Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

LiVentura

Velice bystrá myšlenka tvořící smělý akční snímek o jedné virtuální realitě, která realitu jen skutečně předstírá. :-) ()

kinej

Když jsem viděl Matrix znovu po dlouhé době, tak už ne mě nezapůsobil tak drtivým dojmem, jako když jsem ho viděl poprvé. Je mi jasné, že je to dáno záplavou filmů, které Matrix nějakým způsobem vykrádají a tím ho i trochu devalvují. Na rozdíl od jiných fanoušků mi nepřišla ani ona hlavní myšlenka matrixu nějak hluboce oduševnělá, vždy jsem tento film žral zejména kvůli jeho technickým kvalitám, než kvůli obsahu. Přesto přeze všechno a i přes to, že na film nahlížím optikou zvoraných pokračování, není zbytí, než dát plný počet. Matrix byl prostě první a nejlepší o to už mu zůstane, i když už je dnes překonaný. ()

juta

Film, který předběhl svou dobu, změnil kinematografii a začal udávat směr, který by se měl následovat. Nejvíc se nyní srovnává Matrix s Počátkem. Někteří tvrdí, že Počátek je lepší. Asi chyba v Matrixu... Podle mě Počátek na Matrix nemá ani zdaleka. Je to dokonalost sama, se skvělým soundtrackem. ()

paascha

Nejen kultovní, ale i zlomový film. Po uvedení se lidi dělí na ty, co věří a ty, co nevěří. Na které straně stojíte vy? ()

3497299

Velmi efektní podívaná, ovšem s kyberpunkovým žánrem jenom koketuje. Ne, že by nebyl příběh dost zajímavý, ale přece jenom forma dalece překonala obsah a film na nás svým „neotřelým“ námětem pouze lehce pomrkává ze svého high cool, ale velmi snadno čitelného, vykleštěného a poněkud fatálně megalomanského zpracování. Nejde ani tak o biblické paralely a pseudooriginální filosofické vály na motivy Platónské jeskyně, snažící se ospravedlňovat nezbytné dechberoucí akční sekvence (o které tady jde především), ve kterých Neo, co by novodobý Ježíš, usilovně bojuje s novodobou personifikaci Satana – zlou A.I.: všechno dostatečně cool a dostupné všem, aby si z těchto hloubavých akčních orgií odnesl každý maximum (nutně nivelizované maximum) – zenové satori i pořádně tučný steak. Jde především o to, že film je ve svém obsahu na rozdíl od formy velice zpátečnický: boj se stroji a neustálé obavy z temné budoucnosti je už přece jenom trochu vyčpělé a vyčerpané téma a na kyberpunkovou estetiku si ve svém formálním přístupu jenom hraje. Možná by vysokorozpočtovému hranému sci-fi neuškodilo konečně se odtrhnout od myšlenkové úrovně čapkova R.U.R. a zkusit slušnou adaptaci Williama Gibsona srovnatelnou s japonským anime Ghost in the Shell, neboť něco takového absolutně chybí (adaptaci Johnnyho Mnemonica nepočítám). Přesto nemohu než konstatovat, že je Matrix, jako postmoderní popkulturní fenomén, příjemně sofistikovaná zábava na vysoké úrovni a originální koncept pro vytváření lidového kultu. ()

Fiftis

Matrix som nevidel hneď ako sa objavil v kinách, ale až po nejakej dobe, potom som sa na neho pozrel ešte niekoľkokrát. Čo ma na ňom hneď uchvátilo, boli triky. Čo sa týka deju tak je to "našlapané" akčné sci-fi s akoby filozofickou zápletkou. Filozofické otázky nášho bytia a budúcnosti zamestnávajú našu hlavu, Neo si získava sympatie a oku lahodia efekty a zmáknuté bojové scény ďaleko za hranicou možností ľudského tela. Do istého času sa jednalo o film s najobľúbenejšími akčnými scénami. Skvelé spomaľovačky pozná snáď každý. Carrie-Anne Moss zahrala svoju postavu dokonale. Najobľúbenejšia scéna je voľba modrej alebo červenej kapsule. ()

