Říkají mu Řidič. Přes den je filmovým kaskadérem, po nocích si přivydělává jako nájemný řidič zločineckých gangů. Nezajímá ho o jakou práci ten večer zrovna jde, řítí se nocí s policejními vozy v zádech. Shannon je Řidičovým učitelem i manažerem, který se ho snaží dohazovat filmovým režisérům i zlodějům, kteří za něj jsou ochotni dobře zaplatit. Shannon má v plánu koupi vozu, ve kterém by se Řidič mohl zúčastnit profesionálních závodů. Navrhne, aby se investorem stal Bernie Rose, místní boháč s pochybnými zdroji příjmů. Samotářskému a ze svého dvojího života značně rozpolcenému Řidiči zcela změní život náhodné setkání se sousedkou Irene, se kterou tráví stále více času. Vše se však změní když je z vězění propuštěn Irenin manžel Standard. Řidič se s ním domluví na poslední loupeži, která Standardovi umožnit splatit dluh, kvůli kterému ho vydírají gangsteři. Ukáže se však, že šlo o nastraženou past. Vše se začíná komplikovat a aby Řidič ochránil sebe i Irene, musí udělat to, co umí nejlépe – řádně šlápnout na plyn. (oficiální text distributora)

Sarkastic

Velmi zajímavý film. Není to teda taková pecka, jakou jsem před projekcí čekal, ale zklamán rozhodně nejsem, spíše naopak. Hned na začátku diváka zaujme vypiplaná scéna útěku, hypnotická hudba spolu s výbornou kamerou a střihem, která vytváří velmi zvláštní, chtělo by se říct skoro magickou atmosféru. Ta však není stála, sem tam ji divák pocítí, pak zase zmizí. Když pominu konec prvního útěku (kde jako skončili ti 2 zloději?), možná největší problémem filmu je romantická linka. Hezounek totiž asi nikdy předtím nepotkal na ulici ženskou, že ho zničehonic uhrane nepříliš atraktivní sousedka ještě k tomu se synkem. Kdyby se vypomohlo scénaristickou berličkou, že hlavní hrdina třeba ztratil svoji ženu/přítelkyni klidně i s dítětem a teď je osamělý, zničený a tahle žena mu ten předchozí vztah/rodinu připomíná, dalo by jeho zájmu o ni docela v klidu věřit. Takhle velmi těžko. Jinak zajímavé je střídání tempa. Vcelku pomalé ubíhání (včetně někdy až překvapivě dlouhých záběrů beze slov) je střídáno hodně napínavými a vypjatými scénami, což překvapivě funguje. Nevadilo mi ani to stupňující se násilí (někdy až překvapivě kruté) a proměna hlavního hrdiny na ultra tvrdého chlapíka. Naštvala mě ale scéna s posledním záporákem, který se střetne s Řidičem úplně sám bez ochranky a náš tvrďák samozřejmě...no, nebýt tohohle zmršeného a klišovitého závěru, možná bych trochu přemýšlel i o slabších 5*, ale ty takhle rozhodně dát nemůžu. Jo a písničku A Real Hero asi jen tak nedostanu z hlavy (při neodfláknutém konci by to mohla být více než skvělá tečka). ()

Gilmour93

Srovnávat toto s Kurýrem může jen někdo, komu straší v bývalém londýnském vězení u řeky Temže a jelikož mně tam straší taky, nabízím jiný příměr: Dánský táta Refn adoptoval nedomrlé nedochůdče Rychle a zběsile a tomu po letech soužití s bratry Taxi Driverem a A History of Violence dorostly koule i charisma.. Hypnotická záležitost dokonalého souznění hudby, ruchů i ticha s obrazem, úsporným a přitom naprosto přesným Goslingem a krásně civilními scénami sbližování v protikladu drsného ultranásilí. Člověk může odtušit, kam to celé směřuje a přitom každá další scéna, každý další záběr, překvapí svou stylovostí a originalitou. A co víc, duch asfaltové džungle z Mannovy perly Heat prostřednictvím taktovky dánského kralevice filmové formy zase nabyl vědomí.. Závěrem mi dovolte trochu vše shrnující rytmicky organizované poetiky: „V neblahém úmyslu zkřížíš-li cestu Driverovi v bundě se štírem vyšitým tmavě žlutou nití - jsi v řiti..“ ()

