Elita

Antitrust

Elita

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2001, 105 min

Překvapivě slušný thriller, snažící se zaujmout převážně mladší obecenstvo a příznivce počítačových technologií. Sice už jsme tu na téma velkých korporací, kteří se za každou cenu snaží zbavit konkurence, měli celou řadu lepších i horších snímků, ale přesto má "Elita" slušné tempo a příjemně propracovaný příběh. P.S. zajímalo by mě, jestli Tim Robbins vypadal jako Gates záměrně nebo to byla pouhá náhoda.(6.3.2013)

Mladý a nadějný programátor Milo Hoffman (Ryan Phillipe) dostává nabídku pracovat v obrovské společnosti NURV. Ta právě vyvíjí nový software na komunikaci mezi různými zařízeními (mobily, televize, mikrovlnky :), a jediný Milo je schopný dotáhnout tento projekt do konce (uh). Ačkoli Milo se svými přáteli vždycky podporoval Open Source, nechá se zlákat (kdo by se nenechal, zvlášť když mu šéf Nurvu osobně řek, že v něm vidí sám sebe :). Ale brzy zjišťuje, že v Nurvu se děje něco velmi podivného - občas od šéfa dostává různé kusy kódu, které přesně pasují do kódu Synapse (taky bych bral, kdyby mi šéf občas pomoh :). A když je jeho nejlepší kamarád zavražděn, vydává se Milo na pátrání na vlastní pěst.... Jak se píše na DVD, Film, který nemá rád Billa Gatest, a Bill Gates nemá rád tento film. Film se pohybuje na rozhraní propagačního materiálu Open Source hnutí, a vcelku zajímavého thrilleru (a musím říct, že vcelku ve správném poměru). Vzhledem k tomu, že se mně celé téma docela dotýká (a také M$ rád nemám), tak se mi celý film trefil do noty. Když se člověk přenese nad základní nelogičnosti (a zasměje, jak základní metody v celém kódu, které je schopný vyřešit pouze Milo, jsou úplně triviální), tak mu nezbude než se dobře bavit. A pokud se vezmou takoví skvělí herci - Tim Robbins, naprosto dokonalá kopie Toho, který nesmí být jmenován, Ryan Phillip jako Milo je také úžasný, a doplnění krásnými Rachael Leigh Cook a Claire Forlani, prostě nemám, co bych vytkl... už chybí jen Steve Ballmer v roli cvičené opičky a bude to úplně komplet :) Mňam..(25.11.2004)

Označil bych Rájena Filipa za jednoho z nejhorších herců všem dob. Tima Robbinse budu zřejmě mít navždy spojeného s Vykoupením, tady to zase tolik slavně nedopadlo. Jeho variace na Billa Gatese působí místy až nedůvěrihodně. Odpustím filmu že okopíroval Firmu s Tomem Cruisem. Místy solidně napínavé scény jsou většinou hned vzápětí zase pohřbeny. 60%(30.10.2014)

Ano, pro část odborné IT a internetové obce (ale pozor, film je z roku 2001, a podobně jako se zcela vysmívat tomu, jak je pojata Síť z roku 1995 je pro mě absurdní, tak je to podobné i tady) to může být zjednodušené a málo uvěřitelné, ale ve skutečnosti se to tak extrémně od reality neliší. Sice zápletka je trochu přitažená za vlasy, ale v rámci vlastní sebestřednosti či patentových zrůdností si do rovnice dosaďte jiné proměnné, a jste doma. Teď, včera nebo v blízké budoucnosti.(23.2.2012)

• Haymar

Film kde mě ale vážně totálně nesedlo obsazení! Ryan Phillippe jako mladý elitní pc-programátor... Křehká Leigh Cook coby jeho kolegyně... Claire Forlani jako nevypočitatelná potvora... a Tim Robbins aka korporátně korporátní záporák... A nebo že by to bylo spíš tím, že tam všichni zúčastnění tak příšerně, unaveně a znuděně hráli (úplně bez šťávy - měli to snad ve scénáři nebo byl rejža takový jelito?!)? Prostě mě to vůbec nebavilo!(1.7.2010)

• - Jeden z programátorov má vedľa seba na stene plagát k filmu Hackeri (1995). (Real Tom Hardy)

• - Na vonkajšie zábery ústredia NURV poslúžila Univerzita Simona Frasera vo Vancouveri. (sWONDER)

• - Názov spoločnosti NURV je skratkou pre "Never Underestimate Radical Vision" čo v preklade znamená "Nikdy Nepodceňuj Radikálnu Víziu". (Real Tom Hardy)