Černé Vánoce

Roy Moore

Carl Zittrer

Bob Clark

Stan Cole

Po prvím zhlédnutí jsem tenhle film neshledával nijak zajímavým ani dobrým. Ale nedávno jsem mu dal druhou šanci a napodruhé už to bylo něco jiného. Není tu sice moc brutálních a krvavých scén, ale atmosféra je skvělá stejně jako obsazení. Některé scény mi přišli až nadčasové. Na rok 1974 je to velmi povedené, ale kdyby to Bob Clark natočil o pár let později, bylo by to už jen za tři hvězdy. Takhle dávám čtyři za povedený hororový zážitek.(26.11.2011)

• choze

Možná matka vyvražďovaček, obsahující už v roce 1974 taková subžánrová klišé jako subjektivní kameru z pohledu vraha včetně jeho dýchání či závěrečné nalezení vrahových obětí hrdinkou a její duel s ním, ale taky strašná nuda. Od odpadu ji zachraňuje výborná vánoční atmosféra a oku lahodící Olivia Hussey a prostořeká Margot Kidder, které se hororům nevyhýbaly ani v budoucnu (Hussey - SMRT PODLE POSLEDNÍ VůLE, PSYCHO IV, TO a Kidder - HOROR V AMITYVILLE). Film byl údajně inspirován skutečnými tehdejšími vraždami, ale jde o zároveň o zřetelnou variaci známé urban legend "o hlídačce dětí a vrahovi v domě", viz. WHEN STRANGER CALLS.(10.8.2006)

Hororová libůstka na malém prostoru jednoho dívčího internátu, která nikam nespěchá. Já si ono pomalé tempo, které může leckterým vadit, i díky sympatickému hereckému obsazení docela vychutnal. Napětí, které díky stálé přítomnosti skrytého zla prostupuje celým snímkem, výborně graduje v pravidelných intervalech vražedných útoků a ve finále nabere maximálních obrátek, a tak to má být, tak to mám rád. Černé Vánoce v rámci svého žánru mohou působit velmi minimalisticky a umírněně, pro někoho možná až nudně. Z mého pohledu se ale jedná o překvapivě inteligentní vybíjenou s parádní atmosférou. A jsem zvědavý na remake.(14.12.2014)

Výborný kanadský slasher se zvláštně skličující atmosférou hrobově tiché vánoční noci, plné ozdobných světýlek. Řada pozdějších, mnohem známějších hororových vyvražďovaček odsud vykradla pár nápadů - včetně Halloweenu (subjektivní pohledy vraha s chroptivým dýcháním) a Vřískotu (hlas vraha na telefonu).(13.10.2005)

No, tak pro mě trošičku zklamání. Myslím, že tohle je jeden z příkladů, kdy film neobstojí zkoušku časem. Atmosféru to má, místy až dobrou, ty telefonáty jsou fakt parádní, ale na druhou stranu, dneska už jsme přeci jenom zvyklí na trochu větší přímočarost. Dost mi vadilo, že tomu chybí pointa, nějaké rozuzlení, vysvětlení (které bylo obsaženo v remaku). Ono ne že by ten konec byl špatný, ale připadal mi trochu divný. Musím ale pochválit zajímavé postavy, humor a jakousi morální otevřenost, jímž (na svou dobu) oplývá. V remaku mě strašně bavila postava opilé holky, jsem rád, že ji zde hrála má oblíbená Margot Kidder a to naprosto skvěle.(19.7.2011)

• - Gilda Radner měla ztvárnit roli Phyllis Carlsonové. Měsíc před začátkem natáčení se ale role vzdala, jelikož se začala naplno věnovat závazkům kolem pořadu Saturday Night Live. Na její místo tak byla obsazena Andrea Martin. (Stocki)

• - Původně pojmenovaný scénář nesl název “Stop me“. S názvem “Black Christmas“ přišel později režisér Bob Clark. (Stocki)

• - Pracovní název filmu byl Silent Night, Evil Night. (Chatterer)