První republika (TV seriál)

The First Republic

(festivalový název)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014–2018, 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Kounická Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hrůzová - Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jakl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Amáta Skalová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča, Jan Révai, Anna Lucie Schollerová, Robert Mikluš, Stanislav Zindulka, Jaroslav Vlach, Štěpán Tuček, Marek Pospíchal, Václav Veselý, Alena Mihulová, Roberta Pracná, Vilém Čápek, Martin Trnavský, Jan Kolařík, Vladimír T. Gottwald, Regina Řandová, Michal Gulyáš, David Bowles, Josef Hervert, Maksim Gladovič, Vanda Chaloupková, Zdeněk Astr, Stella Řeháková, Matyáš Kovář, Jan Nemejovský, Jakub Kovář, Lukáš Král, Dušan Hřebíček, Karel Freund, Adam Mišík, Katarína Šafaříková, Petra Jungmanová, Maroš Kramár, Petr Stach, Petr Holeček, Filip Bradáč, Stanislav Macháček, Roman Pomajbo, Miroslav Vladyka, Karel Hábl, Rostislav Osička, Miroslav Táborský, Jan Vyskočil, Adam Joura, Martin Uhlíř, Miloš Königsmark, Václav Švarc, Jan Sekera, Jan Šraitr
  • kocik1

Tak trošku Vyprávěj z doby více minulé. Docela hezky, líbivě udělané, což o to. Ale natahované jako guma od trenek. A jak známo, i ta při soustavném tlaku povolí a trencle občas spadnou až ke kotníkům. Tady to natahování vidím především v okultismu, vyvolávání duchů atp. Když už si scénárista neví rady, jak pokračovat, dovysvětlit anebo prodloužit na počet dílů, na které tvůrci dostali peníze, je tohle myslím ta nejhorší varianta. A za tu taky beru 3.hvězdu.// No a po shlédnutí závěrečné části mám skoro chuť vzít i druhou. Apolenka, která nás celý seriál otravuje svým mluvením s mrtvými, na konci, když to začne být důležité, tuto schopnost záhadně ztratí, chladnokrevný vrah se zblázní a romantická dějová linka....., no škoda mluvit.....(6.11.2015)

Telenovela s detektivní zápletkou a duchařskými prvky. Příběh by to nebyl špatný, kdyby nebyl tak strašně rozvleklý. Ale nejvíc mě irituje název: proč zrovna První republika? O vlastní první republice se nedozvíme ani zblo. Čekala jsem, že aspoň někdo z hrdinů bude veřejně činný, ale ne, všichni se zabývají jen svými problémy, z nichž ten největší dokonce sahá ještě do doby Rakouska-Uherska. Takový příběh by se mohl odehrávat klidně někdy jindy někde jinde. Přesto, pokud se natočí pokračování, ráda se na další osudy hrdinů podívám.(8.6.2014)

Pár dílů mi tedy uniklo, ale i tak mohu říci, že po delší době seriál na který jsem se vždy těšil. Detektivní zápletka byla vcelku poutavá, ač jsem vraha tipl vcelku brzo, tak jsem si nebyl jistý až do samotné koncovky seriálu. Zpracování doby na mne působilo věrohodně. Co se týče hereckých výkonů, tak ty nebyly bůhví jaké a hlavně mne zde potěšila účast Tomáše Töpfera. Veroniku Novou jsem neznal, ale její výkon se mi zamlouval. Chválím "flashbacky" z počátku děje, kdy byl divák uveden do toho co se dělo v minulosti. No a co bych zkritizoval? 1. "duchařinu" - ano mělo to ve finále v ději smysl, ALE šlo to i bez ní a hned by byl děj reálnější a smysluplnější. "Duchařina" mi přišla jen jako výstelka, kdy autor nevěděl jak zápletku posunout dál, tak tam prostě dal diskuzi s duchy nějaké to odhalení a je na pár dílů vystaráno. 2. Přílišné řešení řekněme milostného trojúhelníku 3. postava mladého Lébla - strašně nesympatický člověk, který také +/- dělal občas zápletku svými výlevy.. 4. úvodní znělka - ano vypadá to skvěle, ano skvělá hudba, ale jak jsem to slyšel poprvé tak říkám "Hra o trůny" = hudba šíleně podobná tomuto skvělému seriálu a to působí špatně jakto zavání kopírováním. Celkově vzato jsem spokojen, ač jsem dlouho přemýšlel mezi 3 a 4 hvězdami.(28.6.2014)

• Mikino00

Český pokus o Downton dopadl tragicky, tak chabý scénář se jen tak nevidí, k tomu přidejte naprosto matné herecké výkony, kdy jediný přirozený výkon podávají malé holčičky, skutečně je to velmi strojené a nepřirozené. I přes krásné kostýmy, triky a kulisy, kde jsou ty peníze vidět, se nemůžu ubránit dojmu, že připlatit si za kvalitnějšího scénáristu by neškodilo. Seriál navíc docela povrchně přechází dobové skutečnosti a vypadá to jen na další seriál s milostnou zápletkou v historickém kabátě.(19.1.2014)

22/22 1.díl: Červená knihovna? Ano, ale v perfektních kostýmech s ucházející výpravou a různorodým hereckým složením. Pánům šťouralům, kteří kritizují vše české, už jenom kvůli té samé podstatě, že je to české, bych rád vzkázal, že se nejedná a ani se jednat nemělo o historický seriál. Je to pouze dobová rodinná sága (chcete-li telenovela), která se odehrává v kulisách První republiky. A z prvního dílu můžeme vidět, že základní fakta (těch je ale v seriálu alespoň podle prvního dílu poskrovnu) autoři ctí. Scénář je mírně nedořešený, ale na české poměry pořád kvalitní (akorát mi vadi někdy až příliš náhod najednou, protože k sobě poskládané náhody by děj tvořit neměly). Herecké obsazení je opravdu různorodé (od těch kvalitních herců, kteří se mi zde zamlouvají - Štěpánková, Vyorálek, Kříž, přes ty průměrné - Plánková, zde i Medvecká, až po tzv. "neherce", kteří se zde dostali nějakou náhodou). Mírným zklamáním je úvodní znělka, čekal jsem lepší. S režií problém nemám a rovněž i kamera je ucházející. A ještě jednou chválím kostýmy, je to slast se na ně koukat. 2. díl: Příběh se začíná mírně zamotávat. Víc a víc začínám být nadšený především z Vyorálka, ale i Kříže a Štěpánkové, naopak méně a méně se mi líbí Plánková - není schopna proměnit výraz ve tváři, který je pořád stejně tupý. 4. díl - odchod Štěpánkové ze seriálu je věčná škoda, dobrých herců zde zůstává jako šafránu. Nad vodou seriál drží prozatím poměrně zásadní Vyorálek, ve vedlejších rolích pak Kříž a např. také Míčová. Stále více se jako velmi slabý článek ukazuje scénář, který je velmi jednoduchý, jakoby spíchnutý horkou jehlou. 5. díl: Štěpánková opravdu chybí (postavy se s jejím odchodem nějak rychle vypořádaly), ze Studenkové se klube pěkná mrcha - v této poloze mi vyhovuje, a k mému velkému překvapení mě docela potěšila Veronika Nová - kočka to je, což o to, ale nevadí mi ani herecky a to je oč tu kráčí. Určité dějové nedokonalosti mi sice pořád vadí (např. mladý Valenta vrthne do kanceláře zrovna těsně předtím, než je podepsána nevýhodná smlouva a předtím ještě dojde signatářům inkoust v péru), ale jinak už se to docela vylaďuje a věřím že ke konci bude scénář promakanější. 6. díl - věnovaný především relaci mezi Magdalenou a Vladimírem, a kupodivu, funguje to... 7.seriál se drží pořád svého tempa, úroveň už zřejmě neklesne, ale ani nestoupne..8. Návštěva andělíčkáře? Jednoznačně prozatím nejlepší díl.. 9. temto už je neměnné, nutná potřeba nové várky herců, tváře se začínají okoukávat - ovšem zásadně mě baví vše, co se odehrává kolem rodiny Škvorů. Shrnu to: seriál má kolísavou úroveň, tvůrci se nedokážou rozhodnout, jaký žánr má seriál mít. Zda telenovela, detektivka, rodinná sága v dobové atmošce. Určité scény jsou předvídatelné, během posledních dílů drží vysokou úroveň pouze perfektní Jiří Vyorálek - jinak je to herecky slabota. Mám sto chutí jednu hvězdičku odebrat. Počkám ale na další řadu.(17.1.2014)

• - Děj 8. dílu s názvem "Andělíčkář" začíná podle úvodního titulku 29. února 1919. Takový den ale neexistoval, neboť rok 1919 nebyl přestupný a únor měl tedy jen 28 dnů. (Martin_L)

• - Při natáčení bojových scén dostal Ján Koleník malé boty, díky čemuž mu slezl nehet na noze a do původní délky dorostl až po jednom roce. (Zdroj: ahaonline.cz) (oli009)

• - Při natáčení byly podle slov scenáristy Jana Gardnera tvůrcům inspirací díla jako Sňatky z rozumu (od r. 1968) nebo Panství Downton (od r. 2010). (MTHRFCKR)