Hvězdná brána: Hluboký vesmír

(seriál)
  • USA SGU Stargate Universe
Trailer
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore (více)

Série(2) / Epizody(40)

Již třetí STARGATE seriál nás vezme na palubu antické lodi Destiny, o miliony let starší než Atlantis, kterou jako pýchu své civilizace vypustili Antici. Byl to jejich velký experiment uvedený do pohybu, ovšem nikdy nedokončen. Cílem tohoto experimentu bylo rozsévání hvězdných bran skrz galaxie. Lidé zjistí, že záhadný devátý chevron na bráně může sloužit právě ke spojení s touhle lodí a tak se vydávají na průzkumnou misi.

Záhy ale zjistí, že jsou na palubě Destiny uvězněni, jelikož je loď neschopna návratu na Zem. Pouhý průzkum se tak promění v nikdy nekončící misi. Posádka tak chtě nechtě naplňuje původní účel mise. Spojuje se s každou předešle vypuštěnou bránou a přichází do kontaktu s novými rasami, technologiemi, ale také s nepřáteli. Co jejich misi ztěžuje je neschopnost kontrolovat navigační program lodi. Když někdo zůstane pozadu, je navždy ztracen. (dresi)

Trailer

Sysel_CZ

Abych pravdu řekl, ještě na pár dílů v marný naději asi koukat budu, ale tohle se ještě žádnýmu jinýmu seriálu u mě nepovedlo - přiživit se na jméně (StarGate) způsobem, co mě donutí odkoukat 5 (!) dílů ničeho jen pro vidinu jména samotnýho. Obsah je totiž o ničem. Kameraman s Parkinsonovou chorobou mi připomíná to málo, co si pamatuju (a z čeho jsem zvracel) u mnohými proklamované BSG. Když jsem ze začátku tvrdil, že se to může zvrhnout i v Melrose Place, teď, po pátým díle, tvrdím, že MP je tomu blíž než SG. Víc než sci-fi momenty si z posledního dílu pamatuju procítěné záběry na zpocená těla proti zářícímu slunci... Krása, že. Možná, ale já si nechtěl pouštět porno, Melrose Place a ani nic jinýho, k čemu by to někdo mohl přirovnat. No, a určitě jsem si nechtěl pouštět tohle, chtěl jsem si holt pustit Stargate. Pokud se v setrvačnosti odkoukaných epizodách (budou-li) objeví cosi jako děj, tak snad hodnocení zvednu, ale takhle tomu odpad naprosto sluší. ()

Rominator

Postavy Dr. Nicholas Rush (Robert Carlyle) a Colonel Everett Young (Louis Ferreira) jsou ten hlavni důvod proč seriál sledovat. Destiny má co nabídnout. Seriál je jiný než předchůdci SG-1 a Atlantis a to vůbec není špatné rozhodnutí od tvůrců seriálu. Zhlédnuto 40 epizod z 1. až 2. sezóny. ()

Will_X

První díly, které jsem viděl mě v podstatě vůbec neuchvátili a říkal jsem si, co s mým nejoblíbenějším seriálem udělali. Naštěstí sem pokračoval a pokaždé, když přišel nový díl, se mi tento titul začínal líbit mnohem více. Tento titul je mnohem "dospělejší" než předchozí tituly, vytratí se zde defakto vtip a vtipné scénky. Atmosféra je mnohem temnější a osud celé posádky je brán mnohem vážněji. Pro někoho to může být klad či zápor. Každopádně to nic nemění na tom, že je to další výborný seriál, který si mě prostě získal! Každým dílem se vyvíjí jak postavy samotné tak i celý seriál. Nebýt výborné role, kterou ztvárnil Robert Carlyle, možná by tento seriál nebyl tak úspěšný. Bohužel, celý osud posádky a lodi Destiny nám zůstane skryt, dokuď se seriál v nějaké podobě nedokončí. RIP StarGate. 90% // Save Stargate Universe ()

CiTrus007

Hvězdnou bránu i Atlantis mám rád. Stargate Universe je prý jiný. Myslím, že to spíše scénáristé používají jako nepřímou omluvu. Dějové prvky i herci jsou úplně jiní a to, že se tam čas od času blýskne Richard Dean Anderson nebo Amanda Tapping tohle rozhodně nevyváží. Příběhy jednotlivých epizod jsou nepříliš dobře vystavěné a spíše je přehlušuje samotný kontrast mezi nudnými rozhovory a příliš akčními scénami. Během první série jsem chtěl lámat nad celým seriálem hůl v podobě jedné hvězdičky. Druhá série mě ale postupně začíná přesvědčovat o tom, že nízká sledovanost scénáristy donutila přestat experimentovat a vrátit se zpět k osvědčeným a téměř už tradičním dějovým konstantám. Nudné scény omezili na snesitelné maximum a ostatní části vyrovnali. Nyní vše dává jasnější pohled na příběhovou linii a je vytyčen jasný cíl. Já jen doufám, že to už nepokazí a že na konci druhé série budu moct jednu hvězdičku přidat. ()

Revanx

Trocha iná Stargate, alebo možno skôr Battlestar Galactica: Universe. Som fanúšik pôvodného seriálu, (trocha menej Atlantisu) ale napriek tomu som si uvedomoval, že tvorcovia museli prísť s niečim novým, pretože pôvodný koncept už bol značne vyčerpaný. Problém je ten, že Universe pôsobí tak, ako keby sa autori rozhodli odvrhnúť aj to dobré, čo charakterizovalo túto dlhoročnú značku a vytvorili tak niečo, čo s pôvodným svetom má spoločnú akurát tú Hviezdnu bránu, ktorá sa sem tam aktivuje. Úplne tak napríklad zanikol nadhľad a humor, ktorý sa preplietal oboma pôvodnými seriálmi. Čo sa týka hrdinov, tí pôsobia zatiaľ značne nevýrazne a pri Carlyovi, pri ktorom má človek niekedy pocit, akoby sa snažil hrať hrať Shakespeara niekde na edinburgskom divadelnom festivale (čo nie je vždy dobré), pôsobia skutočne až príliš nudne, prípadne úplne otravne (Greer, Eli). Čo treba naopak pri SGU vyzdvihnúť je úroveň trikov, zvuk a hudba. To je však zatiaľ príliš málo na to, aby som išiel nad dve hviezdičky. SLEDOVANIE UKONČENÉ ()

• Hviezdná brána na lodi Destiny má 36 symbolov ako aj hviezdne brány z galaxii Pegasus ale hviezdne brány v Mliečnej sústave majú až 39 symbolov. (hemoglobin)
  • Fanoušci seriálu se kromě plnohodnotných epizod vysílaných v TV mohou seznamovat s "běžným" životem posádky lodi Destiny v krátkých "web epizodách" na domovských stránkách seriálu stargate.mgm.com. (Caszidy)
  • Producent, režisér a scénárista SGU Robert C. Cooper byl za epizodu "Time" (1. série, 8. díl) nominován na cenu Writers Guild of Canada 2010 v kategorii Episodic One Hour. (Caszidy)

Související novinky

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

Jeden z nejlepších filmů Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Útok na Bílý dům) letos slaví 20 let od premiéry. Hvězdná brána sice zamířila na velké plátno jen jednou, víc než 10 let ale úřadovala na… (více)