraví na pořádnou bombu. Nicméně, to je trochu přehnaná představa. Nápad je jedna z mála věcí, které ohromí. Ačkoliv, kdo viděl Lovce policajtů a další podobné snímky, již ho tolik asi nedocení. Obsazení je skvostné, proti takovému nelze říct ani popel, leč když poté shlédnete snímek, potenciál herců vám jaksi nepříjde naplněn. Třeba takový Kevin Spacey, ohromný v mnoha rolích, hraje přinejmenším "druhé housle", které si tu navíc jen tak párkrát smýknou přes struny. A zbohem. Neříkám, že velcí herci nemohou hrát roličky, ale pokud se na plakátech píše: "Hrají: Kevin Spacey,.." očekává se, že hraje klíčovou hlavní roli, a ne pouze "štěky". Prostě zvláštní. Podkresová hudba také nic moc, prostě jen ryze pro daný děj, bez žádné pozdější umělecké hodnoty. No a do toho pak sem tam nějaké ty prazvláštnosti v ději. Příklad za všechno je situace, kdy ženu znásilní muž a ona si s ním následující den normálně tyká a mluví jako s kámošem. To jsou prostě okamžiky, kdy si člověk říká, zda to vidí jen on, anebo se ten rejža zbláznil. Na druhou stranu snímek je to moc dobrý, napínavý a s kvalitními výkony, obzvláště Russella Crowe. ()

M.J

Miluju hru L.A Noire..Zbožnuju Kevina Spaceyho .... Tudíž tento film přirozeně považuji za masterpiece... P.S Russel Crowe nikdy neměl lepší roli. ()

jackalsc

Potenciál a kvalitu to určitě má. Ale v celém filmu mi tak nějak chybělo sblížení s charaktery, nebo přesněji moc mi nezáleželo, kdyby někdo natáhl bačkory, a to je špatně. Zásadní problém zde vidím v příšerné záplavě absolutní hromady jmen, kde jsem po nějaké době prostě rezignoval a odmítám se v tom vyznat, když to na mě tvůrci hodí takto. Tím se na toto samozřejmě nabalilo částečné nepochopení příběhu, protože se mi opravdu nechtělo co minutu googlit, kdo je vlastně táto stopadesátá postava o které teď mluví, a tak to dopadlo, že jsem si ke konci hodně domýšlel. Pravděpodobně ukázka velmi špatné knižní konverze, i když kdo ví, možná že se s těmi jmény opravdu nedalo nic dělat. Je to můj druhý pokus o dodívání, první skončil fiaskem, kde si vzpomínám, že jsem to sledoval s českým dabingem a byl jsem tehdy tak zhnusen, že dodnes jsem asi nenašel lepšího kandidáta na cenu nejhoršího dabingu a zpracování zvuku. Českému dabingu se vyhněte obloukem a sledujte zásadně v originále. To samozřejmě není chyba filmových tvůců, ale chyba dabérů a chyba má, že jsem tehdy pro dabing svolil. Film jsem dodíval v originále, ale že by mě nějak nadchnul, to se říct nedá. Dávám nakonec tři hvězdy, protože věřím, že kdybych se tomu opravdu věnoval a snažil se zapamatovat ty jména, tak bych se asi dobře bavil, film určitě není podprůměrný, ale vyžaduje velkou diváckou pozornost. ()

Tomas_PO

Hviezdne obsadenie v podobe Kevin Spacey, Russell Crowe, Danny DeVitoKim Basinger, no najmä Guy Pearce žiari v každej scéne, v každom dialógu, či mĺkvej scéne a napriek 25 rokov starej produkcii je napätie a dramatizácia impozantná. Na rok 1997 sú trefne zobrazené témy rodovosti, rasovosti, násilia, dobrých a zlých policajtov. Žánrovo mix detektívky a investigatívnej drámy. Niekde napomedzí medzi 4 a 5mi hviezdami. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji