Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

Alboin

Zaujímavé spracovanie spisu Ahmeda Ibn Fadlána, ktorý popisuje svoju cestu na sever a zvyky tamojšieho obyvateľstva. Dejová línia sa od historickej predlohy mierne líši ale postavy a "duch" severanov sú vykreslené perfektne. Celkovo ide o hrdinskú ságu, ktorá dáva prednosť epickosti a nie historicky presným odevom či chovaniu postáv. Samotné, pre mnohých neprijateľné a nereálne, chovanie postáv je pre mňa najväčším plus filmu. ()

mine.slayer

Film s nezapomenutelnou atmosférou, rychlým spádem. Vzdánlivě obyčejný film, který mi doslova vyrazil dech. Trochu jen nechápu překlad českého distributora, i Třináctý válečník by byl dost srozumitelný a lákavý, nechápu kdo, jak a proč přišel na překlad Vikingové. ()

Baroque

uznávam, v tomto filme je veľa historických faux pas, niečo na spôsob braveheart, tu spomínaný jazykový "rýchlokurz" vikingov, no i keď tento film nebol ktovieako úspešný hneď, ako vyšiel, nestratil na pôvabe a pre duše tých, ktorí majú v sebe trocha toho chlapca-chlapa-bojovníka, je to stále niečo, k čomu sa radi vracajú. tento film sa na nič nehrá, má správnu atmosféru, priamočiaru dejovú líniu, niektoré naozaj silné momenty, pôsobivých "vikingov", mierne nepôsobivého a nemoslimského desperada banderasa, ktorý ale svoju úlohu zvláda úplne v pohode, takže si nemyslím, na rozdiel od mnohých pseudofajnšmekrov, že je to až taká zlátanina a nuda. je to film veľmi slušný a i keď som videl veľa historických filmov, toto je jeden z mála, ku ktorým sa môžem bez problémov vrátiť bez toho, aby som ho mal problém dopozerať do konca. ()

sakynko

Naprv som síce čítal knihu (ktorá je lepšia), ale z filmu sálala podobná atmosféra aká na mňa dýchla z diela Michaela Crichtona, takže som rád že tento kinematokus vznikol. Odo mňa full metal jacket :) ()

Poga

Videné znovu po rokoch. Film ničím neprekvapí, teda až na absolútne odtiahnutého Banderasa a expozíciu, ktorá vlastne ani expozíciou nie je. Príbeh sa neskôr napriek tomu pekne rozbehne, je to taký dobrodružno/akčný štandard, ktorý sa nijak nevymyká konvenciám. Réžia bez zmyslu pre detail a herecké vedenie, kamera ten lepší priemer. Hudba tomu dáva ešte tretiu hviezdičku, čiže výsledok je vlastne prekvapivo uspokojivý. 3/5 ()

Mesmeric

Podle mě velmi dobře provedený kousek. Antonio Bandaska se svým úchylným přízvukem do role sedne jako nikdo jiný. ()

Gluminator

Nechápu, jak tento film má tak nízké hodnocení, na svou dobu hodně povedený snímek, soundtrack geniální a skvělý Banderas s Vladimírem Kulichem. Výprava skvělá, kostýmy a napětí se může jen krájet. A tajemnost ohnivé sáně je neskutečná. Za mě 90% ()

demovka

Vikingové či 13. válečník je sice velkofilm, který propadl, ale má nápad (střet kultur), atmosféru (hory, mlhy, vendelové), dobré herecké obsazení a velice dobrou průvodní muziku (ta je na oskara). Kromě dvou herců (A. Banderas, O. Sharif) se koukáme na neokoukané tváře v nezvyklých lokacích a nezvyklých rolích. Scénář pokulhává, ale je to také dáno českým dabingem. Stal se mým oblíbeným filmem. Co bych mu vytkla? No to brnění válečníků, ty oblečky do války nemají s Vikingy nic společného. Královna (D. Venora) měla upravený obličej, takže nevypadala, že žije v horské pustině. Tři hvězdy za film, za muziku jednu hvězdu přidávám navíc. ()

LucillaP

Vikingové a Banderas, to jsem si nemohla nechat ujít. Pravda, scénář byl trochu slabší, ale z filmu na mě dýchla ta správná atmosféra studeného severu, příběh byl řádně temný, bojové scény parádní a soundtrack výborný. Lepší 3* a spokojenost. ()

Nathaniel8

Banderase moc nemusím, ale pár pro mě výjimečných filmů natočil. A tento je jeden z nich. Vikingové super. Film je dostatečně drsnej a Banderas sympatickej. Nemám co bych vytknul... a jedna hvězda musí být i za Kulicha☺ ()

slavikzbojni

Film bitkáreň- ale dobrý, Banderas sa na to hodí, ako to tu už napísali iní. Pre dievčatá Banderas znamená chcieť vidieť tento film. Má naspätie a efekty- tak čo chýba lacnejšiemu dobrodružstvu? ()

Sashmen13

Spousta anochronismů (hlavně výzbroj vikingů) ale tenhle film má své kouzlo. Od hodně dobrých postav po pěkné scenérie. Jak bylo řečeno, má rozhodně dost svých problémů, ale řekl bych, že pokud máte rádi severní kulturu, tak docela dobrý, mě pomáhá taky nostalgie, jako malý jsem tenhle film miloval. ()

Camel91

Mě se to líbilo, jako kluk jsem se u toho filmu docela i bál, mělo to docela dobrou atmosféru a tajemno bylo fascinující. Celkem se mi líbí drastičnost což na tu dobu je abnormálně dobré. Líbil se mi Casting všech postav. Já nemám co bych tomu filmu vytknul, opravdu ne. Co se týká tématika Viking, tak je to jeden z lepších filmů i když je v tom paradox, že film ač to má v názvu Vikingy moc jejich kultůrou nezabývá a ani mi to nevadí. Celkem mě udivuje nízké hodnocení, film podle mě patří do červených čísel. Nebo když bychom srovnávali snímky podobného typu, nenašel bych tolik o tolik lepších.... Samozřejmě pak porovnávání tohoto filmu s těmi nejlepšími kousky filmařiny je už nesmysl, ale vzhledem k tomu že to nedělám tak film má pro mě plný počet :) ()

JimWalker007

Plných 5 z nostalgie. V čase premiéry to bolo v kine super, stredoveké temno, výborná hudba, akcia i humor, skvelá partička 13 statočných.  Jasné, má to muchy, akcia občas neprehľadná,  niečo prehnané, ale moja žena to pozerá znova a znova, tak niečo na tom bude... ()

Miroslav.Zac

Nemám rád dvojí metr při hodnocení, kdy třeba takovou Mumii, která vznikla prakticky ve stejné době, je vynášena do nebes stejnými kritiky, kteří Vikingy svrhávají pomalu do pekel. V obou případech jde o popcornovou zábavu bez hlavy a paty s nesmyslnými scénami a historií, vybrakovanou podle potřeb tvůrců. Přitom oba filmy jsou mými oblíbenci, mají skvělé herce a děj, u kterého se budu bavit snad do konce života. ()

danick

Viděl jsem to na videu a nic jsem o tomto filmu dopředu nevěděl. Proto jsem byl zklamaný, že na rozdíl od mého očekávání historického filmu s reálným ukotvením se jednalo o horor? fantasy? akční? No něco mezitím. Přes zvučná jména zúčastněných to byl opravdu "horror"... Nedokázal jsem se zřejmě oprostit od svého očekávání a proto mi připadala nepochopitelná jak zápletka, tak činy "bojovníků". Nevím, co Crichtonovi zrovna vikingové udělali, ale na jejich místech mohli být klidně samurajové, ninjové, masajové, nebo rytíři. Třeba ti, co dělají "Niy". Pak by to bylo aspoň vtipnější... ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)