Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

higuain

Silné téma a prvotřídní zpracování. Dvě a půl hodiny dlouhé ukecané drama dokáže kde koho uspat, to by za tím ale nesměl stát Fincher. Zodiac je prostě perfektní, i přes délku stopáže to nemá ani jedno hluché místo a přesně zvolení herci jsou jen třešničkou na dortu. ()

radektejkal

Vraždit a pátrat po vrahovi je co do intenzity stejná posedlost. Karikaturista ze San Francisco Chronicle, který se do případu zapletl nejvíce, nakonec uspěl: podíval se vrahovi do očí, zatímco on ho neviděl. Připadá mi sice zvláštní, že mu vrah často volal a přitom neznal jeho podobu, ale budiž. Všechno se hroutilo pod silou důkazů, čím větší, tím zpochybnitelnější. ()

L_O_U_S

Cože? Už třetí film s plným hodnocením za sebou? Co se to děje...? Je fajn po letech vidět něco od odtažitého Finchera. Na rozdíl od řady komentujících mi přišla lepší druhá polovina, kdy Robert rozjíždí pátrání na vlastní pěst a napětí houstne. První polovina mi spíš připomíná Casino od Scorseseho, kdy děj jede a jede, postavy žvaní a žvaní, přichází jedna oběť za druhou a tiskovka za tiskovkou – byť to není na úkor přehlednosti. Ale co se celkového zážitku týče, už dlouho jsem neviděl nic tak dobrého. (1 396.) ()

Eldrick

Fincherův nový film si zaslouží 5* už jen pro to, jak odvážným, v dnešní době už takřka nevídaným a na něho nečekaným stylem jej Pan režisér natočil. Je mi jasný, že hodně fanoušků to nedocení a bude namítat, že jejich oblíbený rejža kulťáků Se7en a Fight Clubu je zklamal nudnou formou vyprávění, že nedostali očekávanou porci didaktickýho depkoidního stylu plnýho všemožných vychytávek (krom scény proměny San Francisca během let), ale David se proště rozhodl přistoupit tentokrát "pouze" ke klasickému stylu vyprávění. Nenatočil žádný nadfilm přesahující normální hranice vnímaní, nezanechal vám v hlavě takové psychické následky, jaký byste od něj očekávali, ale předvedl něco, co sem snad dosud ještě neviděl. Dokonale převedl na plátno skutečnou údálost stylem tak věrným faktům, že nad tím zůstává rozum stát... a mě samotnýho to donutilo pátrat, kdo opravdu Zodiac byl. Všechny námitky k Zodiacovi jsou oprávněný a chápu je. Ale tohle dílo si zaslouží spíš docenit, než zatracovat - to byste si měli uvědomit. ()

Fanucci

Výborná kriminálka. Zvolenému tempu by ale určitě seděla kratší stopáž a příběhu by dodalo na přehlednosti a přímočarosti méně postav. Herecké výkony jsou skvělé (hl. Ruffalo) stejně jako ztvárněná stupňující posedlost karikaturisty Roberta (Gyllenhaal) s případem. ()

Chrysopras

Tak nelze než smeknout klobouček. Skvěle propracovaný film. Výborné herecké obsazení, včetně "Zodiaca". Filmem se táhne bezmoc vs. až fanatické zaujetí pro věc. Odzbrojující je taky ta okrsková sága, kde to vyšetřovalo x různejch lidí, ale kooperace asi nebyla nejlepší. Pan Fincher je prvoligovej režisér a stále to potvrzuje. ()

fmash

Hezky udělaný film. Je trochu dlouhý, nic moc se v něm neděje, ale přesto nenudí. Tedy nijak moc. Za povšimnutí stojí dvě věci. Jednak jde o v reálu nevyřešený případ, takže jakkoli rafinovaně se může scénář tvářit, stejně divák nic nevymyslí, protože autor přinejlepším propaguje vlastní názor a k pravdě se může leda blížit. To dodává sledování zajímavou příchuť odlišnou od běžných detektivek podobného ražení. Druhak hlavní podezřelý, ačkoli nevíme, jestli je skutečným vrahem, je obyčejná nula, zcela nezajímavý a ničím výjimečný člověk. O tom ostatně v dokumentu o filmu mluví i Fincher, když říká, že nijak nechtěl, aby se dalo unikajícímu zločinci fandit. „Soustředil jsem se na oběti, nechtěl jsem ukazovat, jak si vrah brousí nože, to mě vůbec nezajímalo.“ To mi přijde velmi sympatické a uvítal bych, kdyby se takový přístup uplatňoval ve více podobně kvalitně natočených filmech. Nejen v těch, které zároveň hrají na notu místního věhlasu a musí pamatovat na veřejné mínění. Víceméně jen kvůli tomu zaokrouhluji nakonec na čtyřku, jinak normální povedená trojka. ()

Lauri

Zodiac pro mě byl celkem oříšek. Fincherova podmanivá atmosféra, skvělý výběr herců a fantastický příběh mě jednoduše zase dostal. Absolutně netuším, jak to pan režisér dělá, nicméně by se našlo pár věcí, které mi vadily. Velké skoky v čase jsou jedny z nich. Samozřejmě, bez nich by ani nevznikl tento film, když na základě časových úseků se případ pomalu začíná rozlouskávat, nicméně nestačila jsem se vzpamatovat a najednou jsem byla o tři roky dál. Ovšem ani při tomto detailu nemůžu předstírat, že jsem nebyla napnutá jako kšandy (sklepy si Fincher nějak oblíbil) a nebyla nadšená z tak inteligentního scénáře, které nám byl naservírován v naprosto úžasném balení. Jsme si jistá, že po dalším zhlédnutí půjdu ještě výš, ale teď to nechám, aniž bych cítila jaékoli zklamaná, na čtyrech hvězdách. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Arthur Leigh Allen (John Carroll Lynch) nosí hodinky značky Zodiac Seawolf Diver. (dyfur) ()

