Fighter

• Austrálie

The Fighter

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2010, 115 min

[imdb: 8.2/10] | me: Kvalitne členený film so známou líniou deja obohatený však o neuveriteľne skvelý výkon Bale-a ale aj ostatných kolegov stojacích v rade hneď za ním. Pravdepodobne to bolo postavou, ktorú stvárnil keďže bola určite výraznejšia ako samotný fighter. Tak, či onak - spôsob akým nám to prezentoval bol dokonale presvedčivý. Vždy som mal rád Balea, no a tento krát opať potvrdil svoje kvality pričom zdvihol látku opäť o čosi vyššie. Vynikajúce. Ostatné herecké výkony mu autenticky sekundujú a tak sa celý film nesie v svižnom tempe. Fakt dobrý film.(3.2.2011)

Občas zmlátím boxerský pytel do bezvědomí, ale proti libovolnému černému svalovci bych se do ringu postavil pouze s neprůstřelnou vestou na těle, brankářskou helmou na hlavě a nataženým glockem v ruce. Přesto si dovolím tvrdit, že Fighter nenabízí box nijak zázračných kvalit a většinu vítězných úderů u mě získává pouze zásluhou Christiana Balea, jehož anorektik na cracku mne bavil snad v každé scéně.(4.2.2012)

Bale udělal z vedlejší role hlavní. Marky Mark hraje tuctového bouchače, kolem kterého se to všechno mele, ale Bale nejen že si Dickyho maximálně vychutnává, ale nezapomíná ho respektovat jako člověka. Kusy filmu táhne jenom on a některé momenty si zapamatujete jen díky němu. David O. Russell je další skryté eso Fightera a žene celý film kupředu. Závěrečná bitka je tak precizně vyvážená, že celé ty rodiné trampoty mízí v propasti času a i ty klišovité pasáže s pomocí herců slušně překonává.(5.3.2011)

Primárně ani ne tak film o boxu a útrapách, který tento sport přináší (proto srovnávání s ´Rockym´, ´Zuřícím býkem´ atd. je od věci), ale zejména velmi poutavým způsobem podané sociální drama o jedné pošahané rodince, dominantní matince manažerce a dvou povahově zcela rozdílných bratrů, to vše se strhujícími hereckými výkony téměř všech zúčastněných. Zatímco Wahlberg se svým neměnným výrazem hráče pokeru zde naráží na své herecké limity, anorektický Bale tady jednoznačně kraluje a kdykoliv je na plátně on, nespustíte z něj oči. Celým filmem prostupuje taková uvěřitelná civilní atmosféra, takže člověk nemá sebemenší problém vcítit se do dění a vše se to sleduje jedním dechem. Od maximálního hodnocení tenhle film dělí pouze skutečnost, že se děj vine předvídatelnými zákrutami, ale jinak jde bezesporu o jeden z filmů roku a oscarové nominace zcela zasloužené.(27.2.2011)

Ring je přes ulici. Cože? No jo, je to tam takový menší, takže se tam nevejde ani šatna. .. absurdní, ale začít se nějak musí. / Micky (psáno bez písmenka e) si měl už dávno sbalit svých pět švestek, protože pohybovat se v kruhu tolika semetrik se prostě nedá. A stejně tak jeho starší brácha Dicky, trošku mešuge díky hulení cracku, který mu dává zapomenout na konec jeho boxerské kariéry. Vězte, že tohle není tak moc o boxu, ale spíše o přežívání v americkém zapadákově jménem Lowell a zběsilých vztazích s rodinou, která se přece tak miluje. / Mark Wahlberg se s rukavicemi ohánět umí, ale herecky prohrává s vyhublým Christianem Baleem K.O. už v prvním kole, ačkoliv to nejsou soupeři v ringu. A i ta řízná muzika k tomu pasuje ..(4.11.2012)

• - Melissa Leo, která hraje matku obou boxerů, je ve skutečnosti o 11 let starší než Mark Wahlberg a o 14 let starší než Christian Bale. (Nine)

• - K natočení zápasů a dokumentu o Dickyho závislosti na drogách byly použity kamery HBO z devadesátých let. (HellFire)

• - Rozhovor na začátku a konci filmu byl improvizací. Natáčelo se pozdě v noci a za kamerou stál jen režisér David O. Russell. Christian Bale (Dicky Eklund) se na konci skutečně dojal a z gauče musel odejít. (HellFire)