Ozark (TV seriál)

Ozark

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2017–2020, 30 h 26 min (Minutáž: 52–80 min)

Jason Bateman, Laura Linney, Esai Morales, Jason Butler Harner, Clayton Rohner, Sean Freeland, Ralph Alexander, Skylar Gaertner, Josh Randall, Bruce Altman, McKinley Belcher III, Steve Witting, Brandon O'Dell, Lyon Beckwith, Julia Garner, Jordana Spiro, Harris Yulin, Charlie Tahan, Marc Menchaca, Christopher James Baker, Adam Boyer, Jill Jane Clements, Dave Hager, Michael Mosley, Peter Mullan, Ben Rappaport, Sherry Richards, Trevor Long, Cassady McClincy, Alex ter Avest, Keith Flippen, Joshua Brady, Nancy De Mayo, Ivan Martin, Jim Dougherty, Quinn Cooke, Janet McTeer, Jackson Beals, Ian Gregg, Gunner Willis, Kiley Casciano, Robert C. Trevelier, Nelson Bonilla, Ricky Muse, Mariana Paola Vicente, Spencer Neville, Sofia Hublitz, Lisa Emery, Darren Goldstein, John Bedford Lloyd, Damian Young, Pedro Lopez, Claire Bronson, Erica Page, Samantha Worthen, Victor McCay, Michael Aaron Milligan, Amy Parrish, Brooke Butler, Jim Gleason, Jonathon Pawlowski, Eric Mendenhall, Andrew Masset, Charles Green, Bethany Anne Lind, Asher Miles Fallica, Michael Tourek, Jerri Tubbs, Opal Littleton, Megan Hayes, Abby Glover, Erin Elizabeth Burns, Jay DeVon Johnson, Joseph Sikora, Tom Pelphrey, Erin Ownbey, Robert Tinsley, Felix Solis

Patrick Markey

Scénografie:

Derek R. Hill, David J. Bomba

Kostýmy:

Stephani Lewis

Komentáře uživatelů k TV seriálu (65)

Necessity. Not desire. Je nepopiratelné, že se tvůrci příliš na sílu tlačí do škatulky samozvaného "nového Breaking Bad". A nemají na to. Zatím. Ovšem navzdory mnohým oprávněným výtkám to má zdravý základ i nepřehlédnutelný potenciál a pokud největší problémy v následujících sezónách budou adresovány, tak z Ozarku může být i něco více než pouhý snaživý učedník v mistrově stínu. Mistr z něj ale i tak nikdy nebude. Jeden aspekt je však již nyní kongeniální; úvodní cca pětivteřinová znělka, která zapracovává vždy čtveřici piktogramů "prozrazující" děj epizody. To roztočí závity na maximum "co to asi představuje a co by to tak asi mohlo znamenat". Co v Ozarku funguje bez výhrad je pocit vnitřního pnutí, který Martyho svírá. Drtivý tlak vyšetřovatelů, kartelu, rodiny, času, nové lokality, zodpovědnosti, rednecků... To funguje na výtečnou a je to v zajímavém protikladu k jinak pozvolnému tempu vyprávění, které by s ohledem na téma a výše uvedené, jeden očekával spíše zběsilé a plné zvratů. Nejde však o výtku, ač je to zvláštní, tak to funguje. Bateman se pak do ambivalentní role předměstského podpantofláka bez ambicí s rodinkou jak z obrázku, který jen tak mimochodem díky své genialitě finančního analytika pere kvanta peněz pro drogový kartel, hodí perfektně. O Lauře v roli milující (ne)manželky snad ani nelze pochybovat, děcka nejsou otravná (snad jen mají v některých epizodách zbytečně příliš prostoru), záporáci do jednoho charismatičtí i respekt budící (snad jen mají v některých epizodách zbytečně málo prostoru). Navíc v každém díle je minimálně jedna až dvě scény, které si s těmi lepšími Heisenbergovskými momenty v ničem nezadají. Nejvíce na škodu je tak absentující genius loci atraktivního zasazení (stačí se podívat, co lokalita dokázala pro takový Bloodline či co za panoptikum rednecků nabízel Justified) a FBI linka, kde v seriálu plném skvěle napsaných postav, je jedna úděsně napsaná, plná klišé a navrch ještě karikaturně přehrávaná. Ozark nevzbuzuje nadšení, ale pocit spokojenosti ze solidně odvedeného kriminálního dramatu se dostaví, ne že ne. Stejně jako zvědavost, kudy se to vydá dále, protože už první sezóna umí místy (ano, bohužel jen místy) překvapit nekompromisností. | S1: 3/5 | (30.3.2018)

Ozark je bez debaty kvalitný trilerovo-kriminálno-mafiánsko-rodinno-dramatický seriál. Voči väčšine jeho zložiek nikto normálny nemôže nič namietať. Herecké výkony sú perfektné (u mňa neprekvapivo vedie všeobecne stále dosť podceňovaný Jason Bateman, no skvelá bola aj Julia Garner ako permanentne naštvaná blonďavá nacistka). Postavy sú po psychologickej stránke skvele napísané (aj keď sa vám niektoré nebudú páčiť, faktom je, že sú uveriteľné... a predsa ani v realite vám každý nesadne). Výprava je európskemu divákovi nečakane blízka. Žiadne prímorské pobrežie, ale obrovská zalesnená plocha s jazerom mnohým určite pripomenie nejednu podobne ladenú slovenskú časť. Atmosféra je takisto parádna – tuhá, napínavá, miestami až nepríjemne hustá. „Modrý“ vizuál ma takisto značne oslovil. A akonáhle sa dej rozbehne, je to fakt jazda. No a práve v tom je ten problém. Ozark sa rozbieha strašne pomaly a len málokedy mu rozbehnuté tempo trvá dlhšie, než pár minút. Je to seriál pomalý, čo samozrejme samo osebe nie je mínus. Mínusom by som každopádne už nazval fakt prestrelené minutáže, kedy ak má nejaký diel pod hodinu, tak sa dá povedať, že je krátky. Táto premrštená minutáž sa bohužiaľ postarala o absenciu tempa a dynamiky. Na môj vkus to bolo proste naozaj až príliš pomalé a preto nedokážem dať 4*. Navyše, prvá séria bola fakt výborná. Relatívne normálna rodina vs. mafia vs. FBI vs. vidláci, za mňa proste jeden z naj seriálov roka. Nanešťastie, už druhá to pokazila. Celé sa to miestami až zbytočne komplikovalo, priveľa postáv, z nich niektoré boli fakt zbytočné (prípadne sa do druhej sezóny vrátili jednoducho len preto, lebo boli v prvej), rovnako tak do stratena viedli niektoré slepé dejové odbočky, viaceré problémy, do ktorých sa postavy dostali, boli vycucané z prsta a nepomohla tomu ani záplava dialógov, ktoré boli napísané síce dobre, ale nudne (áno, dá sa to). A hoci sa tretia predsa len dosť poučila z chýb druhej (a okrem nečakaného cliffhangera ponúkla i ukážkovo tragickú postavu Wendyho chorého brata), tak na úroveň prvej nadviazať skrátka už nedokázala. Ozark je určite vysoká škola seriálovosti a hereckých výkonov. Klen je to proste trocha, nuž, nuda.(3.12.2018)

1: Slibné. Batemanovi vážnější poloha sedne a seriály o penězích je radost sledovat. Breaking Bad light... Líbí se mi do jakých extrémů to tvůrci nechají zajít. Z malých ryb se stávají velké a Marty - mistr výmluv musí být hodně kreativní. Některé díly jsou malinko pomalejší, ale jsou tam tak vyhrocené momenty. Doufám, že si druhá řada udrží kvalitu. 2: Solidní pokračování (anti)morality o mazaném finančákovi a jeho vykutálené rodince. Má to stejný poločas rozpadu jako Perníkový táta, ale bez humoru. Tvůrci se striktně drží vážného narativu a ani klacky pod nohama, které musí Marty překonávat moc úsměvu nevzbuzují. Stavění kasína s pěstiteli heroinu za partnery taky není moc velká legrace, když vám za zadkem čmuchá FBI. Z Ozarks není návratu a doufám, že tvůrci už pomalu přemýšlí jak to celé završit. Pak už by ta gradace totiž musela zacházet k banalitám a to by byla škoda.(1.4.2018)

// Breaking Bad s rednecky místo mexičanů. Jestli Jason Bateman za pět sérií projde podobnou transformací jako Bryan Cranston, budu slintat blahem. Do té doby zůstávám po první sérii jen velmi spokojen. 8/10(7.8.2017)

