První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Stauff odpad!

Díl od dílu je to horší. Atmosféra první republiky... tak ta tam fakt není. Doufal jsem v dobrý seriál. Dostal jsem telecí novelu. Škoda... ()

Honzulik

První republika - tak po zhlédnutí prvního ze zamýšlených dvaadvaceti dílů nového televizního seriálu, který předcházela masivní propagace, jsou moje pocity spíše rozpačité. Z ambiciózního projektu České televize jsou zatím pouze poněkud těžkopádné připomínky prvorepublikových reálií a jen účelové výlety na frontu první světové války. Vyloženě "Telenovela" to není, ale uvidíme co přinesou další díly... ()

barlollipop

Konečně seriál, který natočili Češi a na který se dá dívat. Líbí se mi, jak je natočený, každý díl je napínavý. Kam se hrabe Ulice nebo příšerná Růžová zahrada... Moc hezky do detailu propracovaný seriál, ať si každá říká co chce - nebude to alespoň nikdy nekončící seriál jako ty ostatní. Za mě 4*. ()

SB

Čím dál (pokračování), tím hůř. Název evokoval něco jako dokument, ale vyklubala se z toho rodinná sága v kulisách 1. republiky - budiž. Nejsem si ale jistý, zda si scénárista uvědomuje, že v okamžiku, kdy část děje stojí na rozprávkách s duchy, dílo se nám přesouvá z žánru seriozního dramatu do žánru mysteriózního, mezitímco se samo bere docela vážně. Na zamyšlenou je taky, zda je děj na 8 dílů možno natáhnout na 22 dílů s tím, že jeden díl typicky zpracovává objev nové informace, její tajení (každý zde hraje za sebe) a konečné vyzrazení za obecného překvapení účastníků, čímž se děj překlápí do dalšího takového vzorce. V postupujících dílech tak děj ztrácí spád a příběh začíná unavovat, takže už fandím jen Mlčochovi a přeju si, aby na každé z těch hovad (padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina) něco našel a všechny je pozavíral, jinak hrozí zdallasovatění a mnoho set pokračování. Hodně slabé 2 hvězdy. Doplnění po 19. dílu: Seru na to, to se nedá vydržet, končím a snižuju hodnocení. Ztracený čas. Fakt mě nasrali. ()

Detektiv-2

Viděl jsem všechny díly první řady a musím se k tomu vyjádřit. Seriál se mi líbil i zápletka byla průměrná, ale celé to bylo jak na špatné vlně. Kvalita jednotlivých dílů byla velice houpavá a čím více seriál zpěl k závěru, tak tím více ztrácel na celkové kvalitě. Za poslední dva díly se toho dějově událo tolik, jako za pět předchozích dílů ne. To se mi tedy nelíbilo, navíc řešení zápletky a pointa byla pomalu jasná od půlky seriálu (kdo si dal dvě a dvě dohromady, muselo mu to hned dojít). Zvolená doba, kostýmy a prostředí se mi líbilo velmi. Herecké výkony byly také dobré - až na ty dětské. Navíc mě velmi iritovalo, že celý seriál byl obalen "duchařskou záclonou." Velmi se mi líbil výkon Veroniky Arichtevy, která mě na po celou dobu bavila a zdála se mi z obsazení nejlepší. Pokud se vytvoří pokračování, tak si to nechám s největší pravděbodobností ujít. ()

Lastsurvivor

Duchové to zazdili naprosto spolehlivě. Přitom seriál sám tak hrozný není, herci jsou dobří (Jiří Vyorálek opět jako v Českém století ukazuje své kvality), ale prostě přes duchy vlak nejede. SPOILEROVÁ ČÁST Přes ně a přes docela happy endově laděnou scénku, ve které jaksi poněkud zapadá fakt, že hlavní hrdina opustil svou manželku, která při něm celou dobu stála a milovala ho, a také svého syna. Jeho milenka, žena jeho bratra, kvůli němu opustí svého manžela, který chudák bude 10 let hnít ve vězení za něco, do čeho ho navezl vrah a až se vrátí domů, najde v posteli svého bratra s jeho manželkou. To se na mě nezlobte, ale kdyby ten Jaroslav opravdu umřel na tu střelnou ránu, konec by na tom rozhodně neutrpěl, spíš naopak. Jenomže to by se pak scénáristům asi hůře vymýšlelo podle mě naprosto zbytečné pokračování, které se chystá. ()

