Je to celkom dobrý akčný sci- film, ktorý je pokračovaním vynikajúcej jednotky. Má pomerne dobrý príbeh odohrávajúci sa dlhší čas po udalostiach predchádzajúceho dielu, Neo je už plnohodnotným členom posledných síl odporu v Zione, poslednom ľudskom meste, ale o jeho významnosti pre budúcnosť ľudstva stále množstvo ľudí pochybuje. No strojom sa mesto podarilo nájsť a postupne sa k nemu prekopávajú, aby mohli odpor definitívne zničiť a tak Neo a jeho skupina musia urobiť všetko preto, aby celú situáciu zachránili, na čo ale potrebujú získať aj tajomného kľúčiara schopného otvoriť všetky dvere v Matrixe. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním ani až tak moc spokojný. Tu som sa hlavne väčšinu času nevedel zbaviť výrazného pocitu zbytočnosti, všetko, o čom sa v pôvodnom filme len rozprávalo a bez problémov to stačilo je už tu zobrazené naplno a ani jeden z nových dejových prvkov už nepôsobí až tak zaujímavo, takže tu nič nedokáže výraznejšie strhnúť. Dej je rozdelený na dve línie, tá zo skutočného sveta v meste Zion ma aj celkom bavila, atmosféra pred obávaným útokom strojov je podaná dobre, len mohol mať väčší priestor význam vyvoleného pre ostatných, toto mi prišlo dosť v úzadí. Ale línia v Matrixe mi až tak moc nesadla, síce nemôžem povedať, že by som sa nudil, pozerať sa na to dá, keďže vyslovene nudná fáza sa tu nenájde a občas to aj slušne zabaví, ale to jej smerovanie mi prišlo také vlažné, úplne bez náboja, ale zase chválim rozhovor s architektom, jediná sekvencia z celého filmu, ktorá k univerzu série povie niečo nové. Akcie je tu dosť a je aj celkom slušná. Oproti predchádzajúcemu dielu jej výrazne pribudlo, až som mal pocit, že toto pokračovanie vzniklo len kvôli nej. Stále je perfektne natočená, slušne rozmanitá a aj nápaditá, nájde sa tu dosť súbojov, ktorých choreografia a prevedenie je na vyššej úrovni, za čo môže aj zapojenie niekoľkých skutočných bojovníkov do výrazných postáv, ale opäť mi skôr sadli tie veľkolepejšie akcie, v ktorých sa viac využívajú dopravné prostriedky a strelné zbrane. Najviac sa mi páči rozhodne celá akcia na diaľnici, ktorá obsahuje nespočet nezabudnuteľných momentov, je vrcholom filmu a jedna z najlepších naháňačiek, aké som vôbec videl, už len kvôli nej sa tento film oplatí pozrieť. Ale až na súboj s množstvom agentov Smithov, ktorý ma kvôli svojej prehnanosti a pritom zbytočnosti pre dej vôbec nebavil sa dobre pozerá na všetku akciu. S hereckým obsadením som dosť spokojný, hlavné trio Keanu Reeves, Laurence Fishburne a Carrie-Anne Moss je stále skvelé, tentoraz ma ale vôbec nebavil Hugo Weaving ako agent Smith, no na zápornej strane to vynahradzuje Daniel Bernhardt a dvojčatá. Ale z vedľajčích postáv si ma už získal iba Collin Chou ako pomocník veštkyne, zvyšok ma už vôbec nezaujímal. Réžia a technická stránka sú stále výborné, hlavne po vizuálnej stránke, ktorá má stále čo ponúknuť. A nesklame ani hudba. Takže neľutujem, že tento film vznikol, stále je to dostatočne štýlové a tá diaľničná naháňačka je jednoducho úžasná, ale na pôvodný film to jednoducho ani trochu nemá, to je úplne iná úroveň. 65%(24.1.2015)

