První republika (TV seriál)

The First Republic

(festivalový název)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014–2018, 43 h 46 min (Minutáž: 35x52 min)

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jakl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Amáta Skalová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča, Jan Révai, Anna Lucie Schollerová, Robert Mikluš, Stanislav Zindulka, Jaroslav Vlach, Štěpán Tuček, Marek Pospíchal, Václav Veselý, Alena Mihulová, Roberta Pracná, Vilém Čápek, Martin Trnavský, Jan Kolařík, Vladimír T. Gottwald, Regina Řandová, Michal Gulyáš, David Bowles, Josef Hervert, Maksim Gladovič, Vanda Chaloupková, Zdeněk Astr, Stella Řeháková, Matyáš Kovář, Jan Nemejovský, Jakub Kovář, Lukáš Král, Dušan Hřebíček, Karel Freund, Adam Mišík, Katarína Šafaříková, Petra Jungmanová, Maroš Kramár, Petr Stach, Petr Holeček, Filip Bradáč, Stanislav Macháček, Roman Pomajbo, Miroslav Vladyka, Karel Hábl, Rostislav Osička, Miroslav Táborský, Jan Vyskočil, Adam Joura
  • UncleG

Přiznávám, že jsem první republiku nevydržel déle než čtvrt hodiny. Obsazení mimo, účesy mimo, kostýmy mimo, mluva a celkové chování postav NAPROSTO MIMO. Napadlo někdy někoho z tvůrčího tandemu přečíst si třeba pár knížek z období první republiky? Zjistit, jak se tehdy mluvilo, co patřilo k běžným vyjadřovacím prostředkům a normálním zvyklostem? Evidentně ne. První republika totiž působí jako současná telenovela omylem zasazená do jakéhosi pseudohistorického bezčasí prodchuntého sentimentem starých dobrých časů - laciné, falešné, předstírající, zkrátka a dobře kýč.(27.5.2014)

• topi

Další splácanina pod hlavičkou České televize. Otřesná telenovela, která mě První republiku nepřipomíná ani náhodou. Viděno první dva díly a na další nemám sebemenší chuť se dívat. Trapné dialogy, slabé scény a klasické téma červené knihovny - dva bratři a jedna žena. A o tom bude celý seriál? Pěkně děkuji, pluju na to a nemíním s touhle srágorou dále ztrácet čas.(26.1.2014)

• Eleanor05

Těžko říct, čeho tvůrci chtěli dosáhnout (pokud vůbec něčeho chtěli dosáhnout). Příběh je vystavěn zhruba tak složitě, jako v každé argentinské telenovele, většina herců hraje podobně toporně (ačkoli mezi starší hereckou generací by se našlo pár světlých výjimek - pánové Vlasák, Töpfer, Holub nebo paní Medvecká a Štěpánková) a pokud se tu snad někdo chce ohánět realistickou výpravou, tak si snad musí dělat srandu... (Tedy ještě větší, než když se postavy před první světovou válkou oslovují stylem "Hej, brácha...") Ty dámy z nevěstince v první části, které měly všechny postavu jak modelky a každá měla podle obličeje tak maximálně kolem dvaceti let, 'skutečně působily', jako z doby první světové války. Nejde jen o to, že tehdejší představy o ženské kráse se tak trochu lišily od dnešních ideálů, ale i o to, že do bordelu se prostě přijímaly i slečny a paní s normální váhou, nebo (nedej bože!) s nadváhou. O rozdílném věku ani nemluvě.. A takhle levně, jak vypadají zdejší filmové kostýmy, rozhodně textury látek za první republiky nevypadaly. To už nezbyly nikde kostýmy z Četnických humoresek? Tu jednu hvězdičku dávám proto, že je První republika trochu vkusnější, než Renčova hrůzostrašná Sanitka 2.(11.2.2014)

Podstatne zlepsenie oproti retardovanej Sanitke 2. Rozhovory sice posobia dost sucasne, a herci dost neznami. Ale snazia sa, kulisy a kostymy su fajn, celko koresponduju s realitou I. Ceskoslovenskej republiky. Oproti retardovanej Sanitke 2 sa az tak nezmykaju emocie a neodznie tolko prazdneho tliachania o medziludskych vztahoch. Toto ma sralo uz pekne dlho, a tu je to aspon dost vyrazne obmedzene. 62 %(1.2.2014)

Je jeden díl do konce,a já sem vydržel na to čumět až do teď.Smůla,že čt1 má online přehrávání na svejch stránkách,protože spoustu dílů sem viděl až v sobotu,v neděli atd,Pivo má přednost.Kvalitou to neoplývá,a nebejt tam ta krimi linka,tak je to obyčejná růžová sága o rodině,lásce ,zradě apod.píčovinách.Zaplať......,že je konec.50%.(7.6.2014)

• - Jako hotel Polesí si "zahrála" vila č.p. 55 Slapy. Stavba vznikla jako opevněný dvůr patřící zbraslavskému klášteru. Na přelomu 20. a 30. let dvacátého století ji prezident pražské obchodní komory a průmyslník Leo Bondy nechal přestavět do pseudobarokního stylu, který si stavba doposud uchovala. Dotvořila i jiné filmy, konkrétně Babí léto (2001) anebo Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Leo Bondy se významně zasloužil o založení Umělecko–průmyslového muzea v Praze. V období 2. světové války byl nucen před nacisty uprchnout do zahraničí. Rybník, ve kterém se našel kočár, se nachází u Radějovic, okres Praha-východ. „Pražské Podskalí" vzniklo v okolí ulice 1. máje v Úštěku. Továrnu Valenta Vehicles si "zahrál" hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Kostel a tržnice vznikli v Brandýse nad Labem. Filmaři se podívali také  na zámeček Bon Repos u Lysé nad Labem. (Brtniik)

• - Jeden díl se točil průměrně 8 dní. (oli009)

• - Druhý film, na který si společně zajdou hlavní postavy do biografu, je Jak Golem na svět přišel (1920). (NinadeL)