Mé pocity se při sledování seriálového Ozarku, střídaly jako na horské dráze. Od počáteční letargie, které vystřídalo absolutní nadšení až po zklamání úplně v závěru. Vůbec, zhruba do s02e06 jsem uvažoval i o známce nejvyšší, ale na konci jsem jen litoval promarněné šance. A přitom to mělo skoro všechno, tah na bránu, komické i vážné situace, výborně napsané dialogy, jen ten scénář mohl být lepší. Vůbec by mně nevadilo, že sem tam nějaká postava padne za vlast, nebo za peníze, spíše jsem byl zklamán z nedotažených, vedlejších dějových linek, což platí hlavně v případě blonďaté Ruth, nad jejímž chováním jsem na konci jen nechápavě kroutil hlavou. Je to celkově hodně dobré, perfektní atmosféra, Jason a Laura jsou úplně k sežrání, ale na plný počet to (zatím) rozhodně není. Uvidíme co přinese třetí série.(22.10.2019)

Slušný a napínavý seriál, ktorý na ČSFD - z pre mňa nepochopiteľných dôvodov - komentátori prirovnávajú k Breaking Bad. Samozrejme s týmto skvostom nemá OZARK absolútne nič spoločné a ide si vlastnou, oveľa konzervatívnejšou cestou. Ale, že by to bolo na škodu, to určite nie. (22.1.2020)(22.1.2020)

Po prvních pár dílech se seriál začal propadat do sebeparodie, a trochu nechtěné komiky, jakoby někdo chtěl natočit něco a lá Fargo. Postavičky jsou pikareskně stereotypní a tempo se zrychluje. Škoda, že tvůrci neměli větší trpělivost.(15.1.2020)

Za čtyři s odřenýma ušima. Příště by to chtělo trochu učesat dramaturgii, protože teď to tam lítalo zprava doleva hlavou dolů a často to ztrácelo tolik potřebné koule. Obsazení je vkusné, obzvlášť ten Bateman tam sedne jak účetní ke kalkulačce, Laura Linneyová hraje svůj standard, akorát ta blonďatá vidlačka je strašlivá protiva a já ji tuze nerad. Finále ušlo a navnadilo na další sezónu, takže cajk. /// 2. sezóna /// No vida, jak se to krásně vytáhlo! Rodinné trampoty účetního kartelu pokračují, kostky byly vrženy, karty jsou rozdané, ruleta se roztáčí… teď jen mít špetičku štěstí a přežít. Podobnost s Breaking Bad čistě náhodná.(22.1.2018)

Paráda. Místy je to těžko uvěřitelné (co všechno Martymu v podsvětí prochází), ale pořád napínavé a ve skvělém tempu. A role Martyho sedla slizounovi Batemanovi naprosto neuvěřitelně!(11.5.2020)

Upřimně sem nikdy pana Batemana nemusel..../ no po shlédnutí se mu musim omluvit. Vynikající seriál(6.4.2020)

Ozark je přesně ten typ seriálu, kdy při každé scéně jen čekáte, až se zase něco pos*re. Těch zvratů a různých vyústěních situací tam je na příběh Martyho Byrdea a jeho family možná až moc. Na druhou stranu díky tomuto faktu děj a akce prakticky nestagnuje, spíše vrcholí každý dílem více a více. Bude vám pár dílů trvat, než se vám postavy dostanou pod kůži, ale až se tak stane, budete hltat tyto rodinné trampoty ve velkém. Musíte si zvyknout na trochu přehnané scény a extrémy, které udiví. Těšit se však můžete na skvělé herecké obsazení a na výkony s tím spojené. Celý příběh si rozhodně nebere servítky a nedá se říct, že by bylo nějaké hluché místo během obou sérií. Dávám 75%.(20.9.2018)