Phex

Nakašírované nic. Když se seriál jmenuje První republika, je prezentován jako rodinná sága, člověk by čekal, že do života hlavních hrdinů budou nějak výrazně zasahovat dějinné události (srovnej s Jakubem sklářem). Tady je to ale vše staženo do jedné vily, kde probíhá špatně napsaná červená knihovna. Scénárista má podle mě histriónskou poruchu osobnosti. Poctivě jsem seriál odkoukal s manželkou a i ona, přes okouzlení Jánem Koleníkem (ano - je to prostě spíše pro ženský), označila poslední díly za "zbytkové teplo". ()

swinevenca

Oslava pravé lásky, kvůli které se může podvádět a srát na kohokoli jinýho aneb za lákavý název schovaná telenovela, na který byla zajímavá jen kriminální zápletka, dokud se do jejího řešení nezačali cpát svědci z onoho světa. Se skřípějícíma zubama jsem dokoukal první sérii a teď to zastavte, dokud z toho nebude kardinální veřejnoprávní průser. ()

carl.oesch odpad!

Děs a běs. Dva režiséři, jeden za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou. Pět (opravdu pět) scénáristů, záplava nesmyslů a prostředí mající k nabubřelému názvu stejně daleko jako pohádka na nedělní odpoledne. No, v ČT jsou na to hrdí, ale tohle veřejnoprávní veledílo vyhrálo kdesi v bájné latinské Americe jakousi první cenu. Bingo - úspěch na kontinentu Manuel a Ošklivek ukazuje, co to vlastně je. Asi bych to dal na úroveň toho slavného tureckého seriálu tuším Šeherezáda, ale tam se dalo aspoň koukat na hlavní hrdinku. Mimořádně odpuzující jsou obě hlavní hrdinky, Častvaj Plánková spolehlivě odpudí od jakékoliv tvorby a herecké kvality manželky pana režiséra (která vyhrála tvrdý konkurz - hahaha) stačí na štěky tak maximálně v rozsahu Hop nebo trop. Stejná pitomost a banalita jako nejrůznější VKVčka, Návraty, Pojišťovny, akorát tak desetkrát dražší a hrající si na něco, na co to nemá ani náhodou. Doufejme, že pokračování zůstaneme ušetřeni. ()

jfaba

První série jakžtakž. V druhý už jsem vůbec nechápal o co tam jde. Vlastně jsem se ani nesnažil. 1. série za **, druhá *. ()

Aniki

Když "totoněco" lákalo diváka k obrazovkám, tvářilo se to opravdu úplně jinak než výsledná sladkobolná sračka, která z toho nakonec vzešla. Navíc mne ke zhlédnutí popouzel kolega s tím, že je to docela hratelné a bude se mi to pravděpodobně i líbit. Cože? To jako vážně? Tak zaprvé, co ten zavádějící název? Neumětelská herečka, stará-mladá Plánková v hlavní roli? Neustálý, otravný hudební doprovod, mající za úkol jediné, napovědět divákovi trumberovi, jestli se má smát nebo plakat? Nelogické dialogy? Absence kvalitního střihu? Kde je sáhnutí si alespoň po kotníky k podobně koncipovanému seriálu Vyprávěj? A teď zadruhé, opravdu si to ti staří herečtí (a mimochodem v tomto seriálu před kamerou rozhodně i nejšikovnější) bardi neuměli předem domyslet? Domyslet to, do čeho se to vlastně ženou? Mám na mysli především Vlasáka, Skopala, Medveckou, ale vynikající jsou tu ještě Vyorálek, Míčová, Veselý a Maurerová. Fakt jim to nedocvaklo? Naopak, Töpfer, Studénková nebo kýčovitý Kříž se do toho absolutního marastu hodí. Co mi vadilo asi nejvíc, je, že se prostě nepodařilo vytvořit atmosféru kýženého období. Konfekce a pár taktů dixielandu s komickou parodií na tanec to nevyrhlo. Ještě jsem si všimnul, že autorům scházel jakýkoliv alespoň náznak humoru, to je neodmyslitelné koření, které se zkrátka nekonalo a proto seriál vyznívá tak pateticky. No, abych to zkrátil, samozřejmě jsem po několika dílech pochopil, že jde o pokračování telenovely Rodinná pouta, takže jsem k tomu tak od té doby také přistupoval. Prostě dokoukat naznačenou zápletku stran vraždy Freimanové a Hrušínského a tím po prvních 22 dílech tento sladkobol ukončit. K dalším sériím už mne nedostane nikdo ani "autozvedákem"!!! ()

