První republika (TV seriál)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014 - 2017, 35x52 min

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Vlasta Chramostová, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jakl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Hana Skálová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča, Jan Révai, Anna Lucie Schollerová, Robert Mikluš, Stanislav Zindulka, Jaroslav Vlach, Štěpán Tuček, Marek Pospíchal, Václav Veselý, Alena Mihulová, Roberta Pracná, Vilém Čápek, Martin Trnavský, Jan Kolařík, Vladimír T. Gottwald, Regina Řandová, Michal Gulyáš, David Bowles, Josef Hervert
  • sallyann

Po prvním dílu ještě hodnotit hvězdami nebudu, protože se mi to zdá ukvapené, předčasné a nefér. Pokud jde o exteriéry, interiéry a hudbu, vše je kvalitní. Chybu spatřuji v soudobé mluvě, tykání rodičů a dětí. Ale na druhou stranu nechápu, že se najednou objevilo v národě tolik znalců historie - echm, echm. :D(19.1.2014)

• zette

Na tento serial jsem se moc tesil, protoze filmu ci serialu z teto doby se u nas toci cim dal mene. Proti vyprave nic nemam, na televizni tvorbu si myslim, ze je vice nez dostatecna. Neurazi ani herecke obsazeni, kdy se dostalo i na mene proflaknute herce. I kdyz nektere herecke vykony jsou dost spatne, tak kvuli nim hodnoceni nesnizuji. Vadi mi spise spatny scenar, polopaticke vysvetlovani deje a mnohdy katastrofalni dialogy. Ale na druhou stranu nemohu tvrdit, ze se jedna uplne o nezajimavy pocin.(31.1.2014)

Ta inspirace Panstvím se nedá zapřít, dokonce 3 postavy jsou tam skoro totožné (Obrienová, Anna a Hraběnka). Začnu pozitivy, hodně mne překvapila výprava a historická přesnost v některých detailech, tam bych neměl námitek. Jasně efekty při válečných scénách nebyly z nejdražších, ale i tak mne celkově ta vojenská vložka překvapila. Naprosto tam herecky vládne Vlasák, to je na český poměry neuvěřitelnej herec, špičkovej kdekoliv se objeví. Snažím se to vnímat pozitivně, protože tohle období mám hodně rád, ale prostě to nejde. Tvůrci si podle mne ukousli hodně velké sousto. Dialogy jsou doslova primitivní a myslím, že průměrný přispěvatel do této sekce by jim to dokázal přepsat do lepší podoby a celkově to uvedení do děje strašně tragikomický. Fakt ty dialogy na úrovni nějaký céčkový telenovely, nepamatuju, že by těch pár dílů Vyprávěj co jsem viděl mělo tak tragický dialogy. Je to škoda, protože to nemá špatný obsazení a celkově tam snaha vidět je... 4/10(18.1.2014)

• mandlova

U úvodních titulků jsem se nadchla, při prvních dialozích mi nálada klesala - neočekávala bych a nevyžadovala archaickou mluvu, ale tohle? Tohle byl zase ten druhý extrém... Počkáme, uvidíme.__2.díl - ty dialogy tahají až moc za uši...v tomto díle jsme se naučili nové slovo, defraudant, a taky jsme si ho řádně zopakovali, minimálně tak 100x....jo a začínáme, po návratu z války, hledat vrahy 8let starého zločinu! Alergie na slova ségra a brácha dosahuje vrcholu.__3.díl - konečně trochu záživné. Útok španělské chřipky.__Nemám už sílu vyjadřovat se ke každému dílu, už tu totiž máme předem jasný způsob vyřešení vražd - holčičku, co skoro umřela na španělskou chřipku, která teď mluví s mrtvými!!!! OK, tohle je fakt feler a mišmaš stylů.....telenovela se odkopala v celé kráse. *** EDIT po shlédnutí posledního dílu - neviděla jsem vlastně 15 dílů, ale i to bylo příliš. Závěrečný navíc ani nijak nepřekvapil. Děkuji a nikdy více. Pokud se ČT rozhodne pro nějaké pokračování, tak se mu vyhnu velkým obloukem.(17.1.2014)

Myslím, že kdokoli, kdo by se pokusil udělat seriál o první republice, by si vysloužil miliony výtek, zejména ze strany historiků. Osobně bych také radši sledovala zdramatizované životy Ferdinanda Peroutky nebo Karla Čapka, nebo love story TGM s Olgou Sedlmayerovou, ale k tomu se asi jen tak někdo neodhodlá. Takže děkuji alespoň za tento pokus. Viděla jsem i celou první řadu - a dívala jsem se na to ráda. Udělali to zajímavě a napínavě. A po třech dílech druhé řady nelze než konstatovat, že se jim původní atmosféru podařilo zachovat. Navíc v TV není teď ke sledování naprosto nic jiného (a nového).(23.9.2017)

• - Druhý film, na který si společně zajdou hlavní postavy do biografu, je Jak Golem na svět přišel (1920). (NinadeL)

• - Natáčení první řady zabralo 180 natáčecích dní, při kterých se na place vystřídalo přes 200 herců a 1500 komparzistů ve více než 2700 kusech kostýmů. (MTHRFCKR)

• - Jako hotel Polesí si "zahrála" vila č.p. 55 Slapy. Stavba vznikla jako opevněný dvůr patřící zbraslavskému klášteru. Na přelomu 20. a 30. let dvacátého století ji prezident pražské obchodní komory a průmyslník Leo Bondy nechal přestavět do pseudobarokního stylu, který si stavba doposud uchovala. Dotvořila i jiné filmy, konkrétně Babí léto (2001) anebo Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Leo Bondy se významně zasloužil o založení Umělecko–průmyslového muzea v Praze. V období 2. světové války byl nucen před nacisty uprchnout do zahraničí. Rybník, ve kterém se našel kočár, se nachází u Radějovic, okres Praha-východ. „Pražské Podskalí" vzniklo v okolí ulice 1. máje v Úštěku. Továrnu Valenta Vehicles si "zahrál" hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Kostel a tržnice vznikli v Brandýse nad Labem. Filmaři se podívali také  na zámeček Bon Repos u Lysé nad Labem. (Brtniik)