První republika

(seriál)
  • angličtina The Manor House (více)
Trailer
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Trailer

honajz

Zatím nemá cenu hodnotit, ale z prvního dílu se dá leccos odpozorovat. Je chvályhodné, že ČT se pokusila natočit seriál na evropské úrovni, se slušnou kamerou, filtry, triky, výbuchy a střelbou na jedné straně, a intrikami na panství ...ehm... konče. Ale hodně herců hraje docela prkenně, a to překvapivě i těch starších a zkušenějších, režie je na úrovni Vyprávěj, a scénář velmi těžkopádný a nesrozumitelný. Měl jsem možnost sledovat první díl s manželkou a tchyní, což bývá u podobných typů seriálů nejlepší lakmusový papírek. Celou dobu přemýšlely, kdo je kdo, kdo ke komu patří, čí rodiče měli odjet, a proč by neodjeli, kdyby si vzala toho druhého - prostě ten dramatický prvek není podán divákovi jasně a srozumitelně. Nutnost si sám dešifrovat vztahy znamená spíše neschopnost scenáristů jít s divákem. Hodně dialogů je podobně strojených, nepřirozených, a všechny působí, že si je lidé neříkají z logiky věci, ale aby se jako pimprle na divadle představily: já jsem vnitřně silná žena, která miluje své rodiče a jiného muže, já jsem statečný muž, já jsem kašpárek... Drama vzniká, když dokážete sestavit příběh s jasnou zápletkou a logicky v ní postupovat dál. Tady to působí spíše hodně zmateně. Holky se po skončení na sebe podívaly stylem, jako co to bylo? Chápeš to? Ne. ---- EDIT: Tak po dalších dílech je to stále blbé. Ono to dokonce ani neví, čím to chce být. Romantikou, detektivkou, duchařinou, nebo čím? Je to vše, ale celkově nic. Nejhorší pak je fakt, že to vůbec nemá s historií nic společného. Jakákoliv nevěra byla za první republiky významným přečinem, aférou. Firmy nemívaly anglická jména. Zkrátka to je spíše moderní vztahový seriál, jakých je spousta, jen navlečený do historických kulis a kostýmů, aby to bylo zajímavější. Ale tenkrát žili jinak. Tenkrát věci, které dnes bereme jako samozřejmé, oni jako samozřejmé nebrali. Zvláště co se vztahů a sexu týče. Prostě je to vymyšlený blábol bez nápadu, bez invence, bez jasného vedení příběhu a postav, prostě taková českotelevizní Ulice, s historizujícími prvky, kde se může stát kdykoliv cokoliv. Jakýkoliv dík Četnických humoresek nebo Dobrodružství kriminalistiky tohle poráží na hlavu. ()

Zazie

Telenovela s detektivní zápletkou a duchařskými prvky. Příběh by to nebyl špatný, kdyby nebyl tak strašně rozvleklý. Ale nejvíc mě irituje název: proč zrovna První republika? O vlastní první republice se nedozvíme ani zblo. Čekala jsem, že aspoň někdo z hrdinů bude veřejně činný, ale ne, všichni se zabývají jen svými problémy, z nichž ten největší dokonce sahá ještě do doby Rakouska-Uherska. Takový příběh by se mohl odehrávat klidně někdy jindy někde jinde. Přesto, pokud se natočí pokračování, ráda se na další osudy hrdinů podívám. ()

Martin741

Podstatne zlepsenie oproti retardovanej Sanitke 2. Rozhovory sice posobia dost sucasne, a herci dost neznami. Ale snazia sa, kulisy a kostymy su fajn, celko koresponduju s realitou I. Ceskoslovenskej republiky. Oproti retardovanej Sanitke 2 sa az tak nezmykaju emocie a neodznie tolko prazdneho tliachania o medziludskych vztahoch. Toto ma sralo uz pekne dlho, a tu je to aspon dost vyrazne obmedzene. 62 % ()

liborek_

Po prvním dílu se mi První republika jeví jako diletantská slátanina smutně dokladující úroveň původní tvorby současné veřejnoprávní České televize. Pod pozlátkem krásných kostýmů, účesů, kulis a nádherně vypucovaných uniforem se skrývá prázdnota, vypravěčská banalita, dialogová mizérie, nuda a citelná křeč. Slangová mluva počátku 21. století a oslavování vzniku republiky stylem oslav vítězství hokejistů na MS je přitom opravdu to nejmenší... Hodnotit budu po zhlédnutí dalších dílů. P.S.: Vysvětlí mi někdo důvod té masivní reklamní kampaně na tento seriál veřejnoprávní (!) televize? Panely na zastávkách, billboardy... Něco mi uniká? ()

Fr

,,JÁ CHCI BÝT JENOM S TEBOU!...“ /// Rodinná sága, která přes 20 dílů řeší tajemnou smrt. S každým dílem čekám, kdy jako konečně se to teda rozjede. Po pátým díle je jasný, že tohle se nemůže rozjet nikdy! Natahujou a natahujou, toť píchání (soráč – romantika), malujeme obrázky, oslovujeme se ,,lásko“ (dyť je to hezký!) a agitujem proti buržoazii (v pořádku, je to 1.republika!). Svět romantický telenovely a mýdlový opery, ve kterým není o náhody nouze. (Nebo je?) Hlavně v tý krimi zápletce! Matně si vybavuju Náhrdelník - to byla taky taková cypovina. Ale vlastně se dost dobře prodával. A tohle nakonec taky! Co na tom záleží, že já tu vidím triviální příběhový smyčky, naivitu snad ve všem a …(prostě na 22.dílů zoufale slaboučký!), když půlka národa radostí votevře lahváč nad povotevřenejma vrátkama k dalšímu pokračování. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju Španělskou chřipku. 2.) Můj svět není romantická telenovela. Realita je hnus a tak hledám, kde si spravit chuť! 3.) Růžovku dneska nedávaj. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne ()

Galerie (1 353)

• Anna Fialová z důvodu odjezdu do USA, kde chce prorazit jako herečka, znovu v této sérii už neztvárnila roli Ireny a byla nahrazena Katarínou Šafaříkovou. Po vzájemné dohodě se tvůrci rozhodli roli přeobsadit a diváci to na první pohled ani nepoznají, jelikož jsou si obě herečky vzhledově velmi podobné. [Zdroj: ahaonline.cz] (Michi88)