První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

pet4

Myslím, že po dlouhé době zase jednou správný seriál, kde po skončení jednoho dílu se člověk už těší, jak to za týden bude dál. Pro mě ideál pro páteční večer. Dostatečně napínavé, dostatečně výpravné, plné ne ještě příliš okoukaných herců i hereckých jedniček, postav, které se vyvíjí a dokážou překvapit, příběh který jde tím správným tempem. Co víc by člověk ještě od seriálu, ve světě plném sitcomů a fantasmagorijních příběhů mohl chtít ? ()

hrnek_kafe

Seriál se měl asi jmenovat úplně jinak, protože se v něm o době první republiky nedozvíme skoro nic, ale budiž. Větším průšvihem je těžce nezvládnutý milostný příběh, kde ta hra na životní lásku vůbec nefunguje. Oba hlavní "hrdinové" jsou totiž tak nesympatičtí a blbě napsaní, že se jim přát nedá. Další nepovedenou dějovou linkou je duchařina malé Elišky, která na začátku možná působila roztomile, ale později byla neskutečně otravná. Celý ten slepenec drží nad vodou akorát poměrně napínavá detektivní zápletka, jejíž rozuzlení ovšem kulhá na obě nohy. Tři udělené hvězdy jsou především za Kříže, Vyorálka a krásnou hudbu. ()

pupidup

Tak jsem celý ten porod vydržela až do konce - přiznám, občas jsem přepínala. Šlo v podstatě o jeden příběh rozkouskovaný do mnoha a mnoha a mnoha zcela zbytečných dílů......první díly.. ano, řekla jsem ááááách, uprostřed jsem už jen otráveně sledovala utahaný děj... a na nekonečném konci jsem byla doslova vytočená a ráda, že jsem nekomentovala a nebodovala po dvou dílech. V tomto případě bych uvítala jeden celovečerní film. Pletánková se stala mou nejodpornější herečkou... to bylo doslova utrpení ji sledovat, ještě se zcela nelogickým a nepříjemným scénářem. Prostě blbá blondýna hadr... Vladimír by tuhle vyšeptalou zasloužilou matku a fuchtli přeci nemohl milovat...když je vedle ní naprosto krásná, chytrá a oddaná manželka Veronika Nová. Pan režisér si opět nechal otevřené dveře na další díly... ale prosím, ať už jsou tak jenom dva!!!! ()

stanslon odpad!

První republice jsem dal už dřív hodnocení odpad. Občas přemýšlím, jestli jsem nebyl příliš krutý z rozčarování a nezasloužila si aspoň hvězdičku pro herce. Nejspíš ne, protože nás zdá se čekají ještě další řady téhle slátaniny a bude čas na další hodnocení. V masivní kampani před uvedením nám slibovali bezmála seriál o 1. republice. Nádherné očekávání, první zklamání, po třetím díle mi už spadla čelist. Vraždy, nadpřirozená láska, duchové, "bráchové" a do toho autoři s komentáři, že přece o dobový seriál nešlo a že ho chtěli přiblížit mladému divákovi. Nepřiblížili. Realita jinde, kostýmy mimo, ani jako parodie by se mi to nelíbilo. Vůbec nechápu jedno z hodnocení, kde autor říká něco jako: viděl jsem jen jeden díl, ale všem zdejším snobíkům navzdory dávám všech pět. a nebo : Regulérní telenovela, což fabule, dialogy a styl potvrzují. Navrch děsivě předvídatelná. (za 3) To že lidé, kteří nerozumí dobové módě píší nádherné kostýmy, pomíjím. Jak jsem už napsal, nic než odpad se nedá dát. ()

milanista

I po několika týdnech po skončení dávám 80%. Seriál splnil, co měl dáno. Přitáhnout diváky, což se podařilo. V mém okolí se mnoho lidí těšilo na další díly. Samozřejmě, každý díl se nepovedl na 100%, ale celek dává smysl. Prostředí, kostýmy, a především herecké výkony byly na dnešní dobu velmi dobré. Dnes je pryč doba Nemocnic, F.L. Věků atd. kdy se vše točilo daleko déle a herci měli daleko více času na průpravu. To musí každý pochopit. Na druhou stranu příběh byl zrežírován bravurně a diváky držel v napětí až skoro do konce. Ano, některý díl mohl být vynechán, to je bolest seriálů, které mají více než 10 pokračování. Ale jako celek opravdu nadprůměr. K tomu dost dobře nechápu, hodnocení některých uživatelů. Hodnotit jako odpad je nepřiměřené, i když chápu, člověka, pro kterého je odpad i Forrest Gump, nebo Anděl Páně, že je pro něj odpad vše... Takový člověk to má asi v životě těžké.... Stejně jako hodnotit seriál po prvním díle, kdy je záměrně vše jakoby zmatené a až další díly to mají dát do línie... Upřímě řečeno ani první díl Čtvrté hvězdy nebyl zázrak a přesto se většina shodne na vynikajícím seriálu. Ale je to jiný žánr. První republika si již od upoutávek nehrála na historický seriál, či dokument jak se žilo za první republiky. Pokud nevím na co do kina jdu, mohu být zklamán, ale to neznamená, že je to odpad... ()

janine10

žádná hrůza, ale ani žádné nadšení. Je to prostě zmařilá šance. Postavy nepropracované, scénář místy těžko uvěřitelný, některé herecké výkony špatné, některé scény dokonce i směšné ( z války). Dialogy odfláknuté, tahají za uši. Tvůrci pořádali sáhodlouhé konkurzy na role, ale vidět to není. Je to prostě taková chytřejší Ordinace v růžové zahradě, která je načančaná a hrajě v ní pěkná hudba:-) Bohužel to nezachrání ani někteří výborní herci typu Jiřího Vyorálka. Neurazí, nenadchne. Pro málo náročného diváka, který chce u TV odpočívat a nechce přemýšlet. ()

Ruda.neck

Upřímně řečeno nevím, proč se seriál jmenuje 1. republika. Kromě toho, že rodina bydlí ve starší vilce a občas se mluví o konci války a měnové reformě, tuto část naší historie nepřipomíná nic. Navíc zachránce všeho a všech, superklaďas Vladimír, se vrátil ze západní fronty v takové psychické a fyzické pohodě, že jeden čumí. Klidně se to může jmenovat Tajemství rodu Valentů a odehrávat kdykoli jindy a jinde. Těch 22 dílů na vyšetření jedné vraždy je zbytečně moc, děj je tak vyplňován nesmyslnými či zbytečnými zvraty a událostmi. Pokračování se docela bojím. ()

sclavux

Mne sa První republika zatiaľ páčila (1. séria). Toršku mi to pripomína seriál The Killing, len podľa mňa je škoda, že dobových historických udalosti nebolo najviac. Rozpad monarchie, menová reforma si myslím nestačí. V dobe, do ktorej bola prvá séria zasadená sa toho udialo oveľa viac. Naťahovačka, kde sa až na poslednej strane dočítame, že vrahom bol záhradník :). ()

Karoleec

V záplavě tuctových seriálů se zčistajasna objevil historický seriál o pouhých dvaadvaceti dílech. Nejsem zrovna velkým fanouškem českých filmů a seriálů, ale o to více dokážu ocenit, když se ve směsi filmů snažících se o humor, či drama (dle potřeby) a telenovelických, nekonečných seriálů objeví něco, co mě dokáže zaujmout. První republika to dokázala svým historickým zaměřením, to především, ale také poutavým příběhem – ten se sice po několika dílech začne trochu táhnout, možná až zbytečně, ale i přesto pro mě republika neztrácela na atraktivnosti. Proč? Vždyť svět je plný kvalitních seriálů, které by průměrnou První republiku strčily hravě do kapsy. Mě však bavilo sledovat výsledek práce českých tvůrců, kteří se tímto tématem naprosto vyhranili ohraným komediím, které běží s obměnou prostředí (nemocnice, letiště, svatební salón) na ostatních kanálech stále dokola. Dle mého názoru těmto seriálům už dávno odzvonilo, nová generace netouží pouze po komplikovaných vztazích na jednom nejmenovaném předměstí. A právě První republika by mohla udat směr další tvorby – a možná i udala, viz. další historický film České televize Jan Hus. První republika měla k dokonalosti samozřejmě daleko, ale čtyři hvězdy dávám proto, protože mě svým způsobem uchvátila a ukázala mi, že i taková cesta může v české kinematografii vést. Bavilo mě to, hercům – především bratrům Valentovým jsem jejich životní osudy naprosto věřila, rozuzlení na konci mě navzdory všem hypotézám a předpovídaným koncům překvapilo. A nezáleží na tom, že britskému Downton Abbey nesahá První republika ani po kotníky. Když vezmeme v potaz naše české podmínky a naše schopnosti, tak tich tvůrci využili skvěle a stvořili zajímavý seriál, který rozhodně není tím nejlepším, ale může být právě tím odrazovým můstkem pro další takovou tvorbu. ()

Thamilka

Já dala 5 hvězdiček, jelikož seriál je originální a opravdu skvěle natočený! Napínavý od prvního dílu... prostě si jej pusťte a udělejte vlastní názor. Myslím, že se nedá v žádném případě srovnávat s Ordinací nebo Ulicí... tohle není seriál, při kterém budete žehlit :-) ()

bratr_jezek

Série 1 - Na pozadí koloritu První republiky (bohatí a chudí, kankány a vykřičené domy, nenápadný rozmach komunistů a finanční krize) se řeší příběh jedné rodiny, kde dva bratři usilovali o jednu dívku (Planková). Mladší prohrál, a proto utekl do války, po návratu řeší zda má u své lásky šanci přestože ona má dvě dcery a manžela nebo zda najde novou lásku v podání mladé dcery židovského podnikatele (Arichteva). Tato linie zaujme romantičtější polovičky, muže zase přitáhne až detektivní pátrání o dávno promlčené vraždě manželů Léblových (Hrušínský, Freimanová). Trochu přitaženě pak působí jen duchařská vložka a pár nevýrazných postav, škoda, mohlo být i víc hvězd, na české poměry ale stále nadprůměrný seriál. Série 2 - Druhá série asi vzniknout radši neměla. Snaha kopírovat osvědčené z první série je dost okaté. Podobně ale už pohořel seriál Já, Mattoni. I tady to drhne. Postavy první série mají vše celkem vyřešeno, příchod temného Jaroslava z kriminálu nemá co nabídnout, navíc se zakouká do nové guvernantky (Boková). Vztahy by tu měly řešit tedy dcery. Eliška (Cmuntová) má ale manžela u policie (dětský kamarád Vojta ze statku z Břežan), sama se snaží být lékařkou a už nevídá duchy (nebojte, nadpřirozená složka v podobě různých předtuch a varování nás čeká pořád), takže víc prostoru dostává rozmazlená a trochu otravně přehrávající Irena (Fialová) a její touha závodit. Jenže to nefunguje. Její možní nápadníci jsou nevýrazní (Majer i Polívka), pořádný automobilový závod taky neuvidíme. Co zbývá? Detektivní složka. Ta bohužel sráží seriál do průměru. Do pátrání se motá zase minulost Vladimíra (Koleník), brzo je ale jasné, že za vším stojí kamarád z války Klouda (Batěk). Když už divácké očekávání, kdy ho konečně policie dopadne přetáhne hranici snesitelnosti, snaží se to oživit pátráním po motivech či komplicích, moc velké překvapení se nekoná a rozkol v rodině nastane kvůli něčemu trochu jinému (byť to s Kloudou bude mít souvislost). Ukončení 13-tým dílem s "otevřeným" koncem si trapně říká o pokračování, ale otázkou je, kdo bude mít náladu na třetí sérii? Série 3 - Další série škrtala ve scénáři - sympatická Eliška ale nemá pořád tolik prostoru jako její sestra, která mi svou nerozhodností ohledně milostného života byla ke konci až protivná (a to už jí hraje jiná herečka). Sbližování Vladimíra a Magdalény taky utnou v nejlepším, podobně jako dcera je i Jaroslav nějaký citově rozlítaný, i když fascinaci bývalou striptérkou Goldou mu nějak divák nevěří. Dále se škrtla duchařská linka (což není na škodu), detektivní motiv je ale taky dost slabý (a to škoda je). Kdo škodí Valentům a Škvorům konkrétně je celkem jedno (i když na to i malé dítě brzo přijde), vše zaštiťuje "historický" podtext nástupu a vlivu Hitlera v Německu a jeho stoupenců v Sudetech. Divák tedy postrádá správné napětí po odhalení, ví předem, že chycením pachatele tentokrát Valentovi nevyhrají a že "pohoda" První republiky brzo skončí ve válečné vřavě. ()

PinkButterfl

Mne osobne sa seriál veľmi páčil, neviem , prečo sú tu väčšinou negatívne komentáre. Seriál mal zaujímavý dej, kostýmy, scény a oceňujem aj výborný výber hercov. Tiež som rada, ako seriál skončil, ja som Kláre a Vladimírovi fandila od začiatku. Keďže ma história veľmi baví, veľmi ma potešilo zasadenie deja do historickej doby. ()

Petropolian

Naprosto zoufalé. Těšil jsem se na tento seriál, ale naprosto se nepovedl. Myslím, že svou úrovní nepřevyšuje tzv. "normalizační tvorbu. ()

Macinkacz

Po shlednuti všech rád musím upravit komentář. Musím říct že, zápletky ve všech sériich byly výborně. Za mě palec nahoru. Výběr herců skvělý. Kostýmy ušly, občas je chtělo taky prevleknout, ale pro mě osobně to byl detail. Za mě nejvíc povedená třetí série a mrzí mě, že se pokračování nakonec neplánuje. Ten konec nebyl díky tomu úplně zdařilý. Troufám si tvrdit, že většina že sledujicich chtěli vědět jak vztah Ireny s Hansem dopadne, ale tohle... Proto 4 hvězdy... I přesto díky za příjemné večery s PR... :) ()

Hynais

Ať si kdo chce, co che říká - na české poměry výborná výprava, zajímavě pojatý příběh, místy velmi dobře vytvořené napětí a i herecké výkony většiny představitelů na velmi dobré úrovni - netřeba to znectít, ale naopak to chci vyzdvihnout - protože všechno filmové či seriálové, co mapuje období před komunismem, není jednoduché použít a zdařile vyprávět - tady se to podařilo! ()

Nyron

Seriálu jsem dal šanci jen díky názvu a z něj vycházejícímu časovému zařazení děje, které je mězi všemi těmi ordinacemi a ulicemi příjemnou a výraznou změnou. První republika působí v naši produkci jako zjevení. Kdyby člověk nevídal obličeje z výše uvedených nováckých výplachů, název by byl "First republic" a místo českých názvů anglické, nikdo by prsty české produkce (té současnoé) ve snímku nehledal. Má to svoje mouchy, ale za mě 65% po první řadě s klidem dám v rámci globálního měřitka. Co se České seriálové scény týče 90%!!! ()