První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

tulakfelix

Hodnoceno po dokoukání všech dílů. Dobré herecké výkony a to i u dětí, NEpředvídatelnost děje, občas těžkopádnější vyprávění a málo logické chování postav. Začal jsem sledovat od 2. dílu (1. je hodně nezáživný). Humorný spoiler: Škoda že své rodiče nezabila sama Klára Valentová (Markéta Plánková), ještě ve 12. dílu to nebylo úplně vyloučené. ()

Nellie Lovett

A ta duchařská linka, která nahrazovala scénáristy při posouvání děje kupředu, byla jako co? A taky to mohlo být tak o polovinu kratší. Vlastně jsem se třemi hvězdičkami ještě hodná... ()

sikky

Ze začátku to vypadalo slibně, postupem času už začalo být zřejmé, že jediné, co diváka u seriálu může držet, je stále neobjasněná vražda. Od poloviny seriálu (objev v rybníce) ale už jen natahování a natahování. A poslední díl, který to aspoň mohl jakžtakž důstojně zakončit, ten byl tedy propadák. Školáckou chybu v zápletce komentovat raději ani nebudu. ()

Bodega_Bay

Frank Burns mezi seriály. Takový diletantismus se vidí málokdy...mnoho bylo napsáno o špatných šatech, kloboucích, účesech a botách ze současných řetězců, škoda slov. Aspoň že na toho Jána Koleníka je tak líbezný pohled. Jediný skutečný důvod, proč se dívat aspoň při žehlení, je Jirka Gottwald Vyorálek. Tento nadějný nástupce největšího zloducha v dějinách seriálů, J.R., má našlápnuto na dráhu pořádného gaunera a já mu držím palce. Go, Jirko, go. ()

Ka.zi

Podle upoutávek mi to příšlo docela zajímavé. Spousta mých oblíbených filmů se odehrává v meziválečném období a navíc jsem si jsem říkala, že by to mohla být taková četnická humoreska z Prahy a navíc na pokračování. I podle obsazení to vypadalo nadějně. Prostě těšila jsem se, že to bude kvalitní podívaná. Ale to ne. Už ve druhém díle se ukázalo, že to asi zas tak kvalitní nebude. A co vám mám povídat, po dalších třech, čtyřech dílech se z toho stala regulérní telenovela. Kromě toho kdo s kým spí a toho, že si všichni navzájem lžou, jsme se totiž během těch 22 dílů skoro nic nedozvěděli. Je to škoda. Ani to vyšetřování staré vraždy seriál nijak extra nepozvedlo, celý případ jako by zapadl.... O mé 2 hvězdy se dělí Jiří Vyorálek (který by potřeboval dostat pořádnou roli), Tomáš Töpfer, Zdena Studénková a Taťjána Medvecká, kteří tu dloooouhou podívanou alespoň trochu osvěžili. ()

Chlo0opek

Skvělé zpracování, herecké výkony a také moc hezky zamotaný příběh. Co víc k tomu dodat - zkrátka špičkový televizní seriál. ()

Tumbik

Až na tu duchařskou tématiku se jedná o vskutku povedený seriál, prvorepublikové domy, ve kterých se odehrávají některé scény, jsou jednoduše úžasné. ()

Jum

Pěkný seriál, zajímavý příběh, skvělé kulisy a kostýmy. Opravdu jsem byl ze seriálu nadšený. Jen mi trochu vadilo, že se v mluvě používaly výrazy, které se říkají až tak posledních 10-15 let (měj se, atd.) To mi ale moc nesnižuje celkový dojem. Tvůrcům gratuluji k dobrému seriálu a těším se na další řadu. ()

ABC1

Druhá série je snad ještě horší než první...tady jsou jen krásné kostýmy, interiéry a hlavně květiny ve vázách. Občas hezký záběr z plenéru, většinou ale scény v interiérech špatně nasvícené, hrozná novodobá čeština: dáme oběd!!! nemastné neslané herecké výkony, co taky hrát v takové sladkobolné limonádě. Pro........marněný peníze českých daňových poplatníků, bohužel. ()

Carissima

Neni tohle první věc na kterou jsme narazila, jež je uplně zbytečně podhodnocená jen kvůli neskutečným chytrolínům, kteří seriál hodnotí po prvním dílu:( Lidi laskavě přestaňte seriál, u kterého jste viděli jen první díl hanit. Mrzí mě to, vůbec si to tento skvělý výpravný dobový seriál nezaslouží. Herci jsou naprosto sympatičtí, vůbec s nima nemám problém, jak zde někteří píšou. Detektivní zápletka stará mnoho let dodává na dramatičnosti a na konci má překvapující odhalení. Milostné poměry mě baví, i když postava Kláry mi moc nesedla. Naopak celou dobu fandím Magdaléně. Za mě prostě velice povedený oddechový seriál , jen škoda že už nebude více řad. ()

mjech odpad!

Ani na pohled nevypadá tenhle seriál pěkně. Vážně nejde pochválit ani kostýmy, kulisy, no prostě nic. A navíc je to tak strašně moc hloupý! ()

Hombre8

První série dobrá, pak ale seriál postupně ztrácel dech a postavy se stávaly čím dál nesympatičtější a děj nudnější. Závěrem už je to sotva na dvě hvězdy. ()

Thalin

Na podobných seriálech mě hlavně baví to prostředí. Kulisy, kostýmy, to tady bylo vcelku oku lahodící, i když občas dobově mimo. Celkově je to na českou scénu jeden z lepších počinů. Hlavně když si tak vybavím tvorbu za posledních pár let, kdy se natáčí jedna kokotina za druhou. Jen kdyby to těmi vztahy nepřipomínalo spíš španělskou telenovelu a taky rozjezd by pomalejší. Veliké mínus je rozhodně ta duchařina, to si mohli odpustit. ()

camomilla

Za me cesky nadprumer a nove guilty pleasure. Na PR jsem prisla proto, ze jsem si po Panstvi Downton chtela pustit neco podobneho. Interiery, kulisy i kostymy moc krasne. A uprimne, Veronika v prvorepublikovych hadrech fakt kost! ()

LH97

Tak dlouho jsme se mohli těšit na tento nový seriál, ale když se člověk na něco těší, často ho to zklame. Slušné herecké obsazení, ale scénář se nepodařil a dobové prostředí opravdu velmi realisticky nevypadá. Snad se hodnocení po dalších dílech zlepší, ale že by První republika dosáhla alespoň podobných úspěchů jako Vyprávěj, tomu nevěřím. ()

jiri88

Skřípe to, nepůsobí to úplně přirozeně, ale uvidíme, po jednom díle nebudu soudit. První postřehy? Nechápu název firmy, proč anglicky? po válce bych to možná pochopil, ale během ní? Bál jsem se té "válečné" scény, ale v rámci zadání "nemáme prachy na velký divadlo" to tvůrci jakž takž zvládli. ()

Edith

Po shlédnutí prvního dílů nemám ještě stále jasno, co si mám o tom myslet. Prostě mě to nenadchlo, čekala jsem něco zcela jiného. Polovinu herců neznám, takže nevím, co od nich mám očekávat. Ale na druhou stranu jsem zvědavá na pokračování. ()