Fighter

• Austrálie

The Fighter

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2010, 115 min

Primárně ani ne tak film o boxu a útrapách, který tento sport přináší (proto srovnávání s ´Rockym´, ´Zuřícím býkem´ atd. je od věci), ale zejména velmi poutavým způsobem podané sociální drama o jedné pošahané rodince, dominantní matince manažerce a dvou povahově zcela rozdílných bratrů, to vše se strhujícími hereckými výkony téměř všech zúčastněných. Zatímco Wahlberg se svým neměnným výrazem hráče pokeru zde naráží na své herecké limity, anorektický Bale tady jednoznačně kraluje a kdykoliv je na plátně on, nespustíte z něj oči. Celým filmem prostupuje taková uvěřitelná civilní atmosféra, takže člověk nemá sebemenší problém vcítit se do dění a vše se to sleduje jedním dechem. Od maximálního hodnocení tenhle film dělí pouze skutečnost, že se děj vine předvídatelnými zákrutami, ale jinak jde bezesporu o jeden z filmů roku a oscarové nominace zcela zasloužené.(27.2.2011)

Box jako sport mě nikdy extra nebral - ehm, co to kecám, vlastně mě nikdy nebral ani trochu. To bude asi mou fyzickou konstitucí typu "sušinka", která by v boxerském souboji obstála asi jen do zahajujícího gongu, po němž bych se (nejspíš špatně - jsem i mizerný herec) pokusil předstírat mrtvého. Ale zpět k filmu. Začnu od konce, protože jak jsem po něm zjistil, celé to bylo (nejspíše lehce volně) podle skutečnosti, což celý předešlý děj malinko staví do jiného světla. Tedy aspoň pro mě, jelikož "skutečné příběhy" mám přeci jen o něco raději, než výmysly scénáristů. A musím uznat, že scénář naštěstí neschytal moc levých ani pravých háků od autora, takže v tomhle je vše OK. Dále bych se věnoval hereckým výkonům. Tady mě upřímně neoslovil Mark Wahlberg, jenž sice má na roli boxera figuru a možná i zarputilý výraz, ale to je vše (a ne, techniku boje fakt nehodnotím, ještě bych jednu chytil...). Přitom ho mám docela rád (jako herce, samozřejmě), ale tady podle mě prostě neobstál. Naopak precizní a dokonalý byl Christian Bale, který - mám ten dojem - dozrál do filmové hvězdy naprosto nenápadně (pamatujete třeba tohle?), ale o to jasněji teď září skoro ve všem, kde se jen mihne. Výborná byla i Melissa Leo, zbytek ansámblu všesměs průměr. V globálu tomu nechybí moc ke 4. hvězdičce, ale přeci jen, je to ten box... Takže 68,5% :-P.(24.11.2013)

No co k tomu rict. Naprosto nezajimavy drama, naprosto nezajimave natoceny, o naprosto nezajimavym boxerovi. Fakt nechapu to vysoky hodnoceni a ani duvod, proc je film zrovna o nejakym Wardovi. Cely to je toceny civilne, coz znamena zadny hrdinsky pisnicky a kecy o ceste loosera na vrchol, tohle nastesti pusobi uplne jinak nez treba takovej Rocky. Jenze jak je to vsechno takovy civilni, vic nez jako cesta boxera za titulem to vypada jak rodinny drama. Mame tu brachu fetaka a mame tu rodinku slozenou z otravny matky a hromady jeste otravnejsich sester. Vsichni se neustale hadaj, kazdej si mysli, ze vi, co je pro Mickyho nejlepsi a na nejaky zapaseni nebo treninky moc casu nezbejva. No a jak je to toceny civilne, je tu zaroven takova polodokumentarni kamera, takze to vsechno vypada desne normalne, obycejne a nezajimave a obcas az hnusne. Aspon, ze herci jsou docela kvalitni, obzvlast vychrtlej Bale se prekonava. Co se tyce samotnejch zapasu, nemuzu si pomoct, ale Micky nepusobi jako buhvijak dobrej boxer a ty zapasy tak nejak postradaj napeti a clovek ani nema duvod mu fandit. Pro me docela zklamani.(23.1.2011)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $93,617,009Tržby Celosvetovo $129,190,869Tržby za predaj Blu-ray v USA $13,969,595 //počet predaných kusov 653,566 Tržby za predaj DVD v USA $21,635,796 //počet predaných kusov 1,441,429Chriastian Bale((vytiahol zo skrine smrtku)) a citeľne opäť ako živel si ukradne film pre seba, Oscar pre neho zaslúžene, aj keď to mal byť už aspoň v poradí tretí(Mechanic+Drsné časy=boli nedocenené výkony). Neokukaná réžia a tým pádom v celku dobrý prírastok do boxového súdka, Wardova rodina skoro ako z horroru tie niektoré jeho sestry fakt des, dobrá kamera, Wahlberg v pohode. /80%/(4.7.2011)

Špičkový drama, který spíš než by bylo o boxu, tak o rodině jako takové. Hodně "vyvedená" americká rodinka, kde je vechno naruby (tak jako všude je něco ... jak se říká), dva bratři, oba nadaní, jeden feťák, druhý naprosto nevýrazný, jednoduchý, neprůbojný, ale fyzicky nadaný boxer ... O tom, jak málem oba proserou svůj život, svoje obrovské možnosti, kvality, příležitosti ... ale nakonec se všichni vzchopí. Závěr v ringu, kdy se raduje celá rodina je opravdu dojemný. Boxerské souboje nejsou vůbec hlavním obsahem filmu, ale jsou špičkově choreograficky a "dokumentárně" zpracované. Každé Wardovo vítězství = KO je prostě adrenalinový orgasmus ...(29.3.2011)

• - Film měl původně režírovat Darren Aronofsky. (TomikZlesa)

• - Mark Wahlberg se na roli připravoval 4 roky, během té doby díky vzpírání a intenzivnímu výcviku boxu přibral 15 kilogramů. (Snorlax)

• - Při výběru herecke obsazení filmu byla oslovena i známa anglická herečka Emily Blunt, nabídku však odmítla. (třešta)