8 MM

• USA 8MM (více)

Soukromý detektiv Tom Welles (Nicolas Cage) vede se svou manželkou (Catherine Keenerová) a novorozenou dcerou poklidný život v pensylvánském Harrisburgu, kde tráví většinu času nad rutinními případy nevěrných manželů. Když je však pověřen úkolem, který se týká malého, neškodně vyhlížejícího 8mm filmu, zabředne do nejtemnějších zákoutí lidské společnosti. Neúnavné pátrání po osudech nezvěstné dívky z filmu, která zcela pohltí jeho mysl, jej zavádí přes chodníky slávy v Hollywoodu až do newyorské čtvrti Meatpacking district. Posedlý Welles, jemuž pomáhá protřelý prodavač knih pro dospělé v podání Joaquina Phoenixe, opustí rodinu i svůj dosavadní život poté, co si uvědomí, jak smrtící může být jeden osmimilimetrový film. (HBO Europe)

sta

Z tématiky snuff-filmů je mi zkrátka a dobře zle (podobně jako mučeníčko a úžasný kanibalismus), takže jsem musel v polovině filmu přestat sledovat a pouze poslouchat, ale ani to nestačilo, tak jsem velice brzy vypnul video. Asi skvělá atmosféra a úžasná stísněnost, ale mně bylo jenom a jenom zle. Ale ta půlka, kterou jsem vidě,l nebyla vůbec špatně natočená. ()

Jillen

Cage se snaží, Phoenix a Stormare jsou skvělí...a film 8MM patří k tomu nejlepšímu co kdy Joel Schumacher natočil, prostě i sebehorší tvůrce, který má na krku kraviny typu Batman a Robin dokáže potěšit. Ani chvíli jsem se nenudil avšak na 5* mi to nestačilo, takhle slušné 4*. Dávám 80% ()

Laxik

Hohoho, tak tohle je Thriller podle mýho gusta. Pomalu ale jistě začínám Joelovi odpouštět tu křivdu spáchanou na Batmanovi, protože tohle je kus čisté práce. Celý námět se mi líbí a je to rozhodně něco, co tu nebylo. Člověk čeká, že byl starej děda třeba jen hodnej a tu pásku měl z jiných, než oplzlých důvodů, ale bohudík to byl jen starej prasák. Skvělý Cage, skoro stejně tak dobrý Phoenix a démon porna (nebo pornodémon) Peter Stormare, který snad neumí zahrát padoucha nudně, jako dezert. Kdo tohle neviděl, o moc přišel. V hlavě mi utkvělo několik mouder a poučení, což byste v tomhle druhu filmu čekali jen stěží. Mašinův proslov je jedním z nich a je v něm, když už ne kus pravdy, tak aspoň obrovská hromada hrůzostrašnosti a odpudivosti. ()

GodComplex

Joela Schumachera napadlo, ze by bylo cool si natocit sve vlastni Se7en a opeprit to brutalnim zakulisim snuff filmu - vysledek je 8MM, filmova paska, ktere je na stope Nic Cage v typickem 90's thrilleru, na kterem je krome spravne perverzni subkultury nejlepsi temna symfonicka hudba. "Satan Ex Machina." 7/10 ()

numi

Neuvěřitelně temný a depresivní thriller, který by se mohl, alespoň co se temnoty a depresivnosti týká, srovnávat s takovou klasikou žánru, jakou je thriller Sedm. Co se kvality scénáře týká, tak už však ztrácí dech. Nicolas Cage a Joaquin Phoenix jsou výborní a taková malá procházka porno průmyslem (a to tím zakázaným), člověku taky prospěje. Je děsivé, že tohle všechno tam někde venku existuje. Brr. Když napíšu, že vám film doporučuji, tak vám vlastně doporučím zdeptání sebe sama až na dno, takže se jakýchkoli doporučení zdržím a budu jen konstatovat, že jde o nadprůměrně kvalitní thriller z hodně drsného prostředí. [červenec 2005] ()

Vojcl

Začalo to jako působivý thriller, ale postupem času se atmosféra vytrácí až zbyde jen naprosto obyčejný snímek s průhledným vyvrcholením a průměrně hrajícími herci.. U Joela Schumachera opravdu platí pravidlo, čím více peněz na natočení svého filmu dostane, tím je výsledek horší.. ()

zipper111

Celkový dojem z filmu....no tak nějak průměrný thriler s hrozným českým dabingem, tendle se podle mě vůbec nepovedl.____ Po více než deseti letech jsem si dal 8mm v originále a je to docela pecka, dříve jsem ji nedocenil. 4* ()

Makky

8 MM vôbec nemám rád, len obdivujem jeho dokonalosť. Tento drastický thriller zavítal do vôd, o ktorých veľa nevieme. To dodávalo filmu ešte väčšie napätie, pretože sa nedalo dopredu poznať, čoho sú tí úchyláci ešte schopní. Ako hlavný záporák Peter Stormare je naozaj skvelý. Nicolas Cage mám pocit, že nejako extra nevynikol. No aj tak som mu jeho problémy uveril a hlavne ku koncu bol na jednotku. Najmä vybuchnutie jeho pocitov a nenávisti... Avšak film ako celok, chcelo by to nejaký zvrat, no žiadne obrovské prekvapenie sa nekonalo. To mi bráni dať 5 *. Ale aj tak, Schumacher, si macher ()

Tony.cs

Sonda do hlubin lidské bestiálnosti a zrůdnosti. Sonda do špíny a hlubokého bahna lidské povahy. Lecterovsky odpudivé, nicméně stejně tak i zajímavé. Ovšem ne tak střašné, jak někteří zde komentující tvrdí. ()

RAiken

"Ten, kdo bojuje s netvory, se musí snažit, aby se sám nestal netvorem. A když hledíš do bezedné propasti, dej pozor, aby se propast nepodívala na Tebe." - Friedrich Wilhelm Nietzsche ()

Maq

Plytký děj, slabá atmosféra, žádné napětí, žádné překvapení. Páteční polévka v závodní jídelně. ()

movieband

"Ženeš se do temnýho podsvětí. To, co uvidíš ti vleze do hlavy a do smrti smrťoucí to v tobě zůstane." Dle všeho vznikly v devadesátých letech v Hollywoodu dva nejtemnější thrillery. Sedm a právě 8MM. Andrew Kevin Walker stvořil dva brilantní, depresivní thrillery, které bych dokázal zařadit ke špičce žánru.Nicolas Cage ztvárnil sympatického vyšetřovatele, který se žene za pravdou, ať to stojí, co to stojí. Vyšetřování ho zavádí do těch nejzvrhlejších lidských choutek, kde, jak sám zjišťuje, je lehce překročitelná hranice, zpoza které už není možnost návratu. Líbí se mi, jak si Walker hraje s psychologií a s lidskými vlastnostmi (se všemi, od morálních zásad, až po mávání člověkem, těmi nejnižšími z pudů). Film je surový, s místy dost temnou atmosférou, která se ovšem nevyrovnává depresi, která na člověk číhá po shlédnutí Sedm. Výborně sepsaný scénář, který místy pokulhává monotónností, perfektní Nicolas Cage a precizní filmařina. Surový, temný, zvrácený, ale napínavý, výborně zahraný a chytře sepsaný. Pravdou je, že je film spíš pro otrlejší publikum. Samotného mě film překvapil svou vyvážeností, rozvážností a poutavým dějem, který má o něco šťastnější konec, než dřívější Sedm. Rozhodně kvalitní práce. "Pátere, i když tančíš s Ďáblem, tak Ďábla nezměníš. Ďábel změní tebe." 88% ()

slunicko2

Nuda a znechucení. 1) Depresivní filmy (ani umění) nemám rád. Netoužím posilovat negativní egregory vlastní ani cizí mysli. To za prvé. 2) Film samotný je napsán podle obvyklé šablony platné pro thrillery - lze tedy vlastně hned od začátku se dobrat toho, jak se děj bude vyvíjet a jak to celé dopadne. Takže ani jako příběh nepřináší nic zajímavého. 3) Stylizace do pochmurna je zvýrazněna pro mě nezajímavým hereckým obsazením, absencí podnětných dialogů i celkovou délkou snímku. ()

MATADOR

Ještě si čerstvě pamatuji, když jsem viděl na obstaróžní VHSce utržky právě z filmu 8mm, které mě poměrně deprimovaly a svým způsobem film znechutily. Po letech jsem se k filmu odhodlal a i po letech mu syrovost zůstala, a hlavně jsem si ho tak mohl pořádně užít. I když je výsledné hodnocení velmi rozporuplné, honem za spravedlností jsem se nechal unášet až do samotného závěru. Temná a drsná záležitost, jak má být! ()

Aiax

Další těžce průměrný americký thriller, který se od ostatních prefabrikátů liší snad jedině tím, že jde o poměrně zajímavé, neotřelé a v pánbíčkářské Americe dosti odvážné téma (což ovšem Schumacher poslušně kompenzuje skrytým křesťanským podtónem, který celý film prostupuje jako reliktní záření) a že se k němu z nějakého neznámého důvodu (momentální nedostatek peněz?) upsal vynikající Nicolas Cage. ()

Hamaradža

"Why would Christian want this? Why would he want a film of a... a little girl being butchered?" "Because he COULD!" Sociálna kritika v obale temného strhujúceho krimithrilleru. ()

Skip

Slušný thriller z temného prostředí toho nejbrutálnějšího pornobyznysu. Nejde o kdoví jak skvělé dílo, ale rozhodně nenechá člověka zcela chladným, pokud je tedy normální. ()

Dont

Jestliže v jiných filmech mě Nicolas Cage přesvědčil o svém hereckém umění (např. Leaving Las Vegas), tak tady tedy nikoliv. Film se může opřít o zajímavou a napínavou zápletku s kdysi ztracenou dívkou a nově nalezeným důkazem (?) o jejím osudu, ale ve druhé půlce na můj vkus až příliš zabředl do extrémních úchylností, jinak se tohle opravdu nedá nazvat. Joel Schumacher drží solidní tempo od začátku do konce, na čtyři to nakonec stačilo, i když znova to vidět nemusím. ()

Eldrick

Andrew Kevin Walker musí být zajímavý magor. Rád bych si s ním popovídal, určitě bychom si rozuměli. :-) Napoprvé, kdy jsem byl naprosto znechucen a v šoku, jasné kilo. Na druhý pokus už je to slabší. Závěr není tak šokující jako v Se7en, ale to ho nesnižuje zas tak nízko - oproti Sedmičce. Jeden z nejlepších a nejúchylnějších thrillerů 90. let, a ty jsou vlastně jen 2: Seven a právě 8MM. ()

Fanucci

Silná deprese, atmosféru navodil Schumacher přímo dokonale. Na člověkovi ty zrůdnosti a nechutnosti skoro až ulpí a má chuť skočit pod sprchu a smýt je;-) ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher