Hory mají oči

The Hills Have Eyes

Hory majú oči

The Hills Have Eyes

Horor / Thriller

USA, 2006, 107 min (SE: 108 min)

Řekl bych, že dobrý režisér se pozná, když i ze spoustukrát vytěženého tématu dokáže udělat zajímavý film. A Hory jsou nejen zajímavé, ale i brutálně napínavé (a napínavě brutální) a párkrát dokonce i překvapivé. Škoda toho trochu přepáleného závěru, ale ani ten nijak neumenšuje zjevný důkaz Ajaova filmařského talentu. Jeden z nejlepších hororů posledních let... P.S. Zapomněl jsem se zmínit o skvělé práci se zvukem, něco tak působivého tu taky dlouho nebylo (resp. jsem si toho asi nevšiml :o))(12.5.2006)

Rodinka amerických republikánů si vždycky poradí! A ten, kdo republikánem není, se jim nakonec stejně stane, protože být republikánem znamená mít rád zbraně a mít rád zbraně znamená dokázat se uprostřed pustiny ubránit bandě masožravých mutantů. Hory mají nejen oči, ale i pár scén s výbornou atmosférou. Velmi se mi zamlouvala hudba od dvojice umělců tomandandy – byla tak nějak moderně znepokojivá a naznačující, že za humny kdejakého městečka číhá zlo jaderného původu (čímž nechci nijak znepokojovat obyvatele z okolí Temelína). Hodina předcházející hodům není ničím objevná, ale uteče rychle a bezprostředně následující cca desetiminutový karavanový teror si v zájmu zachování duševního zdraví už nikdy nebudu pouštět sám a v noci. Film se pak sice z buranského hororu láme v kapku (pravda, nemalou kapku) drsnější „revenge movie“, ale až do závěrečných minut si udržuje tvář nekompromisní podívané pro extra odolné diváky. Některé výjevy budu z hlavy dostávat stejně obtížně jako tupý šroubovák. ___ Druhé zhlédnutí žádoucí. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm13, anderson, dzej dzej, Balu...(7.6.2010)

Jakkoli se Alexandre Aja po tomto filmu jevil jako naděje hororového filmu, zpětně nakonec Hory mají oči zůstaly jediným jeho umělecky výraznějším dílem. Navzdory relativní nesympatičnosti postav totiž zapojují řadu filmařsky inspirativních postupů, které na jedné straně počítají s našimi žánrovými zkušenostmi a na druhé straně je nenaplňují tak, jak bychom očekávali. Nejvýznamněji to platí pro hlediskové záběry a vůbec problematiku hlediska v hororovém filmu, kterak jsem se snažil tehdy vysvětlit ve své analytické stati. (Jde o práci z druhého semestru na vysoké, což žel zahrnuje i poněkud sešněrovaný jazyk. Je v ní ale přesto několik pěkných postřehů.)(13.2.2016)

Po druhém shlédnutí musím film přehodnotit na plný počet.V současné hororové krizi je to klenot. První počin Alexandra Aji - Noc nabroušenou břitvou měla plno chyb, na druhou stranu bylo vidět, že režisér má pro tento žánr talent. A v druhém svém filmu nechal tento talent plně vzkvést. Druhá půlka je fkat napínavá a zároveň krvavá. Málokdy se v hororu sejde obojí tak aby fungoval. A tady to funguje. A k tomu lze semtam vysledovat i krapet hodně černého sadistického humoru. Nemám co vytknout.(5.10.2006)

Původně jsem chtěla dát pouhé 2* za to, že se tenhle film bere až moc vážně - ale po zhlédnutí originálu zvedám o jednu. Když už nic jiného, musím ocenit zajímavý začátek, jakous takous atmosféru, pár celkem chutňoučkých scén a prostě celkovou větší "promakanost" námětu, který je v tomhle remaku opravdu zpracován mnohem lépe a záživněji, než v samotném originálu. P.S.: Dan Byrd je pusinka.(17.3.2007)

• - Ivana Turchetto dostala za oholení hlavy tisíc dolarů. (Karlos80)

• - Jeden z mutantů byl producent Peter Locke, který si zahrál už v původní z roku 1977. (Karlos80)

• - Téměř všechny scény a repliky Big Boba (Ted Levine) byli improvizované. (imro)