1. série Ozark je nový seriál od Netflixu. Je třeba psát víc k vysvětlení, proč mě zaujal a stál za vyzkoušení? Už samotný trailer mě zaujal svou temnou stránkou a hlavně zajímavou rolí pro Jasona Batemana. Toho mám prostě zafixovaného pouze jako komediálního herce a navíc ho úplně nemusím. Líbil se mi pouze v jedné věci, v klipu Mumford & Sons - Hopeless Wanderer. A byl jsem vážně zvědavej, jak mu sedne role finančního poradce, kterej se dostane do pěkně nebezpečnýho průšvihu. A série doručila přesně to, co trailer sliboval. Pořádně temnou atmosféru, která je naplněná napětím. Nejvíc mě zaujala nekompromisnost, kterou seriál používá. A tím nemyslím jednání drogového kartelu, ale třeba i způsob jakým mluví se svou ženou, když si těsně zachrání život. Jason Bateman mě příjemně překvapil a škatulku, kterou jsem pro něj měl, nechává úspěšně za sebou. Celej ten byznys s praním peněz a stahující se smyčkou je zajímavej a má něco do sebe. A i když se tam najde prostor i pro slabší zápletky (děti). I tak rozhodně chci vidět, co se bude dít dál. 2. série Druhá série přináší to, co se dalo očekávat. Větší plány, ale zároveň větší komplikace, větší problémy a snad ještě více vyhrocené situace, to všechno za pomocí pochmurné až depresivní nálady, která se vám prostě jednoduše dostane pod kůži. Pocit beznaděje, že ať děláte cokoliv, tak to stejně nefunguje podle vašich představ, je prostě všudypřítomný a nedá se mu utéct. Tyhle pocity na vás seriál přenáší, i mě samotného to dostalo do takové pochmurné a depresivní nálady. A pokud se seriálu něco takového daří, tak to nezvratně svědčí o jeho kvalitách. Jsem zvědav, kam se bude příběh vyvíjet dál, ještě totiž zbývá vyprat milióny dolarů. Jediná linka, která mě nebavila (Ruth a její otec) se zdá být vyřešená, tak uvidíme. 3. série I třetí řada je stejně strhující jako předchozí dvě, i když je pravda, že se tentokrát trochu odklání od praní peněz a více se soustředí na rodinné problémy a konflikty a i kartel tentokrát vypadá o něco trpělivější. Potěšil mě příchod Toma Pelphreye, který mě bavil jak v Banshee, tak i v Iron Fist a zde odehrál slušnou roli. Ozark řadím mezi ty skvělé seriály, které vás vtáhnou, ale určitě je kvůli té temné náladě nebudete chtít sledovat znovu a znovu. Na tom však nevidím nic špatného a jsem zvědav na to, jak (a jestli) se příběh dál vyvine.(30.7.2017)

Bateman prekvapuje touto rolou. Seriál je super napísaný aj natočený. Trochu škoda, že je väčšina dielov chladná smerom k divákom a je ťažké nájsť si k postavám a príbehu emotívnejší vzťah. Záver sa podaril, zostali samozrejme otvorené dvierka k pokračovaniu, uvidíme či sa dočkáme druhej série. (7/10)(29.10.2017)

Nebejt Corony tak bych se k Ozarku na Netflixu asi nikdy nedostal. Jasona Bateman nepatří k mejm oblíbencům a ten trailer byl takovej všelijakej. Nicméně 1. řada dobrý, mile mě překvapila. Jason Bateman docela diktuje, vše je podkresleno příjemným napětím, netlačí se moc napilu, občas to někdo surově odsere nebo někdo někoho dost zabije a celý to tak hezky plyne. Co mě u 1. série oslovilo a bavilo, to se u 2. série nějak vytratilo. Ozark nedokázal udržet mojí pozornost, napětí se vytratilo, tak nějak se to celý divně táhlo, zadrhávalo a já v průběhu asi 5. dílu zjistil, že mě vlastně vůbec nezajímá, ja to celý dopadne. Takže 3. sérii nebudu ani začínat.(23.4.2020)

Breaking Bad z balíkova bez zajímavých postav i prostředí.(16.10.2017)

Ozark je jedním z těch seriálů,kde se 80% času spíš mluví než aby se něco dělo,ale pak přijde věc kterou divák nečeká a jen kouká.Skoro celou dobu jsem se přikláněl k 3 hvězdičkovému hodnocení,ale pak přišly poslední dva díly,které jsou nejlepší z celé série a hodnocení díky nim jde nahoru.Bateman sice není nový Walter White,ale je fajn,že se dokáže vymanit ze škatulky komediálních rolí na jedno brdo.Solidní práce...70%(6.12.2017)

