Hvězdná brána: Hluboký vesmír (TV seriál)

SGU Stargate Universe

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2009–2011, 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka), Robert C. Cooper (povídka), Carl Binder (povídka), Martin Gero (povídka)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore, Jennifer Spence, Julia Benson, Ming-Na Wen, Lou Diamond Phillips, Jeffrey Bowyer-Chapman, Haig Sutherland, Mike Dopud, Mark Burgess, Darcy Laurie, Leanne Adachi, Josh Blacker, Julie McNiven, Richard Dean Anderson, Vincent Gale, Robert Knepper, Ryan Jefferson Booth, Glynis Davies, Primo Allon, Tygh Runyan, Michael Karl Richards, Ona Grauer, Louise Lombard, Kathleen Munroe, Michael Shanks, Anna Galvin, Reiko Aylesworth, Amanda Tapping, Christopher McDonald, Rhona Mitra, Carlo Rota, Raquel Riskin, Zak Santiago, Peter DeLuise, David Hewlett, Robert Picardo, Elfina Luk, Greyston Holt, Katie Findlay, Agam Darshi, Camille Sullivan, Chad Krowchuk, William MacDonald, Sean Blakemore, Kerry James, Kyra Zagorsky, Mittita Barber, Jacob Blair, Suleka Mathew, Sarah Smyth, Jackie Blackmore, Ian Butcher, Bill Dow, Rob Hayter, Ilan Srulovicz, Reilly Dolman, Lane Edwards, Andrew Dunbar, Alisen Down, Christina Jastrzembska, Rukiya Bernard, Ron Halder, Kirby Morrow, Gary Jones, Bradley Stryker, Timothy Webber, Dominic Zamprogna, Ryan Kennedy, Janelle Monáe, Catherine Lough Haggquist, Conan Graham, Caroline Cave, Michelle Harrison, Kathleen Quinlan, French Stewart, Victor Garber, August Schellenberg, Robert C. Cooper, Joseph Mallozzi, Paul Mullie, Alana Husband, Shauna Johannesen, Sandy Sidhu, Kathryn Kirkpatrick, Carlo Marks, Morgan David Jones

David S. Greathouse

Scénografie:

James Robbins, Tedd Kuchera (set dekoratér)

Kostýmy:

Valerie Halverson

Zpočátku mi to přišlo super, pak se stále opakovaly ty samé situace až mě to přestalo bavit. Naštěstí jsem ale vydržel do druhé série, která byla oproti té první tak jiná a o tolik lepší, že mě šéfové od Syfy pořádně nas*ali (to ani nepočítám zrušenou skvělou Capricu!), když oznámili, že 3. řada nebude. Přitom se to začlo tak parádně rozjíždět... :( A ten poslední díl, to byla opravdu lahůdka vymyšlená tak dokonale, že to vypadá, že snad ještě někdy uzavření příběhu Destiny uvidíme. Tak snad za tři roky nashledanou SG.(10.5.2011)

Robert Carlyle opět sere zlato jakožto Dr. Rush a já můžu konečně prohlásit, že jsem ho za poslední roky viděl ve více hereckých pózách než všechny rozmazlené hollywoodské podvraťáky, jež si penetrují tělní otvory zlatými plešouny, za celý život. Nový Stargate je dospělý, bravurně vypointovaný, neštítí se krve šplouchající všemi směry, charaktery mají šířku i hloubku a vizuál konečně pobral dostatek kapesného, aby si mohl dovolit nonšalantně rozhazovačný škleb. Každá postava mi přirostla k srdci lépe než krevní sraženina a po poslední epizodě se mě zmocnil mučivý žal a ještě mučivější výhled na budoucnost ve vězení zvaném planeta Země. Za snad jediný možný kaz by se v té naší hnidopišné galaxii mohl považovat pomalejší rozjezd druhé série a s tím spojených pár těžce neúderných a navýsost rozředěných epizod. Můj stupeň nerdovstí každopádně ještě nevykvasil do výšin Battlestaru Galactica, takže tímto dočasným restíkem omluvte svědivou skutečnost, že ono údajné nestydaté vykrádání nechám prozatím ležet pod pěti čistokrevnými hvězdami.(22.7.2013)

Nevím, jak jinak bych už měl čtvrtý seriál z rodiny SG nazvat, než jako překvapení. Původní SG-1 byla šance promarněná hamižností producentů, kdy další a další řady pohřbily kvalitu. Kreslená verze byla moc pro děti a Atlantis doplatila na slabší obsazení a scénář už po pár dílech. Od Universe jsem tedy nic nečekal... a musím říct, že je dobře, že jsem mu šanci přeci jen dal. Možná trochu schematické, rozhodně ale funkční a sympatické. Alespoň co se první řady týče.(24.12.2009)

Zatím nejhorší SG seriál. Snaží se jet stylem BSG, ovšem neúspěšně. Doteď sem se nedokopal na shlédnutí posledních dílů první řady, protože mě to vysloveně nebaví. Je to nemastné, neslané...nudné. Chybí tomu šťáva, něco co člověka nutí sledovat další díly. Drama mezi posádkou... a o tom je celý sci-fi seriál, tohle patří trochu do jiného žánru ne?(16.6.2010)

Pro mnoho lidí i skalních fanoušků lehce nestravitelný druhý spinoff původní série. Vsází totiž ne až tolik na samotnou bránu ale spíše na princip cestování vesmírem a atmosféru. Podobnost s Battlestar Galactica není náhodná, ovšem pro mě jako člověka tímto seriálem nedotčeným je Universe výbornou podívanou, hlavně po stránce vizuálně řemeslné a po stránce skvělé depresivní atmosféry. -- Po skončení seriálu na hodnocení nic neměním. Seriál si obě sezony udržel svoji kvalitu a i přes některé slabší momenty fungoval jako právoplatný zástupce žánru na televizních obrazovkách.(10.1.2011)

• - Jedná se o první sérii Hvězdné brány, kde se objevují sexuální scény. (ManOfPhoenix)

• - Původně se měla postava Dr. Nicholase Rushe celým jménem jmenovat Dr. David Rush. (Amroth666)

• - Za pilotní epizodu "Air" byl nominován tým speciálních efektů SGU (Shannon Gurney, Andrew Karr, Mark Savela a Craig Van Den Biggelaar) na cenu Visual Effects Society Awards 2010 v kategorii Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series. (Caszidy)