Hory mají oči

The Hills Have Eyes

Hory majú oči

The Hills Have Eyes

Horor / Thriller

USA, 2006, 107 min (SE: 108 min)

Šedivý, ničím speciální hororový scénář (jakby taky ne, když jde o remake, že?) je solidně kompenzován syrovou režií - opravdu, velice dobře odvedené řemeslo. Trochu mě sice štvalo, že se Aja až moc spoléhá na hnus a odpor vyvolávající vzhled mutantů a laciné lekačky, na druhou stranu je fakt, že i ty lekačky mají co do tvoření atmosféry podstatný význam, takže odpouštím. Drastický zážitek, který doporučuju jen silnějším povahám. Obzvláště karavanovou scénu jsem rozdýchával poměrně dlouho. 70%(19.8.2006)

• monolog

Hodně mi to připomínalo tento film. A je možný, že ten film se hodně inspiroval původní Cravenovým HHE. Každopádně to bylo opravdu hodně podobný a tamten není zrovna k zahození. Co se týká tohoto remaku, tak taky není k zahození. Krve i lekaček je v něm dost a dost a tak většina nebude zklamána. Jenže ti, kteří krvácení a odporné slintající mutace nezaměňují s horrorem, ti nebudou uspokojeni ani částečně. Samozřejmě logickým kiksům se příběh (příběh? já hlupák, příběh ne, jen postupné vyvražďování) nevyhlo, to už nikdo ani nezmiňuje. Postavy jsou plochý a strašně předvídatelný, jako obvykle v tomto typu horrorů. Hnusníci jsou hnusní jako jedno město v Holandsku - Kybel Höwen. No a hudba mě v první polovině filmu děsně srala. Až jsem se z toho stal malým, zhnědl jsem a začal smrdět, jak moc mě srala. Potom už jsem ji přestal vnímat a vrátil se do původní podoby. Co se mi hodně nelíbilo byl ten vlčák, kterej se na ty obludky vrhal, jak kdyby ho na nic jinýho nikdy necvičili. Normální pes by stahl ocas mezi nohy a utekl jak by je viděl a nebo by utekl po prvním střetu. Ani pes totiž není cvok a co víc, nezaútočil by na nic, co by jej nezahnalo do kouta (pokud by ho teda necvičili, což v rodině s malým děckem asi nedělali). Neustálá nesmrtelnost všech hlavních postav (tedy od určitého okamžiku, kdy zemřela dobrá půlka) a naopak pozdější smrtelnost všech záporáků (až na ty, kteří budou ve dvojce a které jsme tedy ještě neviděli) je taky klasická. Tak za co já ty hvězdičky vůbec dávám? Ani vlastně nevím, možná že jsem se na to dodíval.(19.9.2006)

Brutálně zábavná jízda, kterou by si rozhodně měli nechat ujít osoby se slabým žaludkem, protože krev a nechutnosti Alexandre Aja servíruje po lopatách. Film má pomalejší rozjedz, o to působivější je ale noční scéna v přívěsu, což je zřejmě vrchol filmu. Hudba včetně úvodního motivu (country píseň "More and More") je výborná, herci přesvědčiví a zdegenerovaní horníci patřičně odporní. Konečná likvidační scéna podbarvená přehnaně heroickou hudbou je roztomile béčková a porovnána s místy pěkně černým humorem vůbec nevypadá směšně. Pro mě rozhodně perla mezi horory, o jejíž kvalitě vypovídá i fakt, že po skončení filmu nám vypadly pojistky a máma nedala jinak, než že se bratr musí ozbrojit sekerou, až je půjde ven nahodit. Aja dokázal, že je talentem budoucnosti.(4.5.2008)

Od rutinních vyvražďovaček, kterých jsou poslední dobou doslova plné kýble, se tento výtvor liší pouze zobrazovanou dávkou syrovosti a brutality, která výtečně osciluje mezi snesitelností a přemrštěnou nechutností. Samozřejmě některé scény jsou přehnaně vyhypované (nakonci je hlavní hrdina prakticky nesmrtelný a co vydrží je až za hranicí akceptovatelného a to i vzhledem k žánru). Bohužel si ovšem divák jen těžko hledá citovou vazbu k hlavním charakterům. Dead list je nepředvídatelný, ale emoce žádné a strach rovněž ne. Velké množství krve potěší, úvodní silně nevhodné titulky se satirickým podtextem a neuvěřitelně nevkusně zvolenou hudbou přímo urazí.(26.3.2007)

Výstavní expozici krvavého násilí servíruje Aja divákovi v té nejstylovější podobě, jaká je v současné době k mání. S perfektním vykreslením psychologických vazeb k jednotlivým hrdinům (velmi nejisté pořadí na úmrtním listě!) a s maximálním citem pro řemeslné zpracování napětí, hrůzy a divákova znechucení, dělá opravdové zázraky. Výborná zvuková stopa často dokáže více než standardní „lekačka“ a nekonečné prostředí pouště taky nepůsobí nijak příjemně. Sám sebe poněkud sráží špatně vybraným scénářem, v němž však nastupuje notná dávka cynického nadhledu, takže mnohými vyčítaná přehnaná patetičnost závěru je spíše úsměvná v dobrém slova smyslu, neboť mutantem odchraptěná americká státní hymna, či nástup jednoho z hrdinů s brokovnicí v ruce za doprovodu ultrahrdinského hudebního nářezu jasně dokazuje, že Aja má krom talentu v ruce, taky srovnáno v hlavě a pokud bude děj jeho příštího filmu méně předvídatelnější, je nad slunce jasnější, že v Hollywoodu se ještě díky tomuhle mladému Francouzi budou dít věci.(27.7.2006)

• - Snímek Hory mají oči natáčeli v Maroku a mezi členy štábu jsou příslušníci 61 národností. (imro)

• - O úlohu Lynn Carterovej sa uchádzala Mädchen Amick. (Kristine1)

• - V jednom z prvních záběrů, kdy se rodina nachází u benzinové pumpy, je možné všimnout si při pohybu kamery okolo auta v jeho okénku odrazu konstrukce, která kameru nese. (Prochy38)