Druhé pokračování trilogie Matrix nás opět zavede do temného světa budoucnosti ovládaného stroji. Lidstvo stále trpí v otroctví virtuální reality, z kterého ho může osvobodit jen Vyvolený. Nea s Morpheem a Trinity čeká boj s armádou strojů a jejich arzenálem počítačově nelidských schopností a zbraní. Pokud ale chtějí zastavit zotročování lidstva, není jiná možnost než boj na život a na smrt. Nezbývá jim nic jiného než proniknout hluboko do struktur Matrixu a během 72 hodin objevit a zlikvidovat centrum Zion i s jeho pomocnými jednotkami. Neo ve svých temných nočních můrách vidí, že Trinitiným osudem je smrt. Dokáže se znovu vzepřít osudu a svou mocí zastavit nekonečné útoky strojů? (TV Nova)

Trailer 1

Recenze (1 014)

choze

Wachowští prohlubují svůj svět a servírují ještě epičtější akční scény než minule, to celé v luxusním audiovizuálním hávu. Ale zatímco jednička byla perfektní a nevystřihl bych z ní snad jediný záběr, tady bych si zastříhal s chutí (Link doma, bitka se Seraphem). A taky dopekl některé efekty (hlavně bitka se stovkou Smithů) a charaktery vedlejší postav (Niobe - milostný trojúhelník mezi ní, Morpheem a šéfem obrany Zionu na mě působil legračně). A tolik nemudroval o vlastně jich učiněných volbách, účelech a důvodech všech a všeho. A zkusil trochu lépe zamaskovat, že příběh je do značné míry tour de matrix po starých (Vědma, Smith) a nových (Merovingian, Architekt) známých prokládaná akcí. ()

KevSpa

Vizuální stránka filmu je naprosto dokonalá (což vynikne na velkém plátně) a akční scény jsou prostě úchvatné, horší je to ale s dialogy. Některé z nich jsou až k smíchu, první rozvláčná půlhodina mi místy připomněla Star Trek. "Filozofické" pásáže jsou pro změnu až příliš intelektuální, aby jejich myšlenky dokázal divák vstřebat hned napoprvé. První Matrix byl v tomto mnohem stravitelnější. Reloaded je zkrátka jiný, rozhodně dobrý a v žánru sci-fi jde o skvělou podívanou. Jedničce se ale nevyrovná, ať už kvůli takřka nulové charakterizaci nových postav, tak svým tempem. Snímek působí zdlouhavě kupodivu i v některých akčních scénách. ()

Radyo

Ani zdaleka ne tak špatné, jako jsem po záplavě rozporuplných názorů čekal. Je pravda, že oproti jedničce přibylo triků na úkor příběhu, ale přesto se nejedná o typickou "nastavovanou kaši". Zajimavý byl souboj Nea s namnoženými Smithy. Taky jsem si nevšiml nějakých vyloženě nepovedených triků, ale to může být i mou vrozenou slepotou. :) ()

RHK

Vynikající pokračování kultovního sci-fi thrilleru - Matrix Reloaded se mi líbí nyní ještě více než původní Matrix. Konečně jsem pochopil nuance scénáře, nehledám souvislosti, ale naplno si můžu vychutnávat neskutečné trikové scény i logiku děje. Např. akční trikový souboj na dálnici nebo bitku Nea s namnoženými agenty Smithy (po odchodu vědmy) snad nelze překonat. A k tomu mi zůstává perfektní svět prvního Matrixu. Chcete vidět víc? Trailer : http://www.youtube.com/watch?v=acmbihkmeVg ()

Kaka

Pokud je člověk ochoten překousnout tuny logických i nelogických pseudo keců, čeká ho poměrně solidní film, který divákovi nabídne hodně především co se vizuální stránky týče. Vynikající akce, kde na můj vkus sice není prakticky žádná krev, avšak tento fakt jsem vzhledem k vyjmečnému "stylu" filmu v pohodě akceptovat. Fantasticky natočené jsou scény střelby ze zbraní (něco podobného dokáže snad jen Bay a Mann), no a v neposlední řadě nutno pochválit fantastický zvukový/hudební mix. Scénář je relativně solidní a herecké výkony na akční scifi vcelku ucházející. Občas mi vadilo přehnané množství vizuálních efektů (souboj se Smithem, závěr), ale to se dá překousnout. Stylová a inovativní zábava. ()

• Biblickým odkazem je poznávací značka DA 203 na stříbrném Cadillacu CTS, který řídí v honičce na dálnici Trinity (Carrie-Anne Moss). Konkrétně jde o pasáž Daniel 2:03: "He said to them: I have had a dream that troubles me and I want to know what it means." Daniel 2:03: "Řekl jim: Zdál se mi sen, který mě rozrušil. Musím se dozvědět, co znamená." (Snake.Charmer)
  • S celosvětovými tržbami 741,8 milionů amerických dolarů snímek ve své době vytvořil nový rekord pro filmy s ratingem přístupnosti R. (HellFire)
  • Dvojčata, to jest ti chlápci ve stříbrném, kteří procházejí stěnami a potrpí si na ostré břitvy, byla inspirována medúzami. Respektive jejich přeměna v nehmotnou verzi. Jejich herečtí představitelé Adrian Rayment a Neil Rayment jsou mimochodem držiteli černého pásu v karate. (pornogrind)

Související novinky

Kteří herci ve filmech nejčastěji bourají?

Kteří herci ve filmech nejčastěji bourají?

22.03.2021

Server Car Scrap Comparison teď zveřejnil studii, ve které se zabýval počtem dopravních nehod ve filmech u jednotlivých herců. Asi nikoho pak nepřekvapí, že za nejnebezpečnějšího filmového řidiče byl… (více)

Šílený Zorro

Šílený Zorro

30.04.2011

Někdo ve studiu 20th Century Fox si myslí, že je načase, aby se vrátil maskovaný mstitel Zorro. Rozhodně ale nečekejte návrat Antonia Banderase – konec konců, po skvělé jedničce přišla Legenda o… (více)