Elita

Antitrust

Elita

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2001, 105 min

Potešiteľná jednohubka, ktorá utečie ako voda. Film z prostredia IT plný konšpiračných teórií. Človek sa nenudí ani chvíľku, sem-tam nejaký dejový zvrat, sem-tam pekný záber, paranoja v druhej polovici, zaujímavý dej po celý čas. Film pre mladších, čomu zodpovedá aj herecké obsadenie (táto veta bola pochvalou:D). Chápem, prečo BG nemá rád tento film. P.S. Výborná hudba.(13.1.2012)

Ano, pro část odborné IT a internetové obce (ale pozor, film je z roku 2001, a podobně jako se zcela vysmívat tomu, jak je pojata Síť z roku 1995 je pro mě absurdní, tak je to podobné i tady) to může být zjednodušené a málo uvěřitelné, ale ve skutečnosti se to tak extrémně od reality neliší. Sice zápletka je trochu přitažená za vlasy, ale v rámci vlastní sebestřednosti či patentových zrůdností si do rovnice dosaďte jiné proměnné, a jste doma. Teď, včera nebo v blízké budoucnosti.(23.2.2012)

Mohl to být další z tuctových thrillerů, kde dobro zvítězí nad zlem. Moderní pohádka to sice je, ale filmové kvality bezesporu má. Milo Hoffman promoval na Stanfordu a je špičkovým programátorem, o kterého se zajímají movité firmy, které hodlají být díky jeho schopnostem ještě movitější. Lukrativní nabídka tak na sebe nenechá dlouho čekat a Milo se dostává do velkého světa, který představuje přesný opak toho, když spolu s kamarády doslova na koleně vyvíjel špičkový software. Jenže v mamutí firmě zdá se není všechno úplně košér.. a kostlivci brzy začnou vyplouvat na povrch.. Elita přesně rozděluje svět na ty hodné a na ty zlé (neskrývaně se tu kritizuje Bill Gates a jeho impérium) a sic se velmi úzce zaměřuje na určitou skupinu diváků, i „skoro“ naprostý laik si tu přijde na své. Napínavá podívaná totiž několikrát totálně promíchá kartami (už čtu ty žvásty, že zvraty ten či onen předpovídal po prvních patnácti minutách) a přehoupne se do vod konspiračního thrilleru, kdy nejen hlavnímu hrdinovi půjde o kejhák.. Pro mě zafungovalo i herecké obsazení – mladé tváře (příjemní Ryan Phillippe, Rachael Leigh Cook i Claire Forlani) doplňuje ostřílený Tim Robbins, který zřejmě více než pečlivě studoval Gatesovy gesta a grimasy, a dodává téhle happyendové báchorce další plusové body. Pro programátory povinnost, pro ostatní svižně natočené a rozhodně nejlepší filmové dítko Petera Howitta. Já se bavil..(11.8.2010)

Kde jsou zločinci a počítače, tam musím být i já. Fascinace takovými filmy mě ještě doposud neopustila a i nadále patří mezi ty mé nejoblíbenější. Proto pro mě byla Elita jasnou volbou. Šokující příběh mladého programátora, který se ze své ''garáže'' dostane až do největší počítačové korporace, sice nepatří mezi nejlepší přírůstky tohoto cyberžánru, ale stejnak si mě získal. Nejvýraznější postavou je bezpochyby hned vedle hlavního hrdiny především Gary Winston v podání skvělého Tima Robbinsona. Winston ví přesně co chce a jde si zatím tvrdě, přičemž něco jako překážky nezná. Jeho bankovní konto již pomalu praská pod návalem peněz, které lidi utrácejí za softwarové novinky a vývoj nového systému by mu finanční situaci ještě více zlepšil. Avšak je třeba si dát pozor na tvrdou konkurenci, která chce s novou technologií přijít na trh dříve. V tu chvíli, kdy začnou konkurenti - nejdříve Teddy, Milův kamarád, který odmítl do NURVu přejít - umírat se začne zdát být něco v nepořádku a mladý Milo začne odhalovat krutou pravdu. Divák má tak možnost zjistit, že veliké firmy si opravdu nehrají v rukavičkách a spory, které jsou mezi nimi v tisku jsou daleko menší než ty reálné, které nám zůstávají utajeny. V jedné části života můj oblíbený film.(20.4.2006)

Ako náhle sa oboznámime so zápletkou, začína to byt až príliš predvídateľné a miestami ukrutne nereálne, až to jedného rozčúli. Inak ale, celkom schopný krimi thriller z netradičného prostredia. Zopár zvratov a sem tam nejaké to napätie. Ako realita je to trochu prehnané, niečo pravdy na tom ale určite bude...(26.7.2013)

• - Na vonkajšie zábery ústredia NURV poslúžila Univerzita Simona Frasera vo Vancouveri. (sWONDER)

• - Vývojáři Milo Hoffman (Ryan Phillippe) a Teddy Chin (Yee Jee Tso) používají na počítačích svobodné pracovní prostředí GNOME a Miguel de Icaza, jeden ze zakladatelů tohoto projektu, ve filmu představuje sám sebe. (Drom)