Texaský masakr motorovou pilou

The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

Horor / Thriller

USA, 1974, 83 min

Tato originální verze se mi do rukou dostala o hodně let později od doby, kdy jsem zhlédla remake. Již od začátku jsem s ním proto začala neúmyslně srovnávat, ale pak jsem si řekla, že to nemá smysl a postupně jsem od myšlenek na masakr z roku 2003 upouštěla. Úvod filmu je poměrně poklidným a bezstarostným, chvílemi možná až lehce nezáživným. To vše však diváky připravuje na to, co přijde potom. V jednu chvíli se vše zvrtne a místo horkého texaského slunce a vířícího písku nás čeká to pravé texaské šílenství. Film má pár opravdu vydařených lekaček, drsných momentů a odporných zjevů a vjemů. Obdivuji hlavní blonďatou hrdinku a její hlasivky. Právě možná díky nim dosáhl tento masakr na nejvyšší možnou úroveň šílenství. Společně ještě s ostatními prvky, jakými jsou Leatherface a jeho šílená rodina, živý - mrtvý dědeček a jejich vkusné bytové dekorace:) Také mne potěšilo vkusné množství černého humoru, který trochu odlehčil jinak krvavou podívanou. Neustále jsem přemítala nad tím, jaký poprask asi muselo toto dílo v roce ´74 vzbudit. A mám dojem, že Ed Gein by byl tímto filmem potěšen, protože inspirace v jeho osobnosti je zde zřejmá. "Neměj strach, dědeček je z nás nejlepší..."(27.2.2010)

• Sociopath

S väčšinou kultových hororov je to ako so slávnymi maliarmi. Namaľujú obraz, o ktorý niekoľko rokov (v horšom prípade niekoľko storočí) nikto ani len nezakopne, no neskôr ho vyhlásia za umelecké dielo. Neskoro, že? Pri filmoch je to podobné - istý Tobe Hooper natočil kedysi lacnú a otrasnú p*čovinu, prešlo však 20-30 rokov a už je to "kult". Tento film je neskutočne dementný, postavy sú nesympatické a smiešne (smrť hipisákom!), Leatherface ručí ako dvanástorák v ruji a dialógy nemajú ani kúsok logiky. Takisto je tu absencia akéhokoľvek deja a poriadnej zápletky, či rozuzlenia. Najhorší je však ten vozíčkár... Ikona hororu Tobe Hooper ma zas raz nepresvedčil. A pozitívne recenzie ma mylne presvedčovali, že pôjde o ľahôdku. Oveľa radšej si pozriem remake.(19.5.2010)

Velmi dobrý snímek který měl velký ohlas ale ještě tomu pro mě něco chybělo. Jinak Hooper umí.(27.7.2010)

• Schuldiner

Další klasika z níž jsem zklamán. Vadí mi, když ve filmu nastane kritická nebo krizová situace a lidi se najednou chovají jinak, jinak se hýbají, jinak gestikulují, jinak jednají, jinak a nelogicky. Nelogicky vzhledem k situaci (aby bylo jasno). Všechno najednou dlouho trvá, ale naštěstí vrahovi to trvá ještě déle... Možná bych byl i schopen udělit tři hvězdy, ale vrah s pilou mi přišel směšný, v některých chvílích docela dost. Směšný filmově. A to prostě pak už přestává být horor.(26.6.2011)

Původní Texaský masakr je dílo velmi zvláštní. Začíná docela fádně, postupně najede na tradiční koncept „ve špatný čas na špatném místě“, aby ve finále doslova mučil diváka svým surovým pojetím a hlavně teda hlasitým křikem, kterým Sally rozhodně nešetří (až mi tím lezla na nervy). Film má úžasnou hororovou atmosféru, kdy především scény v Leatherfacově domě jsou velmi silné. Nicméně film jako celek na mě působí takovým hrubě neotesaným dojmem. V pasážích, ve kterých se naplno projevuje skutečný „společenský profil“ záporáků, je zřejmé, že herci víceméně improvizovali, což dobře vystihuje pošahaný a naprosto zvrácený charakter těchto postav, a právě tyhle scény (stopař v autě, večeře s dědou) jsou natolik znepokojivě nenormální, že mi při nich běhal mráz po zádech. Samotné finále na cestě je přímo famózní. Scéna, ve které se rozzuřený Leatherface dobývá do kabiny kamionu, je prostě skvělá a plným právem zařazuje chlápka s motorovkou mezi nejsvéráznější filmové zabijáky.(27.12.2011)

Opravdu povedený horor, s výbornou atmosférou a hereckým obsazením. Trikově na vyšší úrovni než spousta filmů, které vznikly i o více než pár desítek let později. Opravdu příjemné překvapení. Po té, co jsem viděla jakousi novou předělávku, která nebyla vůbec povedená, jsem se bála vůbec na originál kouknout. Nakonec jsem opravdu ráda a snímek doporučuji každému k doplnění základního vzdělání v oblasti hororu!(31.7.2012)

Částečně se i stydím za to, že jsem dával přednost remakeům před originálem. Tohle ale každopádně mění vše. Původní díl je o něco rychlelší, ušetřen od rádoby napínavých scén a mnohem reálněji působící, než ony remaky. Stoprocentně napínavější a zábavnější podívaná.(10.9.2013)

Tohle je prostě kultovní film. Na to, že je to 40 let starý, tak to má náboj a přemíru napětí. Na tu dobu to musel být opravdu nářez, dneska už to tolik povyku nesklidí. Sice dávám přednost remaku z roku 2003, ale jeho by nebylo bez tohoto skvělého filmu.(27.8.2014)

Myslím, že na tú dobu to bol dosť výnimočný horor. Dnešný divák by čakal viac krvavé scény a detaily. Atmosféra bola vytvorené dobre, čomu pomohla aj hudba.(6.10.2004)

• ditechi

LFŠ 2009: Neviem, či to bolo smejúcim sa kinom, ale znižujem hodnotenie zo 4* na 2*. Texaský masaker rozhodne nedosahuje úrovne niektorých ostatných kúskov zo 70- a 80-tych rokov a, úprimne povedané, skôr im robí hanbu. Príklad: Typicky vrieskajúca utekajúca žena, ktorá sa občas zastaví, aby sa presvedčila, že za ňou naozaj stále uteká (tiež celkom vtipný) psychopat s motorovou pílou. Navyše, prvá polovica filmu sa strašne vlečie. Záverečná polhodina nie je tak napínavá, ako tu niektorí prezentujú.(29.10.2004)

[10/1O] The Texas Chain Saw Massacre:trailer(8.5.2007)

• zbysik

Remake a Počátek sou mnohem lepší.(20.2.2008)

Jeden z mála hororů, které jsem viděla, tudíž nemám moc s čím porovnávat. Občas jsem se lekla, no ale kvůli strachu nemám potřebu koukat po večerech na televizi.(20.8.2010)

Dříve jsem viděl TMMP ten novější,ale tenhle je jasně lepší.Je to na svou dobu něco nového.A atmosféra je fakt brutální.Ale co se mi vážně líbilo,byla část jak rodina večeřela,nevím jestli to v remaku vůbec bylo,ale tady to bylo fakt povedené.(24.12.2010)

Slasher bez nejakého hlbšieho zmyslu a tak to vyzerá aj s postavami. Keď 50 kilová dievčina sa vydá hľadať do lesa aj so svojim imobilným bratom kamarátov, rezignoval som. Ale aj tak sa čudujem, že sa z nej nestala podobná ikona ako Jamie Lee Curtis, pretože jej vreskot bol tak realistický, že som pre istotu stíšil hlasitosť aby mi nedošli anonymné udania od susedov ;-)(5.12.2011)

Poctivý splatter horor, ve kterém je ovšem trochu zbytečně dlouhá expozice. No a stáří snímku prostě chtě nechtě nejde přehlédnout. Postavy jsou docela otravné, a tak ani tolik nezamrzí, jak dopadnou. (HDrip, orig.)(15.10.2013)

• Deyw

Ty vole tohle je strasny...ten tlustoch na kresle by mel dostat oskara za nejstrasnejsi vykon v historii..ty jeho vyrazy ty vole ja chciju..a ta krava co jecela celej film taky..nejlepsi scena jak ji mlati smetakem a ona u toho rve jak u mnohonasobnych orgasmu...a nebo kdyz utika aby se schovala a celej utek rve jak sirena aby borec vedel kde je :D vsude ctu jak se dneska chovaj postavy ve slasherech debilne a podobny kokotiny..a tady chodej borci porad ke dverim a vzdy je lupne prez hlavu :D na borce jede kamion a on stoji a da si ruce pred drzku nez aby uskocil.. je to strasnej brak ty vole..dneska nekoukatelny strasny..vubec nechapu to hodnoceni vole mozna na tu dobu to bylo neco unikatniho a dobryho ale na to ja seru..celisti sou taky stary jak moje mama a sou nekde jinde..tohle je strasnej vykal..ted docenuji verzi z roku 2003.. nebudu to hodnoti musel bych dat odpad a to neudelam jen kvuli kultovniho statusu filmu..(26.9.2017)

Nové verze považuji za docela podprůměrné horory a tak jsem byl zvědavej na tohle. Úpřimě - na začátku to bylo na odpad. Nuda jak blázen, pětice nikterak sympatických lidí, v čele s vozíčkářem, kterému jsem smrt přál od začátku, padesát minut se prakticky nic neděje, většina postav je zabitých během pár sekund. Pak ale začíná šílený boj o život jedné holky, který vrcholí naprosto brutálním a neskutečným finálem, na který jsem se málem nevydržel koukat (a to už mám v hororech hodně nasledováno). Ale přes to je v podstatě úplně obyčejný slasher, jakých jsou stovky, v porovnání s takovým Jasonem nebo Mikem Myersem chybí Leatherfacovi styl, bodycount taky nic moc, takže celkově průměr. Chápu, že to asi mělo být něco více než obyčejný slasher, ale pro mě nebylo. EDIT: Po druhém shlédnutí musím s odstupem času hvězdičku přidat. Moje výtky platí, nicméně ve srovnání s běžnou hororovou produkcí roku 74 je to neskutečný masakr a to finále... kladivo, holka na porážku, šílený jekot a nervydrásající útěk... Horor roku 1974.(29.1.2009)

Když jsem se před nějakým časem dověděl, že tento fim byl v nějaké žebřičku vyhlášen jako nejlepší horor všech dob, tak jsem byl velice zvědav. Po první polovině fimu jsem však jen nevěřícně kroutil hlavou. Avšak poslední čtvrthodina byla přesně taková, jak jí skvěle popisuje uživatel Lima ve svém komentáři, zachraňuje celý film a nasazuje vysokou laťku co se děsuplnosti týče. Jako celek však zejména kvůli velice vlažné první polovině nedosahuje nejvyšších met. Možná nejlepší hororová čtvrthodinka, avšak nejlepší hororový film určitě ne.(9.8.2009)

Surově syrový...(18.7.2010)

Finální dvacetiminutovka získává filmu dvě hvězdy, jedna potom za skvělou hudbu. Rodinná večeře patří k TĚM scénám.(14.8.2012)

1 7 9 10 11 12 13 14 15 18 23