Hvězdná brána: Hluboký vesmír (TV seriál)

SGU Stargate Universe

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2009 - 2011, 29 h 22 min (Minutáž: 40x43 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka), Robert C. Cooper (povídka), Carl Binder (povídka), Martin Gero (povídka)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore, Jennifer Spence, Julia Benson, Ming-Na Wen, Lou Diamond Phillips, Jeffrey Bowyer-Chapman, Haig Sutherland, Mike Dopud, Mark Burgess, Darcy Laurie, Leanne Adachi, Josh Blacker, Julie McNiven, Richard Dean Anderson, Vincent Gale, Robert Knepper, Ryan Jefferson Booth, Glynis Davies, Primo Allon, Tygh Runyan, Michael Karl Richards, Ona Grauer, Louise Lombard, Kathleen Munroe, Michael Shanks, Anna Galvin, Reiko Aylesworth, Amanda Tapping, Christopher McDonald, Rhona Mitra, Carlo Rota, Raquel Riskin, Zak Santiago, Peter DeLuise, David Hewlett, Robert Picardo, Elfina Luk, Greyston Holt, Katie Findlay, Agam Darshi, Camille Sullivan, Chad Krowchuk, William MacDonald, Sean Blakemore, Kerry James, Kyra Zagorsky, Mittita Barber, Jacob Blair, Suleka Mathew, Sarah Smyth, Jackie Blackmore, Ian Butcher, Bill Dow, Rob Hayter, Ilan Srulovicz, Reilly Dolman, Lane Edwards, Andrew Dunbar, Alisen Down, Christina Jastrzembska, Rukiya Bernard, Ron Halder, Kirby Morrow, Gary Jones, Bradley Stryker, Timothy Webber, Dominic Zamprogna, Ryan Kennedy, Janelle Monáe, Catherine Lough Haggquist, Conan Graham, Caroline Cave, Michelle Harrison, Kathleen Quinlan, French Stewart, Victor Garber, August Schellenberg, Robert C. Cooper, Joseph Mallozzi, Paul Mullie, Alana Husband, Shauna Johannesen, Sandy Sidhu, Kathryn Kirkpatrick

David S. Greathouse

Scénografie:

James Robbins

Kostýmy:

Valerie Halverson

// Production Companies: MGM Television // Videl som každý Stargate, každú sériu, každý diel a SGU je určite najlepší, nie len svojou nenormálnou dramatickosťou, ale aj všelijakými obratmi čo sa na lodi dejú. Som nesmierne spokojný, že Stargate ako taký stále beží, pretože to je vynikajúci sci-fi akčný seriál, aký len môže byť.(4.1.2011)

slyšíte ten zvuk?...to si mnu ruce radostí..tohle neni ta hvězdná brána, kterou všichni známe..tohle nejsou ti samí herci, kteří se v seriálu a dalších seriálech(atlantis) drželi zuby nehty..poučeni z předchozích nezdarů, sestrojili režiséři pekelnej příběh(nenašel jsem nic, co by se rýmovalo) a servírujou pro mnohem namlsanější sortu diváků..říkám to proto, protože k tomuhle seriálu nelze přistoupit bez předchozí zkušenosti s SG..přesto má úžasný rysy jinejch sci-fi a ani trochu se to netváří jako vykradačka(virtuality, BSG, Firefly atd.)..tentokrát sem fakt ohromenej, protože jsem nečekal, že se podaří z tématů hvězdný brány ještě něco vyždímat..opak je pravdou- antikové sice dostali svoje místo v atlantis, ale stejně toho o nich moc nevíme a o původu bran už vůbec..vidim jako velký plus, že seriál si vybral právě antiky a hned v pilotu poodkryl něco, co jsme o nich dosud nevěděli..abych to shrnul:mnohem temnější atmosféra, herci, kteří dostali role, který z nich dělaj osobnosti, originální nápad, bezvýchodný situace a velká očekávání v budoucí díly..to je něco, co až teď dostává jménu sci fi a předchozí stargate posouvá někam jinam..(abych to nepřechválil, co?)EDIT po 7 dílech: místo toho, aby se z toho začalo stávat víc sci-fi, tak se to mění na nějaký fakt ulítlý drama..timhle tempem když to pude dál, tak by si autoři mohli zahrát na definitivní konec SG..musim ubrat jednu hvězdu a začínám mít problém se svym předešlym zbytečně pozitivnim hodnocenim..edit po S02E07:stále věřim. začíná se tu na obzoru rýsovat taková, ještě těžko určit její kvality, napodobenina star treku s novou velice zajímavou misí mimochodem..a taky si začínám myslet, že i přes některý bláboly,který ten seriál předvádí, se mi bude líbit čím dál víc jdouc tímto směrem ovšem..Po posledním dílu se nemůžu ubránit editu: Nemůžu v žádným případě říct, že by mě SGU zklamala. Ano, někdy scénáristé správně nenastavili štíty vůči nelogičnostem, ale tady jsme na poli sci-fi..těžko chápat některý výtky od uživatelů..pokud je v prvé řadě fanda ochoten přistoupit na takovej konstrukt i v případě samotný brány, kde je možný cestovat na jiní planety, atd., tak fakt nerozumim tomu, co je tak nesmyslnýho na SGU..jo, odpověď je:úplně všechno! ale klasická SG na tom nebyla jinak. Možná nebylo kolem tolik zbytečný melodramatický omáčky, ale bejt určitě lepší rozpočet, tak nepochybuju v nadupaný díly..(konec konců musíme vzít v úvahu finanční situaci, která byla jiná+ námět, kterej skýtá tolik možností v počítačový animaci- taky neni nejlevnější)A tady už se dostává k potenciálu, kterej je prostě obrovskej. Mnohonásobně větší než u SG (s SGA už je to sporný). Situace ve který se ocitá Destiny na konci 2. série je plná otázníků a cest. Zum Beispiel: Zcela neprozkoumaná loď, cesty na jiný planety, cesta skrze jiný galaxie, každá galaxie=(ne nutně) různý sorty příběhů, ras, protivníků, atd., zajímavá mise lodi, postavy (rush vs. ostatní), jiné antické lodi. Prostě nevyčerpatelnej spletenec potencionálních zápletek. A to je podle mě velká škoda. Budu doufat, že jednou někdo přivede posádku zpět k životu.(5.10.2009)

• Arachneuss

Je velká škoda, jak stále tvůrcům spin-offů ze světa StarGate nedochází, že O'Neillův tým je jenom jeden a ten už se zkrátka nikdy nedá překonat. Většina hlavních postav Universe postrádá jakékoliv charisma a hlavně úderné hlášky, které jsem na původní Hvězdné Bráně tak miloval, jsou nahrazeny těmi nejznámějšími klišé z televizní tvorby. Výprava je sice bombastická, ale s původním seriálem to má společného tak maximálně ten antický kotouč na cestování vesmírem.(13.3.2010)

Hvězdnou bránu i Atlantis mám rád. Stargate Universe je prý jiný. Myslím, že to spíše scénáristé používají jako nepřímou omluvu. Dějové prvky i herci jsou úplně jiní a to, že se tam čas od času blýskne Richard Dean Anderson nebo Amanda Tapping tohle rozhodně nevyváží. Příběhy jednotlivých epizod jsou nepříliš dobře vystavěné a spíše je přehlušuje samotný kontrast mezi nudnými rozhovory a příliš akčními scénami. Během první série jsem chtěl lámat nad celým seriálem hůl v podobě jedné hvězdičky. Druhá série mě ale postupně začíná přesvědčovat o tom, že nízká sledovanost scénáristy donutila přestat experimentovat a vrátit se zpět k osvědčeným a téměř už tradičním dějovým konstantám. Nudné scény omezili na snesitelné maximum a ostatní části vyrovnali. Nyní vše dává jasnější pohled na příběhovou linii a je vytyčen jasný cíl. Já jen doufám, že to už nepokazí a že na konci druhé série budu moct jednu hvězdičku přidat.(19.11.2010)

Průměrné hodnocení epizod: 1. série: 3.48, 2. série: 3.35 || Jaká škoda, že v momentě, kdy se seriál začal rapidně zlepšovat, už bylo rozhodnuto o jeho konci, protože první 3/4 série se moc nepovedly a tudíž nedosáhly požadované sledovanosti. K tomu si připočtěme, že podobný druh seriálu bude také poněkud náročnější na rozpočet a tak je ekonomicky těžké ho v dnešní přehršli seriálů a filmů udržet. Až do zhruba 15. dílu 2. série (!) byly jednotlivé epizody, až na vzácné výjimky, obrovským zklamáním. Zmařený potenciál. Kromě Carlyla, A. Huffman a D. Blue naprosto nesympatičtí a necharismatičtí herci snažící se ztvárnit nudné postavy. Absence dobrého humoru, nadhledu, ironie, hravosti. Absence nepřítele (ti modří mužíčkové, kteří se objevili po půlce první série... to je slabota). Příšerná, hnusná a rušící rocková hudba podbarvující zbytečné "telenovelovské" pasáže kontrastující s naopak výtečnou instrumentálně elektronickou hudbou doprovázející jiné scény. Občasné záblesky, že by se leccos mohlo změnit. Pilot byl fajn, nezklamal a navodil pocit, že by to mohlo být i když jiné, tak přesto povedené. Asi jeden nebo dva další díly (8, 10) pokládám za mírný nadprůměr, ale to je málo. První půlka druhé řady, to už byla totální slabota, zejména pak epizody 2x02 a 2x09. Na posledních 10 dílů jsem se začal dívat se značným zpožděním, protože se mi do nich nějak nechtělo. A bohužel, chvíli to pokračovalo stejně. Pak se to ale změnilo a posledních 6 dílů, až těch posledních 6 epizod, se mi začaly líbit, 1 díl lepší než druhý a náhle jsem si začal přát, vědouc, že marně, aby byla natočena aspoň ještě jedna další série. Epizody s alternativním osudem většiny hlavních hrdinů či bojem s drony řadím ke špičce této série. Konečně jsem si na hlavní hrdny zvykl, dokonce i plk. Young mi začal sedět. Jenže pozdě. Konec mého oblíbeného Stargate. Prozatím? Naděje umírá poslední, ale nějak v dnešní přehršli projektů ve vzkříšení nevěřím. Aspoň kdyby filmešek...(25.10.2009)

• - Za pilotní epizodu "Air" byl nominován tým speciálních efektů SGU (Shannon Gurney, Andrew Karr, Mark Savela a Craig Van Den Biggelaar) na cenu Visual Effects Society Awards 2010 v kategorii Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series. (Caszidy)

• - Hra, kterou hrál Eli v pilotním díle, se jmenuje Prometheus, což bylo jméno první lidské lodi třídy X-303. Level hry, který hrál Eli, se odehrává na Atlantisu - antickém městě ze seriálu Stargate: Atlantis. (Lindacp)

• - Mike Dopud ztvárňující postavu Varra z Luciánské aliance se ve světě Stargate neobjevuje poprvé. Zahrál si totiž postavu "běžce" Kiryka v jedné epizodě Hvězdná brána: Atlantida (2004). (Caszidy)