Fighter

The Fighter

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2010, 115 min

• tron

„Dosť som o tebe počula.“ – Aj ja o vás.“ – „Čo tým myslíš?“ – „To isté, čo vy.“ Nemám rád (česť výnimkám) zdĺhavé filmy, box, boxerské filmy, Marka Wahlberga, Darrena Aronofského, Christiana Balea a ani tie časti Eastwoodovej MILLION DOLLAR BABY, v ktorej vystupuje nechutná rodina hrdinky. Pokiaľ ste na tom podobne, FIGHTER nebude vašou srdcovou záležitosťou. Paradoxne je to však práve až nesympatický Bale, kto udržiaval moju pozornosť. To som vážne nečakal. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sportove/481-fighter-4o-(9.2.2011)

Hlava, tělo – hlava, tělo!!.... Americká variace na ,,Můj brácha má prima bráchu“. Jen tahle rodina je víc pošahaná. Životopis ,,IRISH“ M. Warda, hrdiny neočekávaného a jeho cestě vzhůru. Film o boxu nebo o závislosti na cracku? Styl vyprávění mi občas připomíná Wrestlera. Fighter je totiž taky kapku jinej sportovní film. Nejen o boxu, ale i o tom, jak dlouhá cesta může vést ke slovům ,,DÍKY BRÁCHO“. Nejlepší film od dob Rockyho?... Každopádně herecky nejzajímavější M.Wahlberg a fantastickej Ch. Bale!!! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Do kina chodím zásadně na filmy, který mají perfektní kameru. 2.) Myslím si, že Kambodžani jsou hloupí. 3.) Zjistím, že ne každej film ve kterým hraju hlavní roli, mě zaručí jízdenku do Hollywoodu. 4.) Vím co je ,,hruška“, ,,valterová váha“, crack, .... . 5.) Piju, jím, přemýšlím, fantazíruju a sním o zápasení! (sorry, film není pro tebe!!) PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(6.3.2011)

Fighter je vlastně úplně tradiční film o boxerovi, který vyniká především hereckými výkony. Balea už začínám považovat za přefouklou hvězdu, ale zde dokázal že kromě fanatického tloustnutí/hubnutí umí i doopravdy hrát. Nečekaně sympatický herecký projev nabízí i Wahlberg, který rozhodně má své limity, ale tahle role mu prostě padla. No ale tím nejlepším na filmu je odpudivé rodinné zázemí, ve kterém Mick(e)y pohybuje. Zde opravdu zabodoval casting, ale také kostyméři a maskéři protože boxerská maminka a sestřičky, to je opravdu pokoukáníčko. Ale jak jsem napsal je Fighter tradiční film, nic víc.(10.11.2011)

Vychrtlému Christianu Baleovi jsem věřila každý jeho pohyb i gesto, ale to je asi všechno, čím tenhle film vybočuje z průměru. Tuctový a tuctově natočený příběh o boxerovi, který byl výborný, spadl až na dno a dostal se z toho. Viděli jsme to už tisíckrát (a nebylo to pokaždé jen s boxem, stačí dosadit libovolný jiný sport) a když to někdo natočí znovu, musí to prostě být něco extra, abych si z toho sedla na zadek, ale to "Fighter" bohužel skutečně není. Dvě výborné scény (okamžik, kdy na HBO dávají "Dickyho" dokument a Mickyho zápas, který matka Dickymu tlumočí po telefonu do vězení) celek z lehkého nadprůměru opravdu nevytáhnou a celé to na mě působí spíš jako snaha natočit film, který posbírá všechny možné ceny, které se nabízejí. Snad akademici včas prohlédnou a sošku přidělí kdyžtak jen Christianu Baleovi, který by si jí jako jediný opravdu zasloužil.(6.2.2011)

Boxerských filmů je spousta a téměř všechny do jednoho mají stejné schéma - seznámení s hlavními hrdiny, prohraný zápas, trénink, první vyhraný zápas, neporazitelnost. Ale proč ne, když většina těchto filmů je natočena dle skutečných událostí, těch příběhů musí být desítky. Když jsou navíc natočeny alespoň tak dobře jako Fighter, klidně ať se jich točí ještě víc. Podceňovaný a mnohými zatracovaný Mark Wahlberg všem ukázal (Oskarová nenominace zaráží), že bylo předčasné lámat nad ním hůl, když se objevily první ukázky. Christian Bale si pomalu žádá film o sobě samém - kterak mu šílené diety přinesly pozlacenou sošku. Zbytek se veze s hlavními představiteli a všichni podávají téměř životní výkony. Klasické schéma boxerských filmů je tentokrát obohaceno o drogovou problematiku, rodinné hodnoty a o výběr trenéra. Vše spolu úzce souvisí a divák sleduje spíše rodinné drama, jakoby box měl být někde v pozadí příběhu. Jde tedy více o drama než o sport a i díky tomu toho ze sebe herci mohli vytřískat více než obvykle.(19.3.2011)

• - Na oblečení Wardova (Mark Wahlberg) týmu si můžete všimnout nápisů "Mickey". Boxerovo skutečné jméno je ale Micky. (Dawid199)

• - Mark Wahlberg se na roli připravoval 4 roky, během té doby díky vzpírání a intenzivnímu výcviku boxu přibral 15 kilogramů. (Snorlax)

• - Mark Wahlberg poslal scénář Martinu Scorseseovi s nadějí, že se legendární tvůrce ujme režie. Scorsese ale odmítl. (oje)