První republika (TV seriál)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014 - 2017, 35x52 min

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Vlasta Chramostová, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jakl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Hana Skálová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča, Jan Révai, Anna Lucie Schollerová, Robert Mikluš, Stanislav Zindulka, Jaroslav Vlach, Štěpán Tuček, Marek Pospíchal, Václav Veselý, Alena Mihulová, Roberta Pracná, Vilém Čápek, Martin Trnavský, Jan Kolařík, Vladimír T. Gottwald, Regina Řandová, Michal Gulyáš, David Bowles, Josef Hervert, Maksim Gladovič, Vanda Chaloupková, Zdeněk Astr, Karel Dvořák, Stella Řeháková, Matyáš Kovář, Jan Nemejovský, Jakub Kovář, Lukáš Král, Petr Holeček, Dušan Hřebíček, Karel Freund

22/22 S mírným odstupem se vracím k První republice. Původně 22 dílný seriál je pro potřeby DVD sestřižen do 11 televizních filmů. Děj je mnohem kompaktnější, herecké výkony je možné hodnotit lépe, protože skutečně odpovídají vývoji charakterů postav. Není to dokonalé retro, ale vzhledem k tomu, jak se toto u nás vyvíjelo po roce 1945 (dodnes jsou populární filmy a seriály například ze 60. let, na kterých není dobového vůbec nic), je to i tak krok kupředu. Trocha nostalgie, trocha dobrých nápadů, odvaha zvolit jako jedno z opakujících se prostředí erotický podnik, snaha zapojit do děje skutečné události, napodobit dobový tisk a vypíchnout novinky v kultuře i módě, to není málo. Trojice rodin, jejichž osudy jsou propojeny, to je přirozené téma pro televizní ságu už od dob Forsytů. Nejrozkošnější a s přehledem nejzábavnější jsou herecké etudky Zdeny Studenkové jako paní cukrovarníkové Škvorové, Markéty Plánkové jako dcery Léblových, která se provdala za Valenta Vehicles a samozřejmě Jána Koleníka, jakožto hlavního milovníka Vladimíra. Oceňuji i linku s oděvním salonem upomínající na slavný Salon Eliott. A nakonec jsem se i těšila, až si to celé klepavé dobrodružství dosleduju do melodramatického konce. Navíc celý dějový korpus funguje v letech 1918-20 čili se to nemá šanci vléct ani trochu. Flashbacky jsou datovány 1910, jeden frontflash dokonce až 1928. V samotném závěru pak přituhuje na kriminální zápletce, jednotlivé postavy procházejí očistcem, nikdo nevěří nikomu, je zajímavé to sledovat, prostředí je stále velmi atraktivní, nově se řeší lázně a na statku jsou to nečekaně cikáni, kteří dokáží rozlousknout duchařskou podzápletku. Jen je škoda, že s posledními díly se stávající kostýmy hlavních ženských postav staly notně okoukanými, což nejvíce dehonestovalo výkony Plánkové a Nové, které by jinak byly schopné zářit i v pytlích od brambor, leč musel by být ten pytel pokaždé jiný. Ovšem na každý pád finále vynikající a po rozlousknutí základní otázky "Kdo tehdy vraždil?" získává nový rozměr i repríza celého seriálu. Byla to radost se tomu věnovat a bude zase znovu.(19.1.2014)

Jeden z těch mála ČT seriálů, který si přitáhne diváka a jeho pozornost (ne však moji) nejen pro svou tématiku a své kvalitní zpracování včetně pěkného looku a zajímavých lokací, ale také pro výběr ne tolik okoukaných tváří. Na mně osobně příliš dlouhý seriál, ale jako kulisa proč ne. PS: první série výrazně lepší než druhá, rozhodně za 3,5 hvězdy. Druhá série nemá víc jak na 2,5 hvězdy.(29.3.2014)

Uznávám, že co se týče nějaké historické věrohodnosti, nedosahuje "První republika" vysoké úrovně, ale jinak jsem jí naprosto propadla, těšila jsem se na páteční večery a při sledování závěrečné epizody první (naštěstí!) řady jsem zamáčkla slzu. Karty jsou na počátku příběhu rozdány jasně, Koleníka si musí každý divák (no dobře, spíše divačka ;)) zákonitě zamilovat, zatímco Vyorálek vzbuzuje spíše negativní emoce. Jistého ale není nikdy nic, dočkali jsme se mnoha zajímavých zvratů, epizody měly kvalitativně vzestupnou tendenci, což je jenom dobře. Z herců musím dále vyzdvihnout hlavně pana Skopala a také Radka Holuba, ten si pro sebe ukradl každou scénu. No a znělka, z té jsem měla vždy husí kůži. Zkrátka tleskám a hluboce smekám :). Edit: Druhou řadu jsem očekávala s napětím. Vyloženě zklamaná jsem nebyla, velkou radost mi dělal hlavně Vyorálek a můj nový objev Anička Fialová, na druhou stranu mě mrzelo upozadění postav Vladimíra a Kláry (když se celou první sérii tak dramaticky "dávali dohromady"). Závěrečný díl s otevřeným koncem ve mně ale vzbudil hodně nepříjemné, až depresivní pocity (při sledování nějaké svatby jsem asi ještě neplakala), třetí řadu budu vyhlížet s nadějí, že bude líp.(15.6.2014)

• mandlova

U úvodních titulků jsem se nadchla, při prvních dialozích mi nálada klesala - neočekávala bych a nevyžadovala archaickou mluvu, ale tohle? Tohle byl zase ten druhý extrém... Počkáme, uvidíme.__2.díl - ty dialogy tahají až moc za uši...v tomto díle jsme se naučili nové slovo, defraudant, a taky jsme si ho řádně zopakovali, minimálně tak 100x....jo a začínáme, po návratu z války, hledat vrahy 8let starého zločinu! Alergie na slova ségra a brácha dosahuje vrcholu.__3.díl - konečně trochu záživné. Útok španělské chřipky.__Nemám už sílu vyjadřovat se ke každému dílu, už tu totiž máme předem jasný způsob vyřešení vražd - holčičku, co skoro umřela na španělskou chřipku, která teď mluví s mrtvými!!!! OK, tohle je fakt feler a mišmaš stylů.....telenovela se odkopala v celé kráse. *** EDIT po shlédnutí posledního dílu - neviděla jsem vlastně 15 dílů, ale i to bylo příliš. Závěrečný navíc ani nijak nepřekvapil. Děkuji a nikdy více. Pokud se ČT rozhodne pro nějaké pokračování, tak se mu vyhnu velkým obloukem.(17.1.2014)

Myslím, že kdokoli, kdo by se pokusil udělat seriál o první republice, by si vysloužil miliony výtek, zejména ze strany historiků. Osobně bych také radši sledovala zdramatizované životy Ferdinanda Peroutky nebo Karla Čapka, nebo love story TGM s Olgou Sedlmayerovou, ale k tomu se asi jen tak někdo neodhodlá. Takže děkuji alespoň za tento pokus. Viděla jsem i celou první řadu - a dívala jsem se na to ráda. Udělali to zajímavě a napínavě. A po třech dílech druhé řady nelze než konstatovat, že se jim původní atmosféru podařilo zachovat. Navíc v TV není teď ke sledování naprosto nic jiného (a nového).(23.9.2017)