wowylgu313

Jako celek těch 65-70% ... První série je skvělá, ta detailně propracovaná atmosféra té doby. Obsazení ještě vlastně bezchybné. A příběh? Precizní a postupné odhalování poměrně důkladně promyšlené. (První série - 75%) ... Druhá série mírně opadává. Stále zůstává staré obsazení a stále projevují dostatek emocí na place. Příběh už je tu trošičku horší a už nemá takové to vau! .. ale co ztratí na příběhu to se snaží dohnat zase dobové krásně propracované závody. (Druhá série - 65%) ... A nyní se stalo něco nepochopitelného. Po prvních třech dílech třetí série jsem musel vše ukončit. Nezajímavá a nudná, polovina těch lepších herců pryč a nebo dostali už jen pár štěků. Možná někdy v budoucnu... (Třetí serie - 45%) ()

mrsin

K českým filmům a seriálům bývám poměrně smířlivý, ale tady je až na výpravu a pár postav (Vyorálek, Štěpánková) takřka všechno špatně. Od scénáře, přes tuctově vyhlížející kameru až po mnohé herecké výkony. Prakticky nulová je i dobová atmosféra, která je zde budována značně násilně a uměle a některé z momentů, které ji mají pomoci navodit (např. nevěstinec), působí spíše směšně. Stačí porovnat třeba s Hříšnými lidmi města pražského, odehrávajícími se také v období 1. republiky, z kterých ta atmosféra přímo srší. A nebýt těch posledních deseti minut s detektivní zápletkou, nejspíš bych vlepil ještě o hvězdu míň. Netvrdím, že je nemožné, že své hodnocení ještě upravím, ale upřímně o tom značně pochybuji... Zatím tak 40 % ()

CaptNemo

PO PRVNÍM DÍLE: Nevím, kdo jako první vymyslel hlášku "dialogy šustí papírem", ale tady sedí jak ulitá. Šablonovité vyprávění, kde na začátku každé třetí věty dokážete doplnit její konec. Nejde to do úst ani takovým esům jako je Táňa Medvecká. Někteří herci (Jan Hrušínský) působí jako parodie sama sebe. Také tu máme vojáka, který o sobě říká, že se narodil na okraji Prahy a mluví tak silným slovenským přízvukem, že je po prvním záběru jasné, že si ho matka musela uplést někde o pořádný kus dál na východ. Vyprávěj mě bavilo, na začátku dokonce za 5 *, nakonec jsem sundal na 4 a stačilo trochu a málem bylo za 3. Pořád je ale považuji za po dlouhé době výborný český seriál. První republice jsem taky nadsadil - 2 * a mám obavu, že se bude snižovat... ()

EddieIron

První díl téhle "velkolepé ságy" se mi vůbec nelíbil. Nicméně pak přišlo celkem překvapení, mix love story, duchařiny a detektivky docela fungoval.Asi bych nějaké mouchy našel, ale kde nejsou, že? A za velké plus považuji, že seriál objevil novou hereckou hvězdu, Jiřího Vyorálka. Jak je možné, že tenhle chlap zůstal zatím kameře takřka utajen, je mi záhadou. ()