První republika (TV seriál)

The First Republic

(festivalový název)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014 - 2018, 40 h (Minutáž: 35x52 min)

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jakl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Amáta Skalová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča, Jan Révai, Anna Lucie Schollerová, Robert Mikluš, Stanislav Zindulka, Jaroslav Vlach, Štěpán Tuček, Marek Pospíchal, Václav Veselý, Alena Mihulová, Roberta Pracná, Vilém Čápek, Martin Trnavský, Jan Kolařík, Vladimír T. Gottwald, Regina Řandová, Michal Gulyáš, David Bowles, Josef Hervert, Maksim Gladovič, Vanda Chaloupková, Zdeněk Astr, Stella Řeháková, Matyáš Kovář, Jan Nemejovský, Jakub Kovář, Lukáš Král, Petr Holeček, Dušan Hřebíček, Karel Freund, Adam Mišík, Katarína Šafaříková, Petra Jungmanová, Maroš Kramár, Petr Stach, Petr Holeček, Filip Bradáč, Stanislav Macháček, Roman Pomajbo, Miroslav Vladyka, Karel Hábl, Rostislav Osička, Jan Vondráček

Po pilotním dílu se zdálo, že nám Kavčí Hory budou servírovat další kvalitně uležený vagón seriálové močůvky, ale po pár dílech uznávám, že koukatelné to je. Více se mi k tomu ale vyjadřovat nechce. Shrnout by se to ale dalo takto: místy dobré, místy blbé... Dodatek (2.5.2014) Neustále a donekoneča natahovaný děj kolem vraždy začíná být více než nudný a totálně mě irituje použítí současné hantýrky a domácích zvyklostí, které by před 100 vzbudily skandál.(20.1.2014)

• argenson

Seriál by měl umět hned v prvním díle zaujmout. Což se tady nějak nepovedlo. Spousta postav, několik dějových linií, nesnadná orientace, snaha o slušnou výpravu, ale nějak to puzzle do sebe nezapadá. A se všema výhradama k Dietlovi, jemu ty zoubky ve všech kolečkách vždycky zapadaly. S láskou k Janě Štěpánkové ale dám šanci ještě dalším dílům.(17.1.2014)

• Crocuta

"Je to o tom gestu", říká jedna z mnoha protivných postav seriálu těsně před tím, než zahučí z mostu do vody a my tak nadále nemusíme poslouchat její ryze současný (2014) mluvený projev, jemuž k dokonalosti schází už jen "jakoby" za každým druhým slovem. Vyjadřování postav evokuje 20. léta asi stejně jako celý zbytek této nanicovaté telenovely, slátané z nejprovařenějších seriálových klišé, pseudohistorické výpravy a dialogů psaných v duchu současné přiblblé polopatistické televizní tvorby. Po 6. díle to vzdávám a nadále sledovat nehodlám.(25.2.2014)

Uznávám, že co se týče nějaké historické věrohodnosti, nedosahuje "První republika" vysoké úrovně, ale jinak jsem jí naprosto propadla, těšila jsem se na páteční večery a při sledování závěrečné epizody první (naštěstí!) řady jsem zamáčkla slzu. Karty jsou na počátku příběhu rozdány jasně, Koleníka si musí každý divák (no dobře, spíše divačka ;)) zákonitě zamilovat, zatímco Vyorálek vzbuzuje spíše negativní emoce. Jistého ale není nikdy nic, dočkali jsme se mnoha zajímavých zvratů, epizody měly kvalitativně vzestupnou tendenci, což je jenom dobře. Z herců musím dále vyzdvihnout hlavně pana Skopala a také Radka Holuba, ten si pro sebe ukradl každou scénu. No a znělka, z té jsem měla vždy husí kůži. Zkrátka tleskám a hluboce smekám :). Edit: Druhou řadu jsem očekávala s napětím. Vyloženě zklamaná jsem nebyla, velkou radost mi dělal hlavně Vyorálek a můj nový objev Anička Fialová, na druhou stranu mě mrzelo upozadění postav Vladimíra a Kláry (když se celou první sérii tak dramaticky "dávali dohromady"). Závěrečný díl s otevřeným koncem ve mně ale vzbudil hodně nepříjemné, až depresivní pocity (při sledování nějaké svatby jsem asi ještě neplakala), třetí řadu budu vyhlížet s nadějí, že bude líp.(15.6.2014)

• Tom_Lachtan

Co to sakra... Tohle je nějaká telenovela s přebujelým egem i rozpočtem ohozená tím špatným z panství Downton a pár mizernejma cgi trikama... Zatím to vypadá spíš jako kvalitativní veleprůser pabuvolích rozměrů, ale hůl ještě lámat nehodlám, přestože jeden z režisérů se jmenuje křestním jménem Biser, další díly ukáží (ale upřímně, zlepšení nečekám).(17.1.2014)

• - Při každém natáčení před vilou Valentových musel štáb vysypat pískem asfaltovou komunikaci a následně ho po natočení musel odstranit. (Zdroj. ahaonline.cz) (oli009)

• - Do nejúžšího výběru na roli Magdalény Škvorové postoupila Veronika Kubařová a Veronika Nová, která nakonec moderní Magdalénu také ztvárnila. (MTHRFCKR)

• - Tvůrci od samého začátku vyžadovali, aby slovenský herec Ján Koleník mluvil svým hlasem a nebyl dabován. Češtinu jej naučila herečka, dabérka a foniatrička Jana Postlerová. (funhouse)