Stav milosti

State of Grace

Akční / Drama / Krimi / Romantický / Thriller

Velká Británie / USA, 1990, 134 min

Příběh je zajímavý, přestože ne originální. Podobné filmy tu již byly ( např. Krycí jméno Donnie Brasco ). Ale dovolil bych si silně nesouhlasit s Garym, podle mě je největší chyba filmu právě to, že příběh nemá spád a taky romantická rovina. Z herců je jednoznačně nejlepší Gary Oldman, Ed Harris mi v roli "velkého mafiána" moc nesedl. Potěší Morriconeho hudba. Škoda. Lepší tři.(5.10.2004)

Ačkoliv zápletka není buhvíjak originální, velmi příjemně se topí v trpké atmosféře irskou mafií ovládané newyorské čtvrti, s perfektně napsanými charaktery postav, u kterých nevíte jestli jim máte fandit nebo je nenávidět (Jackie Garyho Oldmana je pro mě jedním z nejsympatičtějších záporáků ve filmové historii). A hlavně je to celé o hlubokém přátelství, které odsouvá stranou logické uvažování a vlastní přesvedčení o správnosti svého počínání, aniž by příběh v závěru zabředl do zbytečného patosu.(20.4.2011)

Pre mna osobne tak trochu írsky Scorsese (nie režiser, film). Oldman ma veľa zápronakov a vybrat najlepšieho je tažké, no tuna ide si myslím o jeho najlepšieho kladňasa (v rámci ostatných figuriek ide o kladňasa xD). Dejovo klasicka gangsterka takže nič svetoborného, na eskapády Pesci & DeNiro to netahá, no sleduje ich v tesnom závese ;)(1.11.2010)

Príbeh tajného policajta snažiac infiltrovať newyorský gang plný svojich bývalých kamarátov síce kvalít Scorseseho gangsterských opusov nedosahuje, ale aj napriek tomu dokáže poriadne rozvíriť adrenalín. Silný príbeh o dôvere a zrade patrí k filmom, pri ktorých po dopozeraní nechápete, ako je možné, že niečo takto podarené dokázal natočiť režisér podpriemerných filmov Phil Joanou (Mrazivá vášeň). Skvelá drsná atmosféra, prekvapivý priebeh deja, nádherný hudobný motív od samotného Ennia Morriconeho a hlavne zaujímavé postavy podporené dokonalým castingom. Sean Penn, Gary Oldman v jednej zo svojich najlepších rol, Ed Harris, Robin Wright, John C. Reilly a John Turturro. Oni všetci majú svoje pevné miesto na šachovnici v hre, ktorá nemôže mať žiadneho víťaza. Výborné kino aj napriek tomu, že občas by bolo vhodné pridať na tempe.(23.10.2003)

• Davered

Neni divu, ze se jedna o jediny snimek pod jehoz scenar se podepsal Dennis McIntyre. Film totiz postrada sebemensi autenticitu a uveritelnost. Nejsou zde postavy, nybrz herci, pretahujici se o pozornost svou teatralnosti a nevhodnosti pro sve role (to plati zejmena pro vsemi nepochopitelne vyzdvihovaneho Oldmana). Akteri a jejich vztahy jsou vedle toho tak ledabyle nacrtnute, ze se s nimi nelze identifikovat nebo zajimat se o jejich osudy. K tomu vsemu zde navzdory vice nez dvouhodinove metrazi absentuje zapletka v pravem slova smyslu a samotny zaver kvuli vyse zminenym zaporum vysumi do ztracena.(2.2.2018)

• - Když při závěrečné přestřelce skáče Terry Noonan (Sean Penn) za bar, je vidět, že dopadne na záda. V dalším záběru zpoza baru ale vidíme, že dopadá na břicho. (šerminator)

• - Stav milosti svedl dohromady Seana Penna (Terry Noonan) a Robin Wright (Kathleen Flannery). Dcera Dylan Frances se jim narodila 2 roky po natáčení, syn Hopper Jack přišel na svět o další 2 roky později. Od dubna 1996 do června 2010 tvořili tito dva herci manželský pár. (klukluka)

• - Ve scéně, kde Jackie představuje svou přítelkyni Terrymu, můžeme v pozadí slyšet hudbu U2. Režisér Phil Joanou pro U2 zpracoval video k singlu "One" a režíroval film z prostředí jejich živého koncertu U2: Rattle and Hum. (D3VIL)