Hvězdná brána: Hluboký vesmír (TV seriál)

SGU Stargate Universe

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2009 - 2011, 29 h 22 min (Minutáž: 40x43 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka), Robert C. Cooper (povídka), Carl Binder (povídka), Martin Gero (povídka)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore, Jennifer Spence, Julia Benson, Ming-Na Wen, Lou Diamond Phillips, Jeffrey Bowyer-Chapman, Haig Sutherland, Mike Dopud, Mark Burgess, Darcy Laurie, Leanne Adachi, Josh Blacker, Julie McNiven, Richard Dean Anderson, Vincent Gale, Robert Knepper, Ryan Jefferson Booth, Glynis Davies, Primo Allon, Tygh Runyan, Michael Karl Richards, Ona Grauer, Louise Lombard, Kathleen Munroe, Michael Shanks, Anna Galvin, Reiko Aylesworth, Amanda Tapping, Christopher McDonald, Rhona Mitra, Carlo Rota, Raquel Riskin, Zak Santiago, Peter DeLuise, David Hewlett, Robert Picardo, Elfina Luk, Greyston Holt, Katie Findlay, Agam Darshi, Camille Sullivan, Chad Krowchuk, William MacDonald, Sean Blakemore, Kerry James, Kyra Zagorsky, Mittita Barber, Jacob Blair, Suleka Mathew, Sarah Smyth, Jackie Blackmore, Ian Butcher, Bill Dow, Rob Hayter, Ilan Srulovicz, Reilly Dolman, Lane Edwards, Andrew Dunbar, Alisen Down, Christina Jastrzembska, Rukiya Bernard, Ron Halder, Kirby Morrow, Gary Jones, Bradley Stryker, Timothy Webber, Dominic Zamprogna, Ryan Kennedy, Janelle Monáe, Catherine Lough Haggquist, Conan Graham, Caroline Cave, Michelle Harrison, Kathleen Quinlan, French Stewart, Victor Garber, August Schellenberg, Robert C. Cooper, Joseph Mallozzi, Paul Mullie

Scénografie:

James Robbins

Kostýmy:

Valerie Halverson

K SGU jsem byl původně skeptický, proto jsem se k ní dostal až letos. Zpočátku jsem si mysle, že moje skepse byla oprávněná, protože první polovina první série skutečně za moc nestála. Ale pak se to začalo zlepšovat a hlavně druhá série byla výborná. Hlavní devizou téhle série není odlehčená atmosféra a nahláškovaný O'Neill (SG-1), ani parádní prostředí (Atlantida), ale perfektně napsané a komplikované postavy. Komplikované je asi to správné slovo, protože, snad s výjimkou Chloe, nikdo není opravdový klaďas. Hned u dvou hlavních "hrdinů" Younga a Rushe budete přemýšlet, kdo je vlastně větší parchant. A neztratí se ani další postavy. Jedinou zásadní výtkou je otevřený konec, který mě tady opravdu zamrzel. 1. série - 70 % 2. série - 90 %(4.7.2014)

• Arachneuss

Je velká škoda, jak stále tvůrcům spin-offů ze světa StarGate nedochází, že O'Neillův tým je jenom jeden a ten už se zkrátka nikdy nedá překonat. Většina hlavních postav Universe postrádá jakékoliv charisma a hlavně úderné hlášky, které jsem na původní Hvězdné Bráně tak miloval, jsou nahrazeny těmi nejznámějšími klišé z televizní tvorby. Výprava je sice bombastická, ale s původním seriálem to má společného tak maximálně ten antický kotouč na cestování vesmírem.(13.3.2010)

• Lacike

Neskutocna nuda. Pilot bol este dobry, typicky uvod do serialu, ale dalsie diely su uplne o nicom. Tvorcovia odstranili zo serialu typicky SG humor, mimozemstanov a prakticky vsetky typicke atributy SG serialov a nahradili ich bohuzial uplne nefunkcnym pokusom o depresivnu psychologicku BSG atmosferu. Jednotlive charaktery maju do hlbky BSG charakterov sakramentsky daleko a skor to pripomina x-tu verziu 90210. Jedna hviezdicka za skvelu hudbu a efekty.(21.11.2009)

