Hory mají oči

The Hills Have Eyes

Hory majú oči

The Hills Have Eyes

Horor / Thriller

USA, 2006, 107 min (SE: 108 min)

Necenzurovaná verze je brutál jako prase. Hory mají oči jsou mým prvním setkáním s opěvovaným francouzem Alexandrem Ajou a to setkáním velice příjemným. Tedy příjemným v jistém smyslu slova. Násilí je na každém kroku a krví se rozhodně nešetří, dokonce by se dalo říci, že se s krví plýtvá. Aja se s ničím nepáral a natočil jeden z nejnásilnějších a nejkrvavějších hororů poslední doby. Prostředí pouště překvapivě není až tak pusté, jak by většina očekávala. Ne, za každým rohem, za každým kamenem či keříkem číhá nebezpečí a divákovi tuhne krev v žilách se stejnou grácií, s jakou tuhnou postavy na obrazovce. Samozřejmě nechybějí odlehčující, někdy až parodující scény (americká vlajka, americká hymna...). Na Emilii /Claire/ de Ravin se kouká nádherně, hlavně když si odloží a vystavuje se slunečním paprskům. Těším se na další Alexandrův film, neboť mě jeho počin opravdu potěšil.(24.10.2006)

Rodinka amerických republikánů si vždycky poradí! A ten, kdo republikánem není, se jim nakonec stejně stane, protože být republikánem znamená mít rád zbraně a mít rád zbraně znamená dokázat se uprostřed pustiny ubránit bandě masožravých mutantů. Hory mají nejen oči, ale i pár scén s výbornou atmosférou. Velmi se mi zamlouvala hudba od dvojice umělců tomandandy – byla tak nějak moderně znepokojivá a naznačující, že za humny kdejakého městečka číhá zlo jaderného původu (čímž nechci nijak znepokojovat obyvatele z okolí Temelína). Hodina předcházející hodům není ničím objevná, ale uteče rychle a bezprostředně následující cca desetiminutový karavanový teror si v zájmu zachování duševního zdraví už nikdy nebudu pouštět sám a v noci. Film se pak sice z buranského hororu láme v kapku (pravda, nemalou kapku) drsnější „revenge movie“, ale až do závěrečných minut si udržuje tvář nekompromisní podívané pro extra odolné diváky. Některé výjevy budu z hlavy dostávat stejně obtížně jako tupý šroubovák. ___ Druhé zhlédnutí žádoucí. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm13, anderson, dzej dzej, Balu...(7.6.2010)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $41,778,863Tržby Celosvetovo $70,355,814Tržby za predaj DVD v USA $27,010,510 //počet predaných kusov 1,237,799║ „ Tento film má čo do seba ohľadom scén s takým hustím napätím že som takmer začal odvracať zrak a že toto je ešte dokonca upravené verzia kvôli cenzorom. No sakra ! Tak čo mám potom ešte čakať? Asi už len niečo ďalšie brutálne – zvrátené! „ Režisér Alexandre Aja natočil ešte len druhí film (pred tým Noc s nabrúsenou britvou, škoda ešte som nevidel) a už sa zaradil medzi tých najbrutálnejšie tvoriacich režisérov tipu Wes Craven a spol., v podstate je to vylepšený remake od samotného majstra horroru Cravena(veselo môže odísť do penzie, má dokonalého nástupcu). Prvá hodinka filmu nám navodí čoraz hustejšiu atmosféru a už len netrpezlivo čakáme kedy sa to všetko začne ... až prichádza noc a tesne pred 24:00 to prepukne, vtiahne nás to do stredu brutálneho deja odohrávajúceho sa v karavane , strnulo a takmer bez dychu dúfame že príde strih a bude už konečne po tom hnusnom pekle! Ja osobne by som mu nedal prístupnosť vôbec pod 20 rokov a to bez komentára, stačilo my keď som videl po skončení filmu tie vyjavené výrazy v tvárach asi tak 16-ročných chalanov sediacich v kine o pár kresiel ďalej, pozerali na mňa akoby čakali že ich teraz zmasakrujem ja alebo možno aj tí ďalší 3 ľudkovia nemo sediaci o pár riad dole. „ Aj keď film je žánrová delikatesa, ku koncu sa to mierne zvrhne na akčnú doslovne mlátanicu akože kto s koho, ale až na tento malí úlet to nemá chybu! “ Vo filme nehrá nikto známi, takže mediálna kampaň bola postavená ohľadom šírenia reklamy vzhľadom na brutálne prevedenie Francúzskeho režiséra Alexandra Aja a na tento filmový prípad ozaj právom, človek môže len neblaho rozmýšľať čo na nás pustí nabudúce. „ Tento film je mixom Úsvitu mŕtvych , Texaského masakru mot. pílou a Pachu krvi ale ani jeden z nich nemá takú silu v úrovni napätia a šokových scén.“ /videl v kine 2x: 95%/(8.8.2006)

• monolog

Hodně mi to připomínalo tento film. A je možný, že ten film se hodně inspiroval původní Cravenovým HHE. Každopádně to bylo opravdu hodně podobný a tamten není zrovna k zahození. Co se týká tohoto remaku, tak taky není k zahození. Krve i lekaček je v něm dost a dost a tak většina nebude zklamána. Jenže ti, kteří krvácení a odporné slintající mutace nezaměňují s horrorem, ti nebudou uspokojeni ani částečně. Samozřejmě logickým kiksům se příběh (příběh? já hlupák, příběh ne, jen postupné vyvražďování) nevyhlo, to už nikdo ani nezmiňuje. Postavy jsou plochý a strašně předvídatelný, jako obvykle v tomto typu horrorů. Hnusníci jsou hnusní jako jedno město v Holandsku - Kybel Höwen. No a hudba mě v první polovině filmu děsně srala. Až jsem se z toho stal malým, zhnědl jsem a začal smrdět, jak moc mě srala. Potom už jsem ji přestal vnímat a vrátil se do původní podoby. Co se mi hodně nelíbilo byl ten vlčák, kterej se na ty obludky vrhal, jak kdyby ho na nic jinýho nikdy necvičili. Normální pes by stahl ocas mezi nohy a utekl jak by je viděl a nebo by utekl po prvním střetu. Ani pes totiž není cvok a co víc, nezaútočil by na nic, co by jej nezahnalo do kouta (pokud by ho teda necvičili, což v rodině s malým děckem asi nedělali). Neustálá nesmrtelnost všech hlavních postav (tedy od určitého okamžiku, kdy zemřela dobrá půlka) a naopak pozdější smrtelnost všech záporáků (až na ty, kteří budou ve dvojce a které jsme tedy ještě neviděli) je taky klasická. Tak za co já ty hvězdičky vůbec dávám? Ani vlastně nevím, možná že jsem se na to dodíval.(19.9.2006)

Lidi odjakživa mají tendenci všechno zjednodušovat, urychlovat nebo zkracovat. Když podivný pumpař navrhne ústředním cestovatelům zkratku skrz kamenitou poušt v Novém Mexiku, nikdo samozřejmě nezaváhá a o několik minut později se už sjíždí z krásné rovné silnice do hrbolatého terénu. A masakr začíná... Hned po úvodním prologu musí být divákům jasné, že v horách se nebudou producírovat modrooké blondýny, ale patřičně hnusné zrůdy, s jejichž tělem si pohrál radioaktivní spad. V první polovině se buduje (možná trochu zdlouhavě) atmosféra, aby se vzápětí přiřítila první hardcore akce, při které během pěti minut zaklepe na nebeskou bránu hned půlka výletníků. A pokud jste zrovna po dobrém nedělním obědě, rozhodně vám tahle scéna usnadní trávení. V tomto duchu se vlastně nesou všechny akční střety, dříve kontaminovaným vzduchem opisují ladné půlkruhy krompáče a sekery a jejich zahrocené konce se s vervou zahryzávají do lebečních kostí. Ke slovu se dostanou i střelné zbraně, u mě významné plus má brokovnice. Velmi výrazná je i hudba, zejména při prvním přepadení karavanu. Herci nejsou příliš přesvědčiví, ale v rámci žánru to lze odpustit, skvělá je kamera a skvělé jsou rovněž i lekačky, při kterých možná vaše tělo opustí nějaký ten přebytečný vzduch. Typicky otevřený konec. 15 miliónů dolarů(rozpočet)/70 milionů dolarů(výdělek celosvětově)(3.6.2007)

• - Autonehoda se točila tři dny. (Tereza666)

• - Mutanti ve snímku vznikli kombinací klasických masek s dodatečnými počítačovými efekty. (imro)

• - 14-milionový remake vydělal během úvodního víkendu (10. – 12. 3. 2006) 15,7 mil. dolarů, což byl historicky nejvyšší výdělek pro distributora Fox Searchlight. Celkem američtí diváci zanechali v kinech 41,7 milionu. (imro)