L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Miller

Velkolepé, velkolepé, velkolepé a ještě jednou, velkolepé, výborný film, který si zaslouží klidně procent tisíc, napínavé, geniální, nejlepší herec KevSpa s výtečným Russellem Crowem, Kim Basinger a Guy Pearcem, nejsilnějších možných 100% Rotten Tomatoes: 99% | FDb.cz: 86% | kfilmu.net: 83% | IMDb: 83% | Kinobox: 79% | průměr: 86% ()

SpaceOdyseus

Genialne napsane, uzasne obsazene a nemene genialne zrezirovane. Pro me jde o jeden z nejlepsich kriminalek, kterou si jeste hodnekrat pustim. ()

kaygen.it

Hreerecký koncert všech zúčastnených, ale také naprosté souznění všech tvůrců vytváří něco, co se dá s čistým svědomím definovat jako totální filmařina. ()

Wishkah

Filmařsky i herecky dokonalé dílo. Vynikající příběh, skvělý scénář, precizní režie a navíc absolutně přesný výběr herců. Každý do své role zapadl přesně. Speciálně hlavní trojice detektivů si zaslouží všeobecný obdiv. Takhle vypadá láska k filmu ()

Itar

Klasická detektivka s dnes již kultovním statusem, především díky scénáři, hereckým výkonům a několika nezapomenutelným scénam... Crowe/Spacey/Pearce vedou! ()

Ještěřák

Domnělý souboj dvou charismatických týpků ne menší než v HEAT. Nebo též über zašmodrchaná kriminálka, která má všechno na svém místě, správně graduje (možná až moc, že, Russeli?) a ještě k tomu se vrací do období US fifties = není co řešit a zaokrouhluji nahoru. ****. --- Už od dob, kdy Ron Perlman mluvil v intru geniálního Falloutu o tom, jak some people found future in the large underground shelters called Vaults, pociťuji velikou slabost pro propagační kecy z USA padesátejch let a i tady byl vypravěč parádní. But hey, this his Hollywood! ()

jasiska

Toto je fakt parádny film. Najprv nám vykreslí obrazy hlavných hrdinov - drsný dobrák Bud White a jeho protiklad, nepodplatiteľný a prefíkaný Ed Exley, ktorí sa majú radi asi ako koza nôž. Potom sa úžasne precízne rozvíja perfektná zápletka.(Musím priznať, že až do scény v Dudleyho kuchyni som nemala ani páru.) Obaja policajti vyšetrujú z opačných koncov a prichádzajú k rovnakému záveru. Všetko to vyvrcholí jednou parádnou prestrelkou a následne stratou akýchkoľvek divákovych ilúzií o spravodlivosti. Zaujímavé, akčné, s dôrazom na príbeh aj na postavy, s geniálnymi hereckými výkonmi a hlavne bohovsky štýlové - to všetko sú prívlastky, ktoré tento film presne vystihujú. ()

Prochy38

Luxusní napínavé krimi nabité prvotřídními hereckými výkony! Tento film zkouknout jednou za rok je u mě tradiční jako Vánoce. Jedna sympatičtější postava než druhá. Výborná zápletka. To vše ve skvělé režii C. Hansona. Klobouk dolů. Nemám více slov. ()

VonoXX

Film, který těží ze skvělého hereckého obsazení a výborného scénáře. A že mu to jde sakra dobře. Vynikající !!! [90%] ()

Jorge-Z

Naprostý skvost mezi kriminálkama. Jen mě trochu zklamalo, jak dopadl Jack Vicennnes aka Kevin Spacey. Vynikající zápletku dokresluje ta atmosféra celého filmu. ()

.MJ.

Kvalitní detektivka, ale se strašně spletitých příběhem. Mnoho postav a jmen to celé ještě víc zamotává a chvílema ani nevíte o kom nebo o čem se vůbec baví. Myslím že až to párkrát zkouknu tak tomu tu hvězdu ještě přidám. Dobrá práce! 85% ()

kobe6

Co vytknout? Mělo to vše a rád bych se hádal s každým, kdo tvrdí opak. Takto vysoké hodnocení je adekvátní. Měl jsem vysoké nároky a i tak jsem byl spokojen. ()

Hanes88

Nedávno jsem shlédnul film na stejný způsob - Obvyklí podezřelí a stejně jako s tímto filmem jsem byl úplně spokojen. Naprosto skvělý detektivní příběh se třemi hlavními postavami a konec? No taky mě potěšil. Prostě se to povedlo. ()

vander19

Určite najlepšia kriminálka akú som kedy videl, len nechápem ako mohla dostať Kim Basinger za toto Oscara?????Tu by si ho skôr pánske osadenstvo zaslúžilo... ()

Ixbalanke

Všichni drsní jak struhadla, to asi není pro mě. A kde vyhrabali toho Guy Pearce? Vždyť vůbec neumí hrát. Nechápu, proč to má tak vysoké hodnocení. Kvůli hvězdnému obsazení? Celý film se tam nic neděje. Asi napotřetí jsem neusnula, ale až do konce jsem to nezvládla. ()

Marrty3

Naprosto neuvěřitelný snímek. Příběh šlape jak švýcarské hodinky. Ani minutu nenudí, vše je skvěle načasované. Po celý snímek je třeba vše řádně sledovat a poslouchat, aby jste si detektivní atmosféru užili. A nejednou třešničkou na dortu je samozřejmě hvězdné obsazení. Spacey, Crowe, Basinger, Pearce, DeVito a v neposlední řadě Cromwell ? To je naprostá slast. Stydím se, že snímek takového formátu a perla celé kinematografie, se ke mě dostala až nyní. Možná o to více jsem z toho byl unešený. Pro mě jasné pětihvězdičkové hodnocení, tohle mě vážně bavilo. ()

Dyas

Bez debat nejkvalitněji natočená kriminálka se skvělými herci. Nic takového se už nenatočí. Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce, James Cromwell a další herecká esa v jedné kriminálce, k tomu plnohodnotný napínavý příběh s vynikajícím koncem a máme vskutku unikátní film. ()

cmenda

Příšerně dlouhý děj takřka o ničem, pokud nejste vyloženě zatíženi na krimi tak se ani neobtěžujte na to koukat. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji