CD/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +atmosféra, postapokaliptické prostředí, hudba, gore scény, vývoj zombíků -herci a jejich postavy, možná zybtečně krátké, ze začátku pomalejší tempo./// Obstojný zombie film, které mám skutečně rád a je jen škoda že jich není více. To že se režisér vrátil k původnímu konceptu zombíků mi nevadí a přestože Úsvit mrtvých je určitě lepší, tak tento snímek si taky nevede špatně. Dost mě potěšil koncept vývoje mrtváčků a jejich postupnému nabívání inteligence, no aspoň si mohu přiznat že dosáhli te mé :-) Trošku mi možná neseděli herci, v hlavních rolích se totiž predstaví méně známé tváře. Rovněž postavy mě tolik nechytli, ale to zas tolik nevadí. Účast Dennise Hoppera i Johna Leguizamoa potěší. Hudební kulisa se stejně jako ta efektní dosti povedená, atmosféra na díváka mrká každou chvíli a o samotných zombících sem měl mínění, že jsou mnohem nebezpečnější než v jiných filmem. No občas jsem měl i strach. Scéna kdy voják vytuhne na vlastním granátu, nebo scéna s pearcingem a vlastně i hodně dalších jsou fakt chuťovky. NeDoporučuji podávat před/behěm/ ani po jídle :-))/// Celkem 72%///(25.12.2006)

Tak Romero prohrál se Snyderem na celé čáře. Kdo by to byl čekal, že divákům se budou více líbit zombíci z řádu rychlejších, zato hloupějších a nekřísených samotným Darwinem. Myslící zombie, co to kurv... ano, a Santa Klaus existuje, a děti nosí čáp, Elvis je stále naživu. Větší kravinu jsem neviděl. A ten truck měl znamenat co? Konkurenci pro minibusy z Úsvitu? Pche, další trapárna. No myslím, že víte co tím vším chci říci. Úsvit je o hodně lepší, tohle je už jen Romero upadající v zapomění.(4.1.2006)

Čoby hororové béčko na DVD slušná zombiárňa, dokazujúca, že Romero ešte stále dokáže byť výkonným alternátorom celovečeráku. Ale v porovnaní s prvými dvomi dielmi série alebo Snyderovym moderným DAWN OF THE DEAD ide iba o štandard. Motív kritiky konzumnej spoločnosti je iba zopakovaný a nie je prispôsobený súčasnosti (za čo môže Romerov vek - mladému Snyderovi sa práve toto podarilo výborne), snímka neobsahuje jedinú naozaj zapamätania hodnú scénu, hlavný hrdina akoby vypadol z rodinnej drámy o dobrom oteckovi, "cool-hlášky" sú hluchonemé a ťažkopádne pomalé zombie vzbudzujú minimum rešpektu. Čo film drží nad vodou je okrem spomenutého tempa iba slušná postapokalypticky-temná atmosféra.(4.12.2005)

Čistých 70 %. Říkejte si co chcete, ale Zack Snyder dal Romerovi na prdel. A to pořádně. Chybí zajímavé vztahy mezi postavami ( a vůbec opravdu zajímavé postavy ), postapokalyptická atmosféra není tak mrazivá a smutná, jak bych si přál, černý humor jen průměrný, sem tam slušný vtípek. Snyderův remake byl i zábavnější a zároveň mnohem mrazivější, pocit špatného konce mě provázela celý film, zato Země mrtvých je neslaná nemastná. Rád bych se dozvěděl více o systému fungování města, ale na to Romero kašle. Vývoj žánru oceňuji, zombies jsou prezentovány skoro jako tragické postavy, se kterými bysme měli mít soucit. Ale to, jestli hlavní postavy někoho zachrání nebo nezachrání, mi bylo upřímně jedno. A to asi není úplně dobře, stejně tak, že jsem někdy přesně znal hloupou odpověď hlavního hrdiny na hloupou otázku jedné postavy. Nejsem ani zklamán ani nadšen a určitě jsem pro to, aby se točily další zombie filmy.(19.11.2005)

V dnešnej dobe to už Romero veru nemá ľahké, keď tu máme hromadu podobných námetov a určite aj kvalitnejšie podaných. Vo filme chcel poukázať na to že stačí malá neopatrnosť a je hneď po všetkom. Keď v zúboženej krajine panoval klud vďaka vybudovanému izolovanému mestu od zbytku sveta, obkoleseného vodou ako počiatočnou zábranou pre zombii, na teritóriu kde panuje jeden bohatý človek nad chudobou ... ale zombii napredujú v myslení a nezdávajú sa len tak ľahko a možno ani tá voda nakoniec nemusí byť až takou zábranou. Vízia večného panovníctva nad mestom v podaní Dennisa Hoppera a jeho zákerného spoločníka žoldáka Johna Leguizama a proti ním v útlaku bojujúci záchranca v podaní Simona Bakera za doprovodu chrániacej žienky v podaní Asia Argento, unikajúcich z mesta ... je náčrt hlavného deju v ktorom ide len o to ako sa vyhnúť zobmíkom v ich krvavej ceste bez ujmy na zdravý, kde miestamy temnú atmosféru brzdí plytký dej. V tom by veru mal Romero dosť popracovať inak sa z priemernosti nikdy nevymaní. ║Rozpočet $15miliónovTržby USA $20,700,082Tržby Celosvetovo $46,770,602/videl v kine: 55%/(12.1.2008)

• - Romero byl tak okouzlený anglickou komedií Soumrak mrtvých (2004), že jejím tvůrcům Simonovi Peggovi a Edgarovi Wrightovi nabídl úlohu zombií. Můžete je vidět v telefonní budce během scény v baru. (imro)

• - Charlie (Robert Joy) používá pušku M1 Carbine ráže .30, tedy 7,62 mm. Jedná se o lehkou samonabíjecí karabinu, vyvinutou a používanou v období druhé světové války, ale i poté. Další historickou zbraní, kterou lze spatřit v rukou Charlieho spatřit, je revolver Colt Single Action Army, známý také pod přezdívkou "Peacemaker". Jedná se o revolver s 4,75palcovou hlavní ráže .45 Colt, tedy 12,2 mm. Původní model byl navržen již v roce 1873 a dočkal se mnoha provedení v rozličných rážích a délkách hlavní. Často je tento revolver označován jako "zbraň divokého západu". Útočná puška Big Daddyho (Eugene Clark) je pak rakouský model Steyr Aug. (Kirman)

• - Herečka Asia Argento je dcerou italského veterána hororu Daria Argenta, který byl spoluproducentem Romerova Dawn of the Dead (1978) a taky se podílel se na hudbě k němu. (imro)