Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je velmi zkušený zloděj a jeho největší mistrovství je v krádeži nejcennějších tajemství. Ovšem není to jen tak obyčejný zloděj. Dom krade myšlenky z lidského podvědomí v době, kdy lidská mysl je nejzranitelnější – když člověk spí. Cobbova nevšední dovednost z něj dělá nejen velmi vyhledávaného experta, ale také ohroženého uprchlíka. Musel obětovat vše, co kdy miloval. Nyní se mu však nabízí šance na vykoupení. Může získat zpět svůj život. Tato poslední zakázka je nejen velmi riskantní, ale zdá se, že i nemožná. Tentokrát nemá za úkol myšlenku ukrást, ale naopak ji zasadit do něčí mysli. Pokud uspěje, bude to dokonalý zločin. (Cinemax)

Pecival

Nolan nezvládá držet tempo - poslední poměrně pekelnou půlhodinku najednou utne a před závěrečným finešem začne desetiminutý pokec plný vaty. Akce působí místy neskutečně samoúčelně, jakoby zadáním bylo natočit "inteligentní" akční podívanou. Přitom některé scény jsou skvělé (jako například souboj v rámci rotujícího auta) a některé přišerné (ten sen na sněhu to je pořádnej úlet). Jakoby se nemohl rozhodnout co vlastně točí. Nicméně takto nějak si představuju letní blockbuster. Smysluplný, solidní příběh, velkorysá výprava a triky, dobři herci, prostě fajn zábava - ale nic více. A ta hudba ... ta je ultimátní. ()

manonfire

Film se tváří, že přichází s něčím novým, ale prolínání reality a snů(byť x dimenzionální) tu bylo mockrát. Myšlenková špionáž jakbysmet. Fajn...tak to vše měl nyní Nolan předvést v co nejvymazlenějším hávu, ale ani tady necítím diváckou satisfakci. Film z top 200, natož z top 10, ze které tohle movie naštěstí brzy zmizí, by měl mít duši a emoce a nejen snahu fungovat jako luxusní strojek, ve kterém do sebe vše zapadá jak má, neřkuli je-li to často za cenu určité strojitosti. Počátek neumí dojmout( scény z rodinného archivu Capriova hrdiny tentokrát nefungovaly. Nejen díky mi osobně nesympatické Marion Cotillardové.) Dalo se tedy čekat, že film s takovou ambiciózností bude bodovat v obvyklých aspektech jako akce a triková dokonalost, jež se vzhledem k propagaci snímku měla státi pomalu přelomovou. Tragédie je, že námět zaobírající se neomezenými možnostmi snové "reality", není zdaleka tak nápaditý jak by chtěl. Při každé projekci se skutečně vtíral pocit, že vše mělo jít mnohem dál. Aby Vám něco skutečně vyrazilo dech, tak to ani omylem. Podobně to bylo i s akcí. Střih má být intenzivní, ale ne intenzivně nepřehledný. Scény rvaček, honiček i stříleček byly překvapivě doslova odfláknuté a neustále zpomalené záběry na spící dodávku to rozhodně nevytrhly. Herci jako Joseph Gordon-Levitt, Lukas Haas, Cillian Murphy, Dileep Rao a koneckonců ani samotný Leo jsou v rolích vyžadujících akční důvěryhodnost, naprosto neefektní, spíše bych řekl legrační. Tolik mé chvály. 40% ()

Death

Asi nemá moc význam vyjmenovávat zde všechna pozitiva, to bych tu taky mohl napsat několik stránek. Spíše se zaměřím na to, co mi ve filmu příliš nesedělo. Předně je to celá dějová linka s Cobbovou ženou. Stejně jako v Temném rytíři mi ani u Počátku nepřirostla k srdci hlavní ženská role(nebo jedna ze 2 hlavních rolí). Asi jediná slabina jinak skvělého castingu. Že by Nolan neměl takový čuch v případě vybírání ženských rolí? Možná je to ale jen můj subjektivní pocit. Další drobné mínus z mého pohledu je úplný závěr filmu. Zatímco u Temného rytíře se jednalo o takovou nahořkle temnou třešničku na dortu, v Počátku je závěr standartní, třešnička je malá a příliš sladká :). Na můj vkus bylo zakončení málo temné, k dokonalosti mi prostě něco scházelo. Jinak je ale Inception jednoznačně movie of the year a nic ho nemůže překonat. Tak skvělou gradaci děje v závěrečné pasáži umí jen Nolan, vyždímal ze mě maximum emocí a společně s dokonalou hudbou a výborným střihem mi málem způsobil filmový infarkt :). Marně vzpomínám na podobný snímek, který by se mohl Počátku alespoň přiblížit. Napadá mě snad jen Temný rytíř :). ()