Úplne iný film, ktorý akoby ani nenatočili Wachowski, ale James Cameron v spolupráci s Paulom Andersonom. Camerona pripomína samoúčelnosť bombastickej výpravy v Zione, Andersona niektoré príliš CGI vizuálne efekty (Neova tvár v súboji so Smithmi je snad zlý vtip). Obsah nulový - tam, kde predošlé dialógy čerpali zo svojho pozadia, sa tieto akurát pseudointelektuálne zahrávajú so slovíčkami. Veľmi elegantné sú pästné súboje v kombinácii s exotickým techno-soundtrackom a fantastická je celá akcia na dialnici. A posledné pozitívum - krásne kostýmy. Ale ináč film je rovnako syntetickou formálnou hračkou a ultra-fashion-komerciou, akou bola napríklad M:I-2. A tým jediným, čo ho drží nad hladinou, je humorný nadhľad (Bellucciovej Francúz a jeho vagínoskopia), s ktorým na nás Wachowski pomrkávajú: “No tak sa na nás nehnevajte. Je to strašne veľký business, tiež by ste to urobili. Koniec koncov sme ten film vlastne ani netočili my. Refuckovali ho počítače.”(20.5.2003)

První polovina prostě JE totální nuda. Všechny ty nové postavy působí uměle a nadbytečně. Chápu že toho řežiséři potřebovali hodně sdělit kvůli rozviíjení světa Matrixu, ale i to lze přece udělat záživně. Veškeré ty dialogy působí prkeně a zdlouhavě. Je to bída. Druhé polovině už toho tolik vytknout nelze, ale jako celek je film výrazně horší než jednička, která nenudila ani vteřinu.(5.1.2012)

Po prvom zhliadnutí som mal z tejto psychárčiny dosť rozporuplné dojmy a bral som to len ako núdzové zaplátanie diery medzi jednotkou a trojkou. Pôvodne som teda hodnotil 60%. Druhá projekcia však napravila mnohé nepochopené a odkryla skryté detaily, ktoré potrebujú väčšiu dávku diváckej pozornosti. Aj tým táto trilógia dokazuje, že je neskutočne prepojená a že Wachovskí to vôbec nerobili prvoplánovo, ako sa spočiatku zdalo. Trikovo úchvatnejšie, štedrejší rozpočet dal vizionárskym súrodencom voľnú ruku a oni to zdá sa využili do posledného dolára. Niektoré dialógy stále vysoko nad mierou pochopiteľnosti, ale ak sa nestratíte v hlavnej myšlienke (ako ja pri prvej projekcii), tak sa máte na čo tešiť. 85%.(26.4.2007)

Po delší a několikaleté pauze, opět viděný díl a já musím dost korigovat své hodnocení, přestože mi nějak druhý díl ve své době nevoněl jedná se o vynikající akční podívanou, která nemá zase tak hloupý scénář jako se mi zpočátku zdál. Trošku mě mrzí že mi trvalo tolik let než jsem ocenil precizní práci bratří Wachowských. PS: Je fajn toulat se dobrodružstvím zeleného světa. Já věřím že Reloaded bude přece jen časem doceněn. V době vzniku určitě vládlo mírné zklamání.(7.9.2006)

• - Když Architekt mluví o nemožnosti ideálního světa, ukáží se po sobě israelský premiér Ariel Sharon, Adolf Hitler, výbuch atomové bomby, Saddam Hussein, George W. Bush, a další významný politik USA, Donald Rumsfeld. (Elisebah)

• - Samsung vyrobil 10.000 modelů telefonu SPH-N270, které jsou k vidění ve filmu. Všechny se rychle vyprodaly. (HellFire)

• - Když se Trinity (Carrie-Anne Moss) snaží hacknout bezpečnostní systém elektrárny, použije k tomu existující linuxový bezpečnostní scanner Nmap a k průniku využije tehdy (v době natáčení filmu) vcelku aktuální díru v SSH. Narozdíl od mnoha filmů je zde tak zobrazen velice přesný postup "hackerského" útoku. (ryba443)