Hvězdná brána: Hluboký vesmír (TV seriál)

SGU Stargate Universe

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2009 - 2011, 29 h 22 min (Minutáž: 40x43 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka), Robert C. Cooper (povídka), Carl Binder (povídka), Martin Gero (povídka)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore, Jennifer Spence, Julia Benson, Ming-Na Wen, Lou Diamond Phillips, Jeffrey Bowyer-Chapman, Haig Sutherland, Mike Dopud, Mark Burgess, Darcy Laurie, Leanne Adachi, Josh Blacker, Julie McNiven, Richard Dean Anderson, Vincent Gale, Robert Knepper, Ryan Jefferson Booth, Glynis Davies, Primo Allon, Tygh Runyan, Michael Karl Richards, Ona Grauer, Louise Lombard, Kathleen Munroe, Michael Shanks, Anna Galvin, Reiko Aylesworth, Amanda Tapping, Christopher McDonald, Rhona Mitra, Carlo Rota, Raquel Riskin, Zak Santiago, Peter DeLuise, David Hewlett, Robert Picardo, Elfina Luk, Greyston Holt, Katie Findlay, Agam Darshi, Camille Sullivan, Chad Krowchuk, William MacDonald, Sean Blakemore, Kerry James, Kyra Zagorsky, Mittita Barber, Jacob Blair, Suleka Mathew, Sarah Smyth, Jackie Blackmore, Ian Butcher, Bill Dow, Rob Hayter, Ilan Srulovicz, Reilly Dolman, Lane Edwards, Andrew Dunbar, Alisen Down, Christina Jastrzembska, Rukiya Bernard, Ron Halder, Kirby Morrow, Gary Jones, Bradley Stryker, Timothy Webber, Dominic Zamprogna, Ryan Kennedy, Janelle Monáe, Catherine Lough Haggquist, Conan Graham, Caroline Cave, Michelle Harrison, Kathleen Quinlan, French Stewart, Victor Garber, August Schellenberg, Robert C. Cooper, Joseph Mallozzi, Paul Mullie, Alana Husband, Shauna Johannesen, Sandy Sidhu

David S. Greathouse

Scénografie:

James Robbins

Kostýmy:

Valerie Halverson

Průměrné hodnocení epizod: 1. série: 3.48, 2. série: 3.35 || Jaká škoda, že v momentě, kdy se seriál začal rapidně zlepšovat, už bylo rozhodnuto o jeho konci, protože první 3/4 série se moc nepovedly a tudíž nedosáhly požadované sledovanosti. K tomu si připočtěme, že podobný druh seriálu bude také poněkud náročnější na rozpočet a tak je ekonomicky těžké ho v dnešní přehršli seriálů a filmů udržet. Až do zhruba 15. dílu 2. série (!) byly jednotlivé epizody, až na vzácné výjimky, obrovským zklamáním. Zmařený potenciál. Kromě Carlyla, A. Huffman a D. Blue naprosto nesympatičtí a necharismatičtí herci snažící se ztvárnit nudné postavy. Absence dobrého humoru, nadhledu, ironie, hravosti. Absence nepřítele (ti modří mužíčkové, kteří se objevili po půlce první série... to je slabota). Příšerná, hnusná a rušící rocková hudba podbarvující zbytečné "telenovelovské" pasáže kontrastující s naopak výtečnou instrumentálně elektronickou hudbou doprovázející jiné scény. Občasné záblesky, že by se leccos mohlo změnit. Pilot byl fajn, nezklamal a navodil pocit, že by to mohlo být i když jiné, tak přesto povedené. Asi jeden nebo dva další díly (8, 10) pokládám za mírný nadprůměr, ale to je málo. První půlka druhé řady, to už byla totální slabota, zejména pak epizody 2x02 a 2x09. Na posledních 10 dílů jsem se začal dívat se značným zpožděním, protože se mi do nich nějak nechtělo. A bohužel, chvíli to pokračovalo stejně. Pak se to ale změnilo a posledních 6 dílů, až těch posledních 6 epizod, se mi začaly líbit, 1 díl lepší než druhý a náhle jsem si začal přát, vědouc, že marně, aby byla natočena aspoň ještě jedna další série. Epizody s alternativním osudem většiny hlavních hrdinů či bojem s drony řadím ke špičce této série. Konečně jsem si na hlavní hrdny zvykl, dokonce i plk. Young mi začal sedět. Jenže pozdě. Konec mého oblíbeného Stargate. Prozatím? Naděje umírá poslední, ale nějak v dnešní přehršli projektů ve vzkříšení nevěřím. Aspoň kdyby filmešek...(25.10.2009)