Pozor první část komentáře je hodně asertivní, ale kdo se podívá na mé hodnocení určitě se nenechá odradit a přečte si celý komentář. Nikdy jsem neviděl žádný díl SG - ani SG-A. Až teď od března do června roku 2014 jsem viděl jak těch 220 dílů Hvězdné brány, tak těch 100 Atlantidy. Bylo tedy mou povinností podívat se i na Hluboký vesmír (SG-U) Jenže hned první díl se mi nelíbí. Sice oceňuji spojitost z ostatními příběhy, kterou zde tvoří Samantha Carterová, Jack O´niel a Daniel Jackson, ale ti jsou tu jen jako loutky a brzy zmizí. Zůstal i Andy Mikita, ale seriál si určitě půjde jinou cestou. PRVNÍ ŘADA : CITÁT - Devátý symbol nezapadl......... Hodně mi vadí práce kameramana a šílený, někdy až bolestný střih. Český dabing je také příšernost, ale za to původní tvůrci nemohou, za to může skupina NOVA. Vlastně mě to nebavilo až někam do pátého dílu, ale viděl jsem celkové hodnocení a furt jsem nevěřil, že to zůstane taková blbost, jak se mi od počátku zdá. Po třech dílech jsem to už chtěl vypnout a dále ve sledování nepokračovat. CITÁT - Vidím problém, hodně velký problém........... Ani dramatizace nic moc, protože považte, že Destiny letí stovky tisíc let a když se na její palubě zjeví virus zvaný Homo Sapiens rozhodne se ukončit svou cestu. Ani jsem se nedivil, protože doktor Rush (Robert Carlyle) se chová jak idiot a Eliovi (David Blue) zatím nejde moc hláškování. Ale protože to má asi 40 dílů, je snad každému jasné, že hned na začátku neumřou a loď poletí dál. To není spoiler to je jen logické. To vše se pomalu, ale jistě začíná vylepšovat někdy kolem pátého dílu. CITÁT - (Díl 3) - ELI - Víte, chvilku se mi zdálo, že vidím sochu Svobody po pás v písku...............a chtělo se mi křičet "Proklínám vás!!" Planeta opic, neznáte? No tak, to byl vtip......... Ano je to jiné než SG-C nebo SG-A, je to o vztazích a kdo to nečekal, jako třeba já, bude určitě naštvanej. Ale vydržte těch šest až sedm dílů ono se to rozjede a přijdete tomu na chuť. Pokud ne, tak už jste to vypnuli někde kolem třetího příběhu. CITÁT - Smrt?........ DIALOG - YOUNG (Louis Ferreira) - Povídá se, že přežijem. RUSH - Vskutku............. Ano opravdu až po pátém díle se do toho dostávám a už nejsem tak nasranej. CITÁT - (Díl 6) - Jsme jen dva chlápci v milion let starých skafandrech na cizí planetě............. Opravdu je to lepší, ale kamera a střih to je na pár facek. Tenhle styl se mi nelíbí. CITÁT - (Díl 9) - Tak že mám se rozbrečet hned, nebo se k tomu propracujeme?........... CITÁT - (Díl 10) - Nerad to říkám, ale na palubě je vrah........ A už se moc opakuju, ale kamera a střih tomu ubere minimálně jednu vesmírnou hvězdu. Navíc díl desátý první řady je hodně nudný a nezáživný. Je to opravdu velmi o lidských vztazích. V jedenáctém díle první řady je do režisérského křesla vrácen Andy Mikita a hned jsou znát jeho kvality. Je to obrovská změna k dobrému. Oživení a akce. CITÁT - Proč jsme nepřátelé?!?!....... Jsou tu i nový nepřátelé, mimozemšťani a jsou drsní a tak brutální až jsou geniální. CITÁT - (Díl 14) - ELI - Tak už můžu panikařit!!!???...... CITÁT - (Díl 15) - Je úžasné, že ti planeta na druhé straně Vesmíru připomíná domov.......... Příběh sedmnáctý s názvem Bolest je hodně zajímavý a povedený. CITÁT - Jako vždy jsem unavená a hladová, ale vidiny nemám.......... Tento příběh má také krásný a povedený hudební doprovod. TECHNICKÁ PŘIPOMÍNKA A POZOR SPOILER!!!!- V díle 19 nazvaném VPÁD 1 je z komory odčerpán vzduch, osoba, která se tam zdržuje je zabita a pak následně oživena - což je dobré, ale když přijdou lidé z Aliance, odmítne velitel Young odčerpat vzduch, protože by zabil jednu nejmenovanou osobu. Ptám se, proč to nešlo udělat jako v situaci předešlé? Ale šlo, jen by to bylo moc jednoduché KONEC SPOILERU. Mě tato situace hodně pokazila kladný názor na tento díl. REKAPITULACE - Dvacet dílů první řady je pryč a já povídám, že je to hodně nevyrovnané a díly kolísají jako lochnesska. Jednou jsou dobré, pak zas nudné a někdy zase překvapí kvalitou. Prozatím jen 50% DRUHÁ ŘADA : CITÁT - (Díl 2) - RUSH - Tuto loď nenazvali "Osud" bezdůvodně......... DIALOG - (Díl 3) - VOLKER (Patrick Gilmore) - Poručíku, asi by jste se měl vrátit do velína. SCOTT (Brian J. Smith) - Našel jste snad něco? VOLKER - No, ono si spíš "Něco" našlo mě............ V tomto díle jsou hezcí mimozemšťané a zatím těžko říci, zda přátelští. To ukážou až další příběhy. CITÁT - (Díl 6) - YOUNG - Je zákonné, podepsat papíry o rozvodu v jiném těle?.......... Šestý díl má krásnou časovou smyčku, která je parádně propracovaná. CITÁT - Musíme udělat něco, co nechceme......... CITÁT - (Díl 7) - Není důležité doletět domů. Hlavní je nejdříve doletět do původního cíle Destiny.......... CITÁT - (Díl 8) - Když ho nezabije on, zabiju ho já.......... Tento příběh je hodně dramatický a smutný. CITÁT - (Díl 9) - Ta holka se mění v nepřítele a ten den je blízko......... DŮKAZ O INTELIGENCI, KTERÁ EXISTOVALA V DOBĚ KDY "EXISTOVAT" NEMĚLA - Tam míří Destiny. Díl 12 druhé řady je opět jeden z těch o cestování časem. Rush tu řeší sám sebe, protože při jednom pokusu dostat se zpět branou na Zemi si s ním pohrál čas a vrátil ho na Destiny v době, kdy tam již jeden Rush je. Tento později komentuje slovy - CITUJI - No, když to takhle půjde dál, budou tu tři Rushové a za chvilku máme celou posádku.......... CITÁT - (díl 15) - Najdu způsob jak dostat tvoji mysl do jiného těla............ V tomto příběhu zazní hudební motiv z filmu Vesmírná odyssea od Kubricka. A ještě jedna zajímavost z tohoto dílu. Zahraje si zde své cameo doktor Rodney McKay (David Hewlett). Ten se zde dostává na Destiny a použije hlášku používanou především v první sérii Hvězdné brány - CITUJI - První symbol zadáán........ A je tu poslední díl. CITÁT - (Díl 20) - ELI - .....jiný den v jiné Galaxii.............. Nakonec jsem si zvykl a hltal jsem každý příběh. O to více jsem pak zklamán, když vlastně neexistuje třetí řada. Osud Destiny nám tak zůstane pravděpodobně navždy nepoznaný. Její cesta je teprve na počátku. CITÁT - Uvidíme se na druhé straně.........80%(23.6.2014)

"We are going to survive, we are going to make it home!" Stargate Universe je jednoduše jiná. Tím by se v podstatě dal celý komentář zakončit, jelikož to je fakt. Fakt je i to, že autoři hodně tápali a zkoušeli, kam vlastně chtějí seriál směřovat, až to v první polovině první série vůbec nevypadalo dobře. Po zimní pauze však SGU nabrala druhý dech a má rozhodně zlepšující se tendenci. Změněné vizuální zpracování je krokem vpřed, stejně jako hudební složka(vyjma některých "klipových" sekvencí). Potěší i zapojení "starých známých", kteří se na "realističtější" SGU adaptovali poměrně dobře. Hlavním postavám samozřejmě kraluje Dr.Rush v podání skvělého Roberta Carlyle. Uvěřitelný je i "zelený mozek" seržant Greer v podání Jamila Walkera Smithe a Justin Louis jako plukovník Young. Ostatní postavy a jejich herecké ztvárnění by potřebovaly do druhé série zlepšení. Co seriálu velmi bolestivě chybí, je "trademark" předchůdců, totiž mírná nadsázka a štiplavý sarkasmus v dialozích. Ta by se totiž bez problémů dala do SGU zabudovat i přes její "realističtější" tvář. Uvidíme, jak se tvůrci poperou s druhou sérií a zda udrží mírně stoupající kvalitu, jelikož přiznejme si, že ty 4* jsou z pozice fanouška pouze za pilot, epizodu číslo 8. Time a druhou polovinu série...(19.6.2010)

• - Tvůrci se inspirují seriálem Firefly. (artuš)

• - Hra, kterou hrál Eli v pilotním díle, se jmenuje Prometheus, což bylo jméno první lidské lodi třídy X-303. Level hry, který hrál Eli, se odehrává na Atlantisu - antickém městě ze seriálu Stargate: Atlantis. (Lindacp)

• - Fanoušci seriálu se kromě plnohodnotných epizod vysílaných v TV mohou seznamovat s "běžným" životem posádky lodi Destiny v krátkých "web epizodách" na domovských stránkách seriálu stargate.mgm.com. (Caszidy)