Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

rakosabasta

Neskutečně propracovaný film, co se příběhu a poselství týká. Mířený na děti, ale až mráz po zádech běhá, jak moc mluví k dospělému. Chytře provázané složky, které chtějí něco sdělit a zaujmout. Velice inspirativní. (Byť je ta “studiová” kulisa pro nás už lehce úsměvná dneska.) ()

dundu

Když si to dokáže zamilovat i dítě narozené po roku 2015, tak to svědčí o tom, že to je prostě nadčasová kvalita. Z pohledu dospělého je to už trochu horší, obzvláště když člověk ví, co vše za tím stálo, ale pak si uvědomí, co to bylo za rok a nelze než žasnout ()

Dadoas

Čarodejník zo sveta Oz „Väčšinou chceme to čo už dávno máme, len si to neuvedomujeme lebo sa podceňujeme.“ Rozprávkový muzikál o dievčati z farmárskej rodiny, ktoré sa chce stať nezávislou a vydáva sa na cestu do rozprávkového sveta plného farieb, trpaslíkov, víl, čarodejníc a rôznych iných rozprávkových bytostí. Dorothy (Judy Garland) sa do rozprávkového sveta dostane hneď po tom, čo jej dom unesie tornádo a ju do hlavy udrie letiaci kus dreva. (Filmom bol inšpirovaný aj známy filmový surrealista David Lynch) K objektívnej stránke tohto snímku len v skratke: Použitý bol formát 4:3, prechod z reality do sveta Oz sprevádza zmena farieb (konkrétne zo sépiovej do sýtej a teplej farebnosti). Používa prelínačky a dvojité expozície, veľké kulisy napr. prostredie Kansasu, samozrejmosťou je rozlišovanie dobra od zla farbou kostýmov, kamerové jazdy s použitím žeriava, špeciálne i vizuálne efekty a na tú dobu pomerne obstojné rekvizity či bizarné masky. (Jediné zarážajúce, na tú dobu, boli tričká s potlačou „Oz“) Toto všetko môže spozorovať detský divák vnímajúci celý príbeh ako klasickú rozprávku, kde dobro bojuje so zlom. Ale čo si všimne dospelý divák sledujúci tento snímok od Victora Fleminga, ak sa naň pozrie trochu z bližšej perspektívy a pouvažuje subjektívnejšie? Keď sa Dorothy dostáva do rozprávkového sveta, zoznamuje sa s čarodejnicou, ktorá nie náhodou má podobu paní Gulchovej (Margaret Hamilton). Po tom, ako sa vydá na cestu k čarodejníkovi Oz, aby jej pomohol vrátiť sa domov, spoznáva Strašiaka (Ray Bolger), Cínového muža (Jack Haley) a zbabelého Leva (Bert Lahr). Všetci s prosbou na veľkého čarodejníka Oz (Frank Morgan), aby im pomohol dostať to čo si myslia že potrebujú, sa vydávajú spolu po žltej dlhej ceste odhodlaní dosiahnuť to čo chcú. Neraz im cestu skrížia nejaké problémy. Divák si môže všímať čudné vlastnosti postáv. Strašiak, ktorý žiada o mozog ale má skvelé nápady. Cínový muž, ktorý nemá srdce, ale aj napriek tomu dokáže prejavovať emócie, napr. plač. Bojazlivý lev čeliaci každej prekážke, ktorá im vkročí do cesty. O čo teda idú žiadať veľkého Oza? Sledujúci by si pomysleli, že protagonisti nevedia čo naozaj chcú. Tu sa dostávame do bodu, kde zachádzame už do hlbšej myšlienky filmu. Začnime teda ešte raz so Strašiakom; ten si vzhľadom na svoje „povolanie“ myslí, že je hlúpy a nemá mozog – veľa našich povolaní je podceňovaných len kvôli ich postaveniu. To v podstate ani nie je pravda, keď si spomenieme na scénu kde Strašiak v reakcií nahnevaných stromov premení jablká v niečo lepšie – inak si to vieme preložiť ako symboliku: Premeňme zlé veci, ktoré na nás padajú, v niečo lepšie. Zbrane, ktoré nám majú ublížiť sa môžu stať zdravým a prínosným ovocím. Najmocnejší čarodejník krajiny Oz symbolizuje autoritu podobnú politikovi, ktorý o sebe rozpráva ako o záchrancovi, o tom čo je správne a čo nie. Reprezentuje sa ako dôležitý a mocný. Nuž, politici zvyknú klamať, rovnako to je aj pri „najmocnejšom“ čarodejníkovi Ozovi. V takom istom svetle si môže divák predstaviť aj zlú čarodejnicu. Je mocná len do určitej hranice, a tou je obyčajný pohár vody. Autor v snímku odkazuje aj na sociológiu, ktorá je v takomto vnímaní postáv a ich vlastností naozaj na mieste. Kvetinové pole v strede žltej cesty - prekážka pre Dorothy a jej spolupútnikov - symbolizuje „šlofík“ na ceste za tým čo chceme. Symbolizuje, že aj malá prestávka nás môže veľmi oddialiť od našich cieľov. To, že máme cieľ v dohľade neznamená, že sme ho dosiahli. (Ja osobne v tom vidím napr. športovca na ceste za zlatou medailou, ktorý si chce dopriať drogy ako rekreáciu týždeň pred súťažou na ktorú trénoval jeden celý rok; nakoniec zlyhá - na dopingovom teste alebo pod.) - Neberte svoje ciele ľahostajne! Dorothy chce ísť domov, ale zároveň si na začiatku filmu spieva o tom, že chce žiť v omnoho lepšom a krajšom svete – prianie sa jej nakoniec splní. Jej túžbou je objavovať nový svet. Nakoniec si ale želá vrátiť sa domov, rovnako ako keď odišla z domu a veštec jej povedal, že jej teta umiera. Automaticky sa v strachu o tetu vracia – „Dávaj pozor na to, čo si želáš.“, Chcela dokázať, že je lepšia lebo si namýšľala, že si ju nikto neváži. Na základe tejto svojej myšlienky zahájila svoje dobrodružstvo do nového sveta kde divák zisťuje, že klamala – je istým spôsobom zlá dcéra – pretože na konci filmu prizná, že všetci na ňu boli dobrí a len ona si nevážila ich. Každá postava dáva najavo svoje „nedostatky“ skrz spev – takže upriamuje divákovu pozornosť pomocou hudobnej zložky na dôležité veci (nie nadarmo to je muzikál). Porovnanie čarovnej krajiny a skutočnej reality nám prináša podobnosti medzi postavami, ale aj prekážkami čo nás sprevádzajú na žltej cestičke životom z týchto dvoch (iba na oko) odlišných svetov. (Pri spomínaní žltej cesty sa nezávisle na film môže divákovi vybaviť pesnička Yellow brick road od Eminema) Sen v tomto filme hrá veľkú úlohu, keďže je sprostredkovateľom dobrodružnej cesty – Sen Dorothy ukazuje, ako by to vyzeralo keby domov neprišla. Nakoniec nadobudne názor, že ich už nikdy neopustí lebo s nimi chce zostať. Už ale na nich nie je závislá a nepotrebuje ich, aby mohla objavovať svet. „Doma dobre, za dúhou najlepšie.“ () (méně) (více)

baronGrga

Ukázkový kýč. Barev tolik, že posypat scénu lentilkami, vyšlo by to nastejno, vtíravé odrhovačky obtloustlých bonbónů s heliovým hlasem rovněž nejsou zrovna vrcholem vytříbenosti, stejně jako "roztomile" ukňouraný lev v podvlíkačkách. Jako pohádka příliš nepůvabné, jako dospělácký film příliš pitomé. ()

Zayls

Ze začátku jsem byl nadšený, skvělé kulisy i kolorování. Líbí se mi i popěvný styl písní. Po čase mi začala vadit naivnost a bipolárnost a konec všechno absolutně pokazil. Úsudky vyvozené z charakterů a vlastností jsou naprosto nesmyslné a až destruktivní. Ze země Oz se stal pouhý sen jako ze svobody myšlenek v USA. ()

JARDAHONDA

Dnes již klasická pohádka - kouzelný, hudební a nezapomenutelný Čaroděj ze země Oz je jedním z nejoblíbenějších filmů na světě, který zaujme převážně mladšího diváka.. Výlet po žluté dlážděné cestě, kde si všechny děti v každém věku připomenou, že na celém světě není nikde tak dobře, jako doma. Dvanáctiletá Dorothy, kterou si zahrála (Judy Garland) a její pes Toto se přes duhu dostávají do zářivé země Oz, kde prožívají mnoho dobrodružství. Ale ta nejbáječnější začíná ve chvíli, když Dorothy a její noví kamarádi Strašák, Zbabělý Lev a Plechový Dřevorubec hledají tajemného čaroděje tohoto království... a také tajemství, které je dovede domů. Pohádkový klenot = 100% ()

eexDon

Für mich - 80%, - /u verze 2012 máme kecy o svobodě/myšlence a dnes máme změnu: máme kecy o sladkém domově/závěrečný chvalozpěv/, škoda toho přímého zasazení do místa/děje - pohádka nemá nikde přesně začínat a přesně končit/, + /hudba - pěkné písničky/...because, because, because, because../, sympatická Judy, takové miloučké, i s těmi starými triky, pozitivní atmosféra - člověka to tak nějak potěší/, hodnocení - miloučká hudební pohádka, dnes už klasika, škoda jen toho zasazení do místa a času, pak to spíš připomíná pohádkový příběh, než pohádku, poznámky vlastně dějové pokračování verze 2012, v ní pouťový čaroděj přiletěl, porazil čarodějnice a dnes přiletěla Dorotka, porazila další čarodějnice a odletěla s čarodějem, tak to dopadá, když se mění děj, nová verze je remake a "prequel" v jednom, AA- 4/5 ()

Akatsuki

Neuvěřitelně chytrá, chytlavá a originálně ztvárněná pohádka, jejímž smyslem je přesně to, co od pohádky očekáváte. Tedy že dobro zvítězí nad zlem a navíc dostanete nějaké to morální poučení do života. Nebudu tu řešit jednotlivé postavy, které se zrodily v hlavě autora knižní předlohy, jen vyzdvihnu kreativní přístup k látce, jíž někteří považují čistě za dětskou záležitost, ale přitom ukrývá úžasná kouzla i pro dospělé - zkoumat kompozici, užívání barev, masky, nebo se zamýšlet nad metaforickým vyzněním, to vše propůjčuje Čarodějovi kouzlo, které lze zhlédnout opakovaně a přitom se pokaždé královsky bavit. ()

oskar10001

Rok 39. Prečo som sakra vtedy nežil. Toto bol prelom. Celý film som rozmýšľal ako spravili v tom roku efekt, že mladé dievča unáša tornádo. "Making of" si asi nepozriem. Vtipné, nápadité, plné skrytých zmyslov. Mínusom boli niektoré scény, ktoré boli dosť, čo sa týka komunikácie hanlivé. Je to predsa rozprávka, mohli si niektoré výrazné zvyšovanie tónov odpustiť, ale možno to brali inak ako my teraz. SOUNDTRACK-úžasný!!! Aj tak najvtipnejšia, najbizarnejšia osoba s najhorším kostýmom bol LEV. To dúfam mysleli len ako vtip ten kostým, keďže vzhľadom na to, že ostatné postavy mali veľmi zaujímavé kostýmy. 70% ()

zemon

Vždy som si to chcel pozrieť, ale nikdy k tomu nebola vhodná príležitosť, až teraz v roku 2015 v mojich 24 rokoch počas čítania Kingovej Temnej veže. Asi to tak malo byť. Film som si užil o to viac, celý čas som sa usmieval, nečakal som, že to bude tak vtipné a krásne. Už pár dní mi hrá hlave melódia "because because because because of the wonderful things he does" a neviem sa jej zbaviť. Muselo to byť neskutočné vidieť to v roku 1939, keď to ešte teraz dokáže tak silne zapôsobiť. ()

rbr

Mlaskalové a Lítající opice zanechali v mý hlavě po léta hrůzostrašný obrazy. Opravdu klasickej rodinnej horor. Jenom pokud bych se pokaždý nesmál u lízatkovýho songu. ()

Akinaz

Poprvé jsem film viděla v dětství a naprosto si ho zamilovala a nyní v dospělosti jsem na něj narazila úplnou náhodou a i když jsem dětským letům odrostla nemohu jinak než hodnotit 5*. Skvělý příběh, krásné písně a na tu dobu skvělé zpracování. Pohádka jak má být. ()

MATTcz

Musím říct že jsem se po celou dobu bavil, a hrozně mě bavili vedlejší postavy jako ,,pan Plecháček, Strašák nebo Lev''. Pro americké diváky je tato pohádka klasikou, já jsem se však k tomuto dílu dostal teprve teď. A musím říct že se mi to líbí mnohem víc než remake, který byl natočený v roce 2013. Hrozně mě i bavili hudební vložky do tohoto příběhu, které však v již zmíněném remakeům chyběly. Tuto pohádku hodnotím velmi dobře, protože i ty efekty na ten rok byly fakt pecka. A můžu jen doporučit. Jen upozornuji, že tím že je film starší tak by nemusel bavit všechny. Film hodnotím opravdu kladně, a to proto že si to tento film zaslouží. :-) ()

LightBlue

Viděno během dojezdu na lsd - bez zvuku a s puštěným albem Dark Side Of The Moon od Pink Floyd. Vskutku zajímavý zážitek. ()

jirikzaboj

Nejzapamatovatelnější postavy ze všech filmových pohádek, co znám. Zároveň tak pro dospělé publikum s tak výraznou výpovědi, která zraje i dnes. Tak přenádherné kostýmy, technicolor revoluční OZ world a ty muzikálové písničky. Jeden velký skvost:-) somewhere over the rainbow jedině v podání Judy Garland❤️ ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland