Elita

Antitrust

Elita

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2001, 105 min

Potešiteľná jednohubka, ktorá utečie ako voda. Film z prostredia IT plný konšpiračných teórií. Človek sa nenudí ani chvíľku, sem-tam nejaký dejový zvrat, sem-tam pekný záber, paranoja v druhej polovici, zaujímavý dej po celý čas. Film pre mladších, čomu zodpovedá aj herecké obsadenie (táto veta bola pochvalou:D). Chápem, prečo BG nemá rád tento film. P.S. Výborná hudba.(13.1.2012)

Ako prinútiť programátora tvrdo pracovať? Dve krásne ženy by na to bez ďalšieho nápadu určite nestačili. Facebook ešte ako jeho filmového predchodcu s názvom Synapse tvorcovia dobre trafili ako spojenie všetkých komunikačných zariadení. Film prináša nezvyklú myšlienku v priemernej dosť nudnej forme. Záver preberie aj rozospatého diváka a nebude to výbuchmi ani inými efektmi. A druhý záver je len pre naozaj zainteresovaných do open source komunity.(6.7.2013)

Kde jsou zločinci a počítače, tam musím být i já. Fascinace takovými filmy mě ještě doposud neopustila a i nadále patří mezi ty mé nejoblíbenější. Proto pro mě byla Elita jasnou volbou. Šokující příběh mladého programátora, který se ze své ''garáže'' dostane až do největší počítačové korporace, sice nepatří mezi nejlepší přírůstky tohoto cyberžánru, ale stejnak si mě získal. Nejvýraznější postavou je bezpochyby hned vedle hlavního hrdiny především Gary Winston v podání skvělého Tima Robbinsona. Winston ví přesně co chce a jde si zatím tvrdě, přičemž něco jako překážky nezná. Jeho bankovní konto již pomalu praská pod návalem peněz, které lidi utrácejí za softwarové novinky a vývoj nového systému by mu finanční situaci ještě více zlepšil. Avšak je třeba si dát pozor na tvrdou konkurenci, která chce s novou technologií přijít na trh dříve. V tu chvíli, kdy začnou konkurenti - nejdříve Teddy, Milův kamarád, který odmítl do NURVu přejít - umírat se začne zdát být něco v nepořádku a mladý Milo začne odhalovat krutou pravdu. Divák má tak možnost zjistit, že veliké firmy si opravdu nehrají v rukavičkách a spory, které jsou mezi nimi v tisku jsou daleko menší než ty reálné, které nám zůstávají utajeny. V jedné části života můj oblíbený film.(20.4.2006)

Mladý a nadějný programátor Milo Hoffman (Ryan Phillipe) dostává nabídku pracovat v obrovské společnosti NURV. Ta právě vyvíjí nový software na komunikaci mezi různými zařízeními (mobily, televize, mikrovlnky :), a jediný Milo je schopný dotáhnout tento projekt do konce (uh). Ačkoli Milo se svými přáteli vždycky podporoval Open Source, nechá se zlákat (kdo by se nenechal, zvlášť když mu šéf Nurvu osobně řek, že v něm vidí sám sebe :). Ale brzy zjišťuje, že v Nurvu se děje něco velmi podivného - občas od šéfa dostává různé kusy kódu, které přesně pasují do kódu Synapse (taky bych bral, kdyby mi šéf občas pomoh :). A když je jeho nejlepší kamarád zavražděn, vydává se Milo na pátrání na vlastní pěst.... Jak se píše na DVD, Film, který nemá rád Billa Gatest, a Bill Gates nemá rád tento film. Film se pohybuje na rozhraní propagačního materiálu Open Source hnutí, a vcelku zajímavého thrilleru (a musím říct, že vcelku ve správném poměru). Vzhledem k tomu, že se mně celé téma docela dotýká (a také M$ rád nemám), tak se mi celý film trefil do noty. Když se člověk přenese nad základní nelogičnosti (a zasměje, jak základní metody v celém kódu, které je schopný vyřešit pouze Milo, jsou úplně triviální), tak mu nezbude než se dobře bavit. A pokud se vezmou takoví skvělí herci - Tim Robbins, naprosto dokonalá kopie Toho, který nesmí být jmenován, Ryan Phillip jako Milo je také úžasný, a doplnění krásnými Rachael Leigh Cook a Claire Forlani, prostě nemám, co bych vytkl... už chybí jen Steve Ballmer v roli cvičené opičky a bude to úplně komplet :) Mňam..(25.11.2004)

Ano, pro část odborné IT a internetové obce (ale pozor, film je z roku 2001, a podobně jako se zcela vysmívat tomu, jak je pojata Síť z roku 1995 je pro mě absurdní, tak je to podobné i tady) to může být zjednodušené a málo uvěřitelné, ale ve skutečnosti se to tak extrémně od reality neliší. Sice zápletka je trochu přitažená za vlasy, ale v rámci vlastní sebestřednosti či patentových zrůdností si do rovnice dosaďte jiné proměnné, a jste doma. Teď, včera nebo v blízké budoucnosti.(23.2.2012)

• - Vývojáři Milo Hoffman (Ryan Phillippe) a Teddy Chin (Yee Jee Tso) používají na počítačích svobodné pracovní prostředí GNOME a Miguel de Icaza, jeden ze zakladatelů tohoto projektu, ve filmu představuje sám sebe. (Drom)

• - Na vonkajšie zábery ústredia NURV poslúžila Univerzita Simona Frasera vo Vancouveri. (sWONDER)