Hvězdná brána: Hluboký vesmír

(seriál)
  • USA SGU Stargate Universe
Trailer
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore (více)

Série(2) / Epizody(40)

Již třetí STARGATE seriál nás vezme na palubu antické lodi Destiny, o miliony let starší než Atlantis, kterou jako pýchu své civilizace vypustili Antici. Byl to jejich velký experiment uvedený do pohybu, ovšem nikdy nedokončen. Cílem tohoto experimentu bylo rozsévání hvězdných bran skrz galaxie. Lidé zjistí, že záhadný devátý chevron na bráně může sloužit právě ke spojení s touhle lodí a tak se vydávají na průzkumnou misi.

Záhy ale zjistí, že jsou na palubě Destiny uvězněni, jelikož je loď neschopna návratu na Zem. Pouhý průzkum se tak promění v nikdy nekončící misi. Posádka tak chtě nechtě naplňuje původní účel mise. Spojuje se s každou předešle vypuštěnou bránou a přichází do kontaktu s novými rasami, technologiemi, ale také s nepřáteli. Co jejich misi ztěžuje je neschopnost kontrolovat navigační program lodi. Když někdo zůstane pozadu, je navždy ztracen. (dresi)

Trailer

CiTrus007

Hvězdnou bránu i Atlantis mám rád. Stargate Universe je prý jiný. Myslím, že to spíše scénáristé používají jako nepřímou omluvu. Dějové prvky i herci jsou úplně jiní a to, že se tam čas od času blýskne Richard Dean Anderson nebo Amanda Tapping tohle rozhodně nevyváží. Příběhy jednotlivých epizod jsou nepříliš dobře vystavěné a spíše je přehlušuje samotný kontrast mezi nudnými rozhovory a příliš akčními scénami. Během první série jsem chtěl lámat nad celým seriálem hůl v podobě jedné hvězdičky. Druhá série mě ale postupně začíná přesvědčovat o tom, že nízká sledovanost scénáristy donutila přestat experimentovat a vrátit se zpět k osvědčeným a téměř už tradičním dějovým konstantám. Nudné scény omezili na snesitelné maximum a ostatní části vyrovnali. Nyní vše dává jasnější pohled na příběhovou linii a je vytyčen jasný cíl. Já jen doufám, že to už nepokazí a že na konci druhé série budu moct jednu hvězdičku přidat. ()

sssssycak

Rád bych komentář začal slovy na úrovni, ale po posledních dílech a celém seriálu po mě zůstavají tak skvělé a fantastické emoce a vzpomínky, že se nemohu ubránit slovům: "TAK TO BYLO TEDA SAKRA HUSTY !!!". Nový směr SG si mě naprosto podmanil. A když říkám naprosto, myslím to doslova. Najednou se mi předchozí série SG zdají až směšné, šíleně schémovité bez jakékoliv myšlenky. Všechno, co tam chybělo, se zde nakumulovalo, jako kdyby to v těch scénáristech už pár let bylo, jen se to báli použít dříve. SG Universe nechybělo prostě nic. City, napětí, drama, vtip, vážnost. Já těm postavám žral všechno, tu beznaděj uvěznění, radost z maličkostí, strach z budoucnosti, a spoustu dalších malých drobností, které očekáváte, že budou lidé v podobné situaci prožívat. Tohle je prostě ta Stargate, jakou měla být již dávno. Stargate konečně došla k vyšší formě existence - takové malé velké povznesení. :) Nepochopím proto, proč byl seriál zrušen, a je to ale opravdu obrovská škoda, protože potenciál v něm byl a stále je ohromný. Já se jen budu modlit, aby se to tvůrcům v hlavě rozleželo a naservírovali nám, třeba po 3 letech, další série. Protože stargate není seriál. Stargate je kult. Uvidíme se na druhé straně. ()

Zeebonk

Robert Carlyle opět sere zlato jakožto Dr. Rush a já můžu konečně prohlásit, že jsem ho za poslední roky viděl ve více hereckých pózách než všechny rozmazlené hollywoodské podvraťáky, jež si penetrují tělní otvory zlatými plešouny, za celý život. Nový Stargate je dospělý, bravurně vypointovaný, neštítí se krve šplouchající všemi směry, charaktery mají šířku i hloubku a vizuál konečně pobral dostatek kapesného, aby si mohl dovolit nonšalantně rozhazovačný škleb. Každá postava mi přirostla k srdci lépe než krevní sraženina a po poslední epizodě se mě zmocnil mučivý žal a ještě mučivější výhled na budoucnost ve vězení zvaném planeta Země. Za snad jediný možný kaz by se v té naší hnidopišné galaxii mohl považovat pomalejší rozjezd druhé série a s tím spojených pár těžce neúderných a navýsost rozředěných epizod. Můj stupeň nerdovstí každopádně ještě nevykvasil do výšin Battlestaru Galactica, takže tímto dočasným restíkem omluvte svědivou skutečnost, že ono údajné nestydaté vykrádání nechám prozatím ležet pod pěti čistokrevnými hvězdami. ()

Helo

Zpočátku mi to přišlo super, pak se stále opakovaly ty samé situace až mě to přestalo bavit. Naštěstí jsem ale vydržel do druhé série, která byla oproti té první tak jiná a o tolik lepší, že mě šéfové od Syfy pořádně nas*ali (to ani nepočítám zrušenou skvělou Capricu!), když oznámili, že 3. řada nebude. Přitom se to začlo tak parádně rozjíždět... :( A ten poslední díl, to byla opravdu lahůdka vymyšlená tak dokonale, že to vypadá, že snad ještě někdy uzavření příběhu Destiny uvidíme. Tak snad za tři roky nashledanou SG. ()

Scylla

Nové SG se okatě veze na vlně Battlestar Galacticy. Každému, kdo propadl BSG, je od prvního pohledu jasné, že si tahle Stargate přisvojila nápadně podobnou stylizaci - od podobně laděných filtrů přes ruční kameru (včetně úhlů pohledu, rozostřování apod.) až po skupinu lidí na pokraji záhuby, postrádající základní faktory podpory života. Zatím je to konstatní zábava, na kterou se celkem příjemně kouká, uvidíme, jak se to vyvine... P.S. Carlyle má charisma a role mu sluší, pozvedává každou scénu o 100%. edit: po šesté epizodě nadšení opadá, jdu si pustit BSG a spravit si chuť... ()

• Za pilotní epizodu "Air" byl nominován tým speciálních efektů SGU (Shannon Gurney, Andrew Karr, Mark Savela a Craig Van Den Biggelaar) na cenu Visual Effects Society Awards 2010 v kategorii Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series. (Caszidy)
  • V seriálu se objevují německé zbraně G36, i přesto, že je americká armáda nikdy nepoužívala. Dle producenta a scénáristy Josepha Malloziho je to proto, že SG program je "zvláštní". (O´Neill)

Související novinky

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

Jeden z nejlepších filmů Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Útok na Bílý dům) letos slaví 20 let od premiéry. Hvězdná brána sice zamířila na velké plátno jen jednou, víc než 10 let ale úřadovala na… (více)