Psema

Podmanivá atmosférická pecka, těžící víc než ze scénáře z Refnova geniálního režijního vedení. Jasný FILM ROKU už od půlky září. ()

robbiee

[imdb: 8.5/10] | me: Tichý nevtieravý film, ktorý sa pomaly dostáva pod kožu a zanecháva rôznorodé pocity. Chvíľkami hypnotický, inokedy špinavo naturalistický,... proste zaujímavý kus s veľmi charizmatickým Goslingom, ktorý povie všetko aj keď nepovie nič. Celé mi to príde veľmi zvláštne, svojský štýlové a výborné. Trailer síce niečo prezrádza, ale ani zďaleka neukáže pravú tvár filmu. Film ponúka omnoho viac a stojí za to. Výborné štylizovaný film so zvláštnym podtónom. [4 a pol*] How about this - shut your mouth or I'll kick your teeth down your throat and I'll shut it for you. ()

Mertax

Warning: Trailer obsahuje dva velké spoilery. Střihači, styďte se.../// Absolutně grandiózní, avšak skromný film, jehož vizuální stránka a každičký element (snad i včetně barvy volantu) jsou excelentní. Snímek, u kterého mi tekly slzy, nikoliv dojetím, ale z intenzivního pocitu, že sleduji nový kinematografický skvost, který nemá obdoby a stane se v rámci žánru kultem. (Kdo mě zná, tak ví, že se nesnažím o hype). Kvůli takovému zážitku jsem si znovu uvědomila, jak moc miluji film. Film, který mě v poslední letech tak často zklamával. Edit. Podruhé je zážitek ještě silnější. Bomba. Opětovné zhlédnutí umožňuje mnohem více si vychutnat výbornou nekonvenční kameru (ty filtry!) a soustředit se na texty songů, které spoludotváří příběh a umocňují atmosféru filmu. Tracklist soundtracku je znamenitý. Na jazyk dere pouze a jenom slovo "genialita". Výtku mám však k postavě Mulliganové, které jsem matku zkoušenou život zkrátka nevěřila. Gosling svými pitomoučkými úsměvy a de facto neherctvím vytvořil nesmírně zajímavou postavu, u které se sice může zdát, že jedná nelogicky, ale po delší úvaze mi Řidič připadá jako nesmírně plastická (ne každý ihned osouloží objekt svého sexuálního zájmu) a uvěřitelná persona (od motivace chování až po oblečení). Perfektní scénář, který se vyvarovává klišé a neustále si hraje s divákem a testuje jeho očekávání. 95 % [Kino] ()

Kryšpín

Zářící noční Los Angeles, elektronická hudba a herci v příběhu Jamese Sallise dávají dohromady úchvatnou podívanou, která se mi vryje hluboko do paměti. Z pasivního pohledu sledujeme řidiče, jenž nevyjadřuje své emoce mimikou, ale svými činy. Ať už prostřednictvím auta či jiných nástrojů. Pro mě jeden z nejpřekvapivějších filmů roku. ()

TheDarKnig

Goslingův životní výkon v uhrančivém, nočním Los Angeles. Jedinou výtkou by byl asi nijak zvlášt promyšlený příběh sázející jenom na skvělou atmosféru vyplývající z úžasně působivého soundtracku a zamyšlených dlouhých záběrů. Spíše na hranic 4 a 5, ale některé scény mně tak očarovaly, že musím dát 5 ()

Brouk

Minimalistický dialogový projev a civilnost Ryana a Carey jsou dechberoucí. A když se navíc namlsám skvělou hudbou, zvláště chytlavým songem "A Real Hero" francouzského hudebního mága Davida Grelliera (project College), tak už není co řešit. Jednoznačně (a u mě zase po delší době) za čistých 5 hvězdiček..... ()

TeeAge

|| Scenár: Hossein Amini / Based on Drive by James Sallis | Hudba: Cliff Martinez | Produkcia: Michel Litvak, John Palermo, Marc Platt, Gigi Pritzker, Adam Siegel | Distribúcia: FilmDistrict | Štúdio: Bold Films, Odd Lot Entertainment, Marc Platt Productions, Seed Productions | Rozpočet: 13 miliónov $ | Tržby: 33,711,000 $ || Z neuveriteľného bodu nula vygradovaná super-minimalistická psycho jazda s chladnokrvným Goslingom v hlavnej role. Pulzujúca hudba hrajúca na elektronickú Vangelisovskú strunu dolaďuje intenzívnu, no pritom mraziacu atmosféru. Chovanie sa hlavnej postavy v niektorých situáciách je až desivo nepochopiteľné, no z časti to je ten faktor, čo dodáva Drivu to kuriózne plus. Ďaľší dôkaz toho, že i za málo penazí môže byť veľa muziky. |Videno v Atlas Praha, 5.9.2011| ()

Aluska88

Drive je velmi originální snímek se specifickou, zajímavou atmosférou a parádním soundtrackem. Ve filmech zbožňuju mlčenlivé a různorodě zvláštní postavy. Ryan Gosling mezi ně rozhodně patří. Ten kluk nemusí dlouhé minuty ani promluvit a já ho dokážu fascinovaně sledovat. Už on sám o sobě je vařícím kotlem plným charismatu, a jakmile se na scéně objevila Carey Mulligan, jejich společná chemie byla téměř explozivní. Jejich "eye sex" fungoval obrovskou silou, takže přílišných slov ani nebylo třeba. Chápu, že některé diváky jejich, často až téměř minutové pohledy beze slov nezaujmou, budou jim připadat nudné, či snad prázdné, mě však dokonale ohromily. Starring: Ryan Gosling's (no) expression, his fabulous cool Jacket and even more stares:) ()

genetique

Jedno je pravdou, že len málo režisérov by sa dnes odvážilo natočiť niečo podobné s takým sebavedomím ako práve škandinávsky talent Refn, ktorý ma už predtým utvrdil v tom, že pokiaľ mu hollywood otvorí dvere a nepristrihne krídla, tak sa z jeho filmov stanú vzácne klenoty. Jedinečnosť a svojskosť tohto filmu je tak očividná, že niekoho môže dokonca odradiť a tak sa nečudujem ani chladnejšiemu prijatiu a ani vychváleniu do filmového neba. Je až nevídané s akou istotou dokázali tvorcovia uchopiť tak triviálny príbeh a spracovať ho tak, aby bol v každom ohľade výnimočný. Chybu som spravil, že som šiel do kina s partiou, ktorá si doteraz dookola ulietava na filmoch Stevena Seagala a Van Dammea a tak som mal z ich poznámok celý čas pocit, že odo mňa budú chcieť po skončení filmu vrátiť vstupné :). Odhliadnuc od tohto faktu som si ale film naozaj užil. Hyponotizujúca atmosféra ma vtiahla do deja tak, že som nevnímal okolie. V prvom rade po technickej stránke bravúrne zvládnutý každý element. Herci na výbornú, soundtrack bol čerešničkou na torte. V niektorých pasážach zrýchliť tempo a bolo by to na jednotku. 85%. ()

sniper18

Je to dosť dobrá mierne umelecky ladená akčná romantická dráma od Nicolasa Winding Refna. Má veľmi dobrý príbeh o samotárskom prvotriednom šoférovi, ktorý oficiálne pracuje ako kaskadér, ale necháva sa najímať aj od zločincov a navyše plánuje kariéru pretekára. Na svojom novom bydlisku sa zoznámi so sympatickou susedkou a jej synom, pričom aj napriek jeho zvláštnej povahe medzi nimi vzniká puto a keďže návrat manžela z väzenia so sebou prináša aj nečakané problémy, kvôli ktorým im hrozí nebezpečie, rozhodne sa pomôcť. Ale situácia sa ešte viac skomplikuje, no šofér sa aj tak nevzdá. So spracovaním som nadmieru spokojný, dej síce dlhší čas pôsobí dosť jednoducho, no s tým nemám ani najmenší problém, výborne sa dá zoznámiť s postavou šoféra, skvelo sa pozerá aj na jeho vzťah so susedkou a jej synom, no hlavne to má celé také netradičné a trochu umelecké prevedenie, vďaka ktorému aj tá najmenej dôležitá scéna dokáže zapôsobiť a má to také perfektné čaro, takže sa na to pozerá skutočne dobre. A následne už začnú pribúdať aj viaceré výrazné dejové prvky, vďaka ktorým to už získa aj plnohodnotnú zápletku. Síce táto fáza sa už nesie v inej atmosfére, než tá predtým a už mi neprišla až tak pôsobivá, ale samo o sebe je to stále nadmieru vydarené a tak sa mi to skutočne páčilo od prvej do poslednej minúty. Rozhodne musím pochváliť aj akciu, nájde sa tu pár automobilových naháňačiek, ktoré bežne až tak nemusím, ale tieto sú skvelo zvládnuté a navyše sa tu nájde aj pár drsných stretov s protivníkom, ktoré síce pôsobia dosť samoúčelne, ale k téme pomsty to patrí a sadli mi aj tieto. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Ryan Gosling v hlavnej úlohe tu predstavuje zaujímavú postavu, pričom mi sadol nielen jeho minimalistický prejav, ale aj ten kontrast medzi slušným nápomocným mužom a drsným nekompromisným pomstiteľom, k tomu veľmi príjemná Carey Mulligan a ešte niekoľko zaujímavých vedľajších a záporných postáv, medzi ktorými očakávane vyniká Ron Perlman. Réžia a technická stránka sú výborné, Nicolas Winding Refn je jednoducho talent, skvelá vizuálna stránka a atmosféra, len by som ocenil, keby ešte viac zvýraznil ten umelecký štýl. A k tomu ešte tá skvelá hudba. Na plné hodnotenie to síce nie je, ale aj tak je Drive skutočne zážitok, ktorý funguje aj opakovane. 80% ()

Madison

Rozmýšľam nad tým, čo tejto gangsterke dodávalo takú silu a pôsobivosť napriek tomu, že násilie v nej je brutálne a neľútostné. Celkový kontrast, pozostávajúci z poetických a zároveň chladnokrvných aspektov, mi pripomenul rukopisy hneď dvoch tvorcov - a neprekvapilo by ma, keby režisér čerpal inšpiráciu od De Palmu a Lyncha. Môže aj kriminálka skĺbiť umelecké prvky a pozostávať z koláže viacerých žánrov bez toho, aby to pôsobilo roztrieštene? Drive je artovým thrilerom, aké dnes točí už len Tarantino s poriadnou dávkou vizuálnej atraktívnosti, originality a režisérskeho perfekcionizmu. Hypnotický, drsný, pomalý, romantický, snovou hudbou pripomínajúci psychologické kúsky Davida Lyncha - náznaky Badalamentiho hudby sú viac než očividné. V súčasnej hollywoodskej produkcii jednoznačný nadštandard a dôkaz toho, že stále existujú tvorcovia, ktorí sa nenechajú zmiesť vlnou povrchnej bezobsažnej zábavy. ()

TheRaven

SPOILER: Mrkne. ;-) (naproduhé v kině mnohem hlubší prožitek než prve, radost v detailech a režii, přidávám na tu pátou. Refn umí a Drive se spolu s Pusherem řadí hned za Bronsona) ()