K SGU jsem byl původně skeptický, proto jsem se k ní dostal až letos. Zpočátku jsem si mysle, že moje skepse byla oprávněná, protože první polovina první série skutečně za moc nestála. Ale pak se to začalo zlepšovat a hlavně druhá série byla výborná. Hlavní devizou téhle série není odlehčená atmosféra a nahláškovaný O'Neill (SG-1), ani parádní prostředí (Atlantida), ale perfektně napsané a komplikované postavy. Komplikované je asi to správné slovo, protože, snad s výjimkou Chloe, nikdo není opravdový klaďas. Hned u dvou hlavních "hrdinů" Younga a Rushe budete přemýšlet, kdo je vlastně větší parchant. A neztratí se ani další postavy. Jedinou zásadní výtkou je otevřený konec, který mě tady opravdu zamrzel. 1. série - 70 % 2. série - 90 %(4.7.2014)

• honajz

Vím, že hodnotit po pilotu není košer, ale nezlobte se na mě, tohle nemá koule. Den předtím jsem zkoukl Defying Gravity, a tam to šlape po celou dobu. Tady jsem se chvílemi neskutečně nudil a ani jedna postava - s výjimkou mé oblíbenkyně ze seriálu Vanished Ming-Na - mne nechytla natolik, abych s ní šel. V podstatě jsou mi osudy těch lidí na údajně obrovské tajuplné lodi lhostejné. Navíc loď se zatím nijak tajuplnou ani nejeví. (Ach ano, jistě, a ten tlustý mládenec, to si vypůjčili z Heroes, jen to není Japonec?). ------------ EDIT PO 4. DÍLU: Se seriálem končím. Absence humoru, absence nápadu, absence napětí. Je tu antická loď a místo aby ji zkoumali horem dolem, tak se všichni nesmyslně hádají, kdo má velet, kdo má loď zprovoznit, potenciál není využit ani zbla. Ve druhém dílu jim zmizí tři členové posádky, a nikdo je nepostrádá? ------------------ EDIT PO 5. DÍLU: Stále nudnější, i když ke konci aspoň byla nějaká ta akce. Za těch 5 dílů posádka řešila, že je jí zima a je tma a nemají co jíst a nebudou mít co dýchat - přičemž celý jeden díl byl věnován tomu, jak se někdo bude muset obětovat a zavřít dveře zevnitř, aby bylo víc luftu, celý další tomu, že na jedné planetě hledají látku do čistidel vzduchu, další díl, že jim vypadne světlo a celá energie, a potom míří loď do Slunce... Ale kluci (i holky) chrabří kecáním všechny pohromy odvrátí. --------------- Jaký je účel Destiny? Je prezentována jako neobyčejná loď, ale proč a kam letí? Byla už před statisíci lety konstruována s vědomím, že na ní omylem přistanou lidští trosečníci? Obávám se, že ani scenáristé seriálu v tom nemají jasno, a podle mě je to bohužel na seriálu vidět, celková nekoncepčnost a neujasněnost, kam to celé má vést. Zatím to vypadá spíš jako road movie kalifornskou pouští s občasnými zástavkami u benzínky nebo fast foodu, které se nečekaně u cesty objeví, ale nikdo neví, kam a proč ti lidi v autě jedou. ---- Btw, odkud se na Destiny furt brali ti lidi? Přišel tam určitý počet, nijak velký, každou chvíli někdo někde zhebne, ale přitom na palubě je pořád hromada lidí. --- EDIT po kompletním zhlédnutí obou sezón: Naprosto necharismatický (a sem tam děsně blbý) velitel, charismatická postava Rushe, který to sám nezachrání, a pak hromada postav, které jsou zaměnitelné a naprosto nijaké. Loď nikdo pořádně nezkoumá, kromě podivína Rushe, ale zato se řeší vztahy, ledviny, sněť na ruce, ztráty sebevědomí, dítě... Spousta řečí na téma "ty na to máš", "nevzdávej to", "to překonáš". Naprosto nevyužitá Luciánská aliance. Těkání odnikud nikam, žádná celková koncepce jako třeba u BsG. Poslední díly ve 2. sezoně měly jakž takž náběh, ale pořád šlo jen o mírný průměr až podprůměr. Napětí nulové. Atmosféra jak z návštěvy divadla.(9.10.2009)

Nóóó, tak vám nevim. Po osmém díle nevím jestli jsem už oprávněna hodnotit, ale v současném stavu jsou to tři hvězdičky. Nic víc, nic míň. Nějak nevim co si o tom mám myslet. Považuji se za velkého fanouška SG, takže tohle mě docela zklamává. 1) Co tam sakra dělají ty příšerný emoce? Samý fňukání a srdceryvný scény prostě do StarGate nepatří! 2) Postavy celkem nesympatický, po osmém díle stále nemam favorita, žádná postava mi nepřijde výrazná, kromě ukřičeného Roberta Carlyla, jsou všechny tak nějak stejný. 3) Nastalé situace nijak nevysvětlují, ztrácím se v tom a nechápu co dělají a proč. Naopak, co se mi líbí je, že jsou stargejťáci zlidštěni, je zde ukázáno, že jsou taky lidé, kteří kouří, pokud nepijou kafe mají absťák a chtěji se sprchovat. A taky tam bylo, že jedna postava je na záchodě. Co si pamatuju, v celých deseti řadách SG 1 nebo pěti řadách SGA nikdy nebylo byť jen řečeno slovo záchod. Budu se na to dívat dál, možná jen ze slušnosti ke StarGate nebo taky proto, že se mi ze začátku SGA taky nelíbila._______Po devátém díle bych nejraději dala hvězdy dvě, ale pořád doufám! Devátý díl byl divný, příšerný, řekla bych až perverzní!(16.11.2009)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// PLUS: známý svět, rozumím mu, "hvězdnější obsazení" a snaha o větší herecký projev, velice nadprůměrná hudba, občas vykouknou velice dobré efekty MÍNUS: složitost a nepřehlednost některých postav, nevyznáte se v nich, přes velká očekávání po celou odbu velice pomalý rozjezd, ukončeno v nejlepším s otevřeným koncem./// Shrnutí: Za tento v pořadí druhý spin-off a v celkovém součtu třetí seriál z universa Hvězdné brány jsem byl velice rád. Však již někdy v 95 roce jsem si pomyslel, že by film Stargate mohl pokračovat jako seriál. A tak se i stalo. A jestli že první seriál měl 10 řad a svého času jsem u Atlantidy předpokládal totéž. Takže jsem si lehce spočítal, že kdyby v nastoleném trendu pokračovali, tak mám do roku 2019 o zábavu postaráno. Bohužel se tak nestalo a SGU končí po druhé sézóně v tom nejlepším. Ale je taky pravdou že to trvalo celé dvě sezóny, než se konečně začal seriál pořádně rozjíždět. Protože po celou dobu to bylo o kladení otázek jedné za druhou a to vše téměř bez odpovědí na otázky jak, kdo, proč? Co se musí pochválit je snaha o realičnost. Už Atlantida se zdála být reálnější, alespoń v tom že hrdinové nejsou nesmrtelní a nebo nepřemožitelní, i když nakonec vždycky sehrála roli jistá náhoda a vše špatné se v dobré obrátilo. Tady to neplatí, ba dokonce může a bude čím dál tím hůř a hrdinové si s tím kolikrát nebudou vědět rady. Je ovšem docela škoda, že celý SGU už téměř vůbec není o hvězdné bráně a kdyby tam čistě náhodou vůbec nebyla, skoro by jste to ani nepoznali. Tento seriál je především (jako to bylo u Star Trek: Voyageru nebo v Battlestar Galactice) o záchraně posádky, která pluje vesmírem a musí si sama bez zásahu jakékliv cizý pomoci vystačit a dojít do cíle. To že to obnáší větší či měnší komplikace je samozřejmé. S čím jsem ovšem tolik nepočítal je složitost některých postav a jejich malá pravděpodobnost, že si je oblíbíte. Už se nehraje na "tým" tady kope každý za sebe a chce hlavně přežít. To dává úplně nové možnosti tvůrcům aby ve známém světě, kterému rozumím(e) vytvořili mnoho zajímavých a nepředvídatelných situací. Bohužel už jim nedošlo, že to bude v celkovém kontextu divácky méně atraktivní a mohl to být taky důvod proč seriál po dvou sezónách zastavili. Je to škoda, ale doufám že se do tohoto Universa jednoho dne vrátím i kdyby díky dnes tolik oblíbenému restartu./// Celkem 74%///(18.8.2013)

• - Hra, kterou hrál Eli v pilotním díle, se jmenuje Prometheus, což bylo jméno první lidské lodi třídy X-303. Level hry, který hrál Eli, se odehrává na Atlantisu - antickém městě ze seriálu Stargate: Atlantis. (Lindacp)

• - Vysílání závěrečných epizod první řady bylo poznamenáno skandálem, jelikož ukrajinská televize porušila smlouvu, nedodržela vysílací plán a tamější diváci tak mohli vidět vyvrcholení seriálu podstatně dříve než zbytek světa. (Caszidy)

• - Poslední díl seriálu je bohužel zároveň i poslední díl celé série titulů Hvězdná brána. Stanice SyFy totiž odmítá sponzorovat jakékoliv možné pokračování titulu Stargate, stejně tak vedení MGM odmítá značku Stargate komukoliv prodat. (O´Neill)