První republika (TV seriál)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014, 22x52 min

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Vlasta Chramostová, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jákl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Hana Skálová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka
  • sallyann

Po prvním dílu ještě hodnotit hvězdami nebudu, protože se mi to zdá ukvapené, předčasné a nefér. Pokud jde o exteriéry, interiéry a hudbu, vše je kvalitní. Chybu spatřuji v soudobé mluvě, tykání rodičů a dětí. Ale na druhou stranu nechápu, že se najednou objevilo v národě tolik znalců historie - echm, echm. :D(19.1.2014)

• Želik

Stále čakám kedy sa to nejako rozbehne, zatiaľ to samo neviem čím to chce byť. Rodinná sága, detektívka alebo červená knižnica? Ale na Janka Koleníka sa díva veľmi príjemne.(5.2.2014)

• honajz

Zatím nemá cenu hodnotit, ale z prvního dílu se dá leccos odpozorovat. Je chvályhodné, že ČT se pokusila natočit seriál na evropské úrovni, se slušnou kamerou, filtry, triky, výbuchy a střelbou na jedné straně, a intrikami na panství ...ehm... konče. Ale hodně herců hraje docela prkenně, a to překvapivě i těch starších a zkušenějších, režie je na úrovni Vyprávěj, a scénář velmi těžkopádný a nesrozumitelný. Měl jsem možnost sledovat první díl s manželkou a tchyní, což bývá u podobných typů seriálů nejlepší lakmusový papírek. Celou dobu přemýšlely, kdo je kdo, kdo ke komu patří, čí rodiče měli odjet, a proč by neodjeli, kdyby si vzala toho druhého - prostě ten dramatický prvek není podán divákovi jasně a srozumitelně. Nutnost si sám dešifrovat vztahy znamená spíše neschopnost scenáristů jít s divákem. Hodně dialogů je podobně strojených, nepřirozených, a všechny působí, že si je lidé neříkají z logiky věci, ale aby se jako pimprle na divadle představily: já jsem vnitřně silná žena, která miluje své rodiče a jiného muže, já jsem statečný muž, já jsem kašpárek... Drama vzniká, když dokážete sestavit příběh s jasnou zápletkou a logicky v ní postupovat dál. Tady to působí spíše hodně zmateně. Holky se po skončení na sebe podívaly stylem, jako co to bylo? Chápeš to? Ne. ---- EDIT: Tak po dalších dílech je to stále blbé. Ono to dokonce ani neví, čím to chce být. Romantikou, detektivkou, duchařinou, nebo čím? Je to vše, ale celkově nic. Nejhorší pak je fakt, že to vůbec nemá s historií nic společného. Jakákoliv nevěra byla za první republiky významným přečinem, aférou. Firmy nemívaly anglická jména. Zkrátka to je spíše moderní vztahový seriál, jakých je spousta, jen navlečený do historických kulis a kostýmů, aby to bylo zajímavější. Ale tenkrát žili jinak. Tenkrát věci, které dnes bereme jako samozřejmé, oni jako samozřejmé nebrali. Zvláště co se vztahů a sexu týče. Prostě je to vymyšlený blábol bez nápadu, bez invence, bez jasného vedení příběhu a postav, prostě taková českotelevizní Ulice, s historizujícími prvky, kde se může stát kdykoliv cokoliv. Jakýkoliv dík Četnických humoresek nebo Dobrodružství kriminalistiky tohle poráží na hlavu.(18.1.2014)

Nehodnotím děj seriálu, zatím jsem měl možnost vidět jen 2 díly, ale líbí se mi dobové zpracování, do detailu promyšlené dobové kostýmy a reálie - a mezi žumpou českých ordinací a ulic tento seriál vyniká.(10.3.2014)

• UncleG

Přiznávám, že jsem první republiku nevydržel déle než čtvrt hodiny. Obsazení mimo, účesy mimo, kostýmy mimo, mluva a celkové chování postav NAPROSTO MIMO. Napadlo někdy někoho z tvůrčího tandemu přečíst si třeba pár knížek z období první republiky? Zjistit, jak se tehdy mluvilo, co patřilo k běžným vyjadřovacím prostředkům a normálním zvyklostem? Evidentně ne. První republika totiž působí jako současná telenovela omylem zasazená do jakéhosi pseudohistorického bezčasí prodchuntého sentimentem starých dobrých časů - laciné, falešné, předstírající, zkrátka a dobře kýč.(27.5.2014)

• - Při každém natáčení před vilou Valentových musel štáb vysypat pískem asfaltovou komunikaci a následně ho po natočení musel odstranit. (Zdroj. ahaonline.cz) (oli009)

• - Celý interiér Valentovy vily spolu s módním salonem Valenta byl postaven v ateliérech Letňany. Ve všech těchto místnostech se také nachází dobová kamna a květiny pro dokreslení romanické atmosféry seriálu. Exteriér podolské vily rodiny Valentů je ve skutečnosti Dajbychova vila nacházející se v Kutné Hoře. Na jedné z nejoblíbenějších filmařských lokací, na slapském zámku, vytvořili filmaři luxusní hotel Polesí, pokoj Goldy v Ladylike nebo dobové lázně. Valentův statek v Panenských Břežanech je ve skutečnosti Cífkův statek v Třebízi. Ten měl před natáčením celé nádvoří krásně zatravněné. Filmařům bylo povoleno trávu vypálit, aby záběry působily dojmem, že se na statku pracuje. Jako honosné sídlo zámožného cukrovarníka Škvora (Tomáš Töpfer) posloužil barokní zámek Ploskovice nedaleko Litoměřic.

(MTHRFCKR)

• - Herec Ján Koleník musel pro natáčení oproti tomu, co po něm potřebovali tvůrci seriálu Panelák (od r. 2008) na Slovensku, kde předtím hrál, výrazně shodit svalovou hmotu. (oli009)