Hvězdná brána: Hluboký vesmír (TV seriál)

SGU Stargate Universe

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2009 - 2011, 29 h 22 min (Minutáž: 40x43 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka), Robert C. Cooper (povídka), Carl Binder (povídka), Martin Gero (povídka)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore, Jennifer Spence, Julia Benson, Ming-Na Wen, Lou Diamond Phillips, Jeffrey Bowyer-Chapman, Haig Sutherland, Mike Dopud, Mark Burgess, Darcy Laurie, Leanne Adachi, Josh Blacker, Julie McNiven, Richard Dean Anderson, Vincent Gale, Robert Knepper, Ryan Jefferson Booth, Glynis Davies, Primo Allon, Tygh Runyan, Michael Karl Richards, Ona Grauer, Louise Lombard, Kathleen Munroe, Michael Shanks, Anna Galvin, Reiko Aylesworth, Amanda Tapping, Christopher McDonald, Rhona Mitra, Carlo Rota, Raquel Riskin, Zak Santiago, Peter DeLuise, David Hewlett, Robert Picardo, Elfina Luk, Greyston Holt, Katie Findlay, Agam Darshi, Camille Sullivan, Chad Krowchuk, William MacDonald, Sean Blakemore, Kerry James, Kyra Zagorsky, Mittita Barber, Jacob Blair, Suleka Mathew, Sarah Smyth, Jackie Blackmore, Ian Butcher, Bill Dow, Rob Hayter, Ilan Srulovicz, Reilly Dolman, Lane Edwards, Andrew Dunbar, Alisen Down, Christina Jastrzembska, Rukiya Bernard, Ron Halder, Kirby Morrow, Gary Jones, Bradley Stryker, Timothy Webber, Dominic Zamprogna, Ryan Kennedy, Janelle Monáe, Catherine Lough Haggquist, Conan Graham, Caroline Cave, Michelle Harrison, Kathleen Quinlan, French Stewart, Victor Garber, August Schellenberg, Robert C. Cooper, Joseph Mallozzi, Paul Mullie

Scénografie:

James Robbins

Kostýmy:

Valerie Halverson

Stargate Universe šla svou vlastní cestou. Já si svoji cestu k ní hledal poměrně ztuha, protože jsem si tu odlišnost odmítal připustit. Až osmá epizoda (Time) mě přesvědčila, že nemá smysl na něco čekat, a že se budu muset přizpůsobit - ale hlavně ŽE MÁ SMYSL se přizpůsobit. SGU je jednak vážnější (nebo chcete-li méně klukovsky zábavná) a mnohem kompaktnější než jeho starší sourozenci, a není to rozhodně jen tím omezeným okruhem lidí, kteří se v ní objevují, ani existenční klaustrofobií z gigantické milion let staré lodě a tisíců světelných let prázdnoty okolo. Epizody jsou daleko provázanější, hrdinové tu opravdu jdou od problému k problému, včetně svých vlastních, vnitřních - a časem je můžete vnímat jako živé a celkem komplikované postavy. Bohužel to tak trochu drhne, pokud jde o jejich (ne)smrtelnost. Při nějakém pokusu o realismus by ale jinak bylo během pár dílů po všem, protože by došly postavy:) Ale filmařsky je to opravdu povedená práce a nelituju času, který jsem s týmem nedobrovolných obyvatel Destiny strávil. Smůla je, že i když si cením toho jak to tvůrci během těch dvou sezón průběžně onačili, nevybavuje se mi kromě už zmíněné osmé epizody žádná, kterou bych mermomocí chtěl vidět znovu. No, možná bych uvažoval o pár dílech z poslední čtvrtiny (s bombou a s archivem na Novu) Kdyby tu byla třetí řada, kde by se možná rozjely možnosti nabídnuté příchodem Novanů, anebo se podařilo nějak zahaluzit důstojný konec, a ne ten zcela zjevně narychlo utnutý kryovýlet, mohlo to být o něčem jiném. Takhle se obávám, že nemůžu jít za 70%, vyhrazených pro sympatické záležitosti, kterým ale chybí něco, co by mě táhlo zpátky. A to je škoda, protože takovýchhle ne úplně hard sci-fi je zatraceně málo. Teď se mi sice nechce, ale myslím, že na doktora Rushe, Nicole Wreyovou (BTW asiatka a lesba, kdo to kdy ve sci-fi seriálu viděl?;)), Scotta, Greera a všechny ostatní, za celkem krátký čas zapomenu. Vám se to stát nemusí, ale pokud dáváte přednost lehčím space operám jako Star Trek nebo původní SG-1, dost vážně hrozí, že to bude z důvodů nacházejících se na opačném pólu spokojenosti:)(2.6.2013)

New Stargate je naprosto jiná než dva předchozí seriály. Hlavně příběhem a změnou stylu režie, neboť nyní jde hlavně o drama (velmi temné drama:-o) na antické lodi - do pozadí odchází komediální nádech, který byl přirozený u SG-1 i Atlantis. Velké dva plusy jsou herci Robert Carlyle a menší role Richarda Deana Andersona. Je to v podstatě takový Lost ve vesmíru:)). Samozřejmě na SG-1 to nemá, ale pro mě je to o něco lepší než Stargate: Atlantis. Mohli by do některého dílu nacpat doktora Zelenku :o). 80 %.(1.11.2009)

