Texaský masakr motorovou pilou

The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

Horor / Thriller

USA, 1974, 83 min

Tato originální verze se mi do rukou dostala o hodně let později od doby, kdy jsem zhlédla remake. Již od začátku jsem s ním proto začala neúmyslně srovnávat, ale pak jsem si řekla, že to nemá smysl a postupně jsem od myšlenek na masakr z roku 2003 upouštěla. Úvod filmu je poměrně poklidným a bezstarostným, chvílemi možná až lehce nezáživným. To vše však diváky připravuje na to, co přijde potom. V jednu chvíli se vše zvrtne a místo horkého texaského slunce a vířícího písku nás čeká to pravé texaské šílenství. Film má pár opravdu vydařených lekaček, drsných momentů a odporných zjevů a vjemů. Obdivuji hlavní blonďatou hrdinku a její hlasivky. Právě možná díky nim dosáhl tento masakr na nejvyšší možnou úroveň šílenství. Společně ještě s ostatními prvky, jakými jsou Leatherface a jeho šílená rodina, živý - mrtvý dědeček a jejich vkusné bytové dekorace:) Také mne potěšilo vkusné množství černého humoru, který trochu odlehčil jinak krvavou podívanou. Neustále jsem přemítala nad tím, jaký poprask asi muselo toto dílo v roce ´74 vzbudit. A mám dojem, že Ed Gein by byl tímto filmem potěšen, protože inspirace v jeho osobnosti je zde zřejmá. "Neměj strach, dědeček je z nás nejlepší..."(27.2.2010)

Samá hrůza a děs a velmi silné napětí to je prostě moje. Pěkný a působiví horor. Nedoporučuji shlédnou slabším povahám. Ještě do dnes my běhá mráz po zádech. Dávám 80%.(11.11.2013)

Prvních padesát minut odehrávajících se po většinu času pod žhavým texaským sluncem, kde sem tam zabékne kráva, líně se pohne stéblo trávy, větrná čerpadla sekají rozvlněný vzduch a z útrob bílých domků se line zvuk harmoniky, jsou nabité přesně tou správnou atmosférou jižanského venkova, do které v tu správnou chvíli vstoupí podivný jižanský chlápek s břitvou a hezkými vzpomínkami na léta strávená na jatkách. Perfektní, místy i děsivé. Jakmile ale pila zarachotí za poslední snadnou kořistí a film se přehoupne do své poslední třetiny, začíná úplně jiné představení, kde jednoznačně převládá podivnost a úspěšná snaha o navození nepříjemných dojmů, o které se stará děda s kladivem, bráchové psychopati a ryčící hrdinka, jejíž projev evokuje co jiného než jateční rekviem. Ačkoli mě tohle nové směřování filmu nijak nepotěšilo, musím uznat, že to funguje tak, jak to zafungovat mělo. Přesto se nedokážu přinutit ke čtyřem hvězdám, na to to prostě bylo až příliš úchylné. 65%(29.11.2013)

Tento film je správným příkladem, jak má dobře provedený horor vypadat. Žádné hektolitry krve od začátku až do konce, jak to bývá zvykem v dnešní hororové produkci, ale mistrně vygradovaná hrůza, kterou podporuje skvělá kamera a zvuky. Určitého klišé se autorům vyvarovat nepovedlo, mám na mysli klasickou šablonu parta mladých lidí vs velký hnusák, ale to mi u tohoto žánru tolik nevadí. On je to v podstatě zakladatel tohoto žánru:-). Hororová lahůdka! Pokud jste neviděli, mrkněte a nebudete litovat! Ještě teď mi běhá mráz po zádech.(17.1.2014)

Ešte aj dnes je to pecka.(24.3.2014)

Po všech stránkách, ale zejména co do napětí a výtvarnosti prvotřídní ukázka autorského slasheru (zhruba v polovině se nadobro vyklube černá komedie) strčí do kapsy většinu pozdější produkce včetně leckterého kousku uznaného Mistra Daria Argenta. Kultovní zboží a klasika zároveň.(29.8.2014)

Rozhodně mistrovské dílo které vždy rád znovu shlédnu.Řekl bych že v tom roce kdy to natočily to musela být nová extremní brutalita a motorová pila namísto nože,mačety nebo sekery taky znamená pokrok a rozvíjení maskovaných vrahů ve filmu a tento snad první slasher určitě pomohl k revoluci hororů jakými byli v sedmdesátých letech třeba halloween nebo the hill have eyes.(1.11.2015)

• DavidAAAA

Komicky nadhodnocený film. Naprostá nuda asi tak 80% filmu, něco jako strach a napětí jsem pocítil jednou. První půlka o ničem a druhá je vlastně jen čekáním na to, kdy už konečně ta bloncka přestane ječet. Typický béčko za málo peněz, s tragickými herci, ubohým scénářem. Plné těch nejstupidnějších hororových klišé jaké znám. Tak špatné, že jsem se musel moc přemlouvat, abych to vůbec dokoukal(24.9.2016)

Být v době na tomto v kině asi bych se pos**al.Režisér spoléhá na to že diváka šokujr brutalita násilí a gore v asi té nejznámnější podobě.Chtěl bych říct že tohle je něco jako teenagerský hroro ale není je to jen skvělý nízkorozpočtový horor u kterého stojjí vlasy hrůzou.Nebo aspoň dříve stát museli. 8/10 KLASIKA HORORVÉHO ŽÁNRU A KAŽDÝ NADŠENEC BY MĚL VIDĚT(30.1.2017)

• Nedos.

Prumer? Moc ne. Spis nuda. Nebyt posledni tretiny ktera konecne zacne mrazit v zadi, nedalo by se tomu ani rikat horor, spis rozvlekly zacatek kriminálky.(2.5.2017)

• david.gyholi

Po přečtení některých recenzí a komentářů jsem se na film dost těšil. Bohužel musím říct, že jsem se celou dobu, prakticky od začátku až do konce nudil. Nebylo to úplně zlé, ale opravdu žádné terno. Nejvíce mi překáželo, že člověk se ani na začátku, ani v průběhu filmu nedozví, co jsou vlastně jednotlivé postavy zač. Kam jedou, odkud se znají apod. Člověk se tak s nimi nemůže vůbec ztotožnit. Navíc i způsob, jakým se v podstatě všechny postavy dostaly do domu vrahů byl podle mě primitivní. Primitivnější by mi už přišlo jen to, že by se v dálce rozsvítilo světlo a každý by se na něj šel postupně po jednom podívat a vrah by postupně všechny zabil. Jediné, co mohu opravdu uznat, některé scény působily velmi naturalisticky a autenticky, mnoho jich ale bylo přehraných. Nejpovedenější je podle mě až samotná závěrečná scéna.(13.8.2017)

TOP(9.9.2017)

Nič pre veganov a slabšie povahy.(2.12.2017)

Miestami to bolo naozaj dobré, ale v určitých častiach mi pár vecí kazilo zážitok. Príliš dlhé a myslím, že zbytočné naháňanie po kríkoch a taktiež miestami mi krik jedinej preživšej naozaj vadil a trochu kazil atmosféru.(1.1.2018)

Jak už psali jiní, oceňuju, že film je sice násilný, ale bez laciných nechutností. Na účinku to neubírá, spíš naopak. Některé scény - jako třeba krmení dědečka - jsou úžasně groteskní. A jak už psal Arthur Conan Doyle, groteskní je přestupeň hrůzostrašného. Marylin Burns se stala mou oblíbenou final girl.(13.1.2018)

Chtěl jsem se bát a bál jsem se.(21.1.2018)

Jednu hvězdičku strhám za dědu jinak dobrý film:-).(30.1.2019)

Snad se nenajde člověk, nebo minimálně fanoušek hororů, který neslyšel o tomto snímku. Film, který odstartoval subžánr Slasher horor, tak to je přesně Texaský masakr motorovou pilou režírovaný Hooperem. První polovina vás bude nejspíš nudit ale pak nastane zlom, ve kterém začíná už pořádné rodeo!(6.2.2019)

Z nějakého důvodu jsem se Texaskému masakru vyhýbala jako čert kříži. A pak, po jakémsi vnitřním souboji jsem se rozhodla, že to teda zkusím. Symbolika mezi samotným dějem a jatky, které vidíme v několika prvních minutách je skoro až nechutná. Slowburn, říkáte si až do chvíle, než se zčistajasna zjeví Leatherface a přetáhne toho teenagera palicí po hlavě. Kouzlo filmu je v tom, že působí až děsivě realisticky, zbytečně nenatahuje a když se něco začne dít, děje se to až do konce. Čirý naturalismus, uvěřitelné zoufalství a spousta scén, které vám zůstanou ležet v žaludku, pokud vám tedy v žaludku něco zbylo. Závěrečná scéna je kinematografický klenot, nenucená a děsivě skutečná.(10.3.2019)

Na to jak je tento film starý je to neskutečná jízda. Valná většina starých filmů s takovou tématikou působí veskrze vtipně. tady jsem se nesmála ani chvilku. Strčí do kapsy ledajaký novější podobně laděný snímek.(22.3.2019)

1 7 12 18 20 21 22 23 následující >>