Hvězdná brána: Hluboký vesmír (TV seriál)

SGU Stargate Universe

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2009 - 2011, 29 h 22 min (Minutáž: 40x43 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka), Robert C. Cooper (povídka), Carl Binder (povídka), Martin Gero (povídka)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore, Jennifer Spence, Julia Benson, Ming-Na Wen, Lou Diamond Phillips, Jeffrey Bowyer-Chapman, Haig Sutherland, Mike Dopud, Mark Burgess, Darcy Laurie, Leanne Adachi, Josh Blacker, Julie McNiven, Richard Dean Anderson, Vincent Gale, Robert Knepper, Ryan Jefferson Booth, Glynis Davies, Primo Allon, Tygh Runyan, Michael Karl Richards, Ona Grauer, Louise Lombard, Kathleen Munroe, Michael Shanks, Anna Galvin, Reiko Aylesworth, Amanda Tapping, Christopher McDonald, Rhona Mitra, Carlo Rota, Raquel Riskin, Zak Santiago, Peter DeLuise, David Hewlett, Robert Picardo, Elfina Luk, Greyston Holt, Katie Findlay, Agam Darshi, Camille Sullivan, Chad Krowchuk, William MacDonald, Sean Blakemore, Kerry James, Kyra Zagorsky, Mittita Barber, Jacob Blair, Suleka Mathew, Sarah Smyth, Jackie Blackmore, Ian Butcher, Bill Dow, Rob Hayter, Ilan Srulovicz, Reilly Dolman, Lane Edwards, Andrew Dunbar, Alisen Down, Christina Jastrzembska, Rukiya Bernard, Ron Halder, Kirby Morrow, Gary Jones, Bradley Stryker, Timothy Webber, Dominic Zamprogna, Ryan Kennedy, Janelle Monáe, Catherine Lough Haggquist, Conan Graham, Caroline Cave, Michelle Harrison, Kathleen Quinlan, French Stewart, Victor Garber, August Schellenberg, Robert C. Cooper, Joseph Mallozzi, Paul Mullie

Scénografie:

James Robbins

Kostýmy:

Valerie Halverson

Suché, těžkopádné a až smrtelně vážné. Chcete-li Stargate, pak si tenhle seriál nepouštějte. Výhodou předchozích SG seriálů byl humor. Tvůrci věděli, že předvádějí publiku spoustu bláznivých nápadů, rozhodli se na nic si nehrát a ty blázniviny podali se svérázným humorem a postavami. To dělalo Hvězdnou bránu Hvězdnou branou. Tady však nejsou ani ty nápady, postavy a ani ta sebereflexní sranda. Seriál, místo aby potěšil věrné fanoušky SG, snaží se přizpůsobit dnešní seriálové poptávce. Z nápadu putující neovladatelné Antické lodi by se dal udělat opět skvělý seriál, ovšem, kdyby byl se starém dobrém SG duchu, a ne v duchu chaotické supervážné a rádobydramatické falešné frašky plné patetických vztahových keců, sentimentálních flashbacků a strašného srdcebolného cosi-popu (přestaňte tuhle hudbu do filmů a seriálů cpát, prosím!). /---------- díl 2x12 ------ Okej, moje chyba. Asi jsem tomu seriálu ukřivdila příliš brzy. Sic původní výtky stále trvají a jsou tam, ve chvíli, kdy se mi podařilo překonat to, že se nekoukám na klasickou SG, ale na zcela nový odlišný pohled a seriál, se zcvrkly a ustoupily do pozadí (to je teda souvětí:/). Přiznávám, že poprvé jsem shlédla asi jen čtyři-pět dílů a po roce se k tomu vrátila jen a pouze kvůli postavě Rushe. A no né, ono to funguje! Sice takovým zvláštním nedomrlým způsobem (aneb vlastně se celou dobu nic neděje, nic se nevysvětluje, ale něco vás před tou obrazovkou stejně drží). Smůla, že je seriál nedokončený, takhle nevím, co si o tom myslet. Rozjelo se spoustu záhad a otázek, místo toho, aby se ale zodpověděly, jsou buď utopeny v nudných beverlyhillsáckých vztazích nebo přesunuty na druhou kolej. (Proč je tak krásná myšlenka jako rozptýlené lidské vědomí v lodi zase nacpáno do debilní love story, proč?) Nevyřešenost těch linií tak působí jako "něco strašně záhadnýho tam strčíme, ať se v příštím díle aspoň něco děje, co s tím pak, vymyslíme později". Přála bych si, aby někdo seriál zase rozmrazil a nakousnuté linie dovysvětlil bez zbytečného utrácení času ve vztazích. Takhle je to na půli cesty. Neúspěch ve sledovanosti seriálu vidím právě v důvodu, že je pod hlavičkou SG. Stargateáky to omrzí, protože to už není ta stará dobrá vtipná SG, a ostatní se na to ani nekouknou, protože to bude "jen další trapnej SG seriál s anglicky mluvícíma mimozemšťanama se zlatým kolečkem na kebuli".(15.11.2009)

