Hory mají oči

• USA The Hills Have Eyes (více)

V dějinách moderní hrůzy se najde jen pár filmů, které zapůsobily na publikum tak silně jako kultovní klasika Wese Cravena z roku 1977 Hory mají oči. Drsný, divoký a napínavý příběh o obyčejné rodinné dovolené, která se najednou změní v boj o holý život. Nyní se divokými vizemi mistra hororu Wese Cravena - který se spolu s Marianne Maddalenou a Peterem Lockem k projektu připojil jako producent - nechali inspirovat mladí nadějní filmaři Alexandre Aja a Gregory Levasseur. Filmaři přenesli tento mrazivý hororový příběh do 21. století a propůjčili mu novou, brutální a znepokojující vizuální podobu, která má potenciál vyděsit další generace filmových fanoušků.

Všechno začíná typicky nepovedeným rodinným výletem. Clevelandskému policejnímu detektivovi "Big Bobovi" Carterovi (TED LEVINE) se blíží výročí svatby s jeho upovídanou ženou Ethel (na Oscara nominovaná KATHLEEN QUINLAN). V rámci oslavy tohoto jubilea se rozhodne vzít svou rozvětvenou rodinu na výlet do Kalifornie a doufá, že společné chvíle trochu napraví vztahy mezi jejími členy. Jeho nadšení však nikdo nesdílí. Nejstarší dcera Lynn (VINESSA SHAW) má obavy o bezpečí a pohodlí svého dítěte a její manžel, přívětivý Doug (AARON STANFORD) se děsí setkání se svým tchánem, která obvykle vyústí v nepříjemný konflikt. Dospívající dcera Brenda (EMILIE DE RAVIN) není příliš nadšena z představy, že by měla kvůli utužování rodinných vztahů opustit své přátele, a největší starostí jejího bratra Bobbyho (DAN BYRD) je, aby si mohl hrát s jejich dvěma psy. Nakonec se ale celá tahle rozklížená skupina úspěšně vydá na cestu, jenže pak ale otec Bob učiní nejhorší rozhodnutí ve svém životě - vezme to zkratkou. Celá Carterova rodina se najednou ocitá uprostřed rozlehlé pouště, kde není ani stopy po jakékoliv formě života. Když se navíc jejich vozidlo nečekaně porouchá, zůstanou v kritické situaci. Během jejich boje o přežití ve vyprahlé pustině se však objeví daleko větší nebezpečí - Carterovi si uvědomí, že nejsou tak sami, jak se ze začátku zdálo. V kopcích obklopujících poušť se nachází další skupina přeživších: zmutovaní, vyhládlí a krvežízniví potomci horníků, kteří zůstali v oblasti v době, kdy byla vystavena radioaktivitě v důsledku jaderných testů. Pokud chtějí mít aspoň naději, že přežijí, musí se Carterovi semknout a pokusit se divokým zrůdám, které se při lovu své kořisti nezastaví před ničím, postavit. (oficiální text distributora)

Trailer

Douglas

Jakkoli se Alexandre Aja po tomto filmu jevil jako naděje hororového filmu, zpětně nakonec Hory mají oči zůstaly jediným jeho umělecky výraznějším dílem. Navzdory relativní nesympatičnosti postav totiž zapojují řadu filmařsky inspirativních postupů, které na jedné straně počítají s našimi žánrovými zkušenostmi a na druhé straně je nenaplňují tak, jak bychom očekávali. Nejvýznamněji to platí pro hlediskové záběry a vůbec problematiku hlediska v hororovém filmu, kterak jsem se snažil tehdy vysvětlit ve své analytické stati. (Jde o práci z druhého semestru na vysoké, což žel zahrnuje i poněkud sešněrovaný jazyk. Je v ní ale přesto několik pěkných postřehů.) ()

Galadriel

Mám mnohem radši atmosférické a tajmené horory, než explicitní vyvražďovačky. "Hory mají oči" se poměrně dlouho tvářili velmi slibně, hustá, mrazivá atmosféra po polovině pomalu, ale jistě bohužel přešla v totální krvák. Posledních asi 30 už to dotáhl film tak daleko, že jsem nevěděla, jestli se mám smát nebo zvracet, protože míra nechutnosti silně stoupla a tajemná atmosféra byla okamžitě tatam. Scénu z karavanu považuji za jednu z nejodpornějších, jako jsem kdy viděla. Přesto musím říct, že v osobě režiséra vidím značný potenciál, film dobře gradoval a jen mi asi chybí silnější žaludek. Škoda druhé půlky, která totálně zabila slibně rozjetý začátek. ()

Lima

Na Aju patřičně brutální (unrated verze), s několika lahůdkovými mordy, ale jinak oproti HAUTE TENSION krok zpět. První půle včetně napadení karavanu ještě slušná, se schopností vyvolat mrazení na zádech, v druhé půli se ale napětí vytratilo, přibylo hrdinského patosu a klišé, které pohřbilo i extrémně vyhrocené situace, při kterých by se měl divák třást strachem. I proto jsem se nebál o hlavní postavy, což je špatně. Aja je velmi schopný režisér, ale potýká se se špatnými scenáři. PS: Milovníci papoušků asi nebudou rádi :o) ()

Matty

Rodinka amerických republikánů si vždycky poradí! A ten, kdo republikánem není, se jim nakonec stejně stane, protože být republikánem znamená mít rád zbraně a mít rád zbraně znamená dokázat se uprostřed pustiny ubránit bandě masožravých mutantů. Hory mají nejen oči, ale i pár scén s výbornou atmosférou. Velmi se mi zamlouvala hudba od dvojice umělců tomandandy – byla tak nějak moderně znepokojivá a naznačující, že za humny kdejakého městečka číhá zlo jaderného původu (čímž nechci nijak znepokojovat obyvatele z okolí Temelína). Hodina předcházející hodům není ničím objevná, ale uteče rychle a bezprostředně následující cca desetiminutový karavanový teror si v zájmu zachování duševního zdraví už nikdy nebudu pouštět sám a v noci. Film se pak sice z buranského hororu láme v kapku (pravda, nemalou kapku) drsnější „revenge movie“, ale až do závěrečných minut si udržuje tvář nekompromisní podívané pro extra odolné diváky. Některé výjevy budu z hlavy dostávat stejně obtížně jako tupý šroubovák. ___ Druhé zhlédnutí žádoucí. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm13, anderson, dzej dzej, Balu... ()

Tom Hardy

Vizuálně vytříbený film, plný tísnivé atmosféry a krutého jednání. Je mi sympatické, jak jsou tvůrci k postavám nevybíraví (a zaslouží se zmínit i dobré obsazení), nicméně mi v The Hills Have Eyes vadí některé logické díry a především mě drtí heroický konec, který je jak vystřižený z válečného filmu (což je částečná zásluha divného soundtrack). Z poslední doby jde však rozhodně o jeden z těch lepších hororů – 3 a ½* ()

• Benzínka se jmenovala "Gas Haven", což se rýmuje s "Wes Craven" - režisér původních Hor. (akisha)
  • Film je inspirován skotskou legendou z okolí Edinburghu. Alexander "Sawney" Bean byl muž, který v patnáctém nebo šestnáctém století zplodil s neznámou ženou 8 synů, 6 dcer a později i s některými svými dcerami 18 vnuků a 14 vnuček. Jedná se o legendu a její pravost není dodnes zcela prokázána. Celý klan Alexandera "Sawney" Beana, jenž tvořil inspiraci pro vznik filmu, měl údajně 48 členů pokrevně spřízněných (incest mezi jeho členy). (ajaxx)