Kass

"Human beings are a disease, a cancer of this planet. You're a plague and we are the cure." Vyjimečný film. Viděl jsem ho už nesčetněkrát, ale přesto na mě má pokaždé stejně efektní účinek. Pamatuji si jak jsem na něm byl svého času v kině. Ten pocit, že sleduju film jenž se jistě stane milníkem, byl tehdy přímo hmatatelný. Následná pokračování, i přes počáteční rozpaky, jsem si rovněž oblíbil. Tvoří spolu dohromady obdivuhodnou, komplexní tetralogii. ()

filmfanouch

Na samotném počátku byli bratři Laurence a Andy Wachowští. Od roku 1999 uběhla dlouhá doba, z těchto bratrů jsou dnes sestry Lana a Lilly Wachowští, jedna věc se ovšem zcela určitě nezměnila - Matrix od bratrů/sester Wachowských nadále zůstává zásadním milníkem kinematografie a spousta filmových diváků ho dodnes pokládá za jeden z nejzásadnějších filmů, který je osobně definuje jako filmové fanoušky. A není se čemu divit. Matrix je totiž po všech stránkách dodnes skvělou záležitostí a roku 1999 Wachowští představili pravděpodobně nejzajímavější sci-fi svět od dob původních Star Wars.   Wachowští brali inspiraci všude možně. Kromě různých anime, videoher, komiksů a hongkongských akčních filmů nebo především i z filozofických teorií například o potenciální existenci našeho světa v simulaci. To pro Matrix znamená několik věcí. Nejen, že z něj jde v mnoha momentech cítit videoherní i anime estetika, akce se podobá vrcholům z hongkongských filmů, ale především jsou v něm právě ony filozofické úvahy a neskutečný přesah, který dodnes může v mnoha ohledech působit inspirativně a dovést k divákovu zamyšlení nad jeho vnímáním světa. Matrix je tak nejen stylovou akční peckou, ale také neskutečně chytrým filmem a geniální příklad toho, že film může být nejen sexy a cool, ale především právě i skutečně chytrý.   Matrix do jisté míry předběhl svojí dobu. V roce 1999 šlo o zásadní film, jeho témata ale přesahují až do současnosti. V roce 1999 byl internet ještě v ranných letech a pravděpodobně nikdo nemohl odhadnout jakým směrem se internet v následujících letech vydá. Wachowští nicméně přišli se scénářem, který jakoby náhodou skutečně předpověděl budoucnost. Především je ovšem Matrix i filmem o přeměně, což potvrdila i Lilly Wachowski. Dle ní byl v počátku Matrix alegorií na transexualitu právě v podobě přeměny hlavního hrdiny. Hlavní hrdina Neo sice na rozdíl od scenáristů a režiséru filmů nezmění pohlaví, přesto i on se musí stát z hackera tím, čím v jádru je - Vyvolený.   Kromě dvojice Wachowských jsou klíčová i další důležitá jména. Jedním z nich je i Yuen Woo - Ping. Čínský režisér, kaskadér a choreograf se zapsal jako autor choreografie k Tenkrát v Číně 1 -2 a režisér Železného opičáka (kde si též ohlídal choreografii) padl do rukou bratrů Wachowských právě díky tomu, že oba bratři měli jeho filmy rádi a chtěli mít za choreografa mistra mezi choreografy v Hongkongu. Woo-Ping svolil až v moment, kdy ho storyboardy bratrů velmi zaujali a také dostal dovolení, aby měl v rámci akční stránky naprosto volnou ruku. Díky tomu tak za Matrixem stojí jeden z nejlepších choreografů všech dob a je to znát. Matrix byl tím filmem, který přivedl styl Wire fu do Hollywoodu a akční scény tak mohli začít sázet na zavěšené herce, kteří ve vzduchu přidrženi drátem předváděli pro hongkongskými filmy nepolíbené diváky něco neskutečného. A i když nějaký divák přece jen ty hongkongské filmy dávno znal, Matrix v rámci Wire fu převedl tak neskutečné věci, že i fanda hongkongských filmů jednoduše musel při sledování filmu vlhnout blahem.   Důležitý je i samotný vizuál, kdy se kamery chopil Bill Pope. Matrix stojí za vznikem efektu Bullet time. Nejen, že tento vizuální nápad skvěle padl k estetice virtuální reality, ale především byl jednoduše dechberoucí. Několik desítek foťáků vytvořilo tak specifický vizuální efekt, že si z něj v následujících letech tak trošku lehce utáhl i Shrek nebo Simpsonovi. Pope především dle vize Wachowských též dokonale zvládl vizuální stránku. Ať už v oblasti specifických výběrů filtrů, kterým divák při zapnutí mozku snadno rozliší zda se aktuální scéna odehrává v simulaci či v realitě a nebo právě dokonalým natočením akčních scén. Sebelepší choreografie je bez správně přehledné kamery a následně povedeného střihu k ničemu. Naštěstí díky Popeovi a střihači Zachu Staenbergovi toto není ten případ a i díky tomu jsou akční sekvence v Matrixu tak skvělé.   Wachowští se převedli nejen jako schopní režiséři, ale především bravurní scenáristé. Příběh Matrixu skutečně obsahuje spoustu jednotlivých funkčních celků a především má plnokrevné postavy. Matrix je na první pohled velmi vděčnou podívanou, přesto též docházelo k tomu, že ho diváci správně nepochopili. To jen dokazuje, že je klíčem k plnému uvědomění dokonalosti Matrixu nutné vnímat každý jednotlivý detail a to buďto v různých záběrech nebo v dialozích. Je to zcela určitě sofistikovaná záležitost, která je ovšem zároveň pořád neskutečně stylová a především představuje dokonalou ukázku Hero's journey.   Hlavní hrdina Neo si projde tím nejlepším příkladem Hero's journey. Neo je vytržen ze své (do jisté míry osamělé) sociální bubliny a musí se setkat s tvrdou realitou a navíc s tím, že dle mnohých je právě on tím, kdo má šílenou realitu zastavit. Jenomže je pochopitelně k ničemu to, že v něj věří několik lidí, když si sám Neo o své důležitosti tak jistý není. Po vzoru jeho představitele Keanu Reevese si tak Neo musí projít tvrdým výcvikem v simulaci, kdy mu jen čas ukáže, zda je skutečně tím vyvoleným. Keanu Reeves je v tomhle ohledu geniální castingová trefa, kdy je nejen sympatickým protagonistou, ale především je hrdinova cesta v podání Reevese skutečně přesvědčivá. Navíc je Reevesovo ztvárnění už tak ikonické, že by si člověk nyní jen těžko představil Willa Smitha nebo Brada Pitta.   Laurence Fishburne jako výtečný mentor Morpheus, Carrie-Anne Moss jako velmi přitažlivá hackerka v latexu Trinity, Joe Pantoliano jako Cipher nebo především Hugo Smith jako Agent Smith. Smith je sice programem, přesto jeho postava není bezduchá. Nejen, že má do jisté míry zajímavou motivaci, která vyloženě netkví z jeho přirozeného naprogramování, ale už zde jsou úkazy, které naznačují, že by Smith mohl být oříškem i pro své stvořitelé (což ostatně dokázali i další dvě pokračování).   Soundtrack Dona Davise i po letech funguje tím správným způsobem, zelené pozadí nastoupilo v té nejlepší formě a Matrix do velké míry sázel na funkční praktické efekty. Matrix nejen schopně zapracoval filozofické elementy, ale zároveň jeho čerpání/pocta mnoha zdrojům nepůsobí monotónně, ale skutečně jako schopné vzdání pocty a zároveň dodání něčeho nového. Matrix byl už v roce 1999 speciální a platí to dodnes, protože i různé variace, které přišli poté se nezachrání od faktu, že Matrix jednoduše přišel dřív.   Dalo se z Matrixu vlastně vymlátit ještě o poznání víc? Neomrzel se alespoň trochu po těch 20 letech? Asi možná trochu jo. A ABSOLUTNĚ VŮBEC! První Matrix je i po 22 letech absolutní pecka, která se právem zapsala jako jeden z nejzásadnějších milníků posledních 25 let. Onen WOW moment sice po prvním zhlédnutí už divákovi nikdo nevrátí, genialitu Matrixu to ovšem ani po 10 zhlédnutích neshazuje ani trochu. Matrix bude i v následujících letech zásadním filmovým milníkem, kterému ani případné pochybné kvality Matrixu 4 neseberou nic z jeho výjimečnosti. Je totiž dodnes nestárnoucí pecka, která bezpochyby tak trochu přepsala pojem film tak jak jej známe. Matrix není jen film, to je život! () (méně) (více)

Shakers

Matrix posunul hranice kinematografie zase o kúsok ďalej. Okrem frajerský vyzerajúceho vizuálu, vás dostane nie len štýlová akcia a kamera, ale aj príbeh. Matrix otvoril novú kapitolu v žánre sci-fi! "Můžu ti jen ukázat dveře, projít jimi už musíš sám." Obľúbený soundtrack: He's The One Alright. "Píše se rok 99, jenže asi tak 2199, úplně přesně ti to neřeknu, protože to nikdo neví. Slovy se to dost dobře vysvětlit nedá, pojď se mnou, a přesvědč se sám." 100% - 5* ()

lamps

Ze všech sci-fi, které si libují v imaginárním světě, v ohýbání přírodních a fyzikálních zákonů a ve vizuálně zatížené, perfektně ozvučené a úplně nejvíc nejlepší akci, je právě Matrix tím nejimaginárnějším, nejohebnějším, vizuálně nejzatíženějším a zvukově nejbombastičtějším. Vizionářské dílo, kde je každičký detail absolutně na svém místě a dotažen k nadčasové, zdánlivě nadpozemské dokonalosti.. 100% ()

Jacinda

Každý kdo viděl matrix si nejspíš kladl otázku, jestli to může být pravda. Originální příběh doplněný skvělými bojovými scénami a úžasným Keanem. Výborná je i Carrie-Anne, která však může působit trochu chladně. Matrix jeprostě rarita. Sama někdy přemýšlím, kterou tu pilulku bych si vzala.... ()

Pepinec

Jestli vážně nějaký Matrix existuje, pak v něm rozhodně žije většina lidí z ČSFD. Mám pocit, že tenhle film vyniká jen tím, že je opředen kultem. Kde se ale ten kult vzal? Technická stránka je jedna věc, ale vtáhnutí do děje emocemi věc druhá. Mezi těmito faktory u mě panuje stejná úměra, jako při srovnání sexu v bordelu a milováním doma v ložnici. Takže jsem se sice nabažil pohledem na několik vymakaných akčních scén, ale usínat budu u něčeho, co má duši. ()

Big Bear

Koukám, že tu budu za kaziče průměru a heretika majícího brzo v patách rebely...... Snímek má zajímavý námět a je zajímavě natočen. Ale jelikož na kult Matrix a jiná spiknutí nevěřím hodnotím film čistě podle zážitku. Bohužel zde kvalitně a zajímavě provedené efekty převažují nad dějem a to je mi málo. Možná že kdybych věřil, že tahle realita není skutečnou realitou....Dal bych víc. U mně je to jen za 3 hvězdičky a to mám sci-fi rád. * * * ()

JohnnyD

Aj keď film časom trochu zostarol (najmä vizuálne efekty v "realite"), v mnohých aspektoch ide o skutočne nadčasový film. A to nielen čo sa týka bravúrnej akcie, štylizácie, či cyberpunkového sveta, ktorý v mainstreamovom filme nemá obdoby. Je fascinujúce, aký silný je kultúrny dopad. Matrix zhmotňuje paranoju a konšpiračné myslenie, ktoré o 20 rokov neskôr ovládlo spoločnosť a samotný film sa stal kanónom alt-right scény. ()

Boogeyman

První díl slavné trilogie a zároveň její vrchol! O tomto filmu toho lze napsat mnoho, přitom je těžké se vyhnout oslavným ódám! Já se jim vyhýbat ani nechci! Matrix je audiovizuální revoluce, pokulturní milník, kultovní fenomén a zásadní bod v historii kinematografie – ano, to všechno stihl za necelých osm let! Není co víc dodávat, každý ho viděl a kdo ne, viděl jeho napodobeninu či parodii někde jinde! První Matrix je jako Epizoda IV – ten pravý základ, díky kterému to všechno začalo a ostatní části se už jen marně snaží zvednout nasazenou laťku! Pouze první díl je ten, který nás šokoval a ohromil tím, co na plátně vidíme. Ostatní, ač jen o málo horší již nemou mít takový efekt jako na začátku! ()

sheen

Film, který změnil náhled na to jak mohou vypadat akční scény a to díky "bullet - time ", výtečné herecké obsazení, scénář, bojové sekvence, zajímavé prostředí, nestárnoucí atmosféra, inteligentní audio-vizuální žranice, kultovní - sci-fárna jako ŘEMEN!! the matrix has me :) 25.9.2017 Téměř po 18ti letech jsem měl možnost film vidět opět na velkém plátně v kině Aero, pecka zážitek :) ()

Hromino

"Tatínek" současných akčních sci-fi filmů. Kdo je příznivec sci-fi a ještě jej neviděl, jako by nebyl. Triky a efekty na tehdejší dobu úchvatné, herci vynikající - a příběh? Nevídaný a originální. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo tempo snímku - zatímco na vás Morpheus vyklopí kopu informací o Matrixu a vy nevíte, která bije, v následujících scénách poznáte, o čem byla řeč. Důležité však je, že na závěr vám všechny informace perfektně zapadnou a vy pochopíte, jak komplikovaný a zrádný je svět Matrixu. Skvěle odvedená práce od bratrů Wachowských. Jen škoda, že zbývající dvě pokračování nejsou tak... no, přinejmenším trochu vyrovnanější alespoň mezi sebou. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)