Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

Wacoslav1

Tak nám řekněte ten příběh. No... To se takhle v jedné vesnici dala dohromady parta modrookých dětí okolo šaška Adolfa Hitlera... Tak jo čekání na filmovou událost roku se vyplatilo a zhýčkaní kritici celého světa polibte si zádele. Úvodní pasáž při které jsem zamáčknul slzu to je prostě krystalický Indy se vším všudy a to jeho dokonalý omlazení pak demonstruje možnosti dnešních blockbusterů. Nicméně ani pak to nejde nijak dolů a upřímně některou tu kritiku tady fakt nechápu. K Fordovi respekt jak se i ve svým věku snaží být co nejvíc v akci, takže já rozhodně neviděl zlomeného starce semletého životem, ale sakra akčního důchodce který ukazuje, že na to pořád má. Akční sekvence jsou nápaditý navíc s hromadou pomrknutí na fanoušky co se předchozích dílů týče, tak co sakra ještě chcete?! Jasně ten film není bez chyby. Souhlasím, že Phoebe je vesměs otravná a po celou většinu filmu Jonese podráží, ale ani Willie nebo Elsa z předchozích dílů nebyly zrovna super postavy. Ano Mikkelsenův záporák je asi v rámci celé série nejslabší, ale potřebný si odehraje. Banderas je tam opravdu navíc a ano to finále je fakt úlet i v rámci tohohle univerza, ale já na to kašlu a i když by pěkný čtyři hvězdy byly objektivnější tak možná i trochu na protest proti tomu jakej nezaslouženej hate a výbuch v kinech tenhle film schytal tu plnou palbu dám. Na druhou stranu u současnýho publika který potřebuje asi už jenom filmy řešící podstatu vesmíru nebo digitální omalovánky a poctivý blockbuster ze starý školy co si na nic nehraje už nedokáže ocenit mě to fakt nepřekvapuje. Krásná rozlučka jednoho z ikonických filmových hrdinů našeho dětství z dob kdy byl filmový svět ještě v pořádku.95% ()

TheDarKnig

Ano. Pěkná rozlučka. Závěr příjemně dojal a to dokonce nadvakrát. Naneštěstí i v případě pátrání po "nástroji osudu" ale znovu chybělo to kouzlo opravdového velkého a poctivého dobrodružství jaké jsem vždy pociťoval při původní trilogii. Nepomohl ani návrat k tradičním a tolik divácky vděčným nepřátelům, doba se prostě změnila, jejich čas na výsluní pominul a navíc, ačkoliv na jednu stranu kvituji rozhodnutí udělat tentokrát trochu jiný typ protivníka, to s ním nedopadlo asi tak, jak bych si přál. Byl možná právě kvůli tomu rozhodnutí nakonec až příliš nevýrazný a utlumený (mrzí o to víc, že ho hrál tak dobrý herec jako Mikkelsen). Scénář každopádně rozhodně byl tematicky promyšlený a celý příběh byl hezky protkán motivy neúprosnosti plynutí času, nezvratností činů a událostí a stárnutí a v rámci toho se tak naštěstí přistupovalo i k samotnému Indymu, jeho zapojení do děje i charakternímu vývoji, takže prakticky nic nikdy nepůsobilo pitomě a nevěrohodně (naopak jsme na těchto základech dostali jednu z nejsilnějších sebereflexí starého unaveného hrdiny za dlouhé roky v noční scéně na lodi). Kde naneštěstí scénář už až tak dobrý nebyl a působil více než jednou až příliš videoherně a taktéž nataženě, byly akční sekvence. Což je, jak asi uznáte, u této série docela mrzuté. Už hned ta první (přes příjemný fakt, že ještě jednou vidíme doktora Jonese na vrcholu jeho sil a CGI obličej nijak ze zážitku nevytrhuje :) byla zbytečně dlouhá a působila velmi jako něco, co by se dalo vidět v Call of Duty či podobných válečných videohrách. Prostě klasická efektní scéna (set piece), která má diváka vyčerpat náhodnými, rychlými změnami kulis a přehnanou bombastičností, ale často se nedbá příliš na návaznost nebo vnitřní logiku (tu odnikud zničehonic padne bomba apod.). Protože toho si přece divák zahlcen vjemy nevšimne nebo nad tím mávne rukou. Téměř úplně stejnými problémy trpěla i akce v Maroku, jen tady se vytratilo i to atraktivní prostředí a noční tma, kryjící CGI, takže zbyla jen opravdu nekonečná vyčerpávající honička uličkami, kde se už na nějakou logiku a zemitost nehrálo vůbec. A navíc, co je nejhorší, téměř úplně chyběly i nějaké zábavné nápady a ten klasický fyzický/morbidní humor (zhrzený marocký mafián budiž čestnou výjimkou). Spíše jsem si tak místo akce hledal cestu k postavám kolem Indyho a ani v tomto případě mi to rozhodně scénář neulehčil. V první části filmu dosti nesympatická, neustále cynická a posměšně se chovající zlodějka naštěstí na rozdíl od nezajímavého padoucha prostřednictvím dobře napsaných interakcí prodělá vývoj správným směrem k vzájemnému respektu. V o něco menší míře to platí i o jejím mladém, podobně naladěném sidekickovi. Trochu větší problém je, že to je z postav, které měly nějaký prostor a vývoj, asi vše. Takže abych se vrátil zpět na začátek, i když jsem si film ve finále užil zřejmě zejména kvůli citovému vztahu k sérii a samotnému Indymu/Harrisonovi Fordovi, celou dobu toho dost chybělo. Věci, které by opravdu udělaly z jeho posledního dobrodružství film, ke kterému se budu chtít vracet. V osobní rovině byl závěr krásný, využití mysteriózního artefaktu efektní a efektivní (srdce každého historika a historicky pozitivního člověka musí v ten jeden přesný moment zaplesat) a dramatický oblouk tematicky fungoval, no zároveň chybělo celému filmu větší srdce, větší chuť do života. Scénář se více než jednou opíral o berličky a zrovna před koncem se opřel o jednu opravdu velkou, CGI z akce odstranilo značnou část té příjemné fyzičnosti a reálnosti, s postavami se trochu experimentovalo (což může být fajn), ale trvalo kvůli tomu déle najít si k něm cestu (a někdy to nevyšlo vůbec, což není fajn). A stopáž byla zbytečně nafouklá nudnými akčními sekvencemi bez opravdu funkční odlehčenosti a zábavnosti. Lepší 3. () (méně) (více)

