Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

antragus

Jo, jo, jo. Pro mě klasika všech klasik. Asi i proto, že je to první horor vůbec co jsem kdy viděl. (Možná to v těch šesti letech zanechalo nějaké následky:-)). Ale ve srovnání se slaboduchýma mlátičkama typu Vřískot a Tajemství loňského léta mi tahle zabíjačka přijde aspoň na úrovni. No a pak ten konec. Kouzelné. Dodnes si vzpomínám na celou širokou rodinu, která přijela za účelem rodinné oslavy, kde se tento kousek večer promítal. Vážení ten hromadný nadskok při závěrečné lekaččce - to už myslím nikdy neuvidím... ()

P@\/EL

Povedený horor, který může na první pohled působit jednoduše, na druhou stranu se s ničím nepáře. Nekompromisní vraždy jako na běžícím páse, k tomu poměrně vydařená mrazivá atmosféra dělají z filmu nezapomenutelný kousek. Samozřejmě zde, aby to bylo mnohem napínavější, nesmí chybět nelogické chování hlavních hrdinů, z čehož se ovšem tvůrci hororů nepoučili ani po více než 30 letech. ()

Filatov

Friday 13th téměř sahal po čtyřech hvězdičkách ale nestalo se tak z různých důvodů. Jednak není po celou dobu tak napínavý, jako například Halloween, takže pokud budu srovnávat, není tak "dusivě znepokojující". Této úrovně dosahuje vlastně až ke konci, když už jsou všichni vybiti a zbývá poslední, pak už nastupuje ta správná atmosféra, jaká by měla bejt a jde jenom o přežití. Zároveň má trochu horší dialogy a taky jsem pořád čekal, kdy se objeví samotný Jason v hokejové masce, když je ztvárněná i na obalu a ono nic. :-( Kemp se mi vizuálně líbil a samotné léto u vody a chatky jsou mi hodně blízké takže jsem k tomu snímku měl tak nějak blízko a soucítil jsem s hrdiny a musím přiznat, že rozpolcená Mrs. Vorhees sama málem vytáhla film o třídu vejš. S jejím nástupem šla úroveň hodně nahoru. ()

Kletus

Po shlédnutí nespočtu imitací (The Burning,Madman,Hell Night,SleepawayCamp,The Prowler,...) jsem si tenhle snímek o to víc užil. Hudební motiv je nezaměnitelný a snímek se odvijí rychle a dokáží děsit i denní scény(např. scéna s holkou ve Voorheesovic autě) a když padne tma začíná to pravé běsnění. Jedná se určitě o jeden z nejlepších dílů téhle hororové série. Děj odcejpá, aby mohlo dojít ke konečné konfrontaci a oblíbené části za účasti Toma Saviniho. Pokud rádi Slasher, tak jste to už určitě viděli. ()

Shay

To se snad ani hodnotit nedá!:) Pátek 13, Noční můra v Elm street, prostě klasika. Ten, kdo neviděl, snad ani nežije. Napětí, očekávání, strach, úzkost, vrah, krev, akce, skvělý scénář i postavy. :) Není co bych vytýkala. Tohle je prostě úžasné!! ()

macoslavek

kdybych těsně před tím neviděla halloween, asi by se mi to líbilo víc.. jenže všechny klady halloweenu tady nejen chybí, ale jsou přímo zápory.. nedotažená plíživost, zbytečně přehnané a přehrané finále.. ale dobrý, pro slasher fandy jako stvořené :) ()

Helled

Opravdu dobrý díl je vidět jak dobře začíná kultovní serie i krvavost to nepostrádalo atmosféra děj prostě skvělé mé hodnocení 70 % ()

abrat

Tento film si nezaslúži také nízke hodnotenia. Je to síce slasher, ale hlavne je to horor o napätí a niektoré scény dosahujú neprekonateľnú kvalitu. Napr.scény v kúpeľni. Pokračovania tohto filmu, nesiahajú jednotke ani po päty. ()

Jekyl

Komentář píšu v pátek 13. listopadu 2015. Jakožto fanda série (a tudíž ne příliš objektivní osoba) jsem si dal s hodnocením lehce na čas, ale chtěl jsem počkat na toto krásné datum. Úvodnímu dílu musím dát 5*, jelikož jím celá legenda započala. Ale není to jen kvůli tomu. První díl má totiž dost možná nejlepší atmosféru, ačkoliv v něm Jason ještě nevystupuje. Vyhovovala mi i kamera. Mám rád, když je vrahova činnost udělána tzv. z jeho pohledu. Herci jsou víceméně sympatičtí a žádný z nich výrazně nevyčnívá. Mordy maj styl, jelikož ze začátku ještě dokázali být scénaristé origální a jejich pozice byla podstatně jednodušší. Prostředí? Temné. Hudba? Vynikající. --- Jasně, není to úchvatné dílo propracované do detailu, ale mám rád tyhle série, kde lidi mohou srovnávat jednotlivé díly a které svým způsobem budí vášně ať už jsou jakékoliv. Úvodní pátky si myslím, že tohle dokonale splňují. Škoda jen, že postupem doby jejich kvalita klesala a od Jasona plujícího až na Manhatan šla do kytek úplně. První díl určitě patří do TOP 3 celé série. ()

Richie4422

Začiatok slávnej slasher série v ktorej si tvorcovia po úspešnom Halloweene skúsili znásobiť priamu brutalitu. Mimo dôležitosti v historickom okienku ide o zábavnú vyvražďovačku. ()

Jarvis555 odpad!

Toto bol horor ? Bezduché vyvražďovanie. Absolútne zle natočené. Bez nápadu bez deja. Hodina a pol veľkej nudy ani som tom nebol schopný dopozerať. ()

Poga

Tento film má dva problémy. Pridlhú minutáž, prestrihanie a skrátenie by veľmi pomohlo tempu filmu a hlavne akcii. Druhým problémom je krývajúci dej. Áno, je to slasher, ale to predsa neznamená, že musí byť prvoplánový, dupľom, keď to neprospieva žánru ani deju. O nelogickom chovaní postáv v poslednej tretine filmu ani nebudem hovoriť. A pritom vôbec nie je nutné, práve naopak. Ak by hlavný hrdinovia konali viac uveriteľne a divák sa mal možnosť s nimi aspoň trochu stotožniť, tak by to hodnotenie mohlo byť vyššie. Takto to je podpriemerný zástupca žánru. Klasika určite nie. P.S. A ten, akože, twist na konci? Vlastne ani nie je. ()

uprchlice

Každý fanda hororu jistě zná dnes již klasiku všech klasik. Pátek třináctého se řadí mezi nejlepší slasher vyvražďovačky a to i přes to, že brzy oslaví kulatiny. Skoro 40 let starý klenot, který nestárne a mnoho generací s ním vyrůstalo. Zaschlá krev zavražděných teenagerů v táboře Křišťálového jezera je dodnes cítit a nesmrtelná krása tohoto snímku je až neskutečná. Napětí a hrůza je na prvním místě a buďte si jisti, že vás Pátek třináctého nezklame, protože klasika neklame. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej