Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

vyfuk

Tento film neřadím mezi ty supr čupr nej..... ale je to určitě jeden z nejlepších filmů na světě. Di Caprio se z vyzáblého milovíka z Titanicu stal mistr herectví. Během jednoho roku Di Caprio natočil dva super filmy a asi ty svoje opravdový nej. Překvapuje mě, že film je z režijní aktovky Scorseseho. Fincher by se možná na to hodil víc, ale herec. obsazení bych neměnil. Genialita filmu je zrádná a úžasná. Di Caprio, Ruffalo, Kingsley jsou prostě úžasní. Toto je spíš doplněk - ale zaplatil bych hodně peněz zato abych zjistil, jak by film vypadal v režii samotného Finchera a nebo Nolana :-). Děkuji Scorsese. ()

Ev.D.

Tak to je síla. Ta hudba a prostředí, no hledím. V té cele když na něj bafl ten pacient ,že máš babu, no mět v pokoji strom jsem schovaná na stromě. 5***** bez rozmýšlení. ()

Autogram

Všetci sú lietadlo, len ja som DiCaprio. Ostrov plný bláznov je ideálne útočisko pre natočenie silno psychologického krimi thrilleru. Dvaja vyšetrovatelia prichádzajú na väzenský ostrov a ihneď zažívajú tamojšiu dusnú atmosféru, kde nikto nikomu neverí, informácie získavajú veľmi ťažko, akoby im ich niekto iba postupne dávkoval. Začiatok filmu je určite lepší ako koniec, ktorý prináša len trpkú úľavu pre diváka. Maják ako symbol nebezpečia, ale aj určujúci smer a osvetľujúci ako symbol poznania. DiCaprio ako vždy skvelý, hoci nie vo svojej životnej úlohe. ()

Myrreczech

Úžasný DiCaprio a Kingsley, fantastická hororově laděná muzika v pozadí a dokonalý scénář. A pak už se jen musíte na konci rozhodnout jestli je lepší žít jako zrůda nebo zemřít jako dobrý člověk. Jedna z největších mysteriózně-mindfuckových pecek, na kterou můžu koukat pořád dokola, ikdyž už pointu znám. ()

Joe123

Drsný film s hustou atmosférou a dokonalým hereckým výkonom Leonarda DiCapria. Tu by sa dalo napätie krájať. 95% ()

Meijin

První část filmu byla výborná sama o sobě, i když trochu pochmurná a s více než málo nočními můrami a halucinacemi hlavního hrdiny - vyšetřovatele FBI. Závěr byl ovšem bombastický a teprve dodatečně si uvědomuju, co znamenaly různé narážky, když ještě nedošlo k odhalení pravdy divákovi. ()

TheRoller

"Which would be worse? To live as a monster or die as a good guy?" Na tomto mieste sa pôvodne nachádzal rozsiahli komentár obsahujúci rozbor tohto filmu z pohľadu dopadu na diváka podobnému Vertigu so štipkou Šiesteho zmyslu, opis skvelej atmosféry, úžasnej práci Scorsesiho, DiCapria, Ruffala a džina Kingsleyho. Ja inteligent som ho písal na mobile a vďaka tej dotykovej kravine som ho celý zmazal. Po sérií infarktov a dvojnásobnom vymenovaní všetkých známych vulgarizmov v tých najnechutnejších kombináciách to skrátim na: Pán Hitchcock by bol spokojný. 90% ()

KASUGI

K čemu je atmosféra a kamera, když pointa stojí za hovno. Jistě, všichni jsou z toho vycákaní, ale... (SPOILER) Jedno z desatera pátera knoxe praví, že pachatelem nesmí být sám detektiv. Ono je hrozně jednoduché napsat nějakou zápletku, pár odkazů a narážek, zavádějících stop a pak na konci suše říct, jsi blázen, vrahem jsi ty sám. Sorry, tohle nepovažuju za šokující zvrat, ale prostý laciný ojeb. K plusu budiž Scorsesemu, že se nesnížil k pouhé halucinaci, ale nechal alespoň Capria skutečně chodit po ostrově a vyšetřovat. Na čtyři hvězdy to má i tak, jenže to by tam nesměla být divně použitá hudba, (už při úvodním příjezdu detektiva na ostrov hudba burácí, jako kdyby šlo o big epic finále) pár otravných postupů (sklapovačka - probuzení z noční můry, nebo zapálení sirky abych lépe viděl i když v daném prostředí je světla jak na Silvestra) a v neposlední řadě scény pro efekt ( spojenci postřílí jednotku zajatých nácků stojících v řadě a to tak, že kamera zabírá prvního umírajícího a když jede na druhý konec řady, vojáci střílí a umírají až když jsou na záběru, což na konci řady vypadá už znacně přihlouple. Možná jsou to prkotiny, ale tohle se dá ignorovat u filmu, co má 78%. Ne u něčeho, co všichni prezentují jako mega extramajstrštyk. (pravda, na Dark knight rises to ale nemá) ()

dragon94

Jeden z těch filmů jejichž konec tvoří váš názor na celý film. Změní totiž celý váš pohled na předchozí dění a odpustíte mu, že do té doby vlastně ani pořádně nevíte co se to na obrazovce děje. No a nebo naopak vás konec zklame a tím pádem pro vás bude film absolutně o ničem. I přesto že na mě konec působil velmi dobře dovolím si snížit hodnocení zejména za unylou první hodinu a za to, že některé věci více či méně nedávají moc smysl, nebo se dějí příliš účelně, nebo se dají opět více či méně předvídat. Taky se nejednalo o žádné mega dílo a až do konce je to akorát atmosfericky natočený film s několika uměleckými scénami. A i samotný konec vlastně není něco bůh ví co nevídanéhe, ale určitě mě to donutilo o spoustě věcí přemýšlet a ještě 40 minut po shlédnutí jsem si skládal v hlavě obrázek toho jak to asi celé bylo. 4* 80% ()

Ementaler86

Takhle dobrou únikovku by jeden pohledal. Taky bych si rád někdy zahrál na Kožaka nebo Bárnebyho na nějakém ostrově uprostřed ničeho. ()

faraon

síce sa na konci roztrhlo vrece so zvratmi, ale celý film mal originálnu atmosféru, ktorú som dávno nezažil, a pritom nejde o horor...či?...85% ()

iantomasik

V šestnácti letech bych Prokletý ostrov jistě s vážnou tváří vnucoval všem svým vrstevníkům jako velmi cool záležitost, kterou si nesmí nechat ujít. Jenže je mi už krapet víc. Ne však dost na to, abych zapomněl tu neskutečnou vlnu žánrovek s "překvapivými" twisty ze zlomu tisíciletí a přiznám se, zavděk ní si připadám vůči efektu takových snímků už mírně otupělý. Nevyčítejte mi prosím proto, že pokud si film klade za cíl hru s diváckým očekáváním a nadto lehké filosofování na téma realita kontra sen, očekávám od něj trochu rafinovanější blufování a možná i méně povrchní pohled na věc, což jsou dva ohledy v nichž Prokletý ostrov značně selhává. Těžko zde ale odlišit na kolik Scorsese záměrně prácuje s žánrem jako s brakem a jestli je tedy překombinovaný scenář záměrem, nebo pouhým nedostatkem soudnosti, či zda jsou např. snové sekvence s částicemi popela/sněhu/papírů ve vzduch jen laciným kýčem, či naopak výsměchem jemu. Stejně tak nejasné je zapojení tematiky koncentračních táborů, které buď skvěle uplatňuje typické béčkové schéma nacistů experimentujících na lidech, nebo má jen za úkol, co nejrychleji a nejlevněji vyvolat silné emotivní reakce. Scorsese se ve své tvorbě dostal do situace, kdy je pro jeho tradičně precizní režii těžké odlišit jestli se svými filmy vysmívá naivní minulosti a nebo naopak senilní...... http://www.youngstyle.cz/kultura/proklety-ostrov-shutter-island ()

TroiMae

Tak nevím. „Šestý smysl“ – ten měl pointu. „Klan létajících dýk“ (nebo třeba „Hrdina“) se nemusí líbit každému, ale budiž. A vyjmenuju řadu dalších zajímavých filmů s podobnou pointou. A království za film jako „Memento“. Jenže při tomhle filmu jsem měl pocit, že režisér nic postupně neodhaluje a jen mě vodí za nos. Vidím zde hodnocení 80%, ale přísahám, že když jsem byl v kině, někteří v sále jsme se v poslední třetině nudili, někteří pochichtávali a někteří nepokrytě smáli. A tyto reakce se střídaly až do konce filmu. Celou dobu to bylo aspoň na 3*, ale milosrdný konec nepřicházel a nepřicházel… a nepřicházel a nepřicházel… a nepřicházel… Jediná hrůza, která mě při sledování filmu popadla, se týkala obavy, že se z filmu stane nekonečná smyčka a neskončí. Pak už jsem měl jen pocit, že si ze mě režisér dělá blázny nebo se zblázním já. Přiznávám…. na konci jsem byl už tak otupělý, že jsem nepochopil závěrečnou završující pointu (vše předchozí bylo polopatě digitálně vysvětleno i kdybyste to pochopili už před čtvrt hodinou – jen nevím, jak jedna žena utopí v jezeře postupně všechny své velké tři děti, to už od nich vyžaduje notnou dávku spolupráce – ne nebojte, to snad ani není spoiler). Kdyby mi vše nevysvětlil náhodný kolemjdoucí, přišel bych o slušnou závěrečnou třešničku na dortu (poslední větu hlavního hrdiny). Ale to je také vše, co mi z filmu zbylo, protože dort sám se nekonal. A já mám pocit, že to, že jsem viděl mysteriózní film, by byla jen moje obranná iluze v případě, že bych si ty lístky do kina musel koupit a měl z toho jen jednu poslední větu ;) Takhle jen – darovanému lístku na filmová okénka nehleď. Kdyby film skončil po prvních dvou třetinách, nejen, že bych se nezlobil, ale možná bych mu dal i 4* (z nynějšího pohledu z vděčnosti), protože atmosféra filmu je poutavá a člověk si ji opravdu může užít…. Ale za to 3* dávat nebudu a atmosféru si raději vytvořím doma tím, že si zapálím svíčku a přečtu něco od Kafky, než za to platit v kině. ()

Madlene

...tak sice za 4, ALE! Je to hlavně kvůli DiCapriovi, který se tak zuřivě snažil a byl tak skvělý, no zkrátka... Scorsese tentokrát jakoby nevěděl, kdy začít a kdy přestat. Děj se místy příšerně vlekl a závěrečná katarze tak přišla s nepříliš velkou úlevou - byť byla skvělá a dá se vnímat (jak se ukázalo na odlišných reakcích spoludiváků) mnoha způsoby. ()

koog

Perfektní, dokonalé, strhující, geniální ... no a závěrečná scéna a věta, kterou hlavní postava pronese, mě definitivně ujistila, že tohle je jeden z nejlepších filmů, který za poslední dobu vběhl na plátno. DiCaprio je film od filmu lepší, je to prostě pan herec :) a před panem Scorsesem smekám! ()

ELduderino

Od filmu jsem čekal poměrně dost , protože Martin Scorsese a Leonardo DiCaprio jsou mými oblíbenci už nějaký ten pátek! Výsledek byl přesto všechno skvělý! Náléhavá hudba, kamera, mrazivá atmosféra ostrova. Vše zde mělo své místo! "Velká" pointa pro mě byla skutečným překvapením. Hodně mě překvapil Mark Ruffalo, který zahrál opravdu parádně. Nakonec ještě pár slov Leovi.Po celou byl velice přesvědčivý, ale na konci v jezeře předvedl něco, čemu se nedá říct jinak, než herecké mistrovství! Měl jsem z něj opravdu husí kůži. Jestli se za tohle nedává Oscar, tak už nevím.Podle mého zatím snímek roku 2010! ()

Composter

Úžasně působivý, atmosférický a syrový film. Tím, jak na mne zapůsobil, jak mne vtáhl do mrazivého děje a prostředí, jak si se mnou pohrával...tím, jak ve mne zůstal vpálený, mi připomněl takové skvosty jako The Shining anebo Se7en. To, co je na tomto filmu nejcennější je bez spoilerů nemožné vysvětlit. Faktem je, že pokud předhozenou hru přijmete, budete ostrouháni až na kost...ano, Shutter Island je ostrý a neúprosný jako struhadlo. Od úvodní scény (připlutí na ostrov), přes strhující vyšetřování, rádoby idylické flashbacky hlavního hrdiny až po psychotický závěr, kdy je pointa filmu několikrát převrácená naruby. Ani na chvíli neprobleskne filmem záře naděje, čehokoliv pozitivního. Režisér předhazoval udičky a indicie...ale vzápětí se ukázalo, že to ne on, ale vy, jako divák, jste si je vytvářeli a snažili se všemu přijít na kloub. Nakonec zjistíte, že procházíte stejným vývojem, jako hlavní hrdina, že si jako on vytváříte přesně ten stejný obraz (filmové) reality. Mohl bych se zde rozepsat o výborném obsazení, dokonalé výpravě a úžasné hudbě (hned jdu shánět soundtrack), ale na to jsme u Scorseseho zvyklí. Velmi doporučuji...ovšem ne, pokud jste narativní povahy, kdy máte potřebu u filmu vše vysvětlovat rozumem a myslíte si, že příběh je hlavním hrdinou filmu. To pak narazíte a pointou (tou nejzřetelnější) budete zklamáni, jelikož VY jste ji odhalili již dávno...pointa se skrývá v poslední větě, kterou DiCaprio vyřkne a která Vám svou brutalitou vyrazí dech. ()

Sir-Filip

Více než povedený kousek Scorseseho, ve kterém rozhodně nezklamal DiCaprio!!! Opět dokazuje to, co už dávno víme. Je hercem, který dokáže zahrát i jiné role, než mu alespoň na začátku kariéry přisuzované "slaďouše". Na dlouhou dobu mu tuto čepici nasadil "Titanic", ale postupně se z ní vymanil a v "Shutter Islandu" už byste hledali "slaďouše" těžko! // Po shlédnutí traileru se Vám může na první pohled zdát, že už prakticky vše víte, a že tento trailer prozradil až příliš mnoho - samotný film je však ve skutečnosti úplně jiný a zcela o něčem jiném. V tomto bych trailer přirovnal k "Inglorious basterds". Prakticky jdete na jiný film!!! Ten Vás pak opravdu chytí a vtáhne do děje. Příběh si vychutnáte s Andrewem (hlavní postava ztvárněná DiCapriem) plnými doušky a závěr Vás určitě překvapí. Snad jen trošku škoda, že se na můj vkus závěrečné rozuzlení až příliš vleče, ale každé "dílo" má své mouchy, nebo ne? Podle mého názoru se jedná spolu s "Casinem" o Scorseseho nejlepší film!! So - "ENJOY IT !!!" ()

Pecival

Parádní herecká sestava, vedena jistou režisérskou rukou - to by v tom byl čert, aby z toho nebylo dobré pokoukání. A taky, že je. Občas trochu zmatečné, trochu odhadnutelné, na druhou stranu film nestojí na pointě, ale spíše na celkovém vyobrazení stavu šílenství, halucinací a podobně příjemných stavů mysli. Film ve mě vyvolával silný pocit, že psychické poruchy jakéhokoliv rázu jsou opravdu velmi ošklivá věc (ne snad, že bych to nevěděl před tím:), což je asi to nejlepší ocenění... ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013