První republika (TV seriál)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014 - 2017, 35x52 min

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Vlasta Chramostová, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jákl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Hana Skálová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča
  • topi

Další splácanina pod hlavičkou České televize. Otřesná telenovela, která mě První republiku nepřipomíná ani náhodou. Viděno první dva díly a na další nemám sebemenší chuť se dívat. Trapné dialogy, slabé scény a klasické téma červené knihovny - dva bratři a jedna žena. A o tom bude celý seriál? Pěkně děkuji, pluju na to a nemíním s touhle srágorou dále ztrácet čas.(26.1.2014)

• mandlova

U úvodních titulků jsem se nadchla, při prvních dialozích mi nálada klesala - neočekávala bych a nevyžadovala archaickou mluvu, ale tohle? Tohle byl zase ten druhý extrém... Počkáme, uvidíme.__2.díl - ty dialogy tahají až moc za uši...v tomto díle jsme se naučili nové slovo, defraudant, a taky jsme si ho řádně zopakovali, minimálně tak 100x....jo a začínáme, po návratu z války, hledat vrahy 8let starého zločinu! Alergie na slova ségra a brácha dosahuje vrcholu.__3.díl - konečně trochu záživné. Útok španělské chřipky.__Nemám už sílu vyjadřovat se ke každému dílu, už tu totiž máme předem jasný způsob vyřešení vražd - holčičku, co skoro umřela na španělskou chřipku, která teď mluví s mrtvými!!!! OK, tohle je fakt feler a mišmaš stylů.....telenovela se odkopala v celé kráse. *** EDIT po shlédnutí posledního dílu - neviděla jsem vlastně 15 dílů, ale i to bylo příliš. Závěrečný navíc ani nijak nepřekvapil. Děkuji a nikdy více. Pokud se ČT rozhodne pro nějaké pokračování, tak se mu vyhnu velkým obloukem.(17.1.2014)

První republiku hodnotím velmi pozitivně, ale samozřejmě jako značná část zdejších uživatelů k ní mám i některé výhrady. Nejprve pozitiva. Vystižení dobové atmosféry, kostýmy, výprava, to vše je na jedničku s hvězdičkou. Herecké výkony bez pořadí Koleník, Holub, Vlasák, Vyorálek, Nová, Kříž vynikající. Scénář - detektivní linie velmi povedená, duchařská linie solidní. Já jsem si detektivní linii sám bohužel pokazil nechtěně, jelikož jsem předem znal nedopatřením vraha. I přesto bylo zajímavé sledovat vyšetřování a hlavně dumat nad motivem a okolnostmi vraždy. Teď negativa. Milostná zápletka, ta je jako vystřižená z červené knihovny, telenovely nebo nejposlednějšího braku. Nevím, jestli by to za První republiky takhle mezi jednotlivými hrdiny mohlo dopadnout. Otravné postavy, které mě velmi iritovaly - Studenková, Dvořák, Medvecká. Některé akční sekvence. Celkový dojem převažuje ovšem kladný a těším se na druhou sérii. V současné produkci českých televizí je První republika stále krásně nad průměrem.(8.1.2015)

• bourec

Je jeden díl do konce,a já sem vydržel na to čumět až do teď.Smůla,že čt1 má online přehrávání na svejch stránkách,protože spoustu dílů sem viděl až v sobotu,v neděli atd,Pivo má přednost.Kvalitou to neoplývá,a nebejt tam ta krimi linka,tak je to obyčejná růžová sága o rodině,lásce ,zradě apod.píčovinách.Zaplať......,že je konec.30%.(7.6.2014)

• MartinezZ

Eh. No, vlastně... Eh. ~~~ Jednak nevím, čím to, zda kamerou, filtrem...?, ale nedýchá na mě žádné období 1. republiky. Ano, jsou tam historické kostýmy, povozy, vila, děj... ale stále mi to přijde nějaké divně moderní, Furt to vypadá tak nějak... neautenticky, těžko to popsat. i takové Četnické humoresky mi přijdou tak o úroveň jinde. Celé je to takové nějak divně strojené. A do toho ve flashbacích herci, kterým moc nevěřím, bez urážky,. jejich "tatínku, maminko, dceruško". Obávám se obávám, že tohle thák nebude. Škoda. Dojmy po prvním dílu. ~~~ Dovětek po 11. dílu: Tak tímhle dílem končím. Nesnáším natahování velmi jednoduchých dějů vykrystalizovávanými slaboduchými zvraty. Hraním si na dramata s krimi pozadím, kdy skoro všichni vědí, že rodiče jsou mrtví, ale bůhvíproč všem stále tvrdí, že jsou v Americe včetně vlastní rodiny, kdy zrovna tahle dějová drobnost by mohla ušetřit hned několik dílů, fakt doslova pitomá romance a teď ještě prděním do toho bratra zabitého šmelináře. No sorry, ale jestli tady chtěli českotelevizáři navázat na oblibu prvorepublikových Četníků s ve stejnou dobu zasazenými a jen žánrově posunutými rodinnými pseudoosudy, tak narazili. Nejen, že je to nudné a zvraty jsou k smíchu ("Ty vole, tak mu to řekni, jde o hovno a nebude to na dalších deset dílů!"), ale i vizuálně to působí nějak - lacině a moderně. Když se dívám na herce v kostýmech, prostě v nich vidím dnešní moderní lidi v dobových kostýmech ve starých budovách a z muzeí vypůjčenými vozy. Nevím, jestli za to může může nějak modernější a rozdílná technologie než u Četníků, ale tohle působí hrozně moc televizně. Ano, muselo to stát peníze a věřím, že se hodně lidí hodně snažilo, ale ten výsledek je jakýsi unylý.(18.1.2014)

• - Markéta Plánková kvůli práci na tomto titulu odešla z nováckého seriálu Ordinace v růžové zahradě (od r. 2005). Její postavu Magdy Mázlové tam nechali tvůrci zemřít. Stejně učinil Zdeněk Dušek, který odešel z Doktorů z Počátků (od r. 2013), kde rovněž jeho postavu nechali zemřít. (funhouse)

• - Jako hotel Polesí si "zahrála" vila č.p. 55 Slapy. Stavba vznikla jako opevněný dvůr patřící zbraslavskému klášteru. Na přelomu 20. a 30. let dvacátého století ji prezident pražské obchodní komory a průmyslník Leo Bondy nechal přestavět do pseudobarokního stylu, který si stavba doposud uchovala. Dotvořila i jiné filmy, konkrétně Babí léto (2001) anebo Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Leo Bondy se významně zasloužil o založení Umělecko–průmyslového muzea v Praze. V období 2. světové války byl nucen před nacisty uprchnout do zahraničí. Rybník, ve kterém se našel kočár, se nachází u Radějovic, okres Praha-východ. „Pražské Podskalí" vzniklo v okolí ulice 1. máje v Úštěku. Továrnu Valenta Vehicles si "zahrál" hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Kostel a tržnice vznikli v Brandýse nad Labem. Filmaři se podívali také  na zámeček Bon Repos u Lysé nad Labem. (Brtniik)

• - V 19. epizodě při postelové scéně je v čase 37:00 jasně vidět, že Klára (Markéta Plánková) má na sobě samodržící punčochy se silikonovým páskem, které v době, do které je seriál situován, neexistovaly. (Topper.H)