1. série: Tento seriál se rozbíhal pomalu. Měl svoje těžší momenty, který byly duchem někde jinde a dělalo to dojem průměrně lepšího seriálu. Je zvláštní, že to všichni srovnávali s Breaking Bad a mně to vůbec nepřišlo. Až když jsem byl touto myšlenkou osvícen, tak místo toho, abych na seriál koukal více skeptický, začal jsem vidět spojitosti a seriál pro mě dostal nový dech. Nevím jestli to bylo i tím, že toho předvedl více v rámci drama žánru a napětí, nebo i tím, že charaktery postav pro mě začali být velmi silné a každá linka měla co nabídnout. Koukat na něco takového byl hned jiný zážitek a velmi jsem se s atmosférou dokázal ve výsledku ztotožnit. Za mě osobně veliké překvapení a jeden z nejlepších seriálových kousků, speciálně od Netflixu letos. Netflixácký Breaking Bad. 2. série: Druhá série přinesla zcela nový vítr. Trochu zatuchlý a smradlavý. Nic takového, co by osvěžilo vzduch. Důvod, proč byla první série dobrá, byl i ten, že jste se neustále báli o hlavní postavy a nějak jste viděli jejich zlepšování a jejich budování charakteru. To se děje i zde. Ale je to v pozadí oproti boji o kasíno, které se vleče neustále, o zhrzeného manžela/faráře s dítětem, který ani neví co chce. Celé je to v pozadí toho, co nás bavilo a měli jsme to rádi. Nyní se musíme vypořádat s krizí v rodině Langmore, která nebere konce. Nakonec ale díkybohu bere. Ve výsledku mnoho lidí bylo naštvaných z návratu pana agenta. Přičemž, on je jediná postava s charakterem, která se zdá být v příběhu záporná a být opravdu těžkým článkem. Musím uznat, že další série budou zajímavé. Nebo v to alespoň doufám. Nevím jestli bych celý proces seriálu vydržel jenom na něčem, co by kopírovalo tuto druhou sérii. 3. série: Třetí série tak nějak nenabízela nic jiného než repetitivní opakování nějakých drogových klišé a podobných kravin, ze kterých časem vyrostete. Pokud máte mozek a není tohle první seriál podobného typu, co jste viděli v tomto odvětví minimálně. Pohazujete se neustále příběhem, který vám chce vymyslet nové osudy a zádrhely postav, ale je problém v tom, že ani ty nejsou nevyčerpatelné, a i když najdete na konci zajímavé rozuzlení v pozadí, nic to nemění na tom, že se z postav klasicky museli udělat bezmozci, aby byl obsah. Aneb proč si hrabat na vlastním písečku, když můžete vézt skoro válku gangů? A nebo proč udělat z postavy bratra naprostého debila jen, aby se bylo na co koukat a bylo by to víc napínavé. Myslím si, že jsem už dost starý na takovéhle kraviny. Nic to nemění na tom, že ono rozuzlení a obecná linie v pozadí, rozhodně není sama o sobě špatná. Spíše se seriál uchýlil jít jednou z nejvíce iritujících cest, jen aby stále měl, co vyprávět. Nic to nemění na tom, že čtvrtá série bude mít, co nabídnout. Je otázka, zda to bude trochu inteligentní,(22.1.2018)

Přirovnávání k Breaking Bad mi nepřijde přesné a je spíše zavádějící. Ano, jedná se o příběh běžného člověka ve složité a eskalující situaci, ale tím společné znaky se seriálem o Walteru Whitovi končí a nerad bych tímto označením Ozark shazoval a škatulkoval, neboť si jde vlastní cestou v ideálním tempu, které není ani zběsilé, ani příliš pozvolné, zkrátka zcela akorát. Příběh se rozjede zajímavým způsobem a budete neustále zvědaví, co přinese příště. Tvůrci šikovně kombinují příběhové prvky ze světa podsvětí a rodinné drama a díky střídání a kombinování těchto poloh se nikdy nezačnete nudit, neboť Ozark přesně ví, kdy je nejlepší čas na to přepnout výhybku. Postavy jsou skvěle napsané a zahrané a vy budete díky tomu jejich osudy sledovat velmi zaujatě. Ozark tedy rozhodně není klonem Breaking Bad, ale návykový je stejně!(9.3.2018)

S1 4/5. Palec nahoru za 10 dílů, už tak je to na hraně a neumím si představit další 3 vatové díly. Herecky za jedna, atmosféra vtahující. Potenciál růstu tady je obrovský._S2 5/5. Ikdyž je to možná místy až moc "Řada nešťastných příhod" a rozhodně to není čistá pětihvězda jako např Westworld, tak mě tahle druhá série fakt silně chytla. Bateman je v téhle poloze skvělý, a už tak skvělý seriál dostává ještě o level výš.(6.10.2018)

Do hajzlu, to je seriál! A ty poslednidva díly první řady, bože!(10.3.2020)

<< předchozí 1 2 3 4