Nové SG se okatě veze na vlně Battlestar Galacticy. Každému, kdo propadl BSG, je od prvního pohledu jasné, že si tahle Stargate přisvojila nápadně podobnou stylizaci - od podobně laděných filtrů přes ruční kameru (včetně úhlů pohledu, rozostřování apod.) až po skupinu lidí na pokraji záhuby, postrádající základní faktory podpory života. Zatím je to konstatní zábava, na kterou se celkem příjemně kouká, uvidíme, jak se to vyvine... P.S. Carlyle má charisma a role mu sluší, pozvedává každou scénu o 100%. edit: po šesté epizodě nadšení opadá, jdu si pustit BSG a spravit si chuť...(25.12.2009)

• honajz

Vím, že hodnotit po pilotu není košer, ale nezlobte se na mě, tohle nemá koule. Den předtím jsem zkoukl Defying Gravity, a tam to šlape po celou dobu. Tady jsem se chvílemi neskutečně nudil a ani jedna postava - s výjimkou mé oblíbenkyně ze seriálu Vanished Ming-Na - mne nechytla natolik, abych s ní šel. V podstatě jsou mi osudy těch lidí na údajně obrovské tajuplné lodi lhostejné. Navíc loď se zatím nijak tajuplnou ani nejeví. (Ach ano, jistě, a ten tlustý mládenec, to si vypůjčili z Heroes, jen to není Japonec?). ------------ EDIT PO 4. DÍLU: Se seriálem končím. Absence humoru, absence nápadu, absence napětí. Je tu antická loď a místo aby ji zkoumali horem dolem, tak se všichni nesmyslně hádají, kdo má velet, kdo má loď zprovoznit, potenciál není využit ani zbla. Ve druhém dílu jim zmizí tři členové posádky, a nikdo je nepostrádá? ------------------ EDIT PO 5. DÍLU: Stále nudnější, i když ke konci aspoň byla nějaká ta akce. Za těch 5 dílů posádka řešila, že je jí zima a je tma a nemají co jíst a nebudou mít co dýchat - přičemž celý jeden díl byl věnován tomu, jak se někdo bude muset obětovat a zavřít dveře zevnitř, aby bylo víc luftu, celý další tomu, že na jedné planetě hledají látku do čistidel vzduchu, další díl, že jim vypadne světlo a celá energie, a potom míří loď do Slunce... Ale kluci (i holky) chrabří kecáním všechny pohromy odvrátí. --------------- Jaký je účel Destiny? Je prezentována jako neobyčejná loď, ale proč a kam letí? Byla už před statisíci lety konstruována s vědomím, že na ní omylem přistanou lidští trosečníci? Obávám se, že ani scenáristé seriálu v tom nemají jasno, a podle mě je to bohužel na seriálu vidět, celková nekoncepčnost a neujasněnost, kam to celé má vést. Zatím to vypadá spíš jako road movie kalifornskou pouští s občasnými zástavkami u benzínky nebo fast foodu, které se nečekaně u cesty objeví, ale nikdo neví, kam a proč ti lidi v autě jedou. ---- Btw, odkud se na Destiny furt brali ti lidi? Přišel tam určitý počet, nijak velký, každou chvíli někdo někde zhebne, ale přitom na palubě je pořád hromada lidí. --- EDIT po kompletním zhlédnutí obou sezón: Naprosto necharismatický (a sem tam děsně blbý) velitel, charismatická postava Rushe, který to sám nezachrání, a pak hromada postav, které jsou zaměnitelné a naprosto nijaké. Loď nikdo pořádně nezkoumá, kromě podivína Rushe, ale zato se řeší vztahy, ledviny, sněť na ruce, ztráty sebevědomí, dítě... Spousta řečí na téma "ty na to máš", "nevzdávej to", "to překonáš". Naprosto nevyužitá Luciánská aliance. Těkání odnikud nikam, žádná celková koncepce jako třeba u BsG. Poslední díly ve 2. sezoně měly jakž takž náběh, ale pořád šlo jen o mírný průměr až podprůměr. Napětí nulové. Atmosféra jak z návštěvy divadla.(9.10.2009)

Hvězdnou bránu i Atlantis mám rád. Stargate Universe je prý jiný. Myslím, že to spíše scénáristé používají jako nepřímou omluvu. Dějové prvky i herci jsou úplně jiní a to, že se tam čas od času blýskne Richard Dean Anderson nebo Amanda Tapping tohle rozhodně nevyváží. Příběhy jednotlivých epizod jsou nepříliš dobře vystavěné a spíše je přehlušuje samotný kontrast mezi nudnými rozhovory a příliš akčními scénami. Během první série jsem chtěl lámat nad celým seriálem hůl v podobě jedné hvězdičky. Druhá série mě ale postupně začíná přesvědčovat o tom, že nízká sledovanost scénáristy donutila přestat experimentovat a vrátit se zpět k osvědčeným a téměř už tradičním dějovým konstantám. Nudné scény omezili na snesitelné maximum a ostatní části vyrovnali. Nyní vše dává jasnější pohled na příběhovou linii a je vytyčen jasný cíl. Já jen doufám, že to už nepokazí a že na konci druhé série budu moct jednu hvězdičku přidat.(19.11.2010)

• Revanx

Trocha iná Stargate, alebo možno skôr Battlestar Galactica: Universe. Som fanúšik pôvodného seriálu, (trocha menej Atlantisu) ale napriek tomu som si uvedomoval, že tvorcovia museli prísť s niečim novým, pretože pôvodný koncept už bol značne vyčerpaný. Problém je ten, že Universe pôsobí tak, ako keby sa autori rozhodli odvrhnúť aj to dobré, čo charakterizovalo túto dlhoročnú značku a vytvorili tak niečo, čo s pôvodným svetom má spoločnú akurát tú Hviezdnu bránu, ktorá sa sem tam aktivuje. Úplne tak napríklad zanikol nadhľad a humor, ktorý sa preplietal oboma pôvodnými seriálmi. Čo sa týka hrdinov, tí pôsobia zatiaľ značne nevýrazne a pri Carlyovi, pri ktorom má človek niekedy pocit, akoby sa snažil hrať hrať Shakespeara niekde na edinburgskom divadelnom festivale (čo nie je vždy dobré), pôsobia skutočne až príliš nudne, prípadne úplne otravne (Greer, Eli). Čo treba naopak pri SGU vyzdvihnúť je úroveň trikov, zvuk a hudba. To je však zatiaľ príliš málo na to, aby som išiel nad dve hviezdičky. SLEDOVANIE UKONČENÉ(25.10.2009)

• - Spoiler: Zakončení seriálu s otevřeným koncem měl podle původních záměrů obstarat celovečerní film. Ze záměru ale nakonec sešlo. (Indy21)

• - Původně se měla postava Dr. Nicholase Rushe celým jménem jmenovat Dr. David Rush. (Amroth666)

• - Mike Dopud ztvárňující postavu Varra z Luciánské aliance se ve světě Stargate neobjevuje poprvé. Zahrál si totiž postavu "běžce" Kiryka v jedné epizodě Hvězdná brána: Atlantida (2004). (Caszidy)