Vessper

Fincher, Gyllenhaal, Ruffalo i Downey to prostě umí. Když se k tomu přidá tento záhadami a nejasnostmi opředený případ nemůže z toho vzniknout nic špatného. V tomto připadě dokonce skvělého. ()

Carlossss

WOW! Tak takhle má vypadat pořádná kriminálka. Nejistota dýchá z každého rohu, nikdo neví, na čem je, všichni chtějí případ vyřešit, každému to ale zničí život... volba herců byla velmi šťastná, nikdo nepůsobil, jakoby tam nepatřil. Fincher dokazuje, že patří mezi elitu oprávněně a já mu děkuju za nevšední filmový zážitek. ()

Cl3ricK

Posedlost je nebezpečná věc. A Fincher je přesně ten režisér, který vás 2 půl hodiny dokáže zaujmout. Bylo to zrežírované bezchybně. Je vidět, že si tvůrci dali záležet na každičkém detailu. Herecké kvarteto vynikající. Zodiaca obklopuje děsivá atmosféra, která vás pomalu nutí přemýšlet a přemýšlet. Bomba. P.S. Dost by mě zajímalo, kdo namluvil hlas Zodiaca. ()

easaque

pro mě standardní kriminálka, ikdyž precizně natočená. Ale nedokázal jsem se úplně vložit do děje a něco mi tam vadilo. Možná to, že napětí bylo proměnlivé a chvilkami natahovaný děj nudil. A zklamal mě dost závěr, který vyznívá do ztracena - po dvou a půlhodinové mašinérii jsem čekal od něho víc. Takže na víc než 3hvězdičky to u mě nemá. ()

applause

Film je o případu, kde se vraha asi nikdy nedozvíme, což je strašně zvláštní a tajemné zároveň. Zajímavé, že se do případu zapojí orlí skautík, karikaturista deníku, San Francisco Chronicle, Graysmith (Jake Gyllenhaal), který přinese stejné poznatky, jako policisté. Ty jsou naprosto logické a souhlasí s tím, kdo by mohl být Zodiac, ale doličné důkazy bohužel ne. Myslím si, že tohle je jeden ze všech případů, nad kterými zůstává rozum stát. Za začátku jsem myslela, že je film přeceňovaný, že jeho hodnocení zde je nadprůměrné a film mě moc neoslovil. Dokud jsem se do něho neponořila a nezískal si mě zapeklitostí toho případu, nad kterým budu ještě hodně dlouho přemýšlet. Hodnocení je jasné, dlouho jsem neviděla takový rozporuplný film, nad kterým bych tak moc přemýšlela. Rozhodně doporučuji. ()

Miseet

Bylo to dobré, nicméně hodně dlouhé. V druhé půlce filmu už má pozornost šla trošku stranou, protože jsem stejně tak nějak tušila jako to dopadne, a už tam nebylo moc co dál odhalovat. ()

honajz2

Prvních 45 minut na mě vůbec nezapůsobilo, připadalo mi, že se zde všechno odehrává strašně rychle a navíc mi to přišlo poněkud průměrné a nezajímavé. Až pak jsem se do toho konečně dostal a začalo to být napínavé, i když ten dojem průměrného filmu mi chvílemi zůstával a vůbec by nebylo od věci, kdyby si Fincher v některých scénách s atmosférou lépe vyhrál. On sám není špatný režisér, jen mě z nějakého důvodu žádný jeho film nedokázal natolik zaujmout, abych z něj byl nadšen. Prostě mu pro to chybí větší cit a talent. I tak se mi ale Zodiac líbil, pomalejší průběh vyšetřování vypráví perfektně a líbilo se mi i to, že je na pozadí znát linie o posedlosti novináře odhalit identitu Zodiaca za každou cenu, až ztrácí vztah se svojí rodinou. Škoda jen, že tuhle linii Fincher nerozjel víc do hloubky a ponechal ji poněkud "hollywoodskou". Dvě hodiny čtyřicet na to je poměrně dost. Btw, teď ten film zrovna věží v televizi a zjistil jsem to až teď, co jsem dokoukal originál s titulky. Tohle se mi stalo už podruhé :D 4* ()

Morloth

Jestli jsem u Amerického gangstera nadával na jeho přílišnou suchost a opominutí atmosféry, tak o Zdiacu to rozhodně platit nemůže. Všechny složky filmu pracují pro to, aby divák získal nepříjemný pocit, co bude dál. Příběh odkapává pomaleji než med a divák i přes delší stopáž sedí přikurtovaný a ani nemuká. Na filmu nejsou uhrančivé jen herecké výkony, zejména mne zaujali postavy Roberta Downeyho Jr., škoda, že neměl více místa, a Johna Carrolla Lynche, ale nezůstalo jen u toho, hudba nepříjemně drásající, režie poctivá, pečlivá a velmi velmi přesná. Nemohu si pomoci, Zodiac je pro mne Americký gangster s lepší, daleko lepší atmosférou, vím, nejedná se o úplně stejné žánry, ale přesto si myslím, že jak Ridley Scott, tak David Fincher si dlouho svá dítka piplali. A co mi tedy vadilo? Sem tam jsem měl strach, že se bude řešit problém podobně jako v Se7en. Scéno ve sklepě mi film připomněl Mlčení jehňátek, ale pak mi došlo, že to úplně na škodu není. Pobavilo mne, jak Fincher z většiny napjatých scén vybruslý naprosto bez jaké koli akce a naopak ve chvílích oddychu nás zarazí. Tak a budu končit, co říct závěrem? Prostě paráda. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině