Fighter

• Austrálie

The Fighter

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2010, 115 min

V crackových výparech a v zápachu peroxidu na boxerský Olymp. Sympatická, byť nedůsledná, syntéza royckovské žánrovky s rodinně-sociálním dramatem, která tak trochu netuší, na kterou stranu mlátit víc, tak tam radši sype jistotu. Díky Balovi a hodně šťavnatému finále vítězí především sympatie, i když otázka, proč Aronofsky sáhl po efektnější pomádě z Čajkovského mě nepřestává trápit. "Fighter" je prostě skromnější a sympatičtější látka. A nejenom proto, že má koule.(21.2.2011)

Už u úvodních titulků mi došlo, že jsem se Fightera bál zbytečně. A u těch závěrečných zase že obyčejného nebo průhledného v něm nebylo vůbec nic. Herecká sestava udivuje stupňovanými výkony (překvapivě vévodí překrásná Amy Adams), televizně pojaté souboje v ringu vtáhnou a zároveň dodávají potřebný divácký nadhled a nakonec i ta "poloburanská" linka s rodinou dostane smysl a přestane štvát. Tenhle boxerský příběh zkrátka funguje od první do poslední minuty. Některé chyby se totiž opakovat nemusí. 90%(25.2.2011)

• tron

„Dosť som o tebe počula.“ – Aj ja o vás.“ – „Čo tým myslíš?“ – „To isté, čo vy.“ Nemám rád (česť výnimkám) zdĺhavé filmy, box, boxerské filmy, Marka Wahlberga, Darrena Aronofského, Christiana Balea a ani tie časti Eastwoodovej MILLION DOLLAR BABY, v ktorej vystupuje nechutná rodina hrdinky. Pokiaľ ste na tom podobne, FIGHTER nebude vašou srdcovou záležitosťou. Paradoxne je to však práve až nesympatický Bale, kto udržiaval moju pozornosť. To som vážne nečakal. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sportove/481-fighter-4o-(9.2.2011)

Když se řekne box, nejdříve se mi vybaví reální boxeři (Tyson, Ali) a pak ti filmoví (Rocky a Jake LaMotta). Boxerské filmy mám jednoduše rád, a proto jsem se na Fightera opravdu těšil a věřil jsem, že po jeho zhlédnutí přibude do té filmové trojice jméno Micky Ward. Bohužel, nepřibude. The Fighter je film, který měl na to být jedním z nejlepších, být něco extra. Bohužel, tohle se nestalo a film je zcela průměrný. Na 115 minut připadne pouze jediná silnější scéna, jinak se u televize nudíte. A začnete se sami sebe ptát, kde se stala chyba, proč mě tenhle film tak nudí? A pak, po nějaké hodině, jsem na to přišel. Já prostě neuvěřil Wahlbergovi toho boxera. Fakt ne. Za celý film mi přišel takový nijaký, až nudný. To Bale, to je Wahlbergův dokonalý protipól. Christian podal další skvělý výkon, který podle všeho bude oceněn Oscarem (a oprávněným). Taky se mi nelíbila ta kamera. Nejsem odborník, ale působila na mě takovým tím hnusným digitálním dojmem, díky kterému i některé zápasy vypadaly směšně. Nevím, jestli to byl záměr, ale pokud ano, tak nevyšel. A tohle by se dalo říct o celém filmu. Měl na to, být nejlepším, ale hodil ručník do ringu v polovině prvního kola. A to je špatně… 60 %.(21.1.2011)

Športová dráma o jednej pošahanej boxerskej rodine a aj keď sa námetom nejedná o nič výnimočné, pozerá sa to jednoducho dobre. Rozumne napísaný príbeh, sympatické postavy bratov, boxerské zápasy a dobrí herci. Ubehlo to veľmi rýchlo a ja som bol spokojný. Jedna z tých najlepších športových drám poslednej doby.(15.3.2012)

• - Richard Eklund, Dicky alebo The Pride of Lowell, za svoju profesionálnu kariéru stál 29-krát v ringu, z toho 19-krát v ňom skončil víťazne, 4 razy po KO. V roku 1978 zápasil so Sugar Ray Leonardom, ale prehral, a nie vyhral, ako sa vo filme spomína. (frxXx)

• - Christian Bale musel kvůli roli bývalého boxera Dicka Eklunda hodně zhubnout. (MeanWhile)

• - K natočení zápasů a dokumentu o Dickyho závislosti na drogách byly použity kamery HBO z devadesátých let. (HellFire)