První republika (TV seriál)

The First Republic

(festivalový název)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014 - 2018, 43 h 46 min (Minutáž: 35x52 min)

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jakl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Amáta Skalová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča, Jan Révai, Anna Lucie Schollerová, Robert Mikluš, Stanislav Zindulka, Jaroslav Vlach, Štěpán Tuček, Marek Pospíchal, Václav Veselý, Alena Mihulová, Roberta Pracná, Vilém Čápek, Martin Trnavský, Jan Kolařík, Vladimír T. Gottwald, Regina Řandová, Michal Gulyáš, David Bowles, Josef Hervert, Maksim Gladovič, Vanda Chaloupková, Zdeněk Astr, Stella Řeháková, Matyáš Kovář, Jan Nemejovský, Jakub Kovář, Lukáš Král, Dušan Hřebíček, Karel Freund, Adam Mišík, Katarína Šafaříková, Petra Jungmanová, Maroš Kramár, Petr Stach, Petr Holeček, Filip Bradáč, Stanislav Macháček, Roman Pomajbo, Miroslav Vladyka, Karel Hábl, Rostislav Osička, Miroslav Táborský, Jan Vyskočil
  • liborek_

Po prvním dílu se mi První republika jeví jako diletantská slátanina smutně dokladující úroveň původní tvorby současné veřejnoprávní České televize. Pod pozlátkem krásných kostýmů, účesů, kulis a nádherně vypucovaných uniforem se skrývá prázdnota, vypravěčská banalita, dialogová mizérie, nuda a citelná křeč. Slangová mluva počátku 21. století a oslavování vzniku republiky stylem oslav vítězství hokejistů na MS je přitom opravdu to nejmenší... Hodnotit budu po zhlédnutí dalších dílů. P.S.: Vysvětlí mi někdo důvod té masivní reklamní kampaně na tento seriál veřejnoprávní (!) televize? Panely na zastávkách, billboardy... Něco mi uniká?(20.1.2014)

• zette

Na tento serial jsem se moc tesil, protoze filmu ci serialu z teto doby se u nas toci cim dal mene. Proti vyprave nic nemam, na televizni tvorbu si myslim, ze je vice nez dostatecna. Neurazi ani herecke obsazeni, kdy se dostalo i na mene proflaknute herce. I kdyz nektere herecke vykony jsou dost spatne, tak kvuli nim hodnoceni nesnizuji. Vadi mi spise spatny scenar, polopaticke vysvetlovani deje a mnohdy katastrofalni dialogy. Ale na druhou stranu nemohu tvrdit, ze se jedna uplne o nezajimavy pocin.(31.1.2014)

Tak tady mi opravdu body nestačí. Super podívaná. Romantika, krimi, historie. Vše v jednom. Bravo. A navíc tady hraje herečka od nás z města. Markéta Plánková. Nicméně moje nejoblíbenější postava je Magdalena - Veronika Nová. Mně se především líbil ten děj. Bylo to ohromně napínavé. Ty historické události jsem brala jen jako podružné. I když byly také zajímavé. Druhá série je trošku slabší, ale pořád je to ještě dobrý seriál. Je to stále zajímavé, trochu tajemné, s rodinou se to vyvíjí nepředvídatelně. Stále dávám 95 %.(3.7.2014)

• Eleanor05

Těžko říct, čeho tvůrci chtěli dosáhnout (pokud vůbec něčeho chtěli dosáhnout). Příběh je vystavěn zhruba tak složitě, jako v každé argentinské telenovele, většina herců hraje podobně toporně (ačkoli mezi starší hereckou generací by se našlo pár světlých výjimek - pánové Vlasák, Töpfer, Holub nebo paní Medvecká a Štěpánková) a pokud se tu snad někdo chce ohánět realistickou výpravou, tak si snad musí dělat srandu... (Tedy ještě větší, než když se postavy před první světovou válkou oslovují stylem "Hej, brácha...") Ty dámy z nevěstince v první části, které měly všechny postavu jak modelky a každá měla podle obličeje tak maximálně kolem dvaceti let, 'skutečně působily', jako z doby první světové války. Nejde jen o to, že tehdejší představy o ženské kráse se tak trochu lišily od dnešních ideálů, ale i o to, že do bordelu se prostě přijímaly i slečny a paní s normální váhou, nebo (nedej bože!) s nadváhou. O rozdílném věku ani nemluvě.. A takhle levně, jak vypadají zdejší filmové kostýmy, rozhodně textury látek za první republiky nevypadaly. To už nezbyly nikde kostýmy z Četnických humoresek? Tu jednu hvězdičku dávám proto, že je První republika trochu vkusnější, než Renčova hrůzostrašná Sanitka 2.(11.2.2014)

Zhlédnuty dva díly. Po třech sestrách Antona Pavloviče (Čechova) a na panství Downton tady máme tři bratry z Čech (nyní konkrétně na Praze 4 Podolí), z nichž dva jsou velmi koukatelní a jeden z nich (těch dvou) se právě vrací z legií...(bohužel, zatím je tohle asi největším kladem). No a protože museli ozrcadlit i ten zbytek (z panství Downton), tak se tady nezamlouvá třem sestrám jeden hezkej dědic panství, ale dva bratři stojí o jednu pěknou továrnickou dcerku (to bylo na začátku, nyní už jsme po válce o cosi dál). No, jak píše kolega flanker.27 dám tomu šanci, aspoň uvidím, jestli se to bude ubírat, kam si myslím. Z tohodle ale se dvěma služkama a s partou běžných obyvatel Podolí nikdo Panství Downton udělat nemůže, ale snad z toho nebude ani Ordinace v růžové zahradě v historických kulisách... Změna komentáře po 11/22: Myslela jsem, že srovnání s Dallasem mě napadlo jako první... No ono mě to možná jako první napadlo, ale než jsem to stačila napsat, tak už s tím vyrukovali jiní... ;-) A obávám se, že to ještě Dallasu křivdím... Na ten jsem se dodívat nedokázala, na tohle se asi těch 22 dílů podívat dokážu (pak přehodnotím své hvězdičky), ale jedno vím už teď: Když jsem včera dopoledne sledovala poslední díl F. L. Věka, tak mě napadlo, že ten seriál (myslím samozřejmě F.L. Věka ne tuhle romanci s honosným názvem PR) by měli naprosto povinně (a klidně i po víně) dnešní tvůrci všichni vidět, aby věděli, jak to má vypadat a jaký je seriál, když je točen o době, o níž být točen má, a přesto je aktuální v době jakékoliv. Editace č. 2; pro šťastné neviděvše, může obsahovat spoilery Ponechám tomu ty původně udělené tři hvězdičky, i když za příběh samotný je to jednoznačný odpad! Při sledování posledního dílu jsem se vyloženě modlila, aby někdo při tom honu zastřelil Vladimíra (byť je jeho představitel velmi pohledný a i docela sympatický) neboť takhle blbě napsanýho kladnýho hrdinu jsem dosud neviděla a snad poprve jsem v nějakém filmu či seriálu fandila těm, které autoři (původní význam tohoto slova je původci, a tady se to myslím i docela hodí) zamýšleli jako záporáky, tedy Jaroslavovi a Benonimu a vůbec bych se nedivila, kdyby se druhou sérií panové Vyorálek a Kříž nechtěli mít už vůbec nic společného, jelikož pouze oni místy tento slaboduchý příběh pozdvihovali do únosných sfér... No tak, zápory jsem vyjmenovala, je to především příběh samotný, buď hloupé nebo nezajímavé dialogy, nelogičnosti, detektivka, která odporuje všem pravidlům žánru i zdravému rozumu, láska, která vůbec není osudová (to si ti lidi, do pytle, nemohli přečíst Quo vadis, Annu Kareninu, Jih proti Severu nebo některý z románů Jane Austinové, či podívat na Cassablancu??), ale spíše ostudová (jak napsala trefně ve svých verších paní n na stránkách čt) a to, že to má z první republiky jen název. Myslím, že spousta herců (Skopal, Medvecká, Vlasák a už jmenovaní Kříž a Vyorálek vůbec neměli tušení, čemu že tady své jméno propůjčili, neboť bylo všeobecně známo, že scénář původci tvoří za pochodu. Myslím, že do tagů by někdo mohl dopsat heslo pi...,ehm, tedy pitomost...A teď zkusím klady: vzhled mladších bratrů Valentových (ač, jak už jsem uvedla mé sympatie posléze patřily spíše tomu nejstaršímu), velmi pěkná výtvarná stánka seriálu (no prostě, když člověk nechal mozek přede dveřma, tak se na to hezky koukalo) a ty dvě malé slečny Irenka a Eliška (byť už to vypadalo, že původci určili, že zdravý rozum zůstal jediné Irence, i Eliška ho v závěru znovu našla) A myslím, že z toho v budoucnu udělám příspěvek do Deníčku, i když si nejsem jista, že si jej seriál zaslouží...(29.1.2014)