Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

Cardo

Film mi připadal spíš jako důchoďák (svým obsazením). Před premiérou jsem slyšel, že Spilberg, když film viděl, řekl o Mangoldovi, že umí natočit Indiana Jonese, kecal... U tohoto filmu jsem se jako u Indiana Jonese rozhodně necítil, působil na mě až béčkově. Hlavním problémem je absence původního soundtracku a zároveň absence jakéhokoliv nového dobrého soundtracku. Že nejde po pěti dílech udělat dobrej soundtrack? Zeptejte se na to třeba Pirátů z Karibiku, řeknou, že jo. Úvodní scény s omlazeným Jonesem byly fajn, ale ta sekvence na vlaku byla strašně dlouhá a moc nechápu, jak ten nácek přežil. Dál se film asi hodinu nikam nehnul, nic se v něm nedělo, zasloužilo by to tam tak o půlhodinu zkrátit. Vlastně si film vybavuji hlavně od Sirakus dál, protože tam to konečně začalo. Dionýsova jeskyně byla asi to nejlepší z filmu, to byla jediná část, u které jsem se cítil jako u Jonese. Následně mi vrtá hlavou, jak se mohli pomoci SOUŘADNIC seknout o víc než 2000 let, to je fakt hodně a trosky letadla ve starověku je dle mého odborného názoru celkem problematická věc z hlediska jejich dochování. Ale cením ránu pěstí, aby Jonese dostali zpátky do letadla. A pak je tu ten konec... Ten nechutně Spilbergovskej procítěnej konec tady vůbec nemusel být, měli to utnout ve chvíli, kdy se objeví Marion. Navíc stále jsou otevřená vrátka pro cestování časem, dyť Jones má stroj času doslova na nočním stolku! Postavy mi přišli dost neoblíbitelný, Salah byl do filmu vnucený a Jones byl senilnější než bylo nutný. Na závěr zacituji Cimrmany: „Že bych to musel vidět dvakrát...".Reálně by nevadilo, kdyby tohle nikdy nevzniklo, ale svou existencí mi ten film nevadí, ale až budu dělat maraton série Indiana Jones, asi pátý díl vynechám. Šlo to udělat mnohem líp, ale alespoň to nezabili. Průměrné až podprůměrné 3* ()

medvidek

Je to pořád Indy. Na pordruhé výrazně lepší. Jasně, neneí to takový jako před 40 lety, ale to já taky ne. Geniální monolog Salaha - chybí mi poušť, chybí mi moře.... ()

Sam_Hawkens

Spíš zklamání. Příběh dejme tomu ok, akce rutina bez nápadu, bitva u Syrakus vypadala jako když si na dvorku hrají děti na vojáčky 🤦‍♀️herci průměr a přestárlý Ford to sám neutáhne… nečekal jsem nic převratného ale můj dětský hrdina si zasloužil důstojnější loučení. ()

bigmatko

nostalgia vyhrala a v prípade Indiho to bez debaty funguje výborne hlavne keď sa konečne dokázali trafiť do jeho podstaty. Akcia striedala akciu a pan Ford je aj ako dôchodca pomocou trikou v dobrej forme. Rušivým elementom bola tá jeho pseudo zverenkyňa, ktorá mal skutočne pochybné výstupy a jej motivácie k určitým konania sem tam nemala zmysel. ale aj to patrí k výstrednosti Idniana. Určite by bolo vhodné nechať už Indyho dôstojne odpočívať. ()

nudlis

I když Spielberg režii odmítl, myslím, že Mangold natočil důstojné zakončení celé ságy. Těšil jsem se zklamán rozhodně nejsem. A ač Fordovi v době natáčení už táhlo na 80, nepůsobí toporně nebo směšně a akční scény jsou tak akorát vzhledem k jeho věku. Parádní. A dál se v tom nebudu hnidopišsky ani pseudoinletektuálně šťourat. ()

Marcecek

Tak nám tu po 15 rokoch pristál asi už definitívne posledný Indy. Zapísal sa do histórie, prvé 3 filmy sú klenotom kinematografie a nasadili laťku do nebeských výšin, preto to i posledný diel mal veľmi ťažké, ale tvorcovia sa napriek tomu, že Indy je starší, pomalší, digitálnejší, popasovali so cťou. Harrison Ford má stále to svoje chlapecké charizma, ktoré sme si tak za tie desiatky rokov zamilovali. Napriek stopáži som nezaregistroval chviľku, kedy by som sa nudil, šlape to pekne a svižne, akčné scény sú celkom fajn, ale toho digitálna je tam niekedy až príliš. Ducha starého dobrého Indiana Jonesa je semtam cítiť, čomu dopomáha aj ústredný hudobný motív, hrá sa na nostalgiu, u mňa fungovala obstojne a trúfam si tvrdiť, že citlivejšie povahy aj uronia nejakú tú slzu. Koniec sa mi páčil viac ako tá nezmyselnosť vo štvorke. Mangold síce nieje Spielberg, ale je nepochybne kvalitný režisér a nakrútil kvalitné, zábavné zakončenie našej milovanej postavy, ktoré už sice dieru do sveta ako pôvodné snímky, neurobí, ale to ani nejde, svet je iný, či už ešte nejaký nový Indy bude alebo nie, zostane v našich srdciach a spomienkach až do konca. Ďakujem. ()

Mr.Jokker

Opravdu slabší návrat ikonické legendy. Pár scén super jako je třeba závěr a i opening byl pěkný. Ale cele je to taková cgi sragora. Bohužel. Strašně promarňený potenciál. Tohle mohl být tem film. Ale protože to měla na starosti disney tak to pak takhle dopadlo... ach jo ()

ondyGAMESTV

Když před lety dorazilo Království křišťálové lebky, tak se jednalo o úžasný návrat a zároveň úžasný konec, co byl natočený ve správný čas se správným příběhem, který byl sice pro určitou skupinu diváků nepochopený, i ti, ale jednou uznali, že jako každý díl, přinesl něco, co mělo svůj význam a důležitost v této velké skládačce. Pátý mohl být něčím ještě lepším. Mohlo se jednat o podobné "táta/syn" dobrodružství, jako ve čtvrtém díle, s tím, že bychom sledovali, už celou rodinu pohromadě, a třeba i potkali pár známých z minulých filmů. Poté, co vyplavalo na povrch, že si Shia Labeouf roli Mutta nezopakuje, mě to mrzelo, ale přesto se těšil se stoprocentním přesvědčením, že tato poslední Indiho cesta bude minimálně něčím báječným. Proto mne zničila skutečnost, že "poslední dobrodružství" našeho milovaného archeologa, je jen krátkým úchopem (či ozvěnou) kdysi dlouhého a majestátního biče. Ten největší problém je v návaznosti, kdy je objasněno, proč tam postavy minulé kapitoly nejsou nemyslitelně laciným způsobem, co ničí zasloužený konec minulého filmu. Jakýkoli jiný Indy měl svoji vlastní zapamatovatelnou sloku, díky které se v mžiku poznalo o kterého se jedná, tento však ne. Ani ústřední artefakt kolem sebe nepůsobí aurou tajemna a velkolepa, přestože je tím "nejmocnějším" ze všech dílů. Příběh je nulový a vcelku nudný, se zaporákem, který stojí za nic. Indiho "Na magii nevěřím." věta, je urážkou všech dosavadních Jonesů a jedním z mnoha nesmyslů tohoto filmu. Ultra podivné nefinále jen více ukazuje, proč jde pouze o bezduchou mezipříběhovou napodobeninu a ne film s Dr. Jonesem, co by patřil do série. Říká se, že některé artefakty by nikdy neměli být nalezeny, a mě trhá srdce, že jedním z nich je i nástroj osudu 🤠 40% ()

ghoston

Scénáristi odvedli otřesnou práci a úspěšně dojebali další kultovní sérii. Snad je to tím Disney studios, jsou to specialisti na dojebání kultovních sérií, viz. Star Wars. Myslím, že by bylo lepší to už nenatáčet. Tempo špatné, spielbergovský ach faktor nikde a bez něj to prostě nefunguje, bez něj je to jen jeho nudné a trapné vykrádání, bez důvtipu. Hollywood je v koncích. ()

redsparrow

Sterilní, generický, nudný a hlavně úplně zbytečný film. Není v něm žádný nápad, drive, dynamika, vtip, jenom přemíra CGI, z kterého mi asi měla spadnout čelist údivem, ale nespadla, protože na mě funguje v první řadě poctivá filmařina a neodfláklý scénář a toho jsem si za tu hodinu co jsem to vydržel nevšiml. Nechci být zarytý nostalgik, ale ono se to opravdu nedá vůbec srovnat s prvními díly, z mnoha důvodů. Koukat se na to dalo, ale proč? ()

Mikey_Silver

Původně jsem měl velké obavy že se to podělá, ale nakonec to dopadlo dobře. Sice ten film není zas tak bombastický jako předchozí díly, ale i přesto je velmi napínavý. Soundtrack od Johna Williamse byl k nezaplacení, postavy byli docela dobré, odkazovalo se na předchozí díly a herecké výkony byly skvělé. Z postav mě nejvíc bavil záporák hraný Madsem Mikkelsenem, ten si to neskutečně dával. Co se týče samotného Harrisona Forda, tak ten svou roli zahrál perfektně. Ikdyž jsem nebyl v největším hajpu, tak i přesto jsem si film užíval (jak na začátku kde byl Ford omlazen, tak i v kulervoucím finále). Nakonec bych rád dodal že ikdyž tenhle film nemá na Dobyvatelé ztracené archy či na Poslední křížovou výpravu (na dvojku a čtyřku možná jo) tak pořád jde o dost důstojné zakončení. A tím bych chtěl poděkovat panu Mangoldovi jako s tím naložil (na Spielberga samozřejmě nemá). Ale hlavně bych chtěl poděkovat panu Harrisonu Fordovi za ty léta co hrál Indyho a jaké úsilí do toho dával, snad se mu v budoucnu bude dařit, i přes jeho věk. Díky za všechno. ()

marden

Myslím, že jsem si pětku užil o něco víc než čtyřku. Oba tyto filmy ale nedosahují stejné kvality původní trilogie a i pátý díl má řadu problémů. I když jsem to čekal horší, Ford už je opravdu starý a mrzutý dědek. Přesto se snaží víc než v některých jiných rolích, které natočil ve svém pokročilém věku. Různorodou akci nahradily honičky, což neberu jako mínus, ale CGI je bohužel cítit za každým druhým snímkem. Naštěstí méně než u čtyřky. Na postavu Heleny jsem četl a viděl hodně hejtu a něco na tom pravdy je, ale není to takový extrém jak by se mohlo zdát. Upřímně mi vadil hlavně vývoj její postavy, protože ke konci filmu mi přišel dost uspěchaný. Škoda, že scenář není konzistentní. Místy je chytrý, smutný, jindy zase hloupý až infantilní. ()

vinducha

Za ten konec by se ve 30. letech u nás nemuseli stydět režiseři jako K. Lamač nebo M. Frič  . To teda bylo něco . Celkově to ale pan Mangold zvládl a jako pocta pánům Harrisonovi a Spielbergovi , dost dobrá práce. ()

freezer02

Tak toto bylo špatné, tak hrozně špatné! Tento díl už neměl nikdy vzniknout. Rozporuplná čtyřka je oproti tomuto ještě docela solidní dílko. Čím začít? Možná tím, že se 90% filmu odehrává před greenscreenem, což je u dobrodružného filmu nehodící se. CGI triky byly popravdě asi nejhorší co jsem kdy v nějakém AAA filmu viděl. Tak zhruba na úrovni seriálu....ale seriálu z roku 2008...jo až tak špatné to bylo. Celá úvodní scéna s vlakem byl jeden velký facepalm z mé strany. Většina filmu se odehrává v tmavém prostředí, aby se tak trochu zamaskovaly špatné a levné triky. Zdá se, že většina rozpočtu šla do omlazení Forda a na zbytek už nebyl peníze, tak zaplatili nějakého studenta IT ať udělá nějaké levné triky. Ford se zde celou dobu tváří jako trouba, jako Leslie Nielsen v podstatě a působí spíše sebeparodicky. Já vím, že má pokročilejší věk, proto zde měl dělat spíše cameo, protože co si budem...už na to nemá něco předvést a krom seskočení z koně zde nevykonal žádný reálný pohyb. Bylo na tom vlastně něco pozitivního? Jo, poslední půlhodina byla koukatelná, hudba nostalgická a omlazený Ford byl dobře udělaný, děj byl standartní, ale výrazně slabší než první trilogie. Dávám 3/10 nebo v případě čsfd 1/5 hvězdiček. ()

slamic5

Určitě lepší jak čtverka, ale kvalit původních to nedosahuje ani zdaleka. Hlavně ten CGI bordel všude ve srovnání s akčními scény dříve. Teď mě vůbec nebavily a i při sledování v noci tam nešlo kolikrát poznat co se děje. ()

Jardys88

No ... Shodou okolností jsem se před tím díval na Meg 2 the trench. Efektově i příběhově dost podobně o ničem. Pocity z toho stejné, podívat se a zapomenout. Chyběl mi Indiho humor a šme ale co taky chtít po důchodci nad hrobem. Nuda, nuda a nuda. ()

zekon

Skvělá jízda navazující kvalitou na první dva díly. Je nutno mentálně vypnout věk Forda ale to vzhledem k příběhu a akčnímu masakru není podstatné. Skvělé rozloučení se sérii. ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)