StarsFan

Krátkometrážní film, který se někdo rozhodl narvat do celovečerního formátu. Chápu, že nadměrná ukecanost není u filmu to nejlepší, ale to věčné zírání do blba protkané občasnými dialogy, ve kterých obě postavy pronesly dohromady tak šest slov, mi lezlo na nervy. U Taxikáře (kterého Drive v mnohém napodobuje) jsem chápala pohnutky hlavního hrdiny, u Drive jsem jen znuděně sledovala postavu bez jakékoliv minulosti, jakéhokoliv charakteru, jakýchkoliv emocí. Bylo mi jedno, co udělá, bylo mi jedno, kdo zemře, a když už konečně došlo k odplatě (kterou já mám ve filmovém pojetí tak ráda), bylo mi jedno, jestli bude mít styl, protože jediné, co jsem si přála, byl brzký konec. Neskutečně do sebe zahleděný a předvídatelný film, který se svou obsahovou a myšlenkovou nicotu snaží zabalit do artového pojetí. ()

Hakha

Už dlouho se mě nestalo, aby mě film od prvních minut tak silně pohltil a nechával mě unášet v totální melancholii... pecka roku- každý moment, každou zpomalovačku, hudbu a herecký koncert jsem si užíval do sytosti… při závěrečných titulkách jsem měl chuť si tuto art podívanou okamžitě zopakovat. Mé hodnocení 5 hvězdiček... ()

Ainy

Zhruba první polovina filmu mě neskutečně nudila ... moment, teď čtu film roku 2011? To musel být vážně chudý rok na kvalitnější snímky... Jako film roku si představuji něco co mě vtáhne do děje hned po pár minutách a ne že si během sledování zajdu vyčistit zuby nebo do kuchyně napít aniž bych si to stopla! abych náhodou o něco nepřišla... Přesto druhá půlka byla o něco lepší, konečně se něco začalo dít. Líbily se mi dlouhé záběry na detaily, opravdu působivá hudba, samozřejmě jako ženské se mi líbil i Ryan a jeho ledový klid se kterou "konal" spravedlnost. Takže nakonec nadprůměrná radost :-) ()

Hellboy

Post-neo-noir. Jestli něco takového existuje, tak je to Drive. Vypulírovanější než Single Man, fatalistický, nelogický a s ne příliš svůdnou femme fatale. Do určité míry je to příjemné překvapení, ale nic převratného, nic, co by tu nebylo už od 40. let mnohokrát... ()

Botič

Pevná ruka a jasná vize - Nicolas Winding Refn netápe ani minutu a skrze postavu Ryana Goslinga se z něj stává báječný virtuóz s volantem. Bondovsky syrový rozjezd chladnokrevně drnkající na nervy ždímá napětí z každého políčka, aby byl vzápětí vystřídán opatrným milostným tokáním a zakončen brutální řežbou. V částech nejromantičtější, nejsyrovější a skutečně "nejúchvatnější" film letošního roku, který krade stejným dílem myšlenkovou soustavu jako chytá za srdce a lechtá ušní bubínky. Nečekaný kult generace 2.0. Svět by byl bez Nicolase Winding Refna strašně nudné místo! ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Ryan Gosling režíruje fantasy

Ryan Gosling režíruje fantasy

25.11.2012

Ale nečekejte hobity, elfy, čaroděje a meče. Režijní debut čím dál populárnějšího a uznávanějšího herce (brzy jej uvidíme v krimi The Place Beyond the Pine) je popisovaný jako „pochmurná moderní… (více)

Refn a Gosling ještě brutálnější

Refn a Gosling ještě brutálnější

29.03.2012

Nemusíte „melancholický thriller“ Drive považovat za nejlepší loňský film. Neupřete mu ale, že šlo o pozoruhodný počin, který měl odvahu nabourávat žánrová pravidla (však se i dočkal v Americe žaloby… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky