Necronomicon

Horor / Povídkový

USA, 1993, 96 min

Necronomicon se veze v inspiraci Re-animátorem a From Beyond - tedy snaha přesunout děj do současnosti a předlohu rozvinout. Na efektech a prostředí je znát, že autoři měli ucházející rozpočet, škoda jen, že nikdo z nich není Stuart Gordon. Jednotlivé povídky, režírované každá jiným režisérem, se liší - první povídka Christophera Ganse je vizuálně stylová a připadá mi asi nejvěrnější původnímu duchu povídek, druhá adaptace je něco jako hororová detektivka ve stylu Tales from the Crypt a třetí je obvyklý Yuznův masakr bez nějakého hlubšího zážitku. I přes určité rozpaky je Necronomicon sympatický počin, přestože na první ligu adaptací Lovecrafta díky béčkovosti některých momentů nebo vlastně celé třetí povídky nemá.(5.2.2015)

Průměrný horůrek s pečetí H.P. Lovecrafta, který si v rámci tří různých částí podělili tři různě zruční režiséři, pobaví, ale zároveň potvrdí, že Lovecraft si zaslouží konečně prvoligové zpracování. 60%(23.11.2011)

objektivně maximálně na tři, jako lovecraftovský fanoušek musím ale hodnotit pozitivně, když se totiž člověk přenese přes pitomou první povídku (ona ani předloha rats in the walls moc invence nepobrala) začne film pěkně gradovat přes solidní adaptaci cool air až po třetí notně pozměněnou the whisperer in darkness která však vše vynahrazuje správnou lovecraftovskou nechutností a i závěrečné finále v knihovně má ten nezaměnitelný gumový říz(13.3.2013)

Podarený poviedkový film na motívy klasika nepredstaviteľných hrôz bublajúcich uprostred temného nekonečna, H.P. Lovecrafta. Tri poviedky sú prepojené postavou samotného spisovateľa v podaní Jeffrey Combsa ktorý pátra po magickom Necronomicone. Zaujímavé je že maskéri Combsa našminkovali tak, že vyzerá ako by vypadol priamo z nosa Brucea Campbella. Prvý príbeh má čuper gotickú atmosféru starej barabizne nad útesom a pojednáva o oživovaní mŕtvych pomocou Necronomiconu, čo jednej daždivej noci priniesol žabiak v klobúku ovešaný chaluhami. Samozrejme že oživené osoby nie sú bohvieaká výhra, len hnusné slizké maňušky s chápadlami v hube ovládané obrovskou chobotnicou čo žije pod domom. Štýlovo morbídna historka. Druhá poviedka v réžii nejakej japonskej šušury je najslabšia. Ono je to hlavne tým že sa od zbytku filmu líši civilnejším námetom, takže to vytŕča z celkového konceptu. Miesto neľudských desov je to o nejakom chrenovi čo chce žiť večne, ale musí vysávať z ľudí tekutiny a udržiavať sa v chlade. Jeho záverečný rozklad je ale fajnovo hnusný. Poslednú story si strihol sám Yuzna a je to klasické splatterové béčko. Dvaja policajti sa pri prenasledovaní "Mäsiara" dostanú do podzemného chrámu plného rozsekaných mŕtvol, motýlích monštier a bizarného mutujúceho hnusu. To vždy poteší. A na záver ešte súboj Lovecrafta so strážcom Necronomiconu ktorý od neho vyfasuje brutálny fejslift a ešte ho vycucne perverzný kukac z pekla. Áno, bolo to fajn a klasické mechanické efekty, aj keď často úsmevné, mám stále radšej než digitál.(27.6.2013)

Je to takový mdlý film. Dívat se a to dá, ale kvalita příběhů postupně upadá. První ještě celkem ujde, druh už je horší a třetí je vyložená ptákovina. No a závěrečné minuty jsou už úplně mimo. Škoda, téma Necronomiconu šlo určitě zpracovat s mnohem lepším scénářem a hlavně strašidelněji.(1.6.2010)

Super dielo pozostavajuce z troch poviedok, ktora ma ani jedna nesklamala. Kazda ma to svoje specificke kuzlo, ako cloveka ocarit, ktory miluje staru skolu hororov z obdobia 80-tich rokov. Takze idem po poriadku. Zaciatok filmu sa odohrava v minulosti, kde jeden muz pride nestastne o svoju rodinu a preto zaneverie na boha a robi pokusy podla Necronomiconu, aby mohli znova ozit. To sa mu podarilo ale aj vzajomne vypomstilo. Potom nasleduje prva poviedka a je o jednom chlapikovi, ktory sa vyberie do zruinovaneho domu a tam da ozivit svoju priatelku podla tej knihy, ako ten clovek z minulosti. Ona onedlho zacne klopat na dvere. Uz nevyzera, tak ako by mala. Uz ju opantalo samotne zlo a z jej ust sa vystrkovali nejake chapadla, ktore chceli jeho mileho objat a nepustit:) V tomto pribehu aj dostala priestor nejaka zahadna prisera pod podlahou, ktora smatrala chapadlami po nom. Znazornenie prisery bolo vynikajuce a ta premena chapadla na jeho priatelku bola skvele odvedena praca. Dalsia poviedka sa zamerala skor na udrzovanie zivota co v nadlhsej dobe. Dej poviedky bol putavy, aj ked sa tam toho dokopy nic nedialo. Az na konci filmu ukazali nejake hororove prvky, ked sa ten postarsi muz zacal rozkladat az na kost. Krasny pohlad na gore tematiku. Posledna poviedka nas zavedie do ulic, kde policajti nahanaju nejakych kumpanov. Oni havaruju a jedneho z policajtov, ktory bol vo vnutri auta niekto odvliekol prec. Druhy partak sa nejako pozbiera, mimochodom je to zena a patra po nom. dostane sa do nejakeho skladu a tu narazi na jeden par starcekov, ktori jej povedia ze ho uniesol masiar. V podzemnom komplexe sa policajtka chyti do pasce, do ktorej ju naviedli ti dvaja podivini. Tu sa ocitne v nejakom brlohu plnom mrtvych tiel z ludi vsade naokolo. Tu dokonca aj narazi na svojho partaka, ktory uz vyzera ako nejaka zombie. Cakal som, ze vo vnutri bude nejake krvilacne monstrum, ale tam boli len nejake cudne, lietajuce tvory s motylimi kridlami. Tie miesto sosaku mali nejaku pilku, ktorou sa pustili do policajtky a zacali jej amputovat koncatiny. Aj v tejto poviedke bolo vidiet pekne hororove prvky zachadzajuce do gore tematiky. Tato minizbierka hororovych poviedok ma milo prekvapila a som s nou spokojny. Preto aj tomuto filmu davam plny pocet hviezdiciek, pretoze si to jednoducho zasluzi.(2.7.2011)

Hororová antologie inspirovaná povídkami H.P. Lovecrafta, která je kvalitativně překvapivě vyrovnaná, byť stylisticky nekonzistentní. A trpí vážným nedostatkem Jeffreyho Combse. Úvodní segment The Drowned odkazuje na Stín nad Innsmouthem a Krysy ve zdech a pomalejším tempem a snovou atmosférou zachycuje ducha předlohy nejlépe. Plus pěkné nasvícení, chapadla, lehké CGI, jež se pořád drží. V akčním vyvrcholení vidím spíš Roberta Howarda, ale nemám nic proti. The Cold vychází z Chladného vzduchu, a přestože mu dodává podstatně brakovější omáčku, je tady nejvěrnější adaptací. Šílení vědci jsou divácky vděčné téma a efekt roztání těla připomíná Dobyvatele ztracené archy. Ve Whispers najdete elementy Šepotu v temnotách, ale vlastně si Yuzna jenom natočil torture porno. Zábavné a maniakální, ale pořád torture porno. Mnohem víc se mi od něj líbila The Library – sekvence rámující ostatní. Jeffrey Combs hraje Lovecrafta, který studuje Necronomicon a bojuje s monstry. Škoda, že je tahle pasáž tak krátká. I když možná proto je tak zábavná. Lepší než originální Tales from the Crypt, horší než Creepshow. Ale ne o moc.(14.5.2016)

• Hapretor

Tak tohle je nehorázná blbost. Nuda a kravina. Na to se dá koukat jen z nouze největší. Někdo chtěl natočit "Smrtelný zlo III." a vyšla z toho tahle sračka. Brian Buzna a ti ostatní nesahají Raimimu ani po kotníky!(22.11.2010)

Zpracování tak na úrovni nějakých povídek z krypty, nebo podobných B-čkových povídkových hororů z devadesátých. Takže sliz, loutky a masky a celkově takový nevyčnívající průměr. Škoda, necítil jsem tam tu atmosféru "mistra" (to nemyslím Káju). Takže tří za snahu. A chtělo by to něco stylovějšího. To by byla mňamka!(4.2.2010)

Hodně dobrej povídkovej film, který se skládá ze třech povídek propojených Lovecraftovým pátráním po tajemství Necromiconu. Celkově se jedná o atmosférickou podivanou, které to tak trochu kazí prostřední povídka, ale na celkovým pohledu to mění jen pramálo. První povídka je opravdu atmosferická se skvělýma maskama, hlavně ta chapadlová potvora byla výborná a třetí povídka zas byla značně krvavá a brutální, no prostě takovej menší splatterek který určitě potěší. Takže já byl spokojenej.(25.12.2010)

Mám rád tyhle starší horory, mají svoji nezaměnitelnou atmosféru. Já dávám krásných 70%(14.2.2015)

3,5*(1.4.2007)

• CrazymanM

Tak nevím,moc mě to nebralo.Místy docela napínavé až děsivé,zpracování spíš úsměvné.Asi bude lepší si něco od Lovecrafta přečíst.Přesto toto zcela dílko nezatracuji,své diváky si určitě najde.(14.2.2010)

Filmové spracovanie od „temného“ spisovateľa H.P. Lovecrafta. Keď to dobre viem, tak to nie je prvý pokus. Ostatné filmy som nevidel. No tento z roku 1994 je tak trošinku priemerný (réžia a využite potenciálu jednotlivých príbehov). Ale masky sú fajn! Osobné hodnotenie: 73 % (***) (19.8.2012)

Tři příběhy První je skutečně Lovecraftovský a i když triky dané doby dnes už tolik nefungují je velmi atmosférický a opravdu jsem se bál :) Druhý je povídkou inspirován jen velmi volně a nepřišel mi špatný. Jelikož znám povídku a příběh šel úplně jinou cestou bavilo mne to. Třetí příběh mi přišel nejslabší a nahoněný jen gore efekty. Celkově je to zdařilý povídkový film s Lovecraftovským šmrncem.(9.1.2013)

Trojice dobře natočených, avšak průměrných hororových příběhů, jejichž ústřední příběh, týkající se Necronomiconu, však postrádá smysl. Mám to chápat tak, že je Necronomicon jakýmsi sborníkem hororových povídek? V konečném důsledku to tak vyznívá. Hlavní hrdina, Lovecraft osobně, si knihu pročítá a divák tak spatřuje onu trojici navzájem nepropojených příběhů. To už si může rovnou číst novely od Kinga. Na tom rámcovém příběhu a jeho aplikace na tři konkrétní příběhy se mohlo zapracovat.(16.3.2008)

Tri poviedky, ktoré mi pripadali nie práve šťastne spojené, navyše efektová stránka je aj napriek roku výroby na dosť chabej až smiešnej úrovni, punc tomu dáva skôr originalita príbehov, takže 60%.(10.11.2009)

• anarya

Hrozná, ale opravdu HROZNÁ nuda. Jediné, co si z tohohle filmu pamatuji je nějaký ten sliz a příšerná kvalita masek. Možná trochu zhnusení nad časem, co jsem s tím strávila.(19.8.2011)

Priznavam, ze k (takmer) maximalnemu hodnoteniu ma donutil fakt, ze som strateny pripad ohladne diela H.P. Lovecrafta. Je to skratka moja srdcovka a Lovecrafta dodnes povazujem za genia hororoveho zanru. Kazdopadne, v tomto filme mame tu cest stretnu sa s tromi roznymi pribehmi, ktore priamo vychadzaju z Lovecraftovej predlohy. Myslim, ze trojici reziserov sa v maximalnej moznej miere podarilo zachytit bizarnost a grotesknost povodnych poviedok. Do filmovej podoby ich preniesli v plnej parade. Je pravda, ze co-to by som mozno osobne spracoval trosku inac, no podstatna je najdolezitejsia ingrediencia, a tou je ATMOSFERA. Tou je snimka priam presytena a pokojne si moze potriast rukou s povodnymi kniznymi spracovaniami. Nuz a Jeffrey Combs v stvarneni samotneho Majstra hororu? Ano, to bol skvely vyber! Takze... z mojej strany je toto dielo hodne 95%.(19.10.2011)

• endrix

Proč někdo prostě nevezme Lovecraftovy povídky a nezfilmuje je? Daří se to amatérským tvůrcům, co by teprve zvládli filmoví veteráni. Možná se za několik eónů dočkáme a z takového titánského filmového díla na nás dýchne závan z hlubin absolutního děsu. Zatím se to však neděje a Prastaří mohou klidně spát.(8.2.2014)

• hansen

Jak já mám rád horrorové povídky,ale zde tato tří/kolekce se nepovedla,na horror to nemá atmosféru a na povídku zase ne pointu,kterou oproti tomu mají kupř. Povídky ze Záhrobí.(7.8.2005)