Josefin

Nebudu šetřit superlativy na adresu Ch. Nolana, trefil se do mého vkusu. Úžasně chladný, důmyslný, snový koncept mě nadchl. Výborně rozehrává partii s divákem, rafinovaným způsobem se zaměřuje na dějovou línii ve snech a podrobnější psychologické vykreslení postav přenechává představivosti diváka. Chytrý tah, díky němu se mohl zaměřit na to v čem je nejlepší prolínání časových vrstev. Po první projekci Inception, jsem namlsná na další vizuální kompoziční orgie a soundtrack H.Zimmera má neskutečnou sílu. Zejména Dream is collapsing. Hereci v čele s L. DiCapriem odvádějí své nejlepší výkony. Mayby I actually dreaming. Sen může být současnost, vzpomínka, budoucnost. Naprosto jsem se vytratila z reálné časové smyčky a nechala se s nadšením unášet fantazií. ()

sellsakul

Zase sa raz potvrdilo, že je úplne iné vidieť film v kine ako doma na PC. Počiatok je film, ktorý kolíše medzi stupnicami 4* resp. 5*. Keby som na film nebol v kine, tak 4*. Inak film ako celok funguje spoľahlivo, až na niektoré prehnané scény, ale dá sa to prežiť. Nenávidel som DiCapria, ale posledné filmy ma presvedčili o opaku. Podobne ako v Prekliatom Ostrove, tak aj v Počiatku hral geniálne. ()

Philoun1

Prostě prvotřídní filmařská práce, trochu z sci-fi, trochu z akčních filmů, a trochu toho mysteriozna skvěle zamíchano dokupy. ()

Specs

Hlášky: Cobb: - "Co od nás chcete?" Saito: - "Vnuknutí. Je to možné?" Arthur: - "Samozřejmě, že ne." Saito: - "Když dokážete ukrást myšlenku z něčí mysli, proč ji neumíte i vložit?" Arthur: - "Dobře, vnuknu vám teď myšlenku. Řeknu 'nemyslete na slony'. Na co myslíte?" Saito: - "Na slony." Arthur: - "Ano, ale není to vaše myšlenka, protože víte, že jsem vám ji předal. Mysl vždycky pozná původ myšlenky. Inspiraci nelze zfalšovat." Cobb: - "To není pravda." & Cobb: - "Jen dělám co umím a cos mě ty naučil." Cobbův otec: - "Neučil jsem tě být zloděj." & Cobb: - "Vy vytvoříte svět snu. Uvedeme do něj náš subjekt a on ho zaplní svým podvědomím." Ariadne: - "Jak by bylo vůbec možné vytvořit tolik detailů, aby vše vypadlo reálně?" Cobb: - "Ve snu se vám vše zdá reálné, že? Teprve až po probuzení si uvědomíme, jak byly zvláštní." & Cobb: - "Nikdy netvořte podle vzpomínek. Vždy stavte nové věci!" & Arthur: - "Eamesi, jsem ohromen." Eames: - "Velmi oceňuji tvé pohrdání, děkuji Arthure." & Cobb: - "Potřebuji se jen dostat domů, na ničem jiném teď nezáleží." Ariadne: - "Proč nemůžeš domů?" Cobb: - "Protože si myslí, že jsem ji zabil." (Chvíle ticha.) Cobb: - "Děkuju." Ariadne: - "Za co?" Cobb: - "Že se neptáš, jestli jsem to udělal." & Cobb: - "Budeme muset podplatit piloty." Arthur: - "A taky letušky." Saito: - "Koupil jsem aerolinky." (Všichni se na Saita otočí a nevěřícně zírají.) Saito: - "Zdálo se mi to jednodušší." & Cobb: - "Ten moment pominul. Ať udělám cokoliv, už ten moment nezměním. Zavolali je a jsou pryč. Jestli se nedostanu domů, už je nikdy znovu neuvidím. Ve skutečném světě." & Mal: - "Čekáš na vlak. Vlak, který tě odveze daleko. Doufáš, že tě odveze kam chceš. Ale nemůžeš si být jistá. Ale na tom nesejde - protože budeme spolu." & Ariadne: - "Poletím s váma." Cobb: - "Nejde to, slíbil jsem to otci." Ariadne: - "Potřebuješ tam někoho, kdo chápe tvoje problémy. A pokud to nebudu já, pak musíš ukázat Arthurovi, co jsem právě viděla." Cobb: (na Saita) - "Zajistěte ještě jednu letenku."& Fischer: - "Je tam 500 dolarů. A ta peněženka byla dražší." & Fischer: - "Poté, co zemřela matka, víš, co mi tehdy řekl? 'Roberte, nemám ti co říct'." Peter Browning: - "Byl z toho rozrušený." Fischer: - "Bylo mi jedenáct!" & Ariadne: - "Co se to děje?" Arthur: - "Cobb právě řekl Fischerovi, že sní. Podvědomí teď hledá spáče. Tedy mě. Rychle, polib mě." (Políbí se.) Ariadne: - "Pořád nás sledují." Arthur: - "Za pokus to stálo." & Cobb: - "Nezůstanu s tebou, protože neexistuješ." Mal: - "Jedině tak ale můžeme být spolu." Cobb: - "Přál bych si to, ale nedokážu si tě vysnít v celé tvé komplexnosti. Dokonalosti i nedokonalosti. Podívej se na sebe. Jsi jen stín mé skutečné ženy. Líp to nedokážu. Pořád ale nejsi dost dobrá." ()

Jigsaw88

Tak tento film je opravdu jedním z nejlepších, co jsem kdy viděl. Napětí od začátku až do konce. Tento film je nutné sledovat od počáteční minuty až do té poslední, jinak ho běžný divák nepochopí. Unikátní film doplňuje ještě unikátnější hudba v podání Hanse Zimmera. Počátek je jednoduše řečeno naprostý skvost. ()

IMPAIRED

Ve dnešní době je potřeba pět (popřípadě šest) realit, aby se divák cítil povznesen svou genialitou v okamžiku prozření nad zmatkovitou, více jak dvouhodinovou mozaikou, slepenou z krásných střepů, ale do patvaru, jehož uchopení možná vyvolá pocit nevídaného; nicméně někomu neunikne, že ve skutečnosti je to pouze slepenec lesklých kousků do tvaru koule, jejímž jediným smyslem je její kulatost. Což je kurva dlouhá věta. Chci tím říct, prvoplánová snaha zamotat divákovi hlavu je zde cítit od, zhruba, šedesáté minuty až do konce. Ale jen tak aby to pochopil a cítil se díky tomu lépe. Film MUSÍ dávat co nejzmatečněji smysl, to je hlavním smyslem děje tohoto filmu. Film, který si hraje na psycho, nicméně jím není. NA DRUHOU STRANU, film má skvělé herce, dobře se na to koukalo, DiCapria mám rád, parádní efekty, téměř nenudí, a po dlouhé době jsem byl konečně jednou zas napjatý v oččekávání jestli to zvládnou, takže pecka. k tomu nevídaně přispěla skvělá hudba, které jsem si všiml již na začátku a vyžíval se v ní až do úplného konce. Kdybych neměl problém ve své hlavě, a byl ochotný přijmout přehypovanou dějovou linku (na kterou mimochodem narazil i POMO, ťik ťak hurá), bylo by to asi za pět. ()

ELduderino

No, poprvé nic moc, ( čekal jsem od toho asi "nadfilm" nebo co) ale podruhé už bylo vše v pořádku. Dobrá atmoséfra snového světa, solidní herci (DiCaprio nedosahuje kvalit předvedených v Shutter Islandu, je to "jen" profesionální výkon), vynikající akce, hezká, nenásliná pointa. Všemu ale vévodí Zimmerova dokonalé sedící hudba! Edit: Musím své hodnocení upravit. Na 5* to prostě není. Kvalitativní propad od předchozích Nolanových děl. ()

Linkyc

Omlouvám se předem za používání anglického názvu filmu v mém textu, avšak ten vystihuje pravou podstatu celého děje. Český distributor použil poněkud nešťastnou náhodou špatně zvolený překlad. Nyní k filmu. O tom, že Ch. Nolan je nejoriginálnějším a nejzručnějším režisérem poslední dekády asi nemá cenu vést sáhodlouhé diskuze, zase to totiž dokázal. Ale popravdě, do poslední chvilky jsem nezaregistroval velký marketingový boom kolem filmu. Viděl jsem jen poster na film Ch. Nolana a tak jsem na to šel nevzdělán, neponaučen do kina. Ihned po začátku představení diváka do děje vtáhla monstrozní až spektakulární hudba H. Zimmera , která postupně perfektně podkresluje celý děj Inception. Scénárista a režisér v jedné osobě se prvních 30-40 minut snaží dostat diváka do děje (říkejte tomu jak chcete, zazněly názory typu: nudná až zbytečná pasáž, pro mě to rozhodně nuda není). Posléze už se začínají vytvářet hlavní rysy celého příběhu: sny, sny ve snu a divák musí čím dál tím více zbystřit všechny své smysly (doporučuji nejíst, nepít, nechodit na WC, nevykonávat žádnou jinou aktivitu spojenou s oddálením zraku od filmového plátna) Co více k tomu napsat a neprozradit ani minutu z děje navíc? Neoddiskutovatelně je třeba Inception zkouknout a to nejlépe v kině. Jedná se o chytře laděnou ryzí tvorbu audio/vizuálně útočící na návštevníky kino-sálů. Doporučuji zkouknout min. 2x, z konce filmu vám vyvstane několik otázek hodných odpovědí = 10/10 ()

tommmy89

Veľmi ťažko sa mi komentuje film, ktorý si už pred pár mesiacmi vyslúžil slávu, a napriek tomu zostáva v popredí. Niečo podobné Avatarovi, i keď je to úplne z iného súdku. Ale tak k filmu Inception : Veľmi ale veľmi zložitý film na moje gusto, fakt som zo začiatku nechápal rôznym veciam, nevedel si vyložiť súvis, dej a podstatu, ale všetko to prišlo ! :-) Už od film Shutter Island, ktorý bol premňa tiež menej pochopiteľný, som sa dopracoval až sem a vlastne som aj rád. Do polovici filmu som nebol moc nadšený, sledoval som to ako priemerný film s pár pauzami, ale od ďaľšej polovici mi film dával jasne na javo, že scenáristi stále môžu siahať hlbšie a hlbšie. Presne ako vo filme: "až do tretieho stupňa". Mimochodom, veľmi sa mi páčil Soundtrack, český dabing (obzvlášť L.DiCapria), herci, ich nasadenie, kostými, počítačová prepracovanosť, kompozícia, výprava, kamera a zdôrazňujem : brutálny námet filmu, ktorý ma úplne pohltil a ďakujem, že som si to mohol po dlhom očakávaní pozrieť. 5* ()

jefff

Od Počátku jsem čekal film roku (alespoň pro mě). Sice se tak nestalo, neboť ho převálcoval Prokletý ostrov (Leo měl, ale sakra dobrý rok). I přesto mě Počátek nezklamal a v rámci sci-fi patří již teď k tomu nejlepšímu. Scénář, za který by zasloužil oscara nervydrásající režie, fantastičtí herci a akce u které nevydechnete ani na vteřinečku. Prvních dvacet minut jsem se malinko obával překombinavosti, to se naštěstí pro průměrně smýšlejícího diváka nestane. Nolem je machr. Ať na předlohy kašle a pokračuje ve své vlastní tvorbě. Strašně moc se těším na jeho další počiny. ()

jenik71

Tenhle kousek rozhodně není pro každého. Počátek je potřeba hodně pozorně vnímat a vůbec pochopit ústřední myšlenku. Jakmile vám unikne nějaká důležitější věta, pravděpodobně budete v následujících minutách v koncích. Zkrátka je na divákovi vyžadována zvýšená pozornost a rozhodně nejde o nějakou vyloženě oddechovou zábavu. I tak si myslím, že je Počátek celkem dost přeceňovaný, i když svoje kvality nesporně má. Sám jsem si položil otázku, jestli je v tomto případě Christopher Nolan génius a nebo šílenec. No - že by geniální šílenec ? ()

Georgex

Ačkoliv jsem od filmu očekával něco jiného, než jsem nakonec viděl, tak jsem i přesto byl naprosto uchvácen výborným nápadem na příběh a výbornými efekty. Sice to není dokonalý film, ale již dlouho jsem neviděl něco takto originálního. I když nejsem fanouškem Leonarda DiCapria, tak jeho výkon v tomto filmu je opravdu vyníkající. Film celou dobu neztráci tempo a chvílemi si nebudete jistí, jestli to co vidíte je jenom sen nebo realita. Moje hodnocení 85% ()

Narcis

Nic novyho napsat nedokazu, ale i tak : naprosto perfektni a propracovany film. Co se tyce obsazeni, tak opravdu me prekvapil Joseph Gordon-Levitt, ktereho mam zafixovaneho jako "blbecka" z 10 duvodu a taky jsem poznal herečku Ellen Page - ta mě zase zaujala natolik, že sem si okamžitě stáhl další její film - Juno ... Co se tyce vizualnich efektu, tak mi bylo hned jasne, ze minimalne nominace na oskara z toho bude a jsem další z těch co se během sledování zapoměli podívat na hodinky. TEDA COBBE, TY MAS ALE PODVEDOMI !!!! ()

blixadovan

Vizuálně a filmařsky zřejmě dokonalé a nadmíru působivé. Myslím, že jsem byl schopen pochopit "týmu" jde, ale nějak mi utíkala cesta k dosažení cíle. Co mi ale uteklo nejrychleji, byl distribuční český překlad celého filmu. Škoda, že Di Caprio neprovedl Inception zodpovědným osobám. ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (více)