slyšíte ten zvuk?...to si mnu ruce radostí..tohle neni ta hvězdná brána, kterou všichni známe..tohle nejsou ti samí herci, kteří se v seriálu a dalších seriálech(atlantis) drželi zuby nehty..poučeni z předchozích nezdarů, sestrojili režiséři pekelnej příběh(nenašel jsem nic, co by se rýmovalo) a servírujou pro mnohem namlsanější sortu diváků..říkám to proto, protože k tomuhle seriálu nelze přistoupit bez předchozí zkušenosti s SG..přesto má úžasný rysy jinejch sci-fi a ani trochu se to netváří jako vykradačka(virtuality, BSG, Firefly atd.)..tentokrát sem fakt ohromenej, protože jsem nečekal, že se podaří z tématů hvězdný brány ještě něco vyždímat..opak je pravdou- antikové sice dostali svoje místo v atlantis, ale stejně toho o nich moc nevíme a o původu bran už vůbec..vidim jako velký plus, že seriál si vybral právě antiky a hned v pilotu poodkryl něco, co jsme o nich dosud nevěděli..abych to shrnul:mnohem temnější atmosféra, herci, kteří dostali role, který z nich dělaj osobnosti, originální nápad, bezvýchodný situace a velká očekávání v budoucí díly..to je něco, co až teď dostává jménu sci fi a předchozí stargate posouvá někam jinam..(abych to nepřechválil, co?)EDIT po 7 dílech: místo toho, aby se z toho začalo stávat víc sci-fi, tak se to mění na nějaký fakt ulítlý drama..timhle tempem když to pude dál, tak by si autoři mohli zahrát na definitivní konec SG..musim ubrat jednu hvězdu a začínám mít problém se svym předešlym zbytečně pozitivnim hodnocenim..edit po S02E07:stále věřim. začíná se tu na obzoru rýsovat taková, ještě těžko určit její kvality, napodobenina star treku s novou velice zajímavou misí mimochodem..a taky si začínám myslet, že i přes některý bláboly,který ten seriál předvádí, se mi bude líbit čím dál víc jdouc tímto směrem ovšem..Po posledním dílu se nemůžu ubránit editu: Nemůžu v žádným případě říct, že by mě SGU zklamala. Ano, někdy scénáristé správně nenastavili štíty vůči nelogičnostem, ale tady jsme na poli sci-fi..těžko chápat některý výtky od uživatelů..pokud je v prvé řadě fanda ochoten přistoupit na takovej konstrukt i v případě samotný brány, kde je možný cestovat na jiní planety, atd., tak fakt nerozumim tomu, co je tak nesmyslnýho na SGU..jo, odpověď je:úplně všechno! ale klasická SG na tom nebyla jinak. Možná nebylo kolem tolik zbytečný melodramatický omáčky, ale bejt určitě lepší rozpočet, tak nepochybuju v nadupaný díly..(konec konců musíme vzít v úvahu finanční situaci, která byla jiná+ námět, kterej skýtá tolik možností v počítačový animaci- taky neni nejlevnější)A tady už se dostává k potenciálu, kterej je prostě obrovskej. Mnohonásobně větší než u SG (s SGA už je to sporný). Situace ve který se ocitá Destiny na konci 2. série je plná otázníků a cest. Zum Beispiel: Zcela neprozkoumaná loď, cesty na jiný planety, cesta skrze jiný galaxie, každá galaxie=(ne nutně) různý sorty příběhů, ras, protivníků, atd., zajímavá mise lodi, postavy (rush vs. ostatní), jiné antické lodi. Prostě nevyčerpatelnej spletenec potencionálních zápletek. A to je podle mě velká škoda. Budu doufat, že jednou někdo přivede posádku zpět k životu.(5.10.2009)

Season 1: 75% Potěšilo mne, že je to něco úplně jiného, než SG-1 a SGA, což patrně mnoho lidí nezkouslo. Mne už by potřetí to samé prostě nebavilo. SGA mělo příšerně béčkové záporáky, papundeklové kulisy a občas blbé zápletky, ale zachraňoval to odlehčený tón a postavy Zelenky a McKaye. SGU má naštěstí povedé kulisy interiéru Destiny, kvalitní herce v čele s Carlylem a skvělou hudbou, kdy mi občas přišlo, že ty syntezátory zněji jak něco od Vangelise z Blade Runnera, takže ta vážnost není směšná. Je pravda, že řešení vztahů je někdy až příliš a jeden fórek na epizodu by neuškodil, ale zatím spokojenost a snad nižší sledovanost nezabije další potencionálně lepší sezóny. P.S. Přednosti herečky Julie Benson jsou opravdu nevídané ;-) Season 2: 85% Druhá sezóna kousíček stoupla a člověk se těšil kam se seriál bude vyvíjet a co je vlastně cíl Destiny, aby pak přišla zpráva o zrušení další sezóny a tímpádem i celého fenoménu SG. Poslední episoda funguje dobře i jako rozlučka. Díky za těch neuvěřitelných 11 let.(18.11.2010)

*Spoiler Alert. Už když sem slyšel že se chystá stargate universe, myslel sem si že to bude velmi slabý odvar SG série, ale... opak je pravdou. velmi dobrá začáteční dvojepizoda snad opět rozjede vlak s nápisem Stargate, který se ve své Atlantis zastávce občas trochu kodrcal a vesměs nijak daleko nedojel. Postavy se zdají dobře vyvážené, potěší známé tváře z SG1 (pouze v úvodu s jejich delší účastí se nedá počítat). Kmera chvílemi připomíná battlestar galacticu, což jedině potěší. Můžeme se jenom těšit co přinesou další episody, které budu s nadšením očekávat.(4.10.2009)

• - Hviezdná brána na lodi Destiny má 36 symbolov ako aj hviezdne brány z galaxii Pegasus ale hviezdne brány v Mliečnej sústave majú až 39 symbolov. (hemoglobin)

• - Z důvodu nízké sledovanosti bylo vysílání seriálu po dvou řadách ukončeno. (Amroth666)

• - Jedná se o první sérii Hvězdné brány, kde se objevují sexuální scény. (ManOfPhoenix)