T2

║Rozpočet $294,7milióna║ Tržby USA $174,094,716║ Tržby Celosvetovo $380,954,388▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Pred "veľkým" záverom tejto kultovej postavy som si pre navnadenie pustil všetky diely aby som bol čo najviac v obraze. Nuž a máme tu už len rádoby dôchodcovské ukončenie, ktoré je snaživé ale nedosiahne kvalít už ani takej krištáľovej lebky. Režisér James Mangold do toho dal asi všetko čo len mohol, snažil sa vždy vyhovieť a nadviazať na Spielberga ale rukopis majstra už aj tak citeľne chýba. Dejovo sa to snaží vrátiť k relikviám a mýtusom okolo nich, to je v poriadku. Skôr dejové prechody a hravosť scén až tak nefunguje, k tomu to je aj zbytočne natiahnuté na danej dĺžke. Z hercov nikto nijak zvlášť neupúta, od vedľajších postáv v podaní  Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen či Boyd Holbrook, by som čakal o niečo viac. Úvod kde sa chrlia počítačové animácie ľudí či okolitého prostredia pri akčných sekvenciach neohúria, chýba tu stará poctivá filmarčina. Skôr poteší naháňačka uličkami na saidkách a ich skoky, kiksy, koľko toho teda vydržali. Takže za tie horibilné prachy rozlučka, ktorá v pár okamihoch poteší ale vo výsledku neohúri ako predošlé diely.  /videl v kine: 65%/ ()

castor

Legendární filmová značka s neohroženým archeologem se vůbec nemusela vracet. Hlavně současné diváctvo slavného archeologa s kloboukem a bičem „skoro“ nezná, takže prvním přešlapem bylo nacpat do loučení s populárním hrdinou a neschopnými nácky takové prachy. James Mangold pětku zahajuje v roce 1944 velkolepou honičkou, která vyznívá hezky svižně a s fajn atmosférou, vzápětí přijde časový skok a máme tu ubrblaného a znaveného chlapíka, který působí lehce odevzdaně, a tak nějak v poloze, kdy o něj nemálo fanoušků nestojí. Není to vyloženě zlé, ale někdejší nezaměnitelné kouzlo je pryč, celkový feeling zrovna tak. Zřejmě se po první trilogii nemělo tak dlouze otálet, fouknout tam čtyřku a léta páně 2008 to celé uzavřít. Soudě podle ohlasů i tržeb totiž tenhle dobrodružný žánr „nikomu“ tak úplně nechybí. Ale to vůbec neznamená, že by Harrison Ford nějak zklamal. Naopak. Chemie s jeho kmotřenkou Phoebe Waller-Bridge funguje, ač teda tahle Potvora umí mnohem víc. Výsledek je (místy) dynamický i nostalgický a nechce být jen dalším rutinním pásovým produktem Hollywoodu, ale v mnoha směrech to holt chtělo víc péče, protože je „cítit“ přepisování scénáře, přestříhávání, nevyrovnanost tempa i jakási recyklace ingrediencí, které jsme měli tak rádi. ()

dO_od

// Pátý Indiana Jones není ani omylem bezchybný a k vrcholům série (ať už je máte kdekoli) se řadit nemůže, zároveň ale dělá plno věcí přesně tak, jak bych si to od filmů s neohroženým archeologem přál, zatímco ještě stíhá citlivě nakládat s ikonickou postavou a vším, čím si za ty roky prošla. Po projekci jsem tak odcházel mírně dojatý, komu ale tenhle žánr v kinech pravidelně nechybí tolik jako mně, může klidně hvězdičku ubrat. 7/10 ()

• Když Indiana Jones (Harrison Ford) omráčí nacistu, pohodí ho vedle auta a sedne si místo něj. Za pár vteřin přijdou další nacisté a sednou si do auta, aniž by si všimli, že vedle něj leží původní řidič. (LaserJet)
  • Miesta natáčania: Anglicko (Londýn, North Yorkshire Moors Railway, hrad Bamburgh), Škótsko (Glasgow, Glencoe, Biggar), Taliansko (Sicília - hlavne Syrakúzy a provincia Trapani), Maroko (Fez a Oujda). Pôvodne sa malo natáčať aj v Indii, avšak kvôli opatreniam v súvislosti s Covidom sa natáčanie presunulo do Maroka. (Arsenal83)
  • Antonio Banderas sa vyjadril, že jeho postava Renalda nie je darebák, ale „dobrý chlap“, ktorý by za Indianu aj zomrel. V tomto ohľade Banderas povedal, že ide vlastne o cameo. (Arsenal83)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)