Fighter

• Austrálie

The Fighter

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2010, 115 min

Mark Wahlberg si to celé pekne odboxoval a Bale to potiahol po hereckej stránke, v opačnom poradí by film nebol tým, čím je teraz. Storyline nemá svoju silu ani vysoké ambície, o boxeroch sa točilo, točí a točiť bude. Vďaka svižnému tempu a Baleovi je Fighter zapamateľným filmom, rozhodne viac dôrazným v jednotlivých častiach a momentoch ako v celku.(17.2.2011)

The Fighter, tedy menší herecký koncert Christiana Balea v civilním vyprávění o bratrech boxerech a o tom, kterak se jednomu dostalo prozření a druhému zaslouženého úspěchu. Nemá to sice emocionální sílu Těžké váhy, ani hloubku Zuřícího býka, ale dívá se na to velmi příjemně - film funguje jako celek, nemá slabá, ani méně záživná místa a obsahuje i své neopomenutelné přesahy nad sportovní žánr. I na tomto příběhu "z ulice" o "obyčejných" lidech však zamrzí, jak očividně je vměstnán do Oscarům podbízivých šablon - trpí díky tomu zejména poslední zápas, který se tak stává pouhou formalitou a oslabuje závěrečnou katarzi. 7/10(14.1.2011)

Velmi komplexní spojení sportovního a sociálního dramatu, přičemž rozměr sociální má mírně navrch. Režisér David O. Russell mne celkem překvapil, jelikož dosud nenatočil pořádný dramatický film a Fighterem dal rázně na všechny své dosavadní rozporuplné opusy zapomenout. Jistá režie a velmi sofistikované propojení fiktivních dokumentárních pasáží a hraného filmu dělá z Fightera originál, herecké výkony jsou na oskarové úrovni a z logiky věci mírně předvídatelný scénář nás provede cestou outsidera až na vrchol vkusně a bez zbytečného patosu. Fighter je velkým překvapením a jeho jedinou slabinou je snad jen fakt, že v žánru boxerských dramat už bylo natočeno tak mnoho dokonalých snímků a je tedy s čím srovnávat...(21.3.2011)

Boxerských filmů je spousta a téměř všechny do jednoho mají stejné schéma - seznámení s hlavními hrdiny, prohraný zápas, trénink, první vyhraný zápas, neporazitelnost. Ale proč ne, když většina těchto filmů je natočena dle skutečných událostí, těch příběhů musí být desítky. Když jsou navíc natočeny alespoň tak dobře jako Fighter, klidně ať se jich točí ještě víc. Podceňovaný a mnohými zatracovaný Mark Wahlberg všem ukázal (Oskarová nenominace zaráží), že bylo předčasné lámat nad ním hůl, když se objevily první ukázky. Christian Bale si pomalu žádá film o sobě samém - kterak mu šílené diety přinesly pozlacenou sošku. Zbytek se veze s hlavními představiteli a všichni podávají téměř životní výkony. Klasické schéma boxerských filmů je tentokrát obohaceno o drogovou problematiku, rodinné hodnoty a o výběr trenéra. Vše spolu úzce souvisí a divák sleduje spíše rodinné drama, jakoby box měl být někde v pozadí příběhu. Jde tedy více o drama než o sport a i díky tomu toho ze sebe herci mohli vytřískat více než obvykle.(19.3.2011)

Už u úvodních titulků mi došlo, že jsem se Fightera bál zbytečně. A u těch závěrečných zase že obyčejného nebo průhledného v něm nebylo vůbec nic. Herecká sestava udivuje stupňovanými výkony (nepřekvapivě vévodí překrásná Amy Adams), televizně pojaté souboje v ringu vtáhnou a zároveň dodávají potřebný divácký nadhled a nakonec i ta věčně ukřičená, "poloburanská" linka s povedenou rodinkou dostane hlubší smysl a přestane rušit. Tenhle boxerský příběh zkrátka funguje od první do poslední minuty. Některé chyby se totiž opakovat nemusí.(25.2.2011)

• - Píseň, která zní před závěrečným zápasem Mickyho Warda (Mark Wahlberg) se Shea Nearym a brouká si ji i Dicky (Christian Bale), je jedna z nejznámějších písní od skupiny White Snake a nese název "Here I Go Again". (syphonn)

• - Micky "Irish" Ward za svoju profesionálnu kariéru vyhral 38 zápasov z 51, z toho 27 po KO. (frxXx)

• - Rozhovor na začátku a konci filmu byl improvizací. Natáčelo se pozdě v noci a za kamerou stál jen režisér David O. Russell. Christian Bale (Dicky Eklund) se na konci skutečně dojal a z gauče musel odejít. (HellFire)