L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Othello

Jak slunečná a idylická předměstská výstavba v Los Angeles dělá krásnou masku pro domácí násilí, k postelím připoutané mexičanky, mrtvoly ve sklepě a hromadu rozstřílenců na veřejných hajzlech, stejně tak zapšklou, prohnilou a ztracenou duši poldy rámuje aura dobrých úmyslů, kvůli které se k policii přidal. Dojemné, dnešní filmy fungujou naprosto opačně. ()

Roman.Ticka

Vrah vypadá obvykle jako zahradník, tady poprvé jako vrah. Hlavní proměnné - dobová atmosféra, jímavá hudba, pikantní zápletka a hromada hlavních i vedlejších klíčových postav. Např. Rolo Thomasi! Několikavrstvým špízem přešpikovaným pořádnou flákotou s nezdravě tučnou přílohou jsem se jakž takž přelouskla, ale chyběla mi zde aspoň špetka srandy. (nebo víc akcí typu Motel) Hvězdné obsazení ale nezklamalo, kupodivu nejmíň vystoupil ze své tradiční pózy Kev Spacey. Sexy Russell Crowe rozhodně právem aspiroval svou býčí zarputilostí na svou příští životní roli... Pro mě vyhrál toto kolo jednoznačně Guy Pearce, který zde prošel nejvýraznější osobnostní proměnou, až jsem mu na chvíli odpustila jeho Graffiti story. Bezesporu je tento film docela zdařilou afinitou kultovky. ()

Ivoshek

Skvělá retro detektivka s pořádně prohnilými policajty, krásnou prostitutkou a výbornými hereckými výkony. ()

anderson

Po prvýkrát v kine za 5*. V sobotu 15.5.2010 na STV 1, s dokonalým slovenským dabingom dnes už legendárnej TV LUNA, takisto za 5*. Pritom HANSON ako režisér je skôr rutinér. Keď však dostane do rúk prvotriedny scenár a špičkových hercov, dokáže naplno uplatniť svoju remeselnú zručnosť a vygraduje dej do strhujúceho finále. (17.5.2010) ()

d-corso

Nemám, co bych vytknul. Na motivy "nezfilmovatelné" knihy vznikla jedna z nejlepších retrodetektivek, které jsem měl tu čest vidět. ()

Necrotongue

Tento film řadím ke své sbírce snímků s tématikou organizovaného zločinu, přece jen jde o ovládnutí aktivit Mickeyho Cohena, i když hlavní roli si pro sebe urvala korupce v policejním sboru. Když použiji eufemismus, nejsem zrovna fanouškem Russella Crowea, ale film je tak dokonalý, že se mi v něm líbil i on. Hvězdné obsazení, vynikající scénář i režie, perfektní retro atmosféra, žádný hluchý moment, já tomuto snímku nemohu nic vytknout. L. A. Confidential je jasně mým nejoblíbenějším filmem s kriminální tématikou. ()

Beastmaster4

Zas další postarší úlovek, který v mé síti skončil až nyní. Mám jen slova chvály. Vynikající hvězdné obsazení, smysluplné dialogy, perfektní scénář a režie. Rozhodně asi nejlepší film z policejního prostředí. ()

Earl_23

Doufal jsem v o něco lepší děj a místy mě z toho počtu jmen třeštila hlava, ale to jsou jen dva vady na kráse. Jinak se jedná o velmi povedený snímek s opravdu skvělou a režií a hudbou...jo ta hudba z padesátých let :). Je to sice film, u kterého si neoddychnete a musíte být stále plně koncentrovaní, pokud se vám to povede, čeká vás skvělý zážitek. Jo a mimochodem, velmi sympatický výkon Russela. Sice je trochu ta pátá hvězdička ušmudlaná, ale za tu skvělou režii nemůžu jinak. ()

mm13

To si asi Helgeland a Hanson strelili do žíl extrémne silnú dávku drogy chytrosti, že práve oni dvaja stvorili takýto po všetkých stránkach do nevídaných (i keď povedomých) tvarov vybrúsený a oslnivého lesku vyleštený skvost. Film, ktorý chutí každým pozretím viac. Jedna z najvypečenejších noir variácií, akú nám kedy filmové plátno ponúklo. Vrátane hereckých výkonov od majstrov svojho umenia, ktoré tu tvoria samostatnú kategóriu. ()

oLí

8/10 Tak tohle byl fakt divokej a zvláštní film, to si někdo pohrál se scénářem. Tu čtvrtou dávám za Goldsmithovu hudbu, herectví Spaceyho, Crowea a Gaye. A za rudé rty Kim Basinger. ()

Morholt

Společně s nelítostným soubojem a Mafiány nejlepší gangsterka 90tých let. Má to všechno od scénáře přes tempo až po herce. Nemá smysl se nějak rozepisovat, protože to už tady udělali jiní. Prostě 100% ()

Sawy

Brilantně napsaný noir, který díky své fantastické retro atmosféře skutečně jakoby vypadl z 50. let minulého století. Je komplikovaný, dává si na čas s představováním postav i nastolením základní dějové linie (v příběhu jsem se naplno chytil až někde v polovině), ale ve finále tuhle poctivou přípravu stoprocentně zužitkuje a přetaví v pevně sevřený a zarputilý biják bez vyloženě slabého místa. Nepředvídatelné, špičkově zahrané, skvělé. 95 % ()

Coleator

Skvěle obsazené krimi, dialogy jsou napsány skvěle, zápletka také nebyla špatná, ale něco tomu chybělo - abych mohl hodnotit pěti hvězdami, musel by mě film pořádně vtáhnout do děje - a to se tady bohužel nestalo... ()

NIRO

Napoprvé (když to byla novinka) jsem film jen tak nějak poloskorodocenil... v takovém tom smyslu "fajn, ale že by to měla být nějaká pecka..." Ale ona to pecka opravdu je. Divácký zážitek se mi lepší s každým zkouknutím a s každou další kriminálkou z příslušného období, kterou mezitím zkouknu (a přečtu). Jsem zvědavý, kde a kdy se mi to zastaví. ()

jhrasko

V hlave si tak preberám americké filmy 90.rokov. Píše sa o Schindlerovi, píše sa o Pulp Fiction, uznávam, áno, oba sú skvelé, pre mňa z tej "mainstreamovskej" produkcie stojí ale na úplnom vrchole LAConfidential. Geniálne vybudovaná atmosféra, premakaný scenár, cast, ktorý je jednoducho dokonalý. R.Crowe a G.Pierce, guys, kde ste sa tu vzali ?? K. Basinger, ktorej výraz po schytaní zaucha od Russella mám stále pred očami (i výraz, keď dostala Oscara), Kevin, James, David, Danny - wow, všetci, absolútne Wšetci. James Cameron kričal na Oscaroch "I am the King of the world" - ale kdeže, to bol len pocit, pán Cameron, kráľom je Curtis Hanson a všetko to prísne tajné videné jeho okom. Scéna s Lanou Turner - DOKONALOSŤ SAMA ! Hlavne toto je kvalita už preverená časom samotným. ()

ScarPoul

Zapálime si cigaretu, zamotáme sa do kabáta aby sme sa chránili pred dažďom a vyrazíme do ulíc. Los Angeles je plné rôznych príbehov. A väčšina z nich nie je vôbec pekná. L. A. Utajené skutočnosti, je výbornou pripomienkou Noirových, gangsterských a kriminálnych filmov prvej polovice 20 storočia. Doba, ktorá bola plná korupcie a rovnakých hajzlov akých nájdeme na ulici aj dnes. Curtis Hanson natočil poctivý film, kde funguje všetko. Od vizuálnej stránky, ktorá nás vtiahne do minulosti, alebo hudby Jerryho Goldsmitha podfarbených dobovými piesňami a hereckým asnáblom, ktorý sa skvelo dopĺňa a ktorý má svoje pevné miesto vo funkčnosti príbehu. Nenájdete tu ani jedno slabé miesto. Dramatickosť, humor aj akčnosť snímku je na vysokej úrovni a v rámci žánru sa stáva neprekonateľným. Všetko to čo sme mali radi, keď sme otvorili detektívnu knižku, je tu obsiahnuté. Máme možnosť to vidieť, počuť a vnímať tak ako sa to máloktorému filmu podarí. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji