První republika (TV seriál)

The First Republic

(festivalový název)

Drama / Rodinný / Historický

Česko, 2014 - 2018, 43 h 46 min (Minutáž: 35x52 min)

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Michaela Procházková, Kristýna Hocková, Svatopluk Skopal, Milan Němec, Matěj Anděl, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Marika Šoposká, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Filip Antonio, Jana Štěpánková, Vladimíra Havlíčková, Petr Vondráček, Vlastina Svátková, Adrian Jastraban, Jan Novotný, Martin Kubačák, Pavel Batěk, Zdeněk Maryška, Otmar Brancuzský, Vladislav Beneš, Zdeněk Dušek, Igor Bareš, Jaroslav Šmíd, Barbora Mottlová, Jitka Sedláčková, Gabriela Csinová, Jana Třísková, Radek Valenta, Radka Stupková, Markéta Procházková, Irena Kristeková, Zdeněk Eska, Mikuláš Křen, Ladislav Kolář, Patrik Štěpán, Michal Petlach, Simona Šeligová, Petra Navrátilová, Ondřej Černý, Jakub Koudela, Tomáš Havlínek, Karolína Hlaváčková, Petr Cemper, Tomáš Jakl, Michal Kolínek, Lenka Zbranková, Jakub Hajner, Claudia Vašeková, Radovan Klučka, Simona Vavrušová, Tomáš Bambušek, Milan Enčev, Martin Učík, Ivan G'Vera, Pavel Bezděk, Marek Cisovský, Pavla Vojáčková, Josef Humpolec, Jiří Datel Novotný, Jakub Otáhal, Amálie Knotová, Jan Harvan, Dana Marková, Jan Anděl Rus, Michelle Hansenová, Arnošt Proschek, Tereza Nekudová, Zdeněk Rohlíček, Pavel Majkus, Zdeněk Černín, Petr Kleňha, Josef Klika, Petr Franěk, Michal Roneš, Jindřich Hrdý, Jiří Král, Petr Kocourek, Stanislava Bartošová, Jolana Běhounková, Milan Gunár, Jan Szymik, Jakub Tvrdík, Simona Vavrušková, Karol Csino, Martin Vrtáček, Petr Kasnar, Rafael Pražák, Jiří Oberfalzer, Josef Horák, Jakub Habarta, Amáta Skalová, Anna Fialová, Lukáš Hložek, Aleš Balda, Roman Šmejkal, Jitka Schneiderová, Karolína Krézlová, Vladimír Polívka, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Pavel Mareš, Milan Řehák, Kristýna Boková, Bořek Joura, Ivan Sochor, Jakub Krejča, Jan Révai, Anna Lucie Schollerová, Robert Mikluš, Stanislav Zindulka, Jaroslav Vlach, Štěpán Tuček, Marek Pospíchal, Václav Veselý, Alena Mihulová, Roberta Pracná, Vilém Čápek, Martin Trnavský, Jan Kolařík, Vladimír T. Gottwald, Regina Řandová, Michal Gulyáš, David Bowles, Josef Hervert, Maksim Gladovič, Vanda Chaloupková, Zdeněk Astr, Stella Řeháková, Matyáš Kovář, Jan Nemejovský, Jakub Kovář, Lukáš Král, Dušan Hřebíček, Karel Freund, Adam Mišík, Katarína Šafaříková, Petra Jungmanová, Maroš Kramár, Petr Stach, Petr Holeček, Filip Bradáč, Stanislav Macháček, Roman Pomajbo, Miroslav Vladyka, Karel Hábl, Rostislav Osička, Miroslav Táborský, Jan Vyskočil

Pár dílů mi tedy uniklo, ale i tak mohu říci, že po delší době seriál na který jsem se vždy těšil. Detektivní zápletka byla vcelku poutavá, ač jsem vraha tipl vcelku brzo, tak jsem si nebyl jistý až do samotné koncovky seriálu. Zpracování doby na mne působilo věrohodně. Co se týče hereckých výkonů, tak ty nebyly bůhví jaké a hlavně mne zde potěšila účast Tomáše Töpfera. Veroniku Novou jsem neznal, ale její výkon se mi zamlouval. Chválím "flashbacky" z počátku děje, kdy byl divák uveden do toho co se dělo v minulosti. No a co bych zkritizoval? 1. "duchařinu" - ano mělo to ve finále v ději smysl, ALE šlo to i bez ní a hned by byl děj reálnější a smysluplnější. "Duchařina" mi přišla jen jako výstelka, kdy autor nevěděl jak zápletku posunout dál, tak tam prostě dal diskuzi s duchy nějaké to odhalení a je na pár dílů vystaráno. 2. Přílišné řešení řekněme milostného trojúhelníku 3. postava mladého Lébla - strašně nesympatický člověk, který také +/- dělal občas zápletku svými výlevy.. 4. úvodní znělka - ano vypadá to skvěle, ano skvělá hudba, ale jak jsem to slyšel poprvé tak říkám "Hra o trůny" = hudba šíleně podobná tomuto skvělému seriálu a to působí špatně jakto zavání kopírováním. Celkově vzato jsem spokojen, ač jsem dlouho přemýšlel mezi 3 a 4 hvězdami.(28.6.2014)

• Crocuta

"Je to o tom gestu", říká jedna z mnoha protivných postav seriálu těsně před tím, než zahučí z mostu do vody a my tak nadále nemusíme poslouchat její ryze současný (2014) mluvený projev, jemuž k dokonalosti schází už jen "jakoby" za každým druhým slovem. Vyjadřování postav evokuje 20. léta asi stejně jako celý zbytek této nanicovaté telenovely, slátané z nejprovařenějších seriálových klišé, pseudohistorické výpravy a dialogů psaných v duchu současné přiblblé polopatistické televizní tvorby. Po 6. díle to vzdávám a nadále sledovat nehodlám.(25.2.2014)

• Marci

Hodnocení po 9.dílu: původně jsem hodnotila za slušné 3*. Teď už jenom, řečeno slovy klasika, setrvávám ze zvědavosti, zda zbývající část bude stejně slabá, jako ta první, a ani nevím, zda se mi chce do toho ten čas investovat. Abych nebyla špatně pochopena, tento seriál měl dle tvůrců ambice jistě vyšší než je do historických kostýmů oděná telenovela, kde tedy ale bohužel mé sympatie mají spíše postavy vedlejší (včetně hereckých výkonů). Hlavni "klaďas" Vladimír nám předvádí několik názorovych veletočů vůči oběma milenkám, jejichž logika mi těžce uniká, pokud ovšem scénárista zamýšlel, že vám má jít hlavní hrdina na nervy, tak se to podařilo. Vůbec nelogičnosti v chování některých postav jsou do očí bijící. Pokud scénář psalo více lidí, měli se lépe domluvit nebo po sobě číst, co bude kdy která postava říkat, aby z toho nebyla slátanina. Škoda.(16.3.2014)

• sallyann

Po prvním dílu ještě hodnotit hvězdami nebudu, protože se mi to zdá ukvapené, předčasné a nefér. Pokud jde o exteriéry, interiéry a hudbu, vše je kvalitní. Chybu spatřuji v soudobé mluvě, tykání rodičů a dětí. Ale na druhou stranu nechápu, že se najednou objevilo v národě tolik znalců historie - echm, echm. :D(19.1.2014)

První republiku hodnotím velmi pozitivně, ale samozřejmě jako značná část zdejších uživatelů k ní mám i některé výhrady. Nejprve pozitiva. Vystižení dobové atmosféry, kostýmy, výprava, to vše je na jedničku s hvězdičkou. Herecké výkony bez pořadí Koleník, Holub, Vlasák, Vyorálek, Nová, Kříž vynikající. Scénář - detektivní linie velmi povedená, duchařská linie solidní. Já jsem si detektivní linii sám bohužel pokazil nechtěně, jelikož jsem předem znal nedopatřením vraha. I přesto bylo zajímavé sledovat vyšetřování a hlavně dumat nad motivem a okolnostmi vraždy. Teď negativa. Milostná zápletka, ta je jako vystřižená z červené knihovny, telenovely nebo nejposlednějšího braku. Nevím, jestli by to za První republiky takhle mezi jednotlivými hrdiny mohlo dopadnout. Otravné postavy, které mě velmi iritovaly - Studenková, Dvořák, Medvecká. Některé akční sekvence. Celkový dojem převažuje ovšem kladný a těším se na druhou sérii. V současné produkci českých televizí je První republika stále krásně nad průměrem.(8.1.2015)

• - Bývalý evropský šampión v boxu Rosťa Osička, který si v seriálu zahrál rozhodčího, připravoval a radil hercům ohledně boxu. (Bioscop)

• - Do děje je zapojena návštěva kina v paláci Lucerna, objevují se scény z Láska je utrpením (1919). (NinadeL)

• - Děj 8. dílu s názvem "Andělíčkář" začíná podle úvodního titulku 29. února 1919. Takový den ale neexistoval, neboť rok 1919 nebyl přestupný a únor měl tedy jen 28